Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fujitsu Siemens monitor L9ZA
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 17:06    Předmět: Fujitsu Siemens monitor L9ZA Citovat

Tak jsem si myslel, že tahle značka patří mezi ty lepší. Občas monitor šel, občas ne. Tak jsem ho rozdělal a nestačil se divit. Zdrojová desla na první pohled dobrá, ale na digitální všech 7 ks elytů 330M/16 CapXon 105C s nafouklejma čepicema. Začal jsem jednostrannou deskou zdroje, všechny elyty ven a přeměřit. Všechny jsou Taicon, buď 1G/10V nebo 470M/25V. Celkem 7 ks a kapacita u všech přesně +10% a ESR na BM509 kolem 0,1R což mají nový málokterý.
A ještě jeden dotaz, všechna plechárna je asi kvůli vyzařování ve všech spojích a kolem vývodních kabelů do displeje zalepená docela tlustou AL páskou. Samozřejmě, že se při odlepování dost potrhala. Co tam dát jinýho? Al páska, co používají sádrokartóňáci je slabá a taky nevodivá. Vím o 0,3 mm silný na přenos tepla pro vytápění plastových trubek proti zámrzu ale na to bych cca 3 dny čekal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 18:11    Předmět: Citovat

Tu pásku neřeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 18:57    Předmět: Citovat

TAICONy su kvalitne, je to tusim Taiwansky Nichicon.

Tie vodive pasky vzdy len vratim na povodne miesto, maximalne prelepim obycajnou paskou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Teda ten CapXon, to je hnůj. Mad Na digitální desce je 9 ks 10M/25V. Jsou průměr cca 4 mm a nemají naseklou čepičku, takže čepice nevznikne. Vyfoukal jsem je z desky a změřil. Všechny měly max 1-3,5M a při měření X mi BM509 třískala ručkou o pravý doraz, naprosto nevyhovující ESR.
Je to zvláštní, elyty v pulzáku Taicon všechny OK a na digitálu téměř všechny CapXony špatný i když tam jen filtrují na rovným DC nebo jen vazbí.
Říkám si, že je to celkem zázrak, že ten monitor něco ukazoval když zrovna šel...

Vypadá to, že značka CapXon jsou zatím nejhorší elyty s kterejma jsem se kdy setkal, cca 90% poruchovost po asi 6 letech provozu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 21:26    Předmět: Citovat

Presne tak, CapXon je jeden z najhorsich odpadov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 21:37    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Presne tak, CapXon je jeden z najhorsich odpadov.

No vidíš značkový PC Fujitsu Siemens, myslel jsem, že je z lepší sorty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 8:38    Předmět: Citovat

Neviem, ja na tie predčasne nafúknuté capxony šťastie nemám.
Väčšina typov Capxon sú kopie Samxonov s rovnakým označením typu.

Predčasne myslím, že každý pravý Capxon aj Samxon má na puzdre datum výroby a typ.
Jasne že ani najlepší typ aký som doteraz mal (GL) nevydrží tak dlho ako protajšok podla parametrov od Taiconu, otázka je či toľko koľko má vydržať podľa papierov Capxon splnil.
A to sa mi zatial nepotvrdilo, že by nesplnil to čo splniť mal.
A určite ten Capxon cenovo vychádza inak ako jeho typ protajšok od Taicon či iný.
Takže aký je starý ten monitor, ako dlho je v prevádzke, aké typy taiconov sú v zdroji a aké typy Capxonov sú v signalovej doske?

Občas kupujem Samxony GF a GT z TME a cenovo napríklad sú omnoho vyššie ako elite ED (protajšok Samxonu GF).
Ale kupujem ich len preto, že v tom čase momente nič iné v tom rozmere a parametroch nikde inde nenájdem.
Drahé sú preto, že boli kupené za inú cenu pred 4-5 rokmi a je to aj na dátume a som si toho vedomý.
A aj som si vedomý že keď majú to Elite ED tak nie že by tom bol kvalitnejší typ, ale je čerstvejší a lacnejší a teda od nasadenia u mna vydrží dlhšie.
A ten GT... Z asi 300 lcd monitorov kde bol doteraz použitý v jednej serii oprav z roku 2014 jeden už odišiel, ale vedel som že ked sú vyrobené v roku 2010 tak nevydržia tak dlho, ostatné ešte držia a mali by dokopy do 2020 roku no ved uvidíme.
Kvanta dell monitorov kde sú na invertore ccfl 2x nejaký Suscon a jeden Nippon Chemicon KY, vždy odídu tie 2 Suscony po piatich rokoch a KY po osmich.
Ale tých 5 rokov je to čo sa podľa papierov očakávalo, pravda ak vieš ako to vypočítať.
Takže ano tie typy ako Capxon a podobne niesú tak trvácne, ale nedá sa povedať, že odchádzajú skor ako by mali odísť a je tam jediná podmienka aby to tak bolo a to je datum výroby.

Zoberte si to ako chcete...

Nesúhlas s tým, že Capxon je hnoj a jedna z najhoších značiek.
V podstate ak pri oprave nezohladníme všetky slabšie miesta konštrukcie aj s prihliadnutím na to ako dlho ešte vydrží podsviť, tak nemá zmysel ani dávať niečo čo tam vydrží 10 rokov, ked o 2 alebo 3 roky možno odídu ccfl.
Takže z mojho pohladu je to mrhanie peniazmi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 19:06    Předmět: Citovat

Na CapXon 330uF/16V jsou další texty: GL 105 VENT P931
Na CapXon 10uF/35V je dále GL 105 P856
Co znamená to VENT? Není to, že se maj ofukovat ventilátorem aby vydržely? Smile Pravda, když kouknu na Jamicon 220/16 Low ESR tak je o 1/3 vyšší.
Na těch dobrejch Taiconech je jen teplota, žádný další značení.

Zdůvodňovat to cenou je jaksi mimo, obyčejná 330uF/16 /2000 hod stojí 2,50 a low ESR Nippon 10000 hod stojí o korunu víc.

Jinak monitor smontovanej a jede jak za mlada. Akorát mě překvapilo, že jsem musel v menu přeštelovat rozměry obrazu.

Jen jsem to dodělal, PC v dílně po zapnutí vypadlo a pak už nešlo zapnout. Mrtvej zdroj. Jak jsem ho rozdělal na obou 820uF/200V čepice. Podle BM509 jeden 470 a druhej 120uF. ESR u lepšího 50R a u druhýho ručka mlátila doraz.
Obojí HB v kosočtverci a pozor, 85st.C. Rolling Eyes Zdroj Liteon, taky jsem si myslel, že to je lepší značka... Horší je, že v AME 820uF/200 nemaj žádnej, GME má jen 680uF/200V/85st. Aspoň že ECOM má Nippony 105st ale kus 105 kaček...
Na ty vyhnívající elyty jednou umřem! Mad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 8:17    Předmět: Citovat

GL typ, 105°C, zabudol si napisat rozmer, ale ak je o ten 1000/10 tak to asi bude 8x16, I max-630mA , ESR-0,09R, loadlife 3000/105°C.
V datasheete je 1000/10 8x20 alebo 10x16 a ešte robia na objednávku aj 10x12,5 alebo 8x16 čo má kapacitu niekde okolo 800 a max. trvalé U niekde medzi 7-8V bežne preznačené na 1000/10...
To je práve tlak výrobcu dosiek na výrobcu kondíkov príklad: Ak ty nám vieš dodať 100000ks do 2 dní v takejto cene, zoberieme od teba. Ak nie, zoberiem od Susconu.
Ok ja ti dám v takejto cene, ale bude mať 750-850uF a Umax trvalé 7-8V, chceš to? Ano chcem, na tú dosku to stačí, lebo je tam trvalé U 5V.
Vlastná skúsenosť o jednaní s Čiňanmi o tom aký kondík výrobia za akú cenu, v akom rozmere a koľko kusov je MOQ. A oni ho vyrobia a podľa výpočtu životnosti vydrží takmer toľko alebo trochu dlhšie ako sa počítalo (podľa kusu).
Hrúbka oxidu hliníka nie je všade rovnaká, takže do jedného kondíka sa podarí navinúť viac, do druhého menej.
Ten kde je viac má väčšie C ale menšie U a naopak.

P931 2009-31. týžden.
Tak po osmich rokoch sa divíš?

Vent je, že ma hore ten kríž aby sa otvoril, keď zvod kondíka (dielektrika - oxidu hliníka) dosiahne svoju kritickú hodnotu a elektrolyt sa vo veľkom chce odpariť von.

Ten jamicon si neuviedol aky typ. Podla toho, čo viem že majú v GME tak majú typy SK, TK, TM, MZ. O iných neviem.
A tak dlho ale bo dlhšie ako tie povodné GL vydržia len MZ pravda v rovnakom rozmere, väčšie vydria viac samozrejme. Prípadne TM vydrží, ale začína s horším ESR ktorý vytrvá avšak s podstatne väčším rozmerom.

Ak Taicon nemá uvedený typ, bude to fake, ale vo Fujitsu to nehrozí, takže sa pozri poriadne lupou a uvidíš dačo v zátvorke ak majú kondíky zelenú bužírku tak niečo ako PW, PZ alebo HW.

Zivotnosti sú:
PW/PZ je niečo ako Capxon GL avšak s tým rozdielom že GL pri priemere 8mm má len 3000h a 5000 až od 10mm vyššie, PW/PZ má 5000 už od priemeru 8mm vyššie.

Ohladne životnosti je v každom datasheete lubovolného výrobcu uvedené niečo takéto:
Load life: počet hodín pri 105°C (85°C, 125°C) je taký a taký na tento a tento rozmer prípadne od tohoto U do tohoto za predpokladu poklesu kapacity o 20% od povodne nameranej hodnoty (namerana sa mysli hodnota pri vyrobe ktora uz moze byt -20% z nominalnej) a zvysenie tangent delta o 200% z povodnej nameranej hodnoty. Hodnota tangent delta max je udana na zaciatku datasheetu.
Takze Taicon PW/PZ je ekvivalent Nichicon PW.
Ak by si mal Taicon / Nichicon PW rovnakeho rozmeru, kapacity a napatia v rovnakej doske za rovnakych podmienok, jeho parametre by sa podla
datasheetu zhorsili takmer o 50% dlhsiu dobu ako Capxon GL (3000 verzus 5000 loadlife).
Co sa stane potom ci sa kondik nafukne alebo nie a ako rychlo sa nafukne uz nie je dolezite, proste nesplna predpisane parametre.
o tomto viem tolko, ze ten Capxon sa nafukne za kratsi cas ako by sa nafukol nichicon s identickym datasheetom, to je jediny rozdiel.
Ale predpisane parametre podla datasheetu prestanu splnat po rovnakom case.
Takze zhrniem to na priklade dalsej osobnej skusenosti:
Postavili sme vedla seba 3 rovnake vyherne automaty s rovnako starymi PC kde v jednom boli osadene Teapo SZ 1500uF/6.3V 10x12.5, v druhom Nipon Chemicon KZG 1500uF/6.3V 10x12.5 a v tretom Decon SHZ 1500uF/6.3V 10x12.5.

Vsetky 3 typy kondikov maju takmer identicky datasheet.
Imax 1500-1600mA , ESR 0.026-0.031R
Nove KZG mali 1300uF, SZ a SHZ mali 1200-1250uF.
ESR a tangent mali vsetky zhruba +-10% rovnake.

Vsetky 3 automaty potom bezali nonstop 3 roky.

Potom sa zmeralo ESR a tangent na vsetkych PC.

Zvysenie ESR o 100%, tagent o 150%, pokles kapacity na vsetkych zhruba o 10% z povodnej nameranej hodnoty, takze podla datasheetov zhruba 2/3-3/4 zivotnosti za sebou.

Pc poskladali a nechali zapnute dalej.

Prvy restart PC so SHZ o pol roka od merania s tym, ze takmer vsetky kondiky nafuknute, po vymene PC zase ok. Cena SHZ priamo od vyrobcu pri odbere MOQ 5000ks po zaplateni UPS, cla a DPH cca 8 centov za kus.

Prvy restart SZ o rok od merania, s tym, ze takmer vsetky kondiky nafuknute, po vymene PC zase ok. Cena SZ priamo od vyrobcu pri odbere MOQ 5000ks po zaplateni DHL, cla a DPH cca 10 centov za kus

Prvy restart KZG o 2 roky od merania, s tym, ze kondily sa mali snahu nafuknut ale skor povolila gumicka a elektrolyt vytiekol do dosky co sposobilo zhoretie-zuholnatenie dosky a teda jej nevratne poskodenie, po vymene, takze MB PC na vyradenie.
Cena KZG z Rutronik MOQ 1000ks po zaplateni UPS a DPH cca 25 centov za kus.

Este rok po zacati prveho testu s tromi PC inde zacal test s Panasonic FJ podobnych parametrov cenovo ako KZG a dopadlo to podobne ako KZG s tym ze sa nafukli a teda neposkodili MB.

Takze to je to co som chcel tym povedat... Cinske kondiky vydrzia tolko co vydrzat maju podla specifikacii, ale potom idu velmi rychlo dole.
Druha vec je, ked konstrukter pocita aka ma byt v obvode prudova rezerva na vykrytie pulzacie a osadi viac kusov paralelne nemusi dojst k poruche zariadenia ani ked kondiky uz specifikaciu podla datasheetu nesplnaju avsak este niesu nafuknute.
Ak by chcel vyrobca usetrit na vyrobe s tym ze PC je kalkulovany na 3 roky, pouzije cinske kondiky a je iste, ze sa v zaruke pc nepokazia.
Ak by chcel vyrobca usetrit ale kalkukoval by so zivotnostou 6 rokov, navrhol by dosku tak ze by osadil viac kusov inych typov cinskych kondikov paralelne ktore maju vyssiu zivotnost ako SZ ale mensi max prud a 6 rokov to vydrzi.
Avsak ak by vyrobca v povodnej doske pouzil FJ cenovo by ho to vyslo drahsie (myslene pri velkovyrobe kazdy cent zavazi) a z pohladu dnesnej politiky vyrobcov by na tom vlastne prerobil.

Tu je teda diametralne odlisny pohlad co vyrobca ponuka za urcite peniaze a ako sa rozhodne uzivatel co kupit z hladiska pomeru ceny, opravitelnosti a zivotnosti, kedze presne to sa deje, ze uz nezalezi na znacke vyrobcu zariadenia, kazdy kalkuluje v dnesnej dobe aby jeho firma rastla, nie aby si uzivatel kupil nieco co mu vydrzi 10 rokov a zaroven aby vyrobcu zariadenia vyroba stala co najmenej.

Ak by chcel vyrobca urobit zariadenie ktore vydrzi veeelmi dlho a zaroven lacne a bez zmeny navrhu dosky, pouzil by v dnesnej dobe cinske polymery X-CON ULR / Decon HEN 1500/6.3 10x12.5 / 1200/10 10x12.5 ktore preziju Panasonic FJ trojnasobne a ich cena je polovicna z TME/ tretinova priamo od vyrobcu.

Ale pochybujem, ze by s tym nejaky bastir alebo priemerny servis u nas kalkuloval. Ja som som to navrhol a pouzivame to a PC idu a nevracaju sa.
Druha vec je, ze herne v Bratislave nam Nesrovnal nakazal zavret, takze nasa kalkulacia bola zbytocna, co sme ale pre 5 rokmi nemohli tusit ako servis...

A este sa vratim k Taiconom v spomenutom monitore.
Ak tam su HW, tak zivotnost je 2-2.5 nasobna voci GL rovnakeho rozmeru.
Ale kedze rozmery GL a HW/PW su ine v zdroji a ine vo VGA doske, tak sa to takto jednoducho porovnat neda.

Kazdopadne ak GL v monitore vydrzali 6-7 rokov, nemozem v ziadnom pripade povedat, ze su to sracky alebo hnoj.
Je to uplne v pohode...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 8:19    Předmět: Citovat

Ohkadne zdroja na PC kludne pouzi 85°C, kedze tam nie je PFC, nie je nutné pouzit lepsie typy a urcite tie povodne maju tiez viac ako 6-7 rokov, takze tie "nove" z GM Jamicony snap-in 85°C urcite 5 rokov vydrzia...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 8:32    Předmět: Citovat

Problem tych cinskych sraciek je, ze odchadzaju aj ked sa nepouzivaju. Takze sa nafuknu aj v monitore, ktory ma za 8 rokov nabehanych 2000 hodin.
Kvalitny elyt bude aj po 20 rokoch domaceho pouzivania OK - ako napriklad tie TAICONy - podla mna vydrzia este minimalne 10 rokov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charli100



Založen: Nov 23, 2005
Příspěvky: 83
Bydliště: Hlinsko

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 8:49    Předmět: Citovat

Heno napsal(a):
GL typ, 105°C, zabudol si napisat rozmer, ale ak je o ten 1000/10 tak to asi bude 8x16, I max-630mA , ESR-0,09R, loadlife 3000/105°C.
V datasheete je 1000/10 8x20 alebo 10x16 a ešte robia na objednávku aj 10x12,5 alebo 8x16 čo má kapacitu niekde okolo 800 a max. trvalé U niekde medzi 7-8V bežne preznačené na 1000/10...
To je práve tlak výrobcu dosiek na výrobcu kondíkov príklad: Ak ty nám vieš dodať 100000ks do 2 dní v takejto cene, zoberieme od teba. Ak nie, zoberiem od Susconu.
Ok ja ti dám v takejto cene, ale bude mať 750-850uF a Umax trvalé 7-8V, chceš to? Ano chcem, na tú dosku to stačí, lebo je tam trvalé U 5V.
Vlastná skúsenosť o jednaní s Čiňanmi o tom aký kondík výrobia za akú cenu, v akom rozmere a koľko kusov je MOQ. A oni ho vyrobia a podľa výpočtu životnosti vydrží takmer toľko alebo trochu dlhšie ako sa počítalo (podľa kusu).
Hrúbka oxidu hliníka nie je všade rovnaká, takže do jedného kondíka sa podarí navinúť viac, do druhého menej.
Ten kde je viac má väčšie C ale menšie U a naopak.

P931 2009-31. týžden.
Tak po osmich rokoch sa divíš?

Vent je, že ma hore ten kríž aby sa otvoril, keď zvod kondíka (dielektrika - oxidu hliníka) dosiahne svoju kritickú hodnotu a elektrolyt sa vo veľkom chce odpariť von.

Ten jamicon si neuviedol aky typ. Podla toho, čo viem že majú v GME tak majú typy SK, TK, TM, MZ. O iných neviem.
A tak dlho ale bo dlhšie ako tie povodné GL vydržia len MZ pravda v rovnakom rozmere, väčšie vydria viac samozrejme. Prípadne TM vydrží, ale začína s horším ESR ktorý vytrvá avšak s podstatne väčším rozmerom.

Ak Taicon nemá uvedený typ, bude to fake, ale vo Fujitsu to nehrozí, takže sa pozri poriadne lupou a uvidíš dačo v zátvorke ak majú kondíky zelenú bužírku tak niečo ako PW, PZ alebo HW.

Zivotnosti sú:
PW/PZ je niečo ako Capxon GL avšak s tým rozdielom že GL pri priemere 8mm má len 3000h a 5000 až od 10mm vyššie, PW/PZ má 5000 už od priemeru 8mm vyššie.

Ohladne životnosti je v každom datasheete lubovolného výrobcu uvedené niečo takéto:
Load life: počet hodín pri 105°C (85°C, 125°C) je taký a taký na tento a tento rozmer prípadne od tohoto U do tohoto za predpokladu poklesu kapacity o 20% od povodne nameranej hodnoty (namerana sa mysli hodnota pri vyrobe ktora uz moze byt -20% z nominalnej) a zvysenie tangent delta o 200% z povodnej nameranej hodnoty. Hodnota tangent delta max je udana na zaciatku datasheetu.
Takze Taicon PW/PZ je ekvivalent Nichicon PW.
Ak by si mal Taicon / Nichicon PW rovnakeho rozmeru, kapacity a napatia v rovnakej doske za rovnakych podmienok, jeho parametre by sa podla
datasheetu zhorsili takmer o 50% dlhsiu dobu ako Capxon GL (3000 verzus 5000 loadlife).
Co sa stane potom ci sa kondik nafukne alebo nie a ako rychlo sa nafukne uz nie je dolezite, proste nesplna predpisane parametre.
o tomto viem tolko, ze ten Capxon sa nafukne za kratsi cas ako by sa nafukol nichicon s identickym datasheetom, to je jediny rozdiel.
Ale predpisane parametre podla datasheetu prestanu splnat po rovnakom case.
Takze zhrniem to na priklade dalsej osobnej skusenosti:
Postavili sme vedla seba 3 rovnake vyherne automaty s rovnako starymi PC kde v jednom boli osadene Teapo SZ 1500uF/6.3V 10x12.5, v druhom Nipon Chemicon KZG 1500uF/6.3V 10x12.5 a v tretom Decon SHZ 1500uF/6.3V 10x12.5.

Vsetky 3 typy kondikov maju takmer identicky datasheet.
Imax 1500-1600mA , ESR 0.026-0.031R
Nove KZG mali 1300uF, SZ a SHZ mali 1200-1250uF.
ESR a tangent mali vsetky zhruba +-10% rovnake.

Vsetky 3 automaty potom bezali nonstop 3 roky.

Potom sa zmeralo ESR a tangent na vsetkych PC.

Zvysenie ESR o 100%, tagent o 150%, pokles kapacity na vsetkych zhruba o 10% z povodnej nameranej hodnoty, takze podla datasheetov zhruba 2/3-3/4 zivotnosti za sebou.

Pc poskladali a nechali zapnute dalej.

Prvy restart PC so SHZ o pol roka od merania s tym, ze takmer vsetky kondiky nafuknute, po vymene PC zase ok. Cena SHZ priamo od vyrobcu pri odbere MOQ 5000ks po zaplateni UPS, cla a DPH cca 8 centov za kus.

Prvy restart SZ o rok od merania, s tym, ze takmer vsetky kondiky nafuknute, po vymene PC zase ok. Cena SZ priamo od vyrobcu pri odbere MOQ 5000ks po zaplateni DHL, cla a DPH cca 10 centov za kus

Prvy restart KZG o 2 roky od merania, s tym, ze kondily sa mali snahu nafuknut ale skor povolila gumicka a elektrolyt vytiekol do dosky co sposobilo zhoretie-zuholnatenie dosky a teda jej nevratne poskodenie, po vymene, takze MB PC na vyradenie.
Cena KZG z Rutronik MOQ 1000ks po zaplateni UPS a DPH cca 25 centov za kus.

Este rok po zacati prveho testu s tromi PC inde zacal test s Panasonic FJ podobnych parametrov cenovo ako KZG a dopadlo to podobne ako KZG s tym ze sa nafukli a teda neposkodili MB.

Takze to je to co som chcel tym povedat... Cinske kondiky vydrzia tolko co vydrzat maju podla specifikacii, ale potom idu velmi rychlo dole.
Druha vec je, ked konstrukter pocita aka ma byt v obvode prudova rezerva na vykrytie pulzacie a osadi viac kusov paralelne nemusi dojst k poruche zariadenia ani ked kondiky uz specifikaciu podla datasheetu nesplnaju avsak este niesu nafuknute.
Ak by chcel vyrobca usetrit na vyrobe s tym ze PC je kalkulovany na 3 roky, pouzije cinske kondiky a je iste, ze sa v zaruke pc nepokazia.
Ak by chcel vyrobca usetrit ale kalkukoval by so zivotnostou 6 rokov, navrhol by dosku tak ze by osadil viac kusov inych typov cinskych kondikov paralelne ktore maju vyssiu zivotnost ako SZ ale mensi max prud a 6 rokov to vydrzi.
Avsak ak by vyrobca v povodnej doske pouzil FJ cenovo by ho to vyslo drahsie (myslene pri velkovyrobe kazdy cent zavazi) a z pohladu dnesnej politiky vyrobcov by na tom vlastne prerobil.

Tu je teda diametralne odlisny pohlad co vyrobca ponuka za urcite peniaze a ako sa rozhodne uzivatel co kupit z hladiska pomeru ceny, opravitelnosti a zivotnosti, kedze presne to sa deje, ze uz nezalezi na znacke vyrobcu zariadenia, kazdy kalkuluje v dnesnej dobe aby jeho firma rastla, nie aby si uzivatel kupil nieco co mu vydrzi 10 rokov a zaroven aby vyrobcu zariadenia vyroba stala co najmenej.

Ak by chcel vyrobca urobit zariadenie ktore vydrzi veeelmi dlho a zaroven lacne a bez zmeny navrhu dosky, pouzil by v dnesnej dobe cinske polymery X-CON ULR / Decon HEN 1500/6.3 10x12.5 / 1200/10 10x12.5 ktore preziju Panasonic FJ trojnasobne a ich cena je polovicna z TME/ tretinova priamo od vyrobcu.

Ale pochybujem, ze by s tym nejaky bastir alebo priemerny servis u nas kalkuloval. Ja som som to navrhol a pouzivame to a PC idu a nevracaju sa.
Druha vec je, ze herne v Bratislave nam Nesrovnal nakazal zavret, takze nasa kalkulacia bola zbytocna, co sme ale pre 5 rokmi nemohli tusit ako servis...

A este sa vratim k Taiconom v spomenutom monitore.
Ak tam su HW, tak zivotnost je 2-2.5 nasobna voci GL rovnakeho rozmeru.
Ale kedze rozmery GL a HW/PW su ine v zdroji a ine vo VGA doske, tak sa to takto jednoducho porovnat neda.

Kazdopadne ak GL v monitore vydrzali 6-7 rokov, nemozem v ziadnom pripade povedat, ze su to sracky alebo hnoj.
Je to uplne v pohode...


Heno toto je počteníčko takto plodné a zajímavé počteníčko to je balada to by si měli všichni pěkně prolouskat klobouk dolů dík za spoustu informací Charli100
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 9:18    Předmět: Citovat

Nemas upne pravdu, kazdy elyt sa casom odformuje, samozrejme ten cinsky s menej suvislou vrstvou oxidu hlinika a s menej kvalitnym (menej čistym hlinikom) skorej ako ten japonsky. Ale aj o tom je v datasheete smienka, že ani japonec nezarucuje že sa elyt neodformuje po 1000 hodinách nepoužívania -Shelf life.
A zase ten japonec sice kvôli súdnemu napadnutiu nezaručuje, že viac ako po 1000 hodinách nepoužívania bude mat elyt garantované parametre, ale praktické skúsenosti na japoncoch sú samozrejme omnoho lepšie ako na bených činanoch t.j. tých lacných s čínskym hliníkom.

Po odformovaní keď už nastane, ak je kondík vystavený hned veľkým pulzom aj na krátku dobu, ide rýchlo do kelu samozrejme japonsky menej rýchlo. Ak by bol znovu naformovaný tak to je zas dobrý.

Takže ano, je monžné že sa činan nafukol aj ked sa nepoužíval dlho.
Zoberme si to takto príklad:
Cinan vyrobí kondík, o týžden ho osadie vo vedlajsom priemyselnom parku na dosku o 3 miesiace doska dorazí napr. do Samsungu v Galante či Changhongu v čechách, či LG v polsku na montáž do TV/monitoru, čohokolvek.

Potom TV na 10 minút zapnú či ide a je zabalený a expedovaný do skladu, po mesiaci po dvoch do iného skladu napr. Nay elektrodom. Potom odtiel zase do predajne, kde leží povedzme 6 mesiacov.
Potom ho niekto kúpi a on už je čiastočne odformovaný.
Zapne ho doma a používa 6 hodín denne povedzme 2 roky, medzitým sa kondík zase naformoval, ale má nejaké trhliny, lebo dostaval pri prvom zap. v galante a pri prvom zapnuti u zakaznika pulzne šoky.
Potom z nejakeho dovodu zakaznik 2 roky tv nepouziva.
Nikde nie je napisane, že naformovany kondik s trhlinami a zaroven v elektrolyt znečistený prvkami z nie uplne čisteho hliniku neurobi daky maglajs ktory sam so sebou reaguje.
Avšak väčšinou sa kondiky nafuknu až po tej 2 rocnej pauze odformovane v priebehu niekolkych mesiacov dalšieho pouivania...

Takto si to vysvetlujem.

Sračka to nie je, alebo aj je, ale je to lacné a spĺňa to svoj účel ak vieme čo od toho za tie peniaze máme očakávať. A keďže laik o niečom takomto ani netuší a výrobca kondíku aj výrobca TV predpokladá, že výrobok sa používa, nikoho nezaujíma, čo sa stane s výrobkom po oplynutí záruky.
Ani záručný servis nezaujíma či TV má najazdených len 3000 hodín za 3 roky pouitia miesto plných 30000, záruka už skončila.

Preto nebezpečie čínskych kondíkov ale aj taiwanských a všetkých čo niesú robené z japonského hliníku a japonskeho elektrolytu a nie niesu aspon 2x-3x väčšie ako japoské kvalitne a drahé typy je v tom, že nekupovať kondík 5 rokov ležiaci v sklade, ale nekupovať TV 5 rokov ležiaci v sklade.

Čo v GME ani TME nikto nezaručí, že či nedojdeš do predajne a kúpiš Hitano EXR s dátumom výroby 2009, alebo TME Samxon GF 2011.

Tak isto ked si kupiš Samsung z vypredaja, je to väčšie riziko ako keby si ten isty samsung kupil o 2 roky skor a používal ho každy den 6 hodín denne.

Ak toto všetko vieš a berieš do úvahy, tak ten Capxon zas taká sračka nie je. A kludne si ho aj kúpim keď je čerstvý a som hludný e ten monitor do ktorého ho bachnem vydrží 6 rokov nonstop ist alebo 4 roky nonstop polroka vypnuty a este 2 roky nonstop alebo 4 roky nonstop a 2 roky ladom a potom už len pol roka, alebo 0,5 roka nonstop, 5 rokov ladom a potom este pol roka nonstop...
Nech to počítam ako chcem, stale to do seba zapadá...
Ale čo chceš za "pětset" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 12:19    Předmět: Citovat

No elaboráty dlouhý jako celej tejden, skoro mě to připadá, že tu zastupuješ CapXon. Smile Ale vůbec jsi nepochopil, o co jde.
Prostě mám zařízení ve kterým je 90% elektrolytů od jednoho výrobce špatnejch a od dalších dvou výrobců, který jsou podstatně víc zatěžovanch pozicích pulzním provozem jsou naprosto všecky v pořádku a to ještě tvrdíš, že to jsou fake. Z toho pro mě plyne prostej závěr, jedna značka je šmejd a druhá je dobrá. Až někde příště uvidím CapXony, tak je vyházím ihned a nebudu je ani měřit. A rozhodně místo nich nedám něco, co má papírově 1-2 tisíce hodin ale radši si těch pár kaček připlatím a dám 10 tisíc .
Jen tak na okraj. V 90 letech jsem dělal regulátory topení. Do zdrojů se dávaly Teslácký TF-ka 1G/15V a na desky Jamicony z GME 220M/15V, 50M/12V, celkem 16 ks. To zařízení v počtu přes 300 ks je pod napětím 24/365 po dobu 22-26 let. Nikdy žádnej elyt z těch více než 5000 kusů neodešel a to mají některý odkroutíno skoro 230 tisíc hodin.
A propo, to odpolarizování. Před cca 5 lety jsem pomáhal kámošovi zprovoznit rádio Máj z roku 1956. Jeho máti na něj hrála asi 35 let, pak bylo 15 let na půdě. Po snesení a vyfoukání kompresorem šlo na první zapnutí a na chalupě slouží dodnes. To je kontrast se sračkou s deklerovanejma 1000 hodinama, co ? Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 14:40    Předmět: Citovat

no vidím, že ty si nič nečítal alebo nepochopil klúčové súvislosti...
Ten z roku 1956 je rozmerovo uplne inde a teda ma elektrolytu za 20 tých capxonov a hliník hrubý ako alobal na pečenie a bol každý kus formovaný s pripojeným JS napäťim tak ako dlho asi bude trvať kým taký kondík zničíš ak gumička po tých rokoch ešte tesní?
A aký má rozmer ten TF teslácky oproti tomu capxonu s rovnakou kapacitou a napätím?

Jasne TF resp. radiály Iska-Tesla ( a TF sú tiež z licencie Iska bývalej Juhoslavie) sme prestali používať v roku 1996 a miesto nich Jamicony SK, TK v roku 1999 z toho istého dôvodu v DC-DC meničoch, keď sa zistilo, že po troch rokoch sú suché alebo nafúknuté.
Tak isto to prestali používať v OTF z toho istého dôvodu.
Totižto ty porovnávaš neporovnateľné.
Tie zdroje do regulátora kúrenia určite nebudú spínané, takže ano daj tam axial TF009 1000/16 s rozmermi 12,5x30mm (pretože TF boli na 16V s označením 1mF/16V a nie 1G/15V) to oproti GL 10x20 o koľko väčší objem, hrúbka hliníkovej folie a teda aj hrúbka dielektrika?
G/15V boli teslacké rady TE9XX a tie boli ešte väčšie oproti TF.

A zase porovnávaš regulátor kúrenia s monitorom...
Ak ten regulátor kúrenia nie je priamo v tom kotli tak tú teplotu ccfl trubíc v monitore nikdy nezažil. A napísal som, že GL má v tom rozmere (lebo stále si rozmery nedodal) tak predpokladám stále 8x16 3000h a TAicon v Zdroji 5000h a kde je napísané, že na VGA doske nie je pulzácia, je a dokonca vf.
Koľko MHZ spracováva prevodník VGA/DVI/HDMI na LVDS v monitore?

V tom regulátore kúrenia je vôbec niečo čo pulzne a prúdovo namáha kondíky na viac ako 100Hz?
Tak schválne tipujem že je tam jeden grec s tým TF takže ten má 100Hz a za ním jedno relé s tranzistorom priamo z toho napätia plus logika cez stabilizátor 7805 s povedzme mikroradičom "51 a to všetko to TF a tie jamicony namája asi 200mA ak relé drží a ak je odpadnuté tak 30mA a je to dakde zamurované v stene, kde neni ani 25°C alebo v pivnici?

Toto porovnávaš s niečim kde kuria trubice, že vo vnútri je 65-70°C dáky signal processor tiež kuriaci a odoberajúci cez stabilizátor 1,8V s 1A prúdovými rázmi povedzme 1-10MHz?

Ja som urobil porovnanie s PC, lebo tam sú podobné podmienky.

A že ti po x rokoch odhnil 85°C filtračný kondík na zdroji, ktoré sú dva po 200V do serie pripojené rovno na usmernené sieťové napätie pokladáš za šmejdový zdroj? Ja som videl tento rok už 5 Rubyconov KXW odpálených lebo prišla špica zo siete...

Keď kúpiš kondík veľký ako to TF a kludne aj najväčšiu sračku s názbom Kelna alebo CD110 a vrazíš ho do toho monitoru, myslíš že neprežije aspoň 10rokov.

Nepochopil proste to, že za tú cenu koľko to stojí to aj toľko vydrží, ale záleží kde a ako je obvod navrhnutý.

Pre mňa zamňa si kúp aj Panasonic FR a daj ich všade kde sa dá, keď si rád priplatíš a nechce sa ti premýšlať kam a aký typ a na ako dlho chceš aby vydržal...
Veď o tom to je, kto nepremýšla, tak platí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund