Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop Tesla BM463, zprovoznění
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 22:42    Předmět: Osciloskop Tesla BM463, zprovoznění Citovat

Zdravím všechny bastlíře.
Toto forum sleduji často, ale dosud vždy jen jako neregistrovaný jenom-čtenář. Nyní mě sem odkázali kolegové z radiofóra, že zde najdu spíš více odborníku na tématiku osciloskopů.

Tedy: dnes jsem si pořídil BM463, dlouho ležící kdesi ve skladu jednoho opraváře. A jak to tak bývá, rozhodně není ve 100% stavu.

Zatím první dojmy:
- kanál A pracuje prapodivně: kalibrační signál se zobrazuje s maličkou amplitudou (na nejsilnějším rozsahu) a ještě v naprosto jiném tvaru (má to být obdélník, zobrazuje ale jen jakési impulsy střídavě nahoru a dolu - něco jako grafické znázornění funkce tangens)
- kanál B zobrazuje sice správně obdélník, ale s velmi slabými svislými hranami (vada?) a hlavně též s malou amplitudou (byť větší než kanál A). Myslím ale, že je tam někde nějaký trimr na dostavení amplitudy, nemám to ale ještě načtené
- u obou kanálů nesedí frekvence vstupního signálu se zobrazovaným (např. 1kHz zobrazuje jen jako 50ms)
- téměř všechny potenciometry panelu se chovají nestabilně, stačí o ně brknout a vše se změní
- spousta potenciometrů jakoby vrže a drhne (bude to chtít je všechny prostříknout, případně rozebrat a vyčistit)
- napětí kalibračního signálu nesedí - na maximálním rozsahu 20V to dává jen cca 9V

Toť zatím první neduhy po prvních testech.

Rád bych ho zprovoznil, co nejlépe to půjde. Jde mi alespoň o jeden kanál fungující stoprocentně.

Prosím, poradíte mi na co se teď hlavně zaměřit - v první linii, abych moc netápal? Manuál i schémata mám stažené.

Děkuji moc předem

Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 23:23    Předmět: Citovat

začni potenciometrami a prepínačmi... vyčistiť,prípadne premazať...
o zábavu máš postarané Wink
(tiež som tým prešiel ,dával som si dokopy BM566 - bola to "odloženka stodolová")
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 7:25    Předmět: Citovat

Doporučuji začít studiem návodu a článků na netu o tomto osciloskopu
viz údajná vada slabé svislé hrany signálu kalibrátoru. Dále pak podrobná
prohlídka vnitřku z hlediska neporušenosti a kompletnosti (upadlé vodiče, zaoxidované spoje atd. ). Pak kontrola zdrojů a měření napětí na jednotlivých měřících bodech dle tabulek v návodu. Hlavně ničím uvnitř zbytečně netoč, pokud si nejsi jist,že je tam vada . Celkovou nestabilitu
na dotek potenc. a přepínačů bych hledal ve spojích,konektorech a zemnění.
Stříkáním množství všelijakých Kontoxů apod. do přepínačů a potenciometrů
bez znalosti funkce a zjištění místa vady je celkem zbytečné, navíc ve vysokoohmových obvodech tyto sajrajty díky olejům apod. dokáží udělat následně jen těžko odstranitelné svody na deskách a v přepínačích. Pokud bude vada v ČZ, budeš potřebovat pravděpodobně další osciloskop.

Přeji hodně zábavy Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 9:41    Předmět: Citovat

Jj, díky, vím že to bude běh na delší trať. Ale jak jsme psal, stačilo by mi, kdybych rozchodil řádně aspoň jeden kanál, stabilně. Snad ani velikost napětí a frekvenci bych nemusel mít přesně, na to mám multimetr, vf voltmetr a čítač případně. To jen tak, že když je u osciloskopu ta možnost ... ale hlavní je zobrazování průběhů. Což zde u B kanálu funguje, jen ne stabilně.

Hledal jsem články konkrétně k tomuto typu, ale po netu toho moc není. Nejvíc asi tady na foru, ale vždy jen konkrétní problém daného kusu.
Kdybyste věděli o více informacích, díky za ně. Samozřejmě nezahálím, sháním kde co i sám.

Taky jsme zjistil, že v manuálech, co jsem si postahoval,je zrovna schéma s měřícími body tak blbě oskenované, že spousta údajů se nedá ani přečíst. Neměl byste někdo nějakej lepší kousek schémat.

Na kontakty nepoužívám Kontox, to je opravdu tak na traktory, jak se už kdosi kdesi zmínil. Já mám Tectane sprej přímo na elektrokontakty a k čištění používám isopropylakohol. Ale je pravda, že vf technika je něco jiného než nf, s kterou jsem dosud dělal, takže se může po zásazích všeho druhu chovat nečekaně. Nicméně potenciometry, které drhnou budu muset této kúře podrobit.

Zatím díky, budu průběžně referovat, jak to jde.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 12:12    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 15:01    Předmět: Citovat

JarinH napsal(a):
...(na nejsilnějším rozsahu) a ještě v naprosto jiném tvaru (má to být obdélník, zobrazuje ale jen jakési impulsy střídavě nahoru a dolu - něco jako grafické znázornění funkce tangens)...
...zobrazuje sice správně obdélník, ale s velmi slabými svislými hranami (vada?) ...
...(např. 1kHz zobrazuje jen jako 50ms)...
- napětí kalibračního signálu nesedí - na maximálním rozsahu 20V to dává jen cca 9V...


...Prosím, poradíte mi na co se teď hlavně zaměřit - v první linii

Jak už psal Milan - v prvé řadě se seznámit s principem zobrazování paprsku, pak se nebudeš ptát, proč nesvítí svislé hrany, budeš vědět, že pro zobrazení 1 periody 1kHz průběhu musí být přepínač CITLIVOST X v poloze 1x a přepínač ČAS/díl v poloze 0,1ms a další věci. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 17:26    Předmět: Citovat

Možná Jarine něco konkrétnějšího k naštudování :
- jakou máš k tomu sondu ,najdi si na netu něco o kompenzaci sond a možná že se ti ten problém s impulzy v podobě "tangens" vyřeší ,
- jak víš,že signál kalibrátoru je max. 9V ,když evidentně jiný osciloskop nemáš ? To to měříš voltmetrem nebo jak ? Při střídě 50% bude z kalibrátoru lézt cca 10 (nebo jen 9) V střední hodnota,ačkoliv amplituda bude těch tebou uvedených 20V .

Budeš to mít složité, když nedokážeš posoudit, ukazuje-li ti to dobře či blbě.
Měl bys ověřit , zda kalibrátor dává signál jak má , pak se můžeš odpíchnout dál, nebo použij nějaký nf generátor třeba sinus ,který má cejchovaný výstup nebo měřidlo na něm a můžeš si hrát .Tak přezkoušíš i funkci děličů a potenciometrů na vstupu kanálů atd. a též časovou základnu aspon zhruba. Nezapomen na rozdíl mezi max. a ef. hodnotou napětí u generátoru Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 16:37    Předmět: Citovat

Zaměř se na patice tranzistorů - oxidace. Dost častý problém.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Díky za všechny tipy.
Trochu ujasním,jak jsem postupoval a jak jsem k hodnotám přišel.

- sondu nemám
-kalibrace se provádí propojením kalibrátoru a vstupu koaxem s bnc konektory
-druhý přístroj jsem používal RC generátor s nastaveným 1kHz sinus a s volbou výstupního napětí
-dále mám multivibrátor s obdélníkovým výstupem, 1kHz a střídou 50:50
-a pak digit. multimetr s TrueRMS, zvládá měřit stř. napětí (efekt.) do 1kHz - jak sinus tak obdelník
-nadto předpokladam, že jak u multimetru(tam jasně), tak i u RC generatoru a taktéž i kalibratoru osciloskopu všechna uvaděná napětí jsou Uef.

-co se tyče ”tangens” průběhu: když stejný signál dělá na B kanálu správně obdelník a na A kanálu při naprosto stejném nastavení všech voličů právě ten ”tangens„ tak bude nejspíš problém v A kanálu

- co se týče chybně zobrazované frekvence: jednalo se o sinus z RC generátoru, 1kHz. č.z. jsem měl nastavenu samozřejmě na 1x, volič 2ms/dílek, jedna celá perioda byla 25 dílků=50ms, což není 1kHz

J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:26    Předmět: Citovat

JarinH napsal(a):
...-nadto předpokladam, že jak u multimetru(tam jasně), tak i u RC generatoru a taktéž i kalibratoru osciloskopu všechna uvaděná napětí jsou Uef...
To jsi na omylu. Napětí kalibrátoru je uváděno v napětí Ušš (špička-špička) a všechna ostatní napětí (citlivosti vstupů) jsou uváděna jako DC (je to stejnosměrný osciloskop). Pokud přivedeš z generátoru napětí ~1Vef, pak se musí zobrazit průběh s rozkmitem 2,82V, tzn. při nastavení vert. citlivosti na 0,5V/dílek rozkmit 5,65 dílků na stínítku.
JarinH napsal(a):
...jedna celá perioda byla 25 dílků=50ms, což není 1kHz...
A kde jsi napočítal 25 dílků? Stínítko je rozděleno na max. 10 (deset) dílků. Very Happy

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:30    Předmět: Citovat

aha, tak to jsem netušil.teď je to jasné.díky moc
odkud třeba tohle člověk zjistí?v manualu o tom ani slovo.je to všeobecně platná věc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:34    Předmět: Citovat

No mě ještě moc ne... Wink
V manuálu je to uvedeno hned na začátku v technických parametrech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:49    Předmět: Citovat

máš pravdu,blbě jsem hledal.Amplitudový kalibrator (už název je vypovídající) a napětí Všš.

takže u kalibratoru 20Všš je to cca 7,1 Vef kterou by mi měl multimetr ukázat,chápu to dobře?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 17:58    Předmět: Citovat

Kdyby to byl sinusový průběh, pak ano. Jenže kalibrátor generuje obdélníkový průběh se střídou 1:1. Naštuduj si definice pojmů efektivní a střední hodnota.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JarinH



Založen: May 04, 2017
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 18:19    Předmět: Citovat

to já vím,že z toho jde obdélník.ale jak jsem psal výše,používám multimetr s TrueRMS,který měří správně Uef nejen sinusů,ale i obdélníků,pil,...atd. a to až do 1kHz.Z toho vyvozuju že konkrétně tento multimetr by měl tu ef. hodnotu kalibračního napětí ukázat správně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund