Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záložní zdroj s čistě sínusovým výstupen
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2017, 9:30    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Sinus tu:
2000W Pure Sine Wave Inverter Power Board Post Sine Wave Amplifier Board DIY kit free shipping
http://s.aliexpress.com/V7NVVVjI
(from AliExpress Android)

Tak tady potřebuješ ještě něco jako pajšl z UPS s modifikovanou sinusovkou.
Nevím, jestli se to dá s tím kraťoučkým popisem u výrobku zvládnout. Já bych to osobně neriskoval, protože nevím co kde a jak. Hlavně zbytek, který k tomuto sedí.
Atlan napsal(a):

Menic z 12 na 380v
500W Inverter Boost Board Transformer Power DC 12V TO AC 220V 380V Car Converter
http://s.aliexpress.com/B7bYRFRJ
(from AliExpress Android)


Nebo tyto dva výrobky spolu nějak souvisí?

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vavy



Založen: Sep 22, 2012
Příspěvky: 310
Bydliště: Brtnice

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2017, 9:52    Předmět: Citovat

Ty jo nějak se to tady rozjelo.
No ty měniče jsou pěkný, ale jsou to jen měniče..takže trvale v chodu...není to záložní zdroj...

Ale stejně to tady uhlo už někam jinam...

_________________
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31988
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2017, 19:17    Předmět: Citovat

Uvědom si, že záložní zdroj = UPS (Uninterrupted Power Supply = zdroj nepřerušitelnýho napájení) a že ten se dá z takovýho měniče postavit - poměrně jednoduchým spojením s nějakým výkonovým stykačem a nabíječem. Dokud "je v zásuvce proud", je stykač přitaženej, přes jedny jeho spínací kontakty je čerpadlo napájený ze sítě 230V a zároveň je přes další pár kontaktů napájenej nabíjecí zdroj akumulátoru(ů). Důvod proč extra kontakty pro nabíječ doplním níž. Pomocný kontakty drží pomocí nějakýho malovýkonovýho propojení ve schématu celej měnič "chcíplej", aby "v klidu" nežral proud z baterek.
Pak přijde bouřka, práskne blesk nebo si sousedovic synek zamane nakrmit toho skřítka hřebíkožrouta, kterej žije v zásuvce - a tobě padne síť.
BUM!
A už to jede - odpadne stykač, všecky kontakty se přepnou - čerpadlo se odpojí od sítě a připojí se k výstupu měniče, dalším odpadlým kontaktem se zastaví nabíjení (je to potřeba oddělit, aby se nabíječ nepokoušel nabíjet baterku elektrikou z výstupu měniče = to je právě důvod extra kontaktů pro nabíječ), pomocnej kontakt "nastartuje" měnič, kterej začne "krmit" čerpadlo...

Jasně. Nemá to tunu hejblátek a blikátek, nemá to PC diagnostiku. Ty "lepší" UPSky mají ještě indikaci nabití baterky, indikaci odebíranýho proudu, inteligentní řízení doby zálohování, nějakou diagnostiku... Ale základní zálohovačku takhle postavit dokážeš.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 9:52    Předmět: Citovat

Nabíječe těch měničovejch baterek se připojujou na síť PŘED stykačema měnič/síť,který jsou jenom vzájemně elektricky blokovaný svejma rozpínacíma pomocnejma kontaktama.Na jeden jde měnič,na druhej síť,výstupy bejvaj natvrdo propojený.Někdy tam bejvá indikace pomocnejma spínacíma kontaktama.Všecky ostatní ochrany zařizuje jištění přívodů a ochrany ve měniči.O mnoho víc tam obvykle nebejvá,pokud to nejsou zálohovany obvody ve špitále nebo na letišti.Tam se používá až 7 okruhů s různou dobou přepnutí od 0s(červený zásuvky,jedou FURT) přes 0.5s 1s,15s(zásuvky zelený,žlutý,modrý) až asi 30s nebo 60s (hnědý,bílý,černý).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 19:03    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A už to jede - odpadne stykač, všecky kontakty se přepnou - čerpadlo se odpojí od sítě a připojí se k výstupu měniče, kterej začne "krmit" čerpadlo...

Az na maly nepodstatny detail - skodoradostne vinutie cerpadla pri odpojeni vyrobi napatovu spicku, ktora sa vzapati pripoji natvrdo na vystup menica, samozrejme v protifazi, a vysledok su spalene specene kontakty stykaca a vyhorety koniec menica Laughing Twisted Evil Sfazovanie vstupu a vystupu je prave jedna z hlavnych a dolezitych funkcii sinusovych UPS Wink Ale co sa tyka Atlanovych odkazov, tak su samozrejme OK, z tychto dvoch komponentov sa da lacno vyrobit vykonny sinusovy menic, kludne pouzitelny aj na zalohovanie jednoduchym "Ekkarovym" stylom, iba pomocou stykaca, no minimalne by som pouzil vykonove termistory na pohltenie prudoveho narazu v okamihu prepnutia zo siete na menic - ja osobne by som ale kupil toto Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2017, 22:42    Předmět: Citovat

U dobrýho měniče to výstupní trafo,koncový trandy a jejich emitorový odpory tu špičku dokážou zvládnout nebo se dá čerpadlu softstart,pokud je proudovej ráz tak velikej,že by měnič vypadával.Průser nastane,pokud se má roztočit motor,co hejbe přimrzlym nebo zareznutym mechanizmem(např.výhybka s přestavníkem).To občas odpálí i konec v "high-end" zabezpečováckym měniči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 8:30    Předmět: Citovat

Mám takhle podobně, jak popisuje Karel sinusovým měničem vlastní výroby zálohovaný čerpadlo v ÚT. Je to původně jen 100W se zdvojeným koncem a přepočítaným trafem. Můžu potvrdit, že rozběh 40W čerpadla takovýhle měnič bezproblémově zvládne /mám tam 4xKD503/ a vlastně jsem při záměrném několikanásobném přerušení sítě ani nepozoroval nějaké zášlehy ze stykače.
Sfázování by určitě byla dobrá věc, omezilo by to minimálně ten náraz, ale jak píše předřečník, dobrý konec to zvládá v pohodě.
Dnes se dají koupit moduly na DIN lištu pro sfázování jak dvou 1F, tak 3F zdrojů. Akorát to při téhle spotřebě pokládám za dost zbytečné.
Zkoušel jsem ten svůj výtvor pokurrvit i běžnou kompresorovou ledničkou s papírovým odběrem 120W a nepovedlo se. Trafo zamrčelo, ale kompresor se normálně rozběhl.
Po tomto testu jsem to už pokládal za spolehlivé Smile a taky to už kupu let slouží. V případě nutnosti /výpadku/ je to krmený z baterek, které mám pro druhý, lepší a líp stabilizovaný sinusový zdroj 230V/500W pro měřáky v dílně.
Na pouličním vedení nn je totiž o kousek dál pověšená výrobna zákusků s troubama dohromady asi 60kW, všecko triaky a když pečou, lítá síť 15-18V dolů a s některýma měřákama se prostě nedalo pracovat, interní stábly to neustávaly a v některých zas vřeštěly C-trafáky tím rušením z regulátorů od troub. Večer a v noci to potřeba není, ale když dělám přes den, musím si napájení měřáků a dokonce i světla nad stolem přepnout na tuhle pětistovku.
Světlo nad stolem /2x58W denní zářivky+2x50W halogeny/ totiž při takových nárazových odběrech té výrobny tak nechutně blikají, že se pod tím nedá dělat, začne Vás to po hodině fakt srát.
Žádný stabilizátor sítě, aspoň pro ty světla, při skoro 20V skocích dolů nevymyslíte ani ten starý, bakelitový ferrorezonančák pro TV, byť zrepasovaný, nemá šanci to ustát.
Ten tyristorový zdroj-stabilizátor 230V ze ZPA, z řady AUT jsem už nikde nesehnal. A vlastně ani nevím, zda by rychlé, téměř 20V skoky ustál taky.
S distribuční společností jsem akorát přišel o hromadu času a nervů, ale nedosáhl vůbec ničeho. Aby se mě zbavili a zavřeli hubu, tak mi oficiálně napsali, že na ten a ten rok plánují rekonstrukci jak venkovního rozvodu nn, tak výměnu trafáků na obou koncích smyčky. Je to dva roky, co jsem ten papír dostal a nic se pochopitelně neděje - bylo mi to jasné už tehdy, že tímto vyjádřením se mě definitivně zbaví.
Nejsem žádnej kverulant, jen mi to prostě dělalo a dělá překážku v práci. Poklesy napětí mimo normou dovolenou toleranci sice uznali, ale s tím šalamounským vyjádřením, že se nejedná o trvalé podpětí a tedy trvalou nekvalitu dodávky, ale pouze o chvilkovou a dočasnou - což ze zákona bohužel mohou. Hotovo, fajka zhasla, idem dom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 15:33    Předmět: Citovat

Nebudu kvůli tomu zakládat nový vlákno, ale právě jsem i přes nespolupráci výrobce zjistil, že čerpadlo Grundfos alpha 2 lze bez problému napájet pomocí 310VDC. Takže stačí spíchnout jednoduchý DC/DC měnič bez střídače a s UPS baterkou to vydrží běžet 5x tak dlouho. Smile
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6552
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 17:26    Předmět: Citovat

Pokud neshnije vnitřek čerpadla.
Teď jsem spravoval zál. zdroj k čerpadlu, jenže si nevzpomenu na výrobce.
Bez jediné pojistky, síťový spínač půlka síť, druhý pól mn. Praskl se rezistor 100R/10W, upekl FET, protože bez vazelíny a krabička bez jediného chladícího otvoru. Hrozný přístroj. Soused se bojí na delší dobu z domu když topí, protože nemá dochlazovací smyčku. Chtěl doporučit něco spolehlivého, ale netroufám si něco takového dnes představit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 17:53    Předmět: Citovat

Radsej zohnat nejaku vyradenu UPS ako tieto smejdy (ktore tiez namaju sinusovy vystup).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6552
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 18:10    Předmět: Citovat

Jenže aby to vydrželo běžet aspoň čtyři hodiny, musel by být externí AKU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 18:32    Předmět: Citovat

Externí aku, to byla hlavní příčina důvodu udělat to jinak. Loni jsem u klasické bílé APC upsky (kterou všichni znají) nahradil origo 7Ah baterku trakční Vartou Mobil 50Ah, přijdu k tomu po půl roce a baterka úplně vyvařená, přitom gelovka bez problému fungovala léta. To jsem nějak nepochopil... Confused S gelovkou to udrželo čerpadlo se zobrazenou spotřebou 7W hodinu, takže účinnost UPSky při tak malých příkonech je hodně mizerná.
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 18:41    Předmět: Citovat

Tady v ČR to snad někdo vyrábí s klasickým měničem. Nebo se pletu...?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6552
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Jenže soused má těch asi 30VA. To by moje UPS utáhla tak 1,5 h. Ono by šlo nabíjení z UPS vyřadit a nabíjet normálním zdrojem s rozumným nastavením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 18:59    Předmět: Citovat

Možná je chyba, že používáte offline nebo line interactive.

Online UPS je sice dražší, huláká díky ventilátoru, ale má většinou sinus a konektor pro externí aku.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund