Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba laboratorního zdroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 12:33    Předmět: Stavba laboratorního zdroje Citovat

Zdravím vespolek. Měl bych dotaz ohledně plánované stavby LZ. Mám v plánu pro ovládání použít nejspíš tento modul http://www.ebay.co.uk/itm/272277955394?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=571096273286&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT Nicméně se nemůžu rozhodnout pro napájecí část. Mám k dispozici toroid HCS536 nebo spínaný zdroj http://www.hapesoft.cz/eshop/PS/SPECIAL/6EP1333-1AL12.htm

Pokud jde o trafo, tak bych musel dodělat usměrňovač a nejspíš i nějakou ochranu. U spínaného zdroje je ochrana přímo v něm.

A teď asi všeobecná otázka, která nejspíš vyřeší i mé dilema:
Je v laboratorním zdroji lepší použít trafo nebo spínaný zdroj?

Díky za případné odpovědi. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1762
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 13:06    Předmět: Citovat

pri použití toho modulu je to zbytočná otázka, aj to je impulzná regulácia...

Dôležité je, akú kvalitu zdroja požaduješ - rušenie,zvlnenie,stabilita,rozsah napätia,prúdu,ochrany atd.

S tým 24V spínaným zdrojom vyššie napätie na výstupe regulátora ,ako 24V nedostaneš - je STEP-DOWN !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 13:21    Předmět: Citovat

Nepředpokládám použití vice než těch 24V. Spíš jen do těch cca 20V. Nejpoužívanější rozsah pak bude mezi 5-12V proudově pak 0~4A. Priorita pak stabilita napětí a proudu.
Takže jestli jsem dobře pochopil, tak pokud bych chtěl větší napětí (díky stabilizátoru), tak použít toroid a pokud stabilitu, tak spínaný zdroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 13:42    Předmět: Citovat

Toroid, nebo klasické trafo se používá úspěšně několik desítek let.
Výhodou je velký izolační odpor a tím, že jde o pasivní prvek, spíše rušení potlačuje.
Spínané zdroje jsou moderní a můžou mít větší účinnost. Protože jsou spínané, můžou šířit do okolí nebo po vodičích VF rušení. Proto je PC zdroj dokola oplechovaný.
Ty můžeš použít obě řešení. DC regulovaný zdroj už můžeš koupit hotový např. v TME.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 316
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 13:43    Předmět: Citovat

A není to úplně jedno v tomdle případě? Samotný zdroj je spínaný, tak jestli je na vstupu trafo nebo další spínaný zdroj je úplně fuck...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 14:31    Předmět: Citovat

Jdi cestou nejmenšího odporu. S obyč vyřazeného PC zdroje si zhotov regulovatelný zdroj napětí a proudu v rozsahu 3V až 55V / 0.3 až 10A a máš to. Pokud požaduješ symetrický zdroj, tedy 2x3V až 2x55V, udělej to samé dvakrát. Rozhodně z toho budeš mít lepší pocit, než spojování dílů z ebay. Návodů je zde dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 15:18    Předmět: Citovat

Hotový zdroj mám a to HY1803D Ten je nicméně tak trošku čínský nepodarek. Někde mezi 13,8-14,1V se z něho stává bzučák. Nejspíš je tam relé, které přepíná výstupy z trafa... Zrovna u tohoto napětí jsem ten zdroj používal k nabíjení baterií AKU nářadí. A musel jsem to hlídat, aby to nebzučelo třeba půl hodiny...

Co se týká skládání věcí z EBAY, tak jde jen o ten modul. Toroid je z nějakého strašího domácího kina a spínaný zdroj jsem si donesl z práce z jednoho vyřazeného stroje (tyto dva zdroje mám zadarmo).
Co se týká toho siemense, tak jsem si všiml, že některé modely mají dírku na šroubovák, kde jde měnit napětí od 22-29V. Na mém to není, tak jsem ho rozšrouboval, jestli tam není schovaný. Není, tady je tedy těch 24V "natvrdo".

Co se úpravy PC zdroje týká. Hledal jsem na netu různé úpravy. Všechny jsou ale psány ve spojitosti s určitým obvodem a ten jsem nenašel ani v jednom zdroji co mám...

No nicméně tam teda asi dám ten spínaný zdroj, jelikož ho mám doma už dlouho a nenašel jsem zatím pro něj žádné jiné využití.

EDIT:
tady je výčet mých dostupných zdrojů: https://goo.gl/photos/H25AVj7zuxTbPpFZ7 - je tam vyfocený i ten rozdělaný siemens, pokud by to někoho zajímalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 20:33    Předmět: Citovat

Takže stavba jednoho ze zdrojů vyřešena... http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017/
Je tam použita elektronika usměrňovače, který jsme tu řešili. Posléze tam zůstane jen čistý usměrňovač (můstek plus kondenzátory). Tento "víceúčelový" usměrňovač bude jinde...
První poznatky ze zapojení jsou vesměs pozitivní. Nastavení je jednoduché a rychlé. Jde dělat takříkajíc "online" nebo s vypnutým výstupem, který se povolí až po nastavení.
Při použití spínaného zdroje dochází u určitých nastaveních k nějaké zpětné vazbě kdy spínaný zdroj začne bzučet. To by nespíš šlo vyřešit nějakým filtrem, ale jelikož mám celkem silné obyčejné trafa, tak to řešit nebudu...

Druhý zdroj bude podobného systému, jen bude víc "analogový" http://www.ebay.co.uk/itm/272277955394?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=571096273286&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT Jakmile si na něj vytvořím krabičku, tak ho poskládám (modul mám už doma) a opět bych k tomu něco napsal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 8:12    Předmět: Citovat

...frézka dobrá věc, škoda, že jí nemám.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2017, 16:40    Předmět: Citovat

Takže zdroj byl dodělán do finální verze. Dostal již svůj usměrňovač a navíc byl upraven na dva režimy. V jednom režimu pracuje zdroj s MAX napětím 0-35V /5A ve druhém je rozšířen na 0-50V/3A. Navýšení napětí je dáno spojením dvou sekundárních vinutí trafa (30 a 12V). Nicméně to 12V vinutí má maximální zatížení 3A, tudíž v tomto režimu je zdroj "trochu slabší".
http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017/#IMG_20170312_133343.jpg ++
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 9:14    Předmět: Citovat

Tak od včera do dnes proběhl první větší test zdroje. Nabíjel jsem gelovou baterii po dobu cca 10hodin proudem 2A. No a jelikož baterie má špatné články (což jsem věděl), tak ty 2A to drželo celou dobu. Jediné co se na zdroji trochu ohřálo bylo trafo. Na dotek bylo vlažné. V týdnu budu kupovat nové baterie, takže bude asi další test.
Jinak včera jsem si odskočil do práce vytvořit krabičku na ten druhý zdroj. http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017_2/ Jak to budu mít hotové tak písnu jak to dopadlo a jak to funguje...

Třeba to pak někomu pomůže, kdo bude chtít stavit zdroj z modulů z číny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 14:52    Předmět: Citovat

Tak jsem se konečně dočkal poslední zásilky z číny - propojovací káblíky a mohl tak dodělat i ten druhý zdroj.
Tam byl použit modul http://www.ebay.co.uk/itm/272277955394?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT s odnímatelnými LED zobrazovači.
Pro konstrukci byl využit toroid s výstupním napětím 22V/5A. Z toho vychází, že zdroj je v rozsahu 0-24V/5A. Jelikož jsem chtěl všechny ovládací prvky a zobrazovače dát na externí destičku, připájel jsem k součástkám na hlavní desce piny pro nastrkání káblíků, které jsou napájeny na té externí destičce. Po složení fungovalo vše hned na první zapojení. Na zdroji jde zobrazit vstupní napětí a dle něj se pak řídit jaké maximální napětí jde nastavit. Napětí i proud jde regulovat po 0.01V(A). CC i CV funguje správně. Výstupní napětí jde vypnout/zapnout tlačítkem. Vypnutí je signalizováno nápisem OFF na pravém displeji.
Myslím, že i tato konstrukce je pro nenáročné konstruktéry dobrou volbou. Pokud pominu toroid, který jsem kdysi vykuchal z nějakého domácího kina, tak celý zdroj vyšel na cca 350,-
Komplet foto ze stavby zde - http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017_2/

Tímto bych toto téma ukončil. Snad někomu mé poznatky z čínskými moduly zdrojů pomohou při rozhodování, zda to vyzkoušet nebo ne. Smile

EDIT: ještě jsem zapomněl připsat, že ten minulý zdroj jsem dnes testnul při nabíjení autobaterie - http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017/#IMG_20170429_174034.jpg úbytek na dodané ochranné diodě byl cca 0,5V tak jsem nastavil o to víc a desetinu kapacity baterie (4,4A). Už je to zapojeno cca 9 hodin a baterie již dle zobrazení odběru bude již nabitá. Předtím při startování pohasínaly i kontrolky v autě - byla úplně vybitá. S autem jezdí manželka cca 1-2x za měsíc....



IMG_20170428_123506.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170428_123506.jpg
 Velikost:  197.33 kB
 Staženo:  142 krát


IMG_20170429_174042.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170429_174042.jpg
 Velikost:  249.92 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund