Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofón Sony TC755A
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marostv



Založen: Oct 13, 2006
Příspěvky: 439
Bydliště: BARDEJOV

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 18:49    Předmět: Magnetofón Sony TC755A Citovat

Pozdravujem. Mám kotúčový magnetofón sony tc 755a ale neviem či je to vlastnosť 4 stopeho záznamu alebo chyba. Problém je v tom,keď nahrám jednu aj druhú stranu pásky a potom si to prehrám tak je počuť medzi skladbami hudbu (respektíve basy) z druhej strany síce musím dať to nahlas ale pri počúvaní pri vyššej hlasitosti je to dosť otravné je to chyba? Hlavy sú od výroby zaistené takže s nimi nikto nehýbal. Pásky používam nove LPR35.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 21:16    Předmět: Citovat

Ano, při větším zdůraznění hloubek a absenci záznamu na protiběžné stopě /třeba v pauze/ mohou modulační špičky hloubek proznívat.
Je to vlastnost čtyřstopého záznamu, je to daň za možnost jednou, příp. dvakrát obrátit cívky.
Svého času byl tento jev kritizován i u legendární B73, ovšem za podobných podmínek - protiběžná stopa bez modulace, basové korekce naplno /umožňovaly celkově i s loudnessem až +22dB!/. Až po srovnávacím testu s jinými stereofonními čtyřstopými magnetofony se ukázalo, že B73 na tom zdaleka není špatně, nebo spíše řečeno za stejných podmínek je na tom B73 ještě lépe, než renomované "mašiny" ze Západu.
Výrobce ve snaze udělat pro ten magnetofon i výkonný a kvalitní zesilovač, trochu hodně přepískl rozsahy uživatelských korekčních obvodů i rozsah tříodbočkového, jinak velice kvalitního loudnessu.
To ve spojení s většími soustavami, jejichž citlivost na basech okolo 50Hz a níže ještě příliš neklesala, udělalo pěknou paseku.
Naštěstí Tesla Přelouč asi o půlrok později, po zkušenostech z náběhovky vydala doslova "manuál" k různým úpravám B73 v servisech, mj. i co se týče korekcí a dalších elektrických obvodů /magnetofon měl zpočátku problém i s brzdami a regulací tahu pásku/. Ten "manuál to tehdy všechno shrnul a pokud si zákazník na něco konkrétního stěžoval, tak se mu to v rámci záruky a tohoto "manuálu" upravilo.
Podotýkám, že s tímto jevem zápasila u některých, nepříliš přesně seřízených kusů i pozdější, zjednodušená B730, která zdaleka neměla tak výkonný zesilovač, ani tak účinné korekce, ani neměla dokonalý loudness.
U nahrávek se silným basovým základem a plně promodulovaným páskem LH /tedy až +4dB na hloubkách a bez zkreslení/ se to tam projevovalo někdy také - vždy ale na protiběžné stopě mez modulace, která jinak uvedený jev přítomností modulace poměrně účinně maskuje.

Ještě jednou zopakuju, že je to charakteristická vlastnost čtyřstopého záznamu a je to daň za poměr cena/čas u záznamového materiálu.

Proto jsou profesionální stereofonní stroje pouze dvoustopé či celostopé, záznam je pouze v jednom směru a výškové uspořádání systémů v hlavách je u dvoustopých hlav poněkud jiné, než u komerčních dvoustopých strojů.
U profesionálních strojů se tato vlastnost neprojevuje ani jako přeslech ze stopy do stopy /kanál do kanálu/ a i kdyby k němu docházelo, bude v praxi velmi těžko identifikovatelný.
Málokdy totiž při profesionálním, dvoustopém stereozáznamu zůstane druhá stopa zcela prázdná, zcela bez modulace a jen předmagnetizovaná. Alespoň já žádnou takovou nahrávku ani na 19, ani 38cm/s nemám, takže jsem se s tím u profesionálních záznamů, mnohdy dost přemodulovaných, nesetkal. Ani při sebevětším zdůraznění korekcí.
Vlastním velmi dobře seřízený a velmi málo jetý Mechlabor STM610 v provedení tuším 09, to jest 1/4" stereo, XLR, vestavěný stereo orientační příposlech 2x3W, dodělaný meterbridge s peakholdem, elektronické počitadlo času.
Čas od času si tím strojem s padesáti pásy originálních analogových nahrávek léčím uši. Vracím si je tak na nastavení "normal" po nuceném poslechu různých digitálních deformací, kterým se člověk prostě dneska nevyhne, i kdyby moc chtěl. Při téhle práci a zálibě ani omylem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marostv



Založen: Oct 13, 2006
Příspěvky: 439
Bydliště: BARDEJOV

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 21:27    Předmět: Citovat

Ďakujem za odpoveď.Som rád že to nieje porucha,pre istotu som to skúšal aj na B116 (novej má nabehané pár hodín) aj tam sa to prejavuje. No ako hovorite je to daň za čas.

Ešte raz ďakujem za vysvetlenie .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Temnenebe



Založen: Feb 15, 2013
Příspěvky: 146
Bydliště: Litomyšl

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 9:25    Předmět: Citovat

Vzpomínám si, že tenhle problém s prozníváním stop se většinou projevoval jen u určitých magnetofonových páskách, hlavně starší a několikkrát nahraných. Vcelku bych stopro netvrdil, že je to daň čtyřstopého magnetofonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marostv



Založen: Oct 13, 2006
Příspěvky: 439
Bydliště: BARDEJOV

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 11:47    Předmět: Citovat

Chápal by som keby to robilo na jednej páske ale problém sa prejavuje jak na novej LPR35 tak na maxell 35-90b aj na nejakej ralistic,mám aj pásky nahrané v roku cca85 aj tam počuť. Zosilňovač používam revox B251 ktorý nemá loudness basy mám nastavené na +1 z 5,vyšky na 0 a repra tesla ARS840.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Temnenebe



Založen: Feb 15, 2013
Příspěvky: 146
Bydliště: Litomyšl

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 12:30    Předmět: Citovat

Já mám Sony TC 366 + Tesla B73 + Tesla B116, měl jsem ještě i Philips N 4506, Teslu B 115, Akai 4000 DS-MKII, Tesla B101 a Tesla B730 Jen jednou jsem pozoroval u jednoho pásku, že proznívala stopa z druhé strany (tedy znělo to jakoby pozpátku) Ten pás jsem zlikvidoval a pak jsem již u žádného pásu, nepostřehl to co popisujete. A to mám magnetofonové pásky z 80´let převážně Maxelky, Agfy, Basfky a Emgetony zhruba tak okolo stovky a vše až na pár Emgetonů o průměru 18 cm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 17:49    Předmět: Citovat

Je to bohužel tak, jak píšu a ke stejnému závěru došel i Adrien Hofhans, tehdy člen redakce AR, když testovali B73 a ještě se pak okolo toho dost psalo.
Adrien Hofhans byl /už nejspíš nějakou dobu nežije/ poměrně dost uznávaný odborník přes záznamovou techniku, později se věnoval i páskové videotechnice.
Oni to totiž potvrdili i sami zástupci konstrukce z Přelouče, když tehdá okolo B73 probíhaly ty tahanice a smrdělo to fámou o "celostátním průseru".

Prokopírování u tenčích pásků při delším uskladnění je něco úplně jiného, ale to snad všichni okolo páskové, analogové záznamové techniky vědí.
U pásku síly 35um už je prokopírování závit/závit i při LH buzení TÉMĚŘ vyloučeno, u pásů 45 a 50um pak zcela vyloučeno. Ale i přesto se analogové archivy na 1/4" 50um pásech, často i na 1/2" a 1" jednou ročně převíjejí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 20:21    Předmět: Citovat

ano, síla pásku (µm) se může více-méně negativně rušivě projevit, můj top model M2403 SD dama pik (lepší jsem neměl) tím netrpěl téměř vůbec jakože dostupné pásky byly často Stilon (lic.Agfa) LP 35µm pašunk z Polska
poslouchej: netočils (náhodou) stavěcíma šroubama hlav ?!

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marostv



Založen: Oct 13, 2006
Příspěvky: 439
Bydliště: BARDEJOV

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 21:01    Předmět: Citovat

Hlavy sú nastavene od výroby a zaistené lakom to som pozeral ako prve.
Ale ten istý jav robí aj skoro "nova" málo hraná ešte zaplombovaná B116.
Pokiaľ nemám kalibračnú pásku tak sa do nastavenia hlav ani náhodou nepúšťam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 21:05    Předmět: Citovat

To není nastavením hlav, resp. sebelepším nastavením hlav efekt nezmizí, jde o vlastnost čtvrtstopého systému. Mám jen monofonní magnetofony a efekt je patrný u všech, bez ohledu na typovou řadu nebo použitý pásek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 21:08    Předmět: Citovat

Mně tohle dělá B43, myslel jsem, že je to špatným nastavením hlav, ale bylo mi divné, že jsou ty přeslechy i u pásků, které byly z obou stran na tom magneťáku nahrány. Někdy je to dost výrazné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 21:34    Předmět: Citovat

A na 19,05 cm/s to musí být ještě výraznější, než na 9,5 cm/s. Nemůžu ověřit, ale řekl bych, že bude. U přístrojů zajištěných z výroby jsem do nastavení hlav nezasahoval, u těch rozdrbaných ano a nikdy se mi přeslechy úplně odstranit nepovedlo, i když jsem nad nimi strávil hodiny. Zkoušel jsem i přehrávat pásek se záznamem nahraným jen z opačné strany (obě stopy, stejný záznam) a při snímání vnitřní stopy a otáčení seřizovacími šroubky lze nalézt polohu, ve které mají přeslechy minimum a při otáčení na obě strany od této polohy přibývají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 9:11    Předmět: Citovat

No zkrátka, Sony TC-755 je tříhlavý tape-deck že jo no a pokud nejsou rec a playback hlavy přesně v jedny lajně seřízené tak chyba čtení záznamu a tudíž i přeslech protiběžných stop se může víc rušivě projevit, proto jsem se na to ptal, u 2-hlavých mašin jako Tesla B100 nebo ta moje Unitra apod. je situace méně kritická. Ale říkals že s hlavama nebylo hejbáno tak to jenom na okraj diskuze.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 10:24    Předmět: Citovat

Určitým vodítkem k potvrzení toho, že se jedná o typickou vlastnost čtyřstopého záznamu je to, že podobný jev se VŮBEC neprojevuje a neprojevoval u půstopých monofonních magnetofonů, tj. B41, B44 a další starší, podobné.
Měl jsem jednu dobu perfektně zrestaurovaný Smaragd BG23 /půlstopé mono, 9 a 19cm/s/ a přestože jsem jej měl seřízen na pásy LGR50, LGR30P a podobné, tedy vesměs high output pásy /elektronková koncepce a výkonný oscilátor dovoluje vybudit pásek prakticky libovolně/, tak se to na druhé straně pásu bez modulace neprojevovalo NIKDY.
Čtyři stopy na 1/4" pásu jsou bohužel tak blízko sebe, že se tomuto jevu zabránit nedá. Zahraniční výrobci komerce o tomto jevu taktně mlčeli, ale dělalo to všem bez rozdílu. Ti chytřejší nedávali do takovýchto magnetofonů výkonné zesilovače s účinnými korekcemi, tím tento jev víceméně potlačili při poslechu přímo ze zesilovačů magnetofonu. Pokud ale někdo poslouchal přes zesilovače s účinnými korekcemi a o tomto jevu věděl, našel ho také.
Pokud ale laikovi neřeknete CO PŘESNĚ má hledat, nenajde to, resp. nevšímá si toho Smile
Přelouč mohla do B730 dát téměř tentýž zesilovač, jako je v B115, tedy korekce ±10dB, ale bez loudnessu a 2xMDA2010. Neudělali to z velmi dobrých důvodů. B113-115 a řada CM se seřizovaly přece jen pečlivěji, než naprosto komerční, dvouhlavý stroj B730. V něm by zesilovač stejných kvalit, jako z B115 napáchal podobné škody, jako kdysi v B73.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Temnenebe



Založen: Feb 15, 2013
Příspěvky: 146
Bydliště: Litomyšl

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 10:37    Předmět: Citovat

Shlédnul jsem několik videí na YouTube ohledně cívkového magnetofonu Sony TC 755 a nikde jsem neshledal poblém, který popisujete. Jsem přesvědčen, že to není dáno tím, co zde bylo naznačeno. Myslím si, že ta vada bude mít úplně jiný charkter a to ten, že je zde něco špatně nastaveno. Chtělo by to stoprocentně servis, zjistit kdo tyhle stroje dovede nastavit do perfektního stavu.
Jinak na YouTube je těch přístrojů v akci docela dost, můžete se sám přesvědčit a všechny hrají i nahrávají velmi skvěle.

https://www.youtube.com/watch?v=4lBr_aEQf_k
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund