Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozsah vstupníh napětí pro analogový komparátor v Atmel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 17:40    Předmět: Rozsah vstupníh napětí pro analogový komparátor v Atmel Citovat

8-bit. MCU od Atmelu, např. atmega328p mají v pouzdru integrovaný analogový komparátor. Koukám do DS a nikde nemohu najít rozsah vstupního napětí pro komparátor. Např. pokud celý čip bude napájený +5V.
Věděl by někdo ?
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 17:45    Předmět: Citovat

Analogový vstup může mít přivedeno napětí v rozsahu napájecího napětí, tedy při napájení 5V může být vstupní napětí 0 - 5V a výsledkem čtení bude hodnota od 0 do 1023 (10-i bitový převodník)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 20:48    Předmět: Citovat

@monterjirka Analogový vstup pro "převodník", to je jasné.
Ale není mi jasný "komparátor".
Zda můžu provnávat dvě napětí např. 0.100V a 0.150V a naopak 4.900V a 4.950V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 21:08    Předmět: Citovat

Oba vstupy komparátoru jsou nastavitelné. Na jednom je reference, na druhém je vstupní signál. Některé procesory umožňují vyvedení obou signálů ven. Záleží na typu.

Konkrétně ten tvůj typ (atmega328p) má možnost vyvést oba vstupy ven. U pouzdra DIP jsou to nožičky 12 a 13 (AIN0 a AIN1).

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 21:30    Předmět: Citovat

@Neinu, ano vstupy umožňují vyvedení ven a snímání na vstupech (AIN0) a (AIN1), to je jasné.

Co není jasné, je rozsah vstupního napětí, pro které bude komparátor správně fungovat.

Jinými slovy, zda bude správně vyhodnocovat napětí, které se blíží "nule" a nebo naopak, které se blíží "+5V".

Některé komparátory umí "nulu", některé umí "+5V", některé umí "oba".

Otázka je, co umí ten typ v atmega328p.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 22:28    Předmět: Citovat

Když se tu probírají komparátory v Atmelu. Nevíte prosím někdo, jak je to u AT89C4051? Vím že na nevyvedeným P3.6 můžu číst stav komparátoru. Ale vůbec jsem se nikde nedočetl jak to je s vstupy P1.0 (AIN0) a P1.1 (AIN1). Jak se volí zda bude digitální vstup P1.0 a P1.1 a nebo analogovej AIN0 a AIN1? Hrál jsem si s tím na zapojovacím poli a jednoduchým prográmkem jsem posílal stav P3.6 na ledku připojenou na P1.7. Ať jsem měnil napětí na AIM0 a AIN1 od 0 do 5V tak se na výstupu komparátoru nic nedělo. S 8051 si hraju už přes 20 let, ta mě už nicím nepřekvapí, tahle funkce 89C4051 je ale pro mě záhada.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 4:24    Předmět: Citovat

frpr666 napsal(a):
Jinými slovy, zda bude správně vyhodnocovat napětí, které se blíží "nule" a nebo naopak, které se blíží "+5V".

Některé komparátory umí "nulu", některé umí "+5V", některé umí "oba".


Aha, tak to došlo k nepochopení dotazu z mé strany, omlouvám se. Toto nevím. Nicméně by to v DS mělo být také popsané. Teďka ale není čas se tam koukat.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 6:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Když se tu probírají komparátory v Atmelu. Nevíte prosím někdo, jak je to u AT89C4051? Vím že na nevyvedeným P3.6 můžu číst stav komparátoru. Ale vůbec jsem se nikde nedočetl jak to je s vstupy P1.0 (AIN0) a P1.1 (AIN1). Jak se volí zda bude digitální vstup P1.0 a P1.1 a nebo analogovej AIN0 a AIN1? Hrál jsem si s tím na zapojovacím poli a jednoduchým prográmkem jsem posílal stav P3.6 na ledku připojenou na P1.7. Ať jsem měnil napětí na AIM0 a AIN1 od 0 do 5V tak se na výstupu komparátoru nic nedělo. S 8051 si hraju už přes 20 let, ta mě už nicím nepřekvapí, tahle funkce 89C4051 je ale pro mě záhada.


Musis mit port nastaveny jako vstup (pokud to jde) a na P1.0 a P1.1 zapsat jednicky (vychozi stav po resetu). Teda aspon u AT89LP4052 to tak bylo. Pokud mas spravne nakonfigurovany komparator v registrech, melo by to fungovat. Vstupy se nijak na analog neprepinaji.
Jestli ma konkretne atmega328p rail to rail vstupy jiste nevim, ale tipnul bych ze ano. Melo by to jet od par mV. Neni nic jednoduchsiho nez vzit trimr a vyzkouset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 8:11    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Pokud mas spravne nakonfigurovany komparator v registrech, melo by to fungovat.

Nojo, ale jak? Když kouknu do Atmeláckýho datašítu 89C4051 na "SFR map and Reset value" , tak tam proti starý Intelácký 8051, která komparátor nemá, nic navíc nevidím. Sad
O jedničkách do P1 vím.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 9:09    Předmět: Citovat

Tak to je divne, dival jsem se na to a melo by to opravdu fungovat bez konfigurace cehokoliv. Jeste bych zkusil procist errata, jestli tam neni nejaky bug. Tu jednicku je treba zapsat i na P3.6, mam takovy pocit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 15:03    Předmět: Citovat

Právě že mě je divný jak při digitálním vstupu je definovaná změna úrovně alá TTL a při analogovým je to najednou 0-5V. Připojím na P1.5, P1.6 a P1.7 tři lLEDky a budu na ně v cyklu kopírovat stav P1.0, P1.1 a P3.6 a na vstupech šibovat s napětím 0-5V. Ale stále si myslím, že je potřeba změnit bit třeba v PCON 2-6který jsou 80C51 nevyužitý a nebo je dokonce někde samostatnej registr pro řízení komparátoru. Ale nikde o tom ani čárka.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 16:03    Předmět: Citovat

PS.
Když se tady objevila řeč o starších čipech jako např. 89C51 a 89C2051 tak jsou k dispozici dvě historické destičky osazené krystalem 18.432MHz a 24MHz. Pokud by měl někdo zájem tak prosím SZ.



modul1_btm.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modul1_btm.jpg
 Velikost:  121.94 kB
 Staženo:  115 krát


modul1_top.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modul1_top.jpg
 Velikost:  104.6 kB
 Staženo:  107 krát


modul2_btm.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modul2_btm.jpg
 Velikost:  81.4 kB
 Staženo:  108 krát


modul2_top.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modul2_top.jpg
 Velikost:  74.88 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 16:09    Předmět: Citovat

Vstupy komparatoru jsou zapojeny stejne jako ostatni, jen nemaji vnitrni pull-up a paralelne je k nim pripojen ten komparator. Ja konkretne tyhle procesory nepouzivam, ale nedavno jsem delal neco s AT89LP4052 a tam to jelo bez problemu. Zkus zkontrolovat jestli jsi opravdu na oba vstupy i vystup komparatoru (p3.6 je zapojen jako vstup a na nej je hardwarove pripojen vystup komparatoru) zapsal tu jednicku, jinak mne nic nenapada, melo by to fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Trochu zpátky k původnímu dotazu. Ve starších datašítech býval graf závislosti offsetu komparátoru na vstupním napětí, v novějších už není. Asi by se z něj dalo něco vydedukovat.


mega48_ac.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mega48_ac.png
 Velikost:  16.29 kB
 Staženo:  113 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 21:57    Předmět: Citovat

@lesana, díky za obrázek. Můžeme tedy pohledem na obrázek říci, že rozsah "common voltage input range" je 0.25V až 4.8V ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund