Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrostatické nanášení práškové barvy
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 0:10    Předmět: Elektrostatické nanášení práškové barvy Citovat

Dobrý den přeji. Zaujal mě princip nanášení práškové barvy následně vypalované. Nemám ponětí, zda by se něco podobného nedalo zbastlit amatérsky. Zdroj by měl být napájen ze sítě, výstupní napětí 30kV proud 9mA. To jsou parametry továrního zdroje. Pokud by měl někdo zkušenost s takovým zařízením, poprosil bych o nějaké informace. Taky nevím, jakou mechanikou se ten prášek odebírá z pistole. Díky za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31877
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 0:33    Předmět: Citovat

Tam není mechanika, je tam pneumatický strhávání prášku na principu nízkotlakýho injektoru. Do pistole vede trubice o průměru cca 1cm, do který na začátku tryska tlakem vzduchu strhává prášek ze zásobníku - ten může bejt daleko i několik metrů, pokud je na začátku přívodní trubky zase vývod tlaku vzduchu, kterej "nakypřuje" prášek před vstupem do tý nasávací trubky. Celkovej průtok vzduchu do pistole ale není ani tolik, kolik "ufoukneš naplno hubou" - spíš jen asi tolik, kolik "upískáš" když si jen tak pohvizduješ. V ústí pistole máš rozptylovej kužel, kterej usměrňuje proud prášku do stran - samotný nalítávání zrnek na "barvenej" předmět se děje ne přímým náletem z pistole, ale doslova jen elektrostatickým přitahováním z toho oblaku do stran od pistole rozptýlenýho prášku. Oblak prášku se přitom pohybuje jen o málo větší rychlostí, než proužek kouře nad čerstvě sfouknutou svíčkou (když ještě žhne špička knotu) = odhadem 5-6cm za sekundu. Případná oprava je možná ofoukáním normálním suchým tlakovým vzduchem bez oleje a novým přepráškováním. Na podklad se barva/lak napeče až následným ohřátím v horkovzdušný peci - teploty určuje výrobce prášku, běžně to je kolem 250 - 280°C s tím, že odpadní plynný produkty z "pece" se větrákem ženou do speciální spalovací komory, kde je pevnej plynovej hořák a kde se ty zplodiny z pečícího se prášku s pomocí přídavnýho vzduchu spálí.

Základem většiny druhů prášků jsou polyesterový pryskyřice a některý druhy těch prášků jdou "doma" použít i tak, že se rozmíchajíí v nějakým agresívnějším organickým ředidle (obvykle se doporučuje buď nitroředidlo C-6000, nebo rovnou čistej lakýrnickej toluen) a normální vzduchovou pistolí se nastříkají ve dvou až třech vrstvách. Výsledná vrstva hodně připomíná "pálenej prášek" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 9:45    Předmět: Citovat

Pokud budeš mít tu pistoli s injektorem, tak samotný vn zdroj zhotovit problém není, otázka je co s bezpečností.

Jednou mě vn trafo 25kV pořádně zjiskřilo, že mě stály i vlasy na hlavě, není to nic příjemného. Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 9:53    Předmět: Citovat

Kámoš tvrdí, že na nanášení lze použít i poštelovanou pískovací pistoli z Lidlu. Počítej, že prášek je drahej a potřebuješ aspoň U komoru s odsáváním a záchytným filtrem, jinak spoustu prášku znehodnotíš. Lepší je to donýst profíkům, dělá to dost firem a není to zase tak drahý.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 9:59    Předmět: Citovat

Pokud máš dostatečné vn, tak se to přisakuje a ke ztrátám nedochází, ale zapojení zdroje dávat nebudu, je to nebezpečný jak sviňa a kdyby ho to náhodou zjiskřilo, může být po smrti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 10:25    Předmět: Citovat

Kdyby to bylo jak píšes, tak proč profíci nechtěj přecházet z jedný barvy na druhou? Protože se musí celej box a filtrace 2 hodiny čistit od zbytků předchozí barvy?

To EKKAR: Ta tvoje technologie je nějaká překombinovaná. V jedný výrobně rozvaděčů u HK, kam jezdím pro bedny, strkaj "pofoukaný" plechy a krabice na závěsy do 18 KW elektrický trouby asi tak 1 x 1 x 1,5m. Co dělaj se zplodinama netuším, ale žádný jejich dodatečný pálení tam rozhodně nemaj, v objektu ani není zavedenej plyn. Pochybuju, že kdyby něco špatnýho pouštěl při pečení do vzduchu tak by mu to hygiena nezavřela.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31877
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 10:43    Předmět: Citovat

Popsal jsem ti velice stručně technologii tunelový průběžný lakovny Eisenmann, na jaký se lakujou výrobky u nás ve fabrice. Ano, je to několik desítek tun materiálu denně a tisíce metrů čtverečních plochy, takže několik tisíc kilo prášku denně. Tam těch zplodin asi máme "poněkud" víc ... Když někdo lakuje 2-3 metráky svařenejch trubek nebo plechů za směnu, asi ta "produkce smradu" nebude až tak velkou komplikací v okolí ...

A jo, s tím čištěním je to tak jak píšeš, pokud se má prášek neulpělej na lakovaným povrchu odsát a recyklovat, musí se při změnách barev celej ten odsávací trakt komplet vysát do zásobníku a zbytky vyfoukat stlačeným vzduchem včetně oklepávacích filtrů atp. Ve fabrice je samozřejmě i "ruční" lakovna, kde se práškujou zakázkový vzorníkový barvy podle individuálních objednávek - a tam jsou schopní udělat maximálně tak 6-8 změn za směnu, jinak pokud vedení zavelí, že je nutný udělat naprosto nutně okamžitě a střelhbitě jeden kus další barvy mimo pořadí, ten zpětnej trakt se vysaje jen nahrubo a odlišná barva se napráší honem fofrem aby byla v peci, zatímco kontaminovanej box + "zpátečka" se vyčistí následně do odpadu. Jo, jsou z toho větší ztráty, ale pokud chce podnik vyhovět expresní objednávce a zákoš souhlasí s příplatkem nebo když se jedná o extra súrnou reklamaci, kdy záleží na pověsti fabriky, tak se na korunu nekouká a vysype se to do popelnice smíchaný tak jak to je ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 13:15    Předmět: Citovat

Dobrý den pánové. Myslím, že se zapékáním pro moje potřeby by problém nebyl, stačí na to údajně elektrická trouba. Proč nevyužiji k tomu účelu oficiální služby? Chci upravovat povrch olověných střel a ty musí být před práškováním rozloženy v pravidelných rozestupech ve větším množství a pak takto zapečeny. S tím by se mě nikdo nepáral a pokud ano, tak bych si je mohl rovnou kupovat. Zaujal mě tento způsob, protože jsem si myslel, že by se dal zvládnout amatérsky. Potřebné odlitky nejsou pro mě problém, jde tedy jen o tu povrchovou úpravu. Otázka je ale pistole se zdrojem VN. Na přiloženém obrázku je výrobek, co si dotyčný přivezl z Anglie a dělá s tím úspěšně takovéto pěkné kousky. Zapéká v létě na dvorku, takže škodliviny neřeší, nejspíš jich ani není moc. To zařízení na přiložené fotce se jmenuje "Malé práškové stříkací zařízení PC03" Kolik stojí se mě nepodařilo zjistit. Soudím, že by cena přesáhla moje možnosti. Proto se pídím po informacích, na základě kterých by se to dalo amatérsky zhotovit.


praskpistole.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  praskpistole.jpg
 Velikost:  7.58 kB
 Staženo:  118 krát


DSCF3697.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCF3697.JPG
 Velikost:  68.88 kB
 Staženo:  125 krát


DSCF3700.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCF3700.JPG
 Velikost:  52.29 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 14:41    Předmět: Citovat

Na co se kule práškujou? Kdyť se to musí při pohybu laufem pálit. Shocked
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 15:28    Předmět: Citovat

Aby ty koule shořely v tom laufu celé. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 17:00    Předmět: Citovat

Ten povlak nahrazuje plášť a kupodivu neshoří. Díky tomu povlaku střela snese větší rychlost při průchodu hlavní, než čistě olověná, aniž by se strhla ve spirálovém vývrtu. Není to můj výmysl, vyrábějí se i průmyslově.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31877
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 17:32    Předmět: Citovat

Chceš říct, že ten doslova slitej epoxido-polyesterově pryskyřičnej povlak má ve vývrtu laufu lepší tření než čistě olověná střela s vnějším mazáním? A jak se to chová u zepředu ládovaný verze - na fotce máš jednotný náboje, samozřejmě laborovaný na domácím přebíjecím vercajku. Co kdybych chtěl "napráškovat" kule určený do "perkusáku" = předovky? Neboli - víš nebo máš zjištěný, jak se to chová ve vývrtu částečně zanešeným mechanickýma zplodinama černýho prachu - protože když se střílí vícenásobně, určitě nevypucuješ mezi jednotlivýma ránama vývrt "dočista do čista", ale něco tam určitě uvízne. Předovkou samozřejmě můžeme počítat všecko co nepoužívá jednotnej náboj a co je ládovaný ústím laufu - tzn. včetně doutnákovejch, kolečkovejch a křesadlovejch zbraní s tím, že i ty už v dobách nejpokročilejších těsně před zavedením jednotnýho střeliva MOHLY MÍT drážkovej vývrt, respektive NĚKTERÝ Z NICH měly hlaveň s dutinou o příčným průřezu ve tvaru několikahranu (čtyř- až osmihranu). Jak se ten povlak chová v hlavni při kontaktu s "flastrem"? Nepředpokládám, že by to mohlo "flastr" v jeho roli úplně nahradit, ale máš s tím nějaký "provozní" zkušenosti?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 23:27    Předmět: Citovat

Střely s tímto povlakem se chovají v laufu líp jak čistě olověný. Ale o to tady vůbec nejde. Na rozdíl od střel v předovkách (mám několik perkusek i křesadlovku a střílím z nich), který musí být výhradně z čistýho, tedy měkkýho olova, do kterýho uděláš vryp nehtem, se střely s povlakem o kterým je téma, vyrábějí ze slitin olova s cínem a antimonem za účelem zvýšení tvrdosti.Ta tvrdost je podmínkou. Vyhovující slitina je z olověných závažíček na vyvažování kol u aut. Ideální je přímo tiskařská liteřina, která má perfektní slévatelnost. Do předovek se používá výhradně čistý olovo, protože je měkký a nabíjí se předem. Střelu požadovanýho kalibru z tvrdýho olova a navíc ještě s povlakem, bys zepředu do laufu nenarval. Totéž platí o kuličce ve flastru.Takže úvaha, jak se povlakovaná střela chová v laufu u předovky je bezpředmětná. Prostě ji tam nikdo nedostane. Jediný účel povlakování střel je vytvořit dostatečně tvrdou střelu, která by se nestrhla v drážkách a snesla vyšší rychlost. No a důvod proč nepoužít radši rovnou střelu s kovovým pláštěm či polopláštěm je její poměrně vysoká cena. Rozdíly v rychlosti střely v předovce a zadovce jsou podstatný řádově v stovkách metrů za vteřinu, takže proto ten rozdílnej požadavek na tvrdost.Kromě toho ta měkkost čistýho olova u předovky je taky z důvodu určitý komprese těžký a pomalý střely, že se zalisuje dobře do drážek a těsní.
Střely s povlakem od firmy ARES jsem přebíjel a střílel svýho času z Gew88 a při použití rozumný prachový navážky a pomalejšího prachu chodily výborně, vývrt po střelbě naprosto čistý.
Z předovek i zadovek střílím už velice dlouho a odlívání střel je docela alchymie, takže nějakou zkušenost mám, ale ani zdaleka nevím vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31877
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 23:37    Předmět: Citovat

Hele, malej OT - někde jsem měl pozůstatek nějakýho zlomu tisku, asi 50 liter - těžký to bylo jako sfiň, mohlo toho bejt snad kilo, jestli to najdu, pošlu ti SZ, liteřina to je skoro tutově - pokud bys to chtěl, když si ji tak vychvaluješ ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 23:50    Předmět: Citovat

Hele a jak se tím povlakem rozhodí přesnost? Někde jsem četl, že každá sebemenší nepravidelnost povrchu střely (a taky její hmotnosti, třeba bublina či struska v olovu) ji rozhodí dráhu. Já jen že s tím domácím komaxitováním asi neuděláš všude stejnou vrstvu.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund