Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Barevná hudba

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 16:42    Předmět: Barevná hudba Citovat

Bylo tady vytáhnuto téma barevné hudby, dokonce i s něčím jako schéma. Bohužel však poslední dobou je možnost příspěvku časově tolik ohraničena, že člověk celý den u PC nesedící se prakticky nemá možnost vyjádřit. Protože však moje myšlenka je podstatně starší, než to nové, již zemřelé vlákno, dovolím si ji napsat sem. Moderátoři ať už si s ní naloží dle svého uvážení.
Když jsem poprvé slyšel slovní spojení "barevná hudba", myslel jsem si "Jééé, to musí být krááásnééé..."
Když jsem později objevil schémátko, tehdy ještě s GC521čkama tuším, s velkou zvědavostí jsem ho postavil. No, blikalo to, to jo, ale nějaká krása se prostě nekonala. Navíc to bylo silně závislé na velikosti vstupního signálu, takže "kochat" se dalo jedině trvale s rukou na potenciometru, jinak buď jen světlo, nebo tma. Obyčejný, konstrukčně podstatně jednodušší, prostý indikátor vybuzení se 4 žárovkami byl nesrovnatelně hezčí.
Postavil jsem ještě asi dvě bar. hudby dle jakéhosi plánku, lepší, jednu koupil továrně dělanou, ruskou, naštěstí v bazaru, a nakonec postavil svoji, testovací, protože "to přece není možný, že to furt není hezké".
No, je to možné, dokonce je to fakt. Nevím, koho a proč napadlo, že když rozdělí slyšitelné frekvenční spektrum do několika kanálů, udělá obálky, prahové spínače a pustí to do světel, že to bude pěkné. Nebude. Není důvod. Co lahodí uchu, nemusí hned taky oku. A nelahodí. Stačí se zamyslet nad frekvenčním spektrem jednotlivých zvuků, natož teprve celku. Je to blbost. Přitom těch plánků na bar. hudby je všude tolik, že začínající bastlíř nemůže uvěřit že to nefunguje ani kdyby mu to někdo řekl, jedině že by se přesvědčil na vlastní oči nebo ještě lépe na vlastní obvod. A rozhlédněme se kolem sebe, viděli jsme někdy takovou barevnou hudbu v praxi fungovat? Já tedy ještě ne. Pěkných světelných efektů ano, ale barevnou hudbu, která by opravdu barevně "hrála" pouze na základě informací vytažených ze samotného zvuku, bez nějakých dodatečně vložených předem připravených povelů, ještě ne.
Takže to nestavějte, nekupujte. Přijměte nematematický výrok, že zatím barevná hudba není barevná hudba. Místo stavění hloupostí by spíše mělo smysl začít přemýšlet nad tím, jak by tedy vlastně barevná hudba měla fungovat, co by měla dělat a teprve potom něco stavět. Rozhodně to není vhodná konstrukce pro začátečníky. Já bohužel skončil tou svou testovací verzí, ale tehdy ještě letopočet začínal jedničkou. Od té doby jsem na takovou "blbost" nějak neměl čas. Ale za skoušku by to stálo, tomu, že by to mohlo být opravdu HEZKÉ stále věřím!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 16:49    Předmět: Citovat

O mnoho líp vypadá, když se vytáhnou jenom basy a budí se s tím posuvný registr, nebo něco takového, úplně dokonalé je to na techno Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 21:45    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
..Takže to nestavějte, nekupujte...
S tím si dovolím silně nesouhlasit. IMHO všechno co přiměje mlamoje vzít do ruky páječku a zkusit něco postavit MÁ SMYSL.
EDIT: Asi úplně všechno ne - pokud někdo, kdo o elektrice ví akorát to, že když do elektrické zásuvky strčí hřebík, tak někdy dostane ránu se pustí do pokusů s trafem z mikrovlnky, tak to může dopadnout hodně špatně.
Troufám si tvrdit, že pokud ne většina tak určitě ne zanedbatelná menšina amatérských konstrukcí se nedočká dokončení, ale ti co se o to pokusí získají zkušenost a tu mohou později uplatnit třeba při volbě povolání.
A wo tom to je.
http://kutilska.poradna.net/q/view/123189-vykonovy-zesilovac
http://kutilska.poradna.net/q/view/105888-lampovy-zesilovac

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne út květen 02 2017, 22:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 22:01    Předmět: Citovat

Barevná hudba je pro začátečníka náhodou docela dobrá volba. Pokud má odzkoušené zapojení, tak nepotřebuje nic nastavovat, jen připojí napájení a NF signál. Nebo použije vlastní mikrofon na vstupu.
Osobně jsem stavěl kdysi jednu, napájení z 12V trafa, na výstupu autožárovky (atkže bezpečné zapojení). Bylo mi asi 15 let, pomáhal mi s tím známý. A jakou jsem měl radost, že to blikalo Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 22:22    Předmět: Citovat

Světelnej had alias běžící světlo, barevná hudba, nejrůznější zesilovače z integráčů MBA810, MDA2010 nebo 2020 případně výkonnějších, to bejvalo začátečnický období skoro každýho z nás. Začínal jsem se zapojením barevný hudby s "němcoviem" podle Šraita, časem pak přibyl "had" podle Amára s MAS562, všecko blikalo, svítilo ...
Jo, asi to nebylo tak přesně seštelovaný do figury jako profesionální zařízení řízený po MIDI sběrnici, ale to co se tehdá -náctiletýmu adeptovi elektroniky povidlo aspoň nějak rozchodit, to vždycky bylo zdrojem určitýho sebevědomí před ostatníma a předmětem srovnávání se stejně "postiženýma" vrstevníkama.
Samozřejmě jen s barevnou hudbou člověk nevyžije nafurt, ale sledoval jsem i tuhle oblast a co jsem koukal tak nejlepší plánky za posledních 20 let vyšlý měl v modrým Konstrukčním Amáru tuším pan Zátopek - vyšlo to jak v původní řadě AR, tak i v tý "odpadlický", která po roce 1996 začala na truc Krausovi vydávat Praktickou Elektroniku. Určitě je to k nalezení v "modrejch" číslech z druhý poloviny 90. let a pravděpodobně i v prvním desetiletí tohohle století - vyhledávač pro tohle období je na http://www.jirky.webz.cz/index.php?page=casopisy&hledat=barevn%E1+hudba&rada=0&rok=0&w=Hledat

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: st květen 03 2017, 7:13    Předmět: Citovat

http://www.lupa.cz/clanky/senzory-martina-maleho-narod-kutilu-zase-povstal/
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 9:25    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
IMHO všechno co přiměje mlamoje vzít do ruky páječku a zkusit něco postavit MÁ SMYSL.
...
Troufám si tvrdit, že pokud ne většina tak určitě ne zanedbatelná menšina amatérských konstrukcí se nedočká dokončení, ...

No právě. Kdo chce něco stvořit, určitě si něco vybere. Proč ale tvořit něco, co je už předem odsouzeno k zániku? Žádný mladý bastlíř nestaví jen proto, aby "něco" dělal, ale proto, aby to, co staví "něco dělalo".
A teď si představ, že tomu věnuje své nadšení, úsilí, čas, možná i nějakou korunu, a když pln radosti a očekávání své dílo dokončí a chce se jím trošku pokochat, zjistí, že vlastně není čím. Dojde mu, že celá jeho snaha byla vlastně marná. Koho to nabudí k další činnosti?
V dětství jsem si postavil svůj první "laboratorní" zdroj. Byl udělaný úplně blbě - trafo, usm, kond, odpor - zenerka, paralelně k zenerce poťák a jezdec šel napřímo do darlingtonového zapojení tranzistorů. Voltmetr se nekonal, napětí jsem odhadoval podle natočení poťáku. Jako ampérmetr byl použit indikátor z A3, ten nemá na stupnici ani čárku takže i zde jen odhad. Ještě tam byla ledka jako indikátor "zapnuto" (vypínač byl lampičkový přímo na kabelu), a tyristorová pojistka proti nadproudu. Tu jsem v zápětí vyřadil, protože mi otravovala život Smile Těšil jsem se, že to dá aspoň 12V, kdepak - necelých 10 (úbytek na odporu před zenerkou plus 2x BE na darlingtonu). Trafo bylo na 500mA.
No a představte si - takovýto zdroj jsem používal mnoho let ještě i v dospělosti. Samozřejmě jsem měl postupně i jiné, lepší zdroje, ale tento byl takový malý, šikovný, byl jsem na něj navyklý a se všemi jeho nectnostmi už jsem počítal a využíval je. Samozřejmě že i on se nakonec dočkal svého konce - rozkuchání zpět na díly. Ale i potom jsem zažil párkrát okamžik, kdy jsem se rozhodl ho použít a uvědomil si - no jo, vždyť už vlastně není.
Takže asi nějak takto si představuju začátek bastlení. Stavět klidně nějaké jednoduché, nedokonalé a kdovíjaké jiné věci, které ovšem i přes své mnohdy i základní nedostatky alespoň zhruba splní požadavky které se od nich očekávají.
Barevná hudba, toto, alespoň podle mě, nesplňuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 18:25    Předmět: Citovat

No, já si nejsem jist, ale za mých mladých let alespoň na olomoucku barevná hudba frčela. A v žádné troškařině, ještě mám někde založené barevné fólie z reflektorů.
Byly dva hlavní principy, na výšku tónů (basy, středy, výšky a inverze výšek), druhý tvrdě rytmus bez ohledu na výšku tónu. Občas se to kombinovalo, ale hezčí to bylo pod stejným stínítkem každý zvlášť.
Ideálně malý panel, barevné žárovičky z vánočního stromku, tranzistory. S tyristory to moc nechodilo. Variant bylo hafo, dokonce s fotoodporem reagujícím na okolní osvětlení.
Druhé kolo bylo s nástupem optických vláken, ale daleko slabší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 18:58    Předmět: Citovat

Jako tínejdžr jsem postavil lampový zesilovač 10W/100V podle pana Jandy. Po dokončení jsem zjistil, že nemám žádné repro, co bych k tomu připojil. Tak jsem na výstup zavěsil stolní lampičku a jak jsem hrál na kytaru, tak ona do rytmu rudě pomrkávala. Jolanu bylo celkem slyšet i tak. Vzpomínám si, že mě to naplňovalo uspokojením z vlastního díla. Takže chápu, že i barevná hudba může bastlíře na nějaký čas obšťastňovat, i když umělecký dojem z poslechu hudby to asi moc nezdvihne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so květen 06 2017, 19:56    Předmět: Citovat

Pořiďte si dva stmívače UD700, připojte si je přes RS485 na PC a mrkejte si s čímkoliv do alelujá Very Happy
Jsou blbuvzdorné, takže pro Vás optimální Smile a mají v sobě i osciloskop Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund