Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavovy prepinac do lustru velke/male svetlo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nohandle



Založen: Jul 03, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 11:20    Předmět: Stavovy prepinac do lustru velke/male svetlo Citovat

Zdravim,
hledal jsem na internetu a i zde na foru a nenasel jsem zadnou uspokojujici odpoved.

Koupil jsem si novy lustr ktery ma dva okruhy (ctyri draty, dve faze, nulak a zem), ale ve zdi mam jen tri draty (faze, nulak, zem). Existuje nejaka soucastka, ktera se da zapojit do lustru tak abych mohl zapinanim a vypinanim vypinace zvolit pozadovany mod sviceni?

Spinal bych s tim led zarovky 6x5w + 1x12W .

Videl jsem takove zapojeni na internetu, ale radsi bych si to koupil hotove.

Pripadne pokud by to nekdo dokazal vyrobit, jake by bylo rozmery a cena?

Dekuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31648
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 11:28    Předmět: Citovat

Najdi si Googlem "impulsní relé na 230V AC" a vyber si takovou variantu, která ti do lustru půjde schovat ... Když dáš dvě za sebe, budeš mít přesně definovaný 4 stavy, který se ti budou cyklicky tak jak budeš mačkat vypínač popořadě za sebou měnit. Je dobrý za normální vypínač zařadit obdobně designovaný tlačítko, kterým celou sestavu budeš ovládat ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 13:26    Předmět: Citovat

Tak si myslím, že tak jednoduché, jak popisuje Ekkar to nebude. Zařazovat tlačítko za normální vypínač nic nevyřeší, protože tazatel má k dispozici jediný fázový vodič k napájení lustru a event. relé. Vycházím tedy z předpokladu, že ve vypínačové krabici není k dispozici nic jiného než příchozí a odchozí fázový vodič. Kdyby tam byl k dispozici pracovní nulák, tak by se tam sice nějaké impulsní relé zabudovat dalo, ale neznám takové, která by se tam vešlo a mělo více než jeden výstup. I kdyby mělo dva výstupy, tak ten druhý zase není kam připojit, takže jsme zase tam, kde jsme byli.

Dalším řešením bylo nějaké krokové relé umístěné pod krytem svorkovnice lustru, nejspíše elektromechanické, protože si nedovedu představit, jak by bylo elektronické relé napájeno bez přítomnosti trvalé fáze. Taková (elektromechanická) relé se sice např. v Německu běřně používají místo křížových přepínačů.

Další možností by bylo ponechat vpínač trvale sepnutý a lustr ovládat nějakým bezdrátovým systémen, třeba tady: https://www.elkoep.cz/ovladace

Nejlacinější a nejjednodušší (a nakonec taky nejspolehlivější) je vyškrábnout drážku od vypínače ke svítidlu a jeden drát zkrátka přidat....... Rolling Eyes , leč tento způsob řešení bude asi pro leckoho nepřijatelný.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nohandle



Založen: Jul 03, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 16:04    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):


Dalším řešením bylo nějaké krokové relé umístěné pod krytem svorkovnice lustru, nejspíše elektromechanické, protože si nedovedu představit, jak by bylo elektronické relé napájeno bez přítomnosti trvalé fáze. Taková (elektromechanická) relé se sice např. v Německu běřně používají místo křížových přepínačů.


Dokazete mi prosim takove rele poradit? Vsechno co jsem nasel se montuje do rozvadece.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 17:15    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):
Nejjednodušší je vyškrábnout drážku od vypínače ke svítidlu a jeden drát přidat...
Záleží jak je kabel uložený - často je zatažený do dutiny ve stropě a pak třeba stačí jenom vyškrábnout kousek ke krabici. Ve vypínači taky občas bývá nadbytečně třížilový kabel takže lze použít i přepínač. Tyto možnosti je potřeba ověřit před hledáním složitějších řešení.

Jinak pokud by ten lustr nepotřeboval ochranný vodič (tř. II) tak je možnost zelenožlutý použít jako pracovní N a zbylé vodiče jako fáze. Zelenožlutý je sice zakázáno přeznačovat ale je to na zvážení každého jako možné řešení bez sekání.
Třetí vodič do vypínače to sice neřeší ale aspoň k rozvodné krabici (pokud tam je). Nakonec vyškrábnout kousek drážky od krabice k vypínači může být mnohem jednodušší než sekat strop...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 18:21    Předmět: Citovat

Také moduly číňan montuke do lustrov. Osem-pinové IC s dvomi, prípadne tromi relé. Krátkym prerušovaním fáze sa to ovláda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 20:13    Předmět: Citovat

Ja jsem videl spusteny retizek od tahoveho vypinace primo z lustru. Vypinacem u dveri se zapnula faze do lustru a jedna "pevna" sekce se rozsvitila. Navic se retizkem na vlastnim lustru pridavala nebo ubirala dalsi jedna sekce v ramci lustru podobne, jako je to u lustru s integrovanym vetrakem. Tam jsou ty retizky dva. Bud si volis jen vetrak (treba pres den) a vecer oboje nebo jen svetlo bez vetraku, vse taky jen na jeden privod od vypinace.
Procesor: podobny integrac mam ve svitilne, vypinacem se prepina funkce svitilny na VYPNUTO - ZAPNUTO - VYPNUTO - S.O.S. - VYPNUTO... atd. Integrac si pri zapnuti zjisti z EEPROM svuj predchozi stav a nastavi si opacny program.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 20:38    Předmět: Citovat

V paneláku u kamaráda jsem řešil podobný problém. Lustr měl tři sekce. Dlouho jsem nemohl nic najít. Nakonec kamarád přivezl z Německa něco na tenhle styl. bezdrátový spínač.
tohle trochu jiný (ten přijímač byl kruhový a dal se dát "pod" lustr), ale princip stejný. Už to má několik let a je spokojenej..

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 20:51    Předmět: Citovat

Tak jsem chtěl jen odpovědět uživateli nohandle a zjistil jsem přitom, že pokrok se zkrátka nedá zastavit. Uvedená kroková relé vyrábí firma Fider a to buď v provedení na DIN lištu nebo v provedení do elektroinstalační krabice. Dále se řady dělí na typy s izolovaným ovládáním cívky a typy, kde je jeden vývod cívky spojen se společným kontaktem. Přitom lze zvolit různá jmenovitá napájecí napětí cívky.

Donedávna měla firma v nabídce jen kroková relé s jedním nebo dvěma spřaženými kontakty on/off, která se dala použít místo schodišťáků a křížáků. Nyní však svoji nabídku rozšířila přesně o ta pořadí spínání kontaktů, která požaduje nohandle, lze tedy postupným krokovým spínáním ovládat dvě žárovky v lustru, čili vlastně se jedná o jakýsi analog otočného lustrového přepínače, který se kdysi vyráběl.

Odkazy jsou zde:

Impulzně ovládané spínače (kroková relé):
https://www.findernet.com/cs/czechrepublic/products/families/14

Řada 27 vhodná pro popisovaný účel:
https://gfinder.findernet.com/public/attachments//27/CS/S27CS.pdf

Relé lze umístit pod krytem svorkovnice lustru, ovšem bude nutná "nezákonná" úprava funkce přívodních vodičů tak, aby tam vedla i ostrá fáze Evil or Very Mad . Zase se ovšem nemusí nic sekat Very Happy .

Relé by měly být ke koupi v každém velkoobchodu elektro, kde vedou sortiment Finder. Pokud je nebudou mít na skladě, určitě je rádi objednají.

Osobně mám s těmito krokovými relé velmi dobré zkušenosti, jsou skutečně blbuvzdorná a neodebírají ze sítě žádný proud. Jednu nevýhodu ovšem mají - při výpadku proudu zůstanou v té poloze, v které právě jsou a doslova s nimi nikdo nehne.

To Achab: řešení s ochranným vodičem mě samozřejmě taky napadlo, ale nechtěl jsem to "načnout".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 21:09    Předmět: Citovat

Jirka5: podle schematu v katalogu se ovlada pomoci N a potrebuje k provozu primou L. To ale se standardnim zapojenim ve vypinaci, kde je jen prima L a L do lustru nedostanes.
Edit: jo aha, pises o nezakonnosti Smile


Naposledy upravil Cowley dne st květen 03 2017, 21:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 21:10    Předmět: Citovat

aj takto by to šlo Laughing namontovať na luster...


download.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  download.jpg
 Velikost:  2.47 kB
 Staženo:  363 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Dred: presne to jsem mel na mysli Smile , kdyz jsem to vyse uz psal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33757
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 21:21    Předmět: Citovat

Ak su to LED ziarovky s menicom, tak by mohli fungovat aj na jednocestne usmernenych 230V.

Namontovat dvojity vypinac. Obe spinace by spinali fazu cez diodu - akurat kazda dioda by bola otocena inak. V lustri ten fazovy vodic rozdelit rovnako cez navzajom opacne otocene diody na jednotlive sekcie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 21:22    Předmět: Citovat

....prehliadol som Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 23:09    Předmět: Citovat

Já ty měničový ledky přes diodu před časem zkoušel a měnič se nerozeběhl. Ale s grécem jo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund