Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nová expanzní nádoba a voda stejně utíká pojistným ventilem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5016
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 13:13    Předmět: Nová expanzní nádoba a voda stejně utíká pojistným ventilem Citovat

Dobrý den,
mám plynový kotel s integrovaným zásobníkem na teplou vodu (asi 40-45l). Ferroli Domina Oasi 24 F .
Budu teď popisovat obvod teplé užitkové vody a nikoli topení do radiátorů.
K zásobníku teplé vody je připevněna exp. nádoba CIMM 2l. Má být stojatá ale je tam naležato.
http://www.pumpa.cz/cz/tlakove-nadoby-cimm-pro-tuv

Stará exp. nádoba měla děravý vak a tak mi nepřipadalo divné, že voda při ohřevu zásobníku uniká(crčí) pojistným ventilem 7bar.
Ale teď je tam nová expanzka a voda při ohřevu stále odkapává poj. ventilem (byť mnohem méně).

Na expanzce je obrázek s pumpičkou a údaj 2,5bar. S přesností pumpičky z Lídlu jsem mimo kotel nafoukal na cca 2,5bar. Pak jsem expanzku našrouboval. Je to správný postup?

V čem může být chyba?



Expanzka nová 2l..jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Expanzka nová 2l..jpg
 Velikost:  138.08 kB
 Staženo:  155 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patex



Založen: Jan 24, 2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Trnavský kraj

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 13:28    Předmět: Citovat

Musíš natlakovať podľa toho aký máš tlak vody.Čiže mestská voda napr.5bar tak nafúkaj na cca 5,5 bar.Poišťák tečie preto lebo už možno nedrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 13:32    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že ten pojišťovák už bude zanesený v sedle sanetrem, od toho jak dřív pouštěl pořád. Teda jestli to chápu správne a zůstal tam původní.
Můj dvorní instalatér mi říkal, že expanzku mám foukat proti sníženému tlaku. Pravda, bylo to myšleno u darlingu.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 13:59    Předmět: Citovat

Pojišťovák může být v háji.
Voda se při ohřevu roztahuje. To je jasný.
Pokud by jsi měl na vstupu do bytu/domu zpětnou klapku, mohlo by se při ohřevu vody stát, že tlak v expanzi vzroste nad mez pojišťováku.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 14:16    Předmět: Citovat

No, já nevím. Většinou se expanzka našroubuje a až potom se to napuštění vody napumpováním natlakuje na těch plus 2,5 bar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SERAFIN



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 161
Bydliště: Sliač

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 15:31    Předmět: Citovat

Tak ako píše patex expanzku bez vody natlakuj na tlak aky máš v rozvode
SV a musí to fungovať.Keď si dal novú expanzku daj aj nový poistný ventil
A tak ako píše Victronix pri použití sp.klapky,nulovom odbere teplej vody a malom tlaku v expanznej nádobe bude poistný ventil prepúštat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1750
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 15:43    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
No, já nevím. Většinou se expanzka našroubuje a až potom se to napuštění vody napumpováním natlakuje na těch plus 2,5 bar.


tlak vo vodovode je vyšší 5-6 bar ,vak bude roztiahnutý na maximum a okolo neho sa vzduchu na vyrovnávanie veľa nevojde pri tlaku iba 2,5. Poišťák bude prepúšťať.
Expanzka pre TUV funguje najlepšie, keď je vo vaku čo najmenej vody...lebo tlak je neustále "dotláčaný" vodou zo systému a pri nahrievaní - zvýšení tlaku sa spätný ventil uzavrie a "roztiahnutá" voda sa má kam natlačiť.
Ja by som to nafúkal na tlak o nejaký 1bar nižší ako je tlak v systéme, ale kludne to môže byť aj tých 2,5 baru.
Ale najprv nafúkať a až potom pripojiť do systému!

Ešte doložím... aby si to nemusel demontovať,stačí zavrieť prívod studenej vody a otvoriť niekde kohútik na teplej... systém tým odľahčíš a môžeš expanzku nafúkať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 16:49    Předmět: Citovat

Hlavní problém daného systému spočívá v nedodržení zásad tlaků.
Příklad:
Natlakuji expanzku na 2,5 barů a připojím k ní systém s tlakem 5 barů. Fyzika nám říká, že do expanzky bude natlačeno tolik vody, až se tlaky vzduchu ve vaku a vody v systému vyrovnají. Shodou okolností se vak v té době stlačí na cca polovinu objemu. To vše se událo za konstantní teploty studené vody. A teď začneme vodu ohřívat z cca 10°C na 60°C. Protože přibude cca 3% objemu vody, tak může v "malém" systému klidně tlak vystoupat i na 7 barů. To už asi pojišťovák neskousne. Řešení je poměrně málo.
1, Zvětšit velikost expanzní nádoby.
2, Odstranit zpětnou klapku na přívodu studené vody.
3, Polaborovat s počátečním tlakem v expanzce.
4, V každém případě osadit na potrubí teplé vody tlakoměr.
5, Namontovat na vstupu studené vody do kotle redukční ventil nastavený třeba na 3 bary. Kotli se uleví a tlakové a objemové změny budou cca poloviční.
A v daném případě ještě vyměnit pojistný ventil, který má zřejmě nejlepší časy za sebou.
Všechny uvedené varianty jsem vyzkoušel a nakonec mám na vstupu do baráku za vodoměrem redukční ventil, který mi drži konstantní tlak 3,7 barů a všechny podobné problémy se vyřešily. Stejně jsem ale po propočítání spotřeby energií skončil na ležatém boileru 180 l na elektřinu a při výměně plynového kotle jsem už dal jen kotel na topení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 19:15    Předmět: Citovat

Částečně máš Jiří pravdu . Hlavně expanz na užitkové vodě při vstupu 5atm je z říše pohádek . Chtěl bych vidět původní návod . Tedy pravdu máš celkem , ale rozumný vodař tyto poměry nemůže připustit . Jak píšeš , redukčák nebo vyhodit expanz i s klapkou . Již jsem v životě nějaký system viděl , ale toto ne . Tedy při udávaném vstupním tlaku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 19:32    Předmět: Citovat

Jirkati to již popsal, mě zbývá již jen přidat Vám odkaz na další informace o expanzních nádobách. Najdete tam návody, výpočtový program pro návrh expanzky, i kontakty na obchodní zástupce, kteří by mohli fundovaně poradit.
http://www.reflexcz.cz/cz/expanzni-nadoby-a-automaty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 19:36    Předmět: Citovat

Dávat expanze na 5 a více atm je čistá blbost .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1750
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 20:16    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Dávat expanze na 5 a více atm je čistá blbost .
aký máš k tomu dôvod...?
ja mám vstupný tlak studenej vody z mestského rozvodu cca 5,5 bar.
expanzomat - expanzku mám pred bojlerom natlakovanú - nafúkanú na cca 4,5 - 5 bar. poišťák mám 6,0 bar a "neodfukuje"
Po zapojení expanzky do systému samozrejme tlak vzduchu okolo vaku stúpne !
Je stavaná na prevádzkový tlak cca 10 bar. tak nevidím problém....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6594
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 20:47    Předmět: Citovat

jirkati napsal(a):
Kotli se uleví a tlakové a objemové změny budou cca poloviční.

Objemové změny budou stále stejné bez ohledu na tlak, voda je nestlačitená, roztahuje se teplem, tedy záleží jen na změně teploty a absolutní rozdíl objemů, který se musí vejít do expanzky dále zejména na objemu zásobníku kotle, voda v trubkách se při zavřeném výstupu nemá jak ohřát, pouze z okolí, pokud by přitekla extra studená. Pokud tedy systém nemá trvalý oběh. A pokud se jedná o běžný ohřev teplé vody v domácnosti, měla by být ta expanzka radši průtočná, kvůli legionele. I když se na to asi zhusta kašle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 9:22    Předmět: Citovat

Myslím, že bychom se měli zamyslet nad funkcí toho pojistného ventilu. Ten by měl něco jistit. Tedy, zda má jistit expanzomat, stavěný na přetlak 10 Bar, nebo zásobní nádrž teplé vody, jejíž max. tlak je uveden na výrobním štítku (a nebyl zatím sdělen). Podle toho pak volit otevírací přetlak pojistného ventilu. Vodovodní ventily a směšovací baterie jsou stavěny obvykle na přetlak v místě instalace 6 Bar. Podle místních podmínek, pak lze v přívodu pitné vody instalovat vhodný redukční ventil.
Zpětnou klapku mezi akumulační nádobou a vodoměrem ponechat! Je to ochrana pro případ přerušení dodávky vody, proti vytečení obsahu akumulační nádoby zpět do vodovodního řadu a možného poškození plastových součástí vodoměru.
Při ohřevu 45 l vody z počáteční teploty 10°C na 60°C, dojde ke zvětšení jejího objemu asi o 0,55 litru.
Zkuste to takto:
Uzavřete přívod vody a vypusťte vodu z expanzky.
Její vak nafoukněte na tlak asi o 0,3 Baru nižší, než je tlak ve vodovodním řadu.
Pak připojte vodu. Část vody tím vnikne do expanzky, čímž se tlaky srovnají. Při ohřevu vody se toho 0,55 litru nacpe do expanzky a tím při uzavřených výtocích (vodovodních bateriích) stoupne tlak. Stačí však, aby některý z kohoutků na teplé vodě kapal a je po narůstání tlaku (a kapání pojišťováku)…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 9:45    Předmět: Citovat

pridam tiez (zlu) skusenost s expanzkou ZILMET (12L), vydrzala zaruku, a potom jej spravanie bolo, ze som to furt musel dofukovat (vymenil som aj ventilcek), par mesiacov klud, a potom zas voda cez poistny ventil, tak som to pred nedavnom rozobral, vylialo sa odtial aspon 3 litre hrdzavej vody mimo vaku (teda vak deravy aj ked napohlad nevyzera). Tak som vymenil O kruzok na ventilceku, expanzku som vysusil a natrel zvnutra, a ze idem kupit novy vak. V obchode kde som to kupoval mali bezne gumene vaky, ale do tejto expanzky nie.. tak ze objednaju, ak bude skladom do 2 dni bude. Odpoved z Talianska - na sklade nie je, vieme to dodat, ale cena toho vaku = cene novej expanzky. Super svet, asi si doma budem robit sklad pouzitych expanziek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund