Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Síťové trafo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 17:17    Předmět: Citovat

Máš pravdu. střední hodnota je hodnota napětí mezi Umax a Uef,nějak mi to ujelo pri psaní. Jinak Oreginal s pořád ještě nevyjádřil na co to potřebuje,tak možná spekulace na téma nabíječka byla předčasná,uvidíme.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...


Naposledy upravil DjRix dne po říjen 02 2006, 7:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oreginal



Založen: Aug 17, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: 18km od Brna

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 19:09    Předmět: Citovat

Vidím, že se bouřlivě rozjela diskuse o tom co a jak.

O nabíječku se v žádném případě nejedná.

Mě jde o zdroj napětí 12 V do karavanu - dříve tam bylo osvětlení a některé jiné vybavení na 12V/ bylo tam asi 14V/ ale střídavých a já jsem osvětlení předělal na stejnosměrné - zářivky,led osvětlení, přidal jsem ještě různé hlídače kapalin,teplot,ventilaci atd - momentálně napájím z gelovky nabíjené přes solární panel nebo nabíječkou.cca odběr asi 7A.

Stejnosměrné napětí bylo použito jen pro čerpadlo na vodu a ventilátor topení. cca odběr asi 1,1A

Na gelovce je cca 13,5-13,6 V při plném nabití - to stejné bych chtěl dosáhnout i přes trafo pokud se připojím na síť 230V.
Asi to vidím na stabilizovaný zdroj něco kolem 12.5-13,5 V a nějakých 7A-10A .
Ale raději bych rezervu asi 15A.
Chtěl jsem to řešit pouze usměrněním a nějakou filtrací ale myslím, že stabilizace bude v tomto případě daleko lepší.


Může někdo pomoci s nějakým schématem ? Hlavně jednoduché.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oreginal



Založen: Aug 17, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: 18km od Brna

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 20:50    Předmět: Citovat

Tady jsem něco našel
http://ruzne.laydakk.net/lm317.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 21:01    Předmět: Citovat

A nebylo by lepší pro tu filtraci a stabilizaci a vykrývání krátkodobých odběrů tím akumulátorem? A jen ho dobíjet trvale proudem tak do 1A s hlídáním nabitého stavu?
Vždyť ten proud neodebíráš celý den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oreginal



Založen: Aug 17, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: 18km od Brna

PříspěvekZaslal: so září 30 2006, 6:15    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A nebylo by lepší pro tu filtraci a stabilizaci a vykrývání krátkodobých odběrů tím akumulátorem? A jen ho dobíjet trvale proudem tak do 1A s hlídáním nabitého stavu?
Vždyť ten proud neodebíráš celý den.


Taky jsem o tom uvažoval, ale v případě dlouhodobé nepřízně počasí, solární panel nestačí nabíjet akumulátor a potom se musím chtě nechtě připojit na síť.

Sem tam ale půjčuji karavan rodině a právě pro tyto účely bych potřeboval napájení přes síť, protože by si s tím nevěděli rady.
Pro ně je daleko lepší napájení přes síť a ne aby ještě hlídali, jestli je baterie nabitá či ne a podobně.I tak je pro ně všechna ta el. výbava asi nad jejich síly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 30 2006, 8:39    Předmět: Citovat

Tak jsem to taky myslel: jak ze solárního panelu, tak z nabíječky to pouštět na aku přes diody, takže bude dobíjet to, na čem je víc.
Máme to vyzkoušené ve služebním karavanu, který se půjčoval zaměstnancům. Teď, co se vždycky na celé léto vyveze do některého kempu a po týdnu se tam střídají rekreanti, jede už výhradně na síť, akumulátory v něm už nejméně 6 let nejsou, jen pro napájení vestavěného autorádia je tam 13,5V stabilizátor (7812 kovák "opřený" o červenou LEDku; posílený tranzistorem: v přívodu 3R3 odpor, zapojený mezi bázi a emitor KD617, kolektor na výstup). To vše krmené z trafa 2x15VAC/100VA, dvoucestný usměrňovač, další dioda v sérii, filtrace jedním elektrolytem 22G/50V před stabilizátorem a 5G/25V za stabilizátorem a jakousi tlumivkou.

To nabíjení pulsujícím proudem, jestli si to správně pamatuju, šlo z můstku (ještě před tou diodou k filtračnímu kondíku) přes kousek odporové spirály (asi 0R3) na anodu tyristoru KT701. Ten měl řídicí eletrodu přes sériový odpor 220R "posazenou" na napájenou zenerku kolem 14,7V. Když měl akumulátor a tedy katoda tyristoru (v nevodivém stavu) napětí přes 13,8V, tyristor prostě neotevřel. Pokud na aku bylo méně, tyristor otvíral na téměř celou půlvlnu proudem zhruba 1 - 3A, takže se i stávalo, že dobíjel třeba 1s, pak měl 5-10s pauzu, na baterce spadlo napětí, a cyklus se opakoval. Podotýkám, že v bedně karavanu byla baterie 12V/45Ah.
Někde mezi ostatními papíry v práci to nejspíš najdeme. V tom případě přeskenuju nebo překreslím a dám na upload.
Po 7 letech už akumulátor moc nevydržel (i když se o něj přes zimu baterkář staral, jako o vlastní), ale to už se najelo na systém, který by asi rodině nevyhovoval - celou sezónu na jednom místě a měnit jen lidi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 30 2006, 9:16    Předmět: Citovat

Pokud trváš na stabilizaci, což sebou přináší hlavně problémy s odpadním teplem a při trvalém provozu to zvyšuje náklady (to ale u dovolené asi nebude vadit) za elektriku, tak zadej do vyhledávače "zdroj 13,8V " nebo Power Supply 13.8V" apod.
Počítej s tím, že ne všechno z internetu hned chodí. Hlavně tam dej pořádný chladič!!!


http://ok1ift.nagano.cz/zdroj.htm

http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Zacatecnici/ART534-Stavba-zdroje-14V-25A.html

http://ludens.cl/Electron/Ps20/Ps20.html

http://sound.westhost.com/project77.htm

http://www.electronics-lab.com/projects/power/027/



To DjRIX: "Máš pravdu. střední hodnota je hodnota napětí mezi Urms a Uef,nějak mi to ujelo pri psaní."
Neujelo ti to při psaní, máš to popletené.
Uef = Urms.
Obojí je efektivní hodnota, akorát podruhé je to anglicky.
Návrat nahoru
007
Moderátor


Založen: Nov 11, 2003
Příspěvky: 220
Bydliště: střední čechy

PříspěvekZaslal: so září 30 2006, 10:37    Předmět: Citovat

Upravit PC zdroj,návodů už tu byla spousta.
_________________
007
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oreginal



Založen: Aug 17, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: 18km od Brna

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2006, 15:55    Předmět: Citovat

Já osobně si myslím, že zdroj z PC / AT/ upravený pro tyto účely není to pravé orechové. Už jen pro svoji složitost. Ale mohu se mýlit.

Jaké to má či nemá výhody.

A mimochodem mohl by sem někdo hodit odkaz na to, kde se to řešilo?
Asi jsem blbě hledal - ale nic jsem nenašel - Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2006, 16:08    Předmět: Citovat

Ty zdroje jedou dlouhou dobu v Pc mám zněj nabíječku a bez problémů. Pokud to neni úplne nejaky schit zdroj tak to vydrzi i deset let v kuse. Jeste dnes se daji spis sehnat ATX zdroje nez at. Tam staci pripojit zelený na zem.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oreginal



Založen: Aug 17, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: 18km od Brna

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2006, 18:38    Předmět: Citovat

Někde jsem četl, že 5V výstup z PC zdroje musí být neustále zatížen, aby zdroj chodil korektně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2006, 22:26    Předmět: Citovat

Popis úpravy zdroje AT od PC vyšel v AR-PE 9-10/2003 " Spínaný síťový zdroj levně a jednoduše". Jsou tam asi 3 stupně úprav podle složitosti a podle schopnosti dávat větší proudy z větve +12V.

Zatížit větev na +5V (nebo na +12V) se musí proto, že regulátor dostává informaci o napětí z +5V, smíchanou s napětím +12V v nějakém poměru podle předpokládaného odběru PC. Pokud bude jedna z větví nezatížená, tak napětí na ní hodně vzroste a regulátor má snahu to zprůměrovat, nebo vypíná přepěťová ochrana, takže zdroj pak nedá pořádný proud ani na druhé větvi a naopak. .

Nejlepší (ale nejsložitější ) úprava je vykuchat součástky na +5V a nechat tam jenom věci pro +12V (nastavit na +13,8V) a zpětnou vazbu odebírat jen z +12V.



http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply/

http://www.webx.dk/oz2cpu/radios/psu-pc1.htm
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2006, 7:55    Předmět: Citovat

No nevím,ale dát si PC zdroj někam na trvalý provoz bez dozoru a spoléhat se naněj,to mi připadá skoro jako šílenství!!!! To by pak mohl člověk najít jednoho dne taky místo karavanu jen spáleniště!! Nejspolehlivější věci jsou většinou ty nejjednodužší,a z tohoto pohledu se mi jeví jao nejlepší a nejjednodužší to co tu popisoval Hill.


To PavelFF: opraveno.měl bych si to po sobě víc číst...

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
007
Moderátor


Založen: Nov 11, 2003
Příspěvky: 220
Bydliště: střední čechy

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2006, 8:46    Předmět: Citovat

V PC je ATX zdroj taky neustále pod napětím (málokdo ho vypíná ze sítě) a že by kvůli tomu bylo moc požárů?.Navíc malou krabičku PC zdroje není problém přidělat tam,kde i při nepravděpodobném vzplanutí (spíš kouření,hořet tam toho moc nebude) nevznikne žádná škoda.Ono trafo o výkonu 150W je poměrně macek a při případném zkratu taky bude pěkně fajrovat.
_________________
007
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2006, 13:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Nejlepší (ale nejsložitější ) úprava je vykuchat součástky na +5V a nechat tam jenom věci pro +12V (nastavit na +13,8V) a zpětnou vazbu odebírat jen z +12V.
No když trefíš na dobrý zdroj tak je to vyhození jednoho odporu a zvětšeni hodnoty druhého na 1 nebo druhem vyvodu TL494 jeden je o zem tak ten druhy
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund