Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Určenie výkonu elektromotora
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 19:50    Předmět: Citovat

Jasně - čtyřpólové, už je opraveno. Napřed tam bylo 2800ot/min a zapomněl jsem to přepsat.

Běžně prodávané pily HOP měly motory 1400ot/min ale některé byly i 2800ot/min. Ale řada z těch co jsem viděl už byly upravené tak si nejsem jistý jestli všechny ty motory byly původní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31951
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 20:19    Předmět: Citovat

Léta vlastníme na chalupě HOP-77, je někdy z roku 1979 - a má MEZáckej motor 4,5kW/1450 otáček (typ bych musel jet 6km daleko zjistit), řemenice mají průměr 1:1, použitelnej kotouč je 40-60cm v průměru (menší už nedosáhne ani na kolíbku, ani skrz stůl, větší zas neprojde přes ochranný prvky). Tahle pila pro mne znamená takovej "pomníček" - bylo to moje úplně první zařízení na napětí vyšší něž bezpečný, který jsem na síť připojoval úplně samostatně bez přímýho dozoru až s následnou kontrolou provedení práce od dědy - bylo mi 10 ... Samozřejmě že kdyby to viděl bezpečák, uletí mu čepice jak by mu bleskově vstaly vlasy dupkom, ale jak táta, tak děda mi takovýhle věci bez problémů dovolovali - pokud jsem si to hotový od nich nechal na závěr před skutečným zapnutím překontrolovat. Myslím že v případě zájmu o takovou činnost ze strany takhle zaměřenýho dítěte to je nejlepší škola, na kterou nemá žádná ofiko vzdělávací instituce...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 4:10    Předmět: Citovat

No veď práve v tomto bol problém s pôvodným motorom - po spočítaní prevodu som zistil, že sa kotúč 60cm určený na 2550 ot/min, točil 4100ot/min . Pokiaľ by ten motor nezhorel, tak by som to asi nikdy nezistil. Nakoľko je to môj prvý cirkulár, tak som si myslel, že je v poriadku taká vysoká rýchlosť​. Taktiež som neriešil to že odletujúce časti mali niekedy dosť vysokú energiu. Niekedy som už chcel použiť štít, namiesto okuliarov - ak som schytal kúskom dreva do tváre...
Čiže výmenu za pomalejší motor považujem za dobré riešenie a budem sa cítiť pri práci bezpečnejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17822
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 8:43    Předmět: Citovat

Včera mi kámoš ukazoval motor, kterej měl na štítku značku trojůhelníku / YY.
Dvouotáčkovej Dahlander. Za pínání do trojůhelníka má malý točky, po přepnutí na YY velký. Má to 6 vývodů ale štítek ze dna víčka svorkovnice někdo šlohnul.
Na svorkách žádný značení, všechno propojený se vším. Co jsem párkrát připojoval Dahlandery, měly klasický popis 1U, 2U, 1V, 2V, 1W, 2W, s tím žádnej problém nebyl. Jenže co tohle? Metoda pokus omyl se mi moc nezamlouvá...
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 14:59    Předmět: Citovat

Tak som motor hodil na cirkulár a tie 3kw pri otáčkach 1440 bola bieda.
Preto som zohnal 5,5kw, ktorého štítok je v prílohe a chcem sa opýtať, či je možné ho spúšťať cez hviezdu/trojuholník - kvôli prúdovym nárazom... Otáčky má síce 2925, ale aj tak musím upraviť vnútorný priemer remenice a tak by som zmenšil aj vonkajší priemer, aby bol prevod 1:1 a tým pádom by boli otáčky na kotúči 2925, čo by bolo lepšie ako doterajších 4000.



IMG_20170411_151713.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170411_151713.jpg
 Velikost:  115.93 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 15:14    Předmět: Citovat

Pokud se nemýlím tak štítek udává pro sdružené napětí 380-420V zapojení "D" takže v síti 400/230V ho přepínačem Y/D spouštět lze.
Podle štítku se to jeví na motor se dvěma oddělenými vinutími pro rozdílné otáčky a napětí - jak vypadá svorkovnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 15:24    Předmět: Citovat

To jsou jen parametry pro 50Hz (horní řádek) a pro 60Hz (dolní řádek).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 15:30    Předmět: Citovat

Ano, je to špatně vidět. Takže běžný motor, spouštět přepínačem Y/D lze. Při 660-720V pouze hvězda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 16:08    Předmět: Citovat

to Celeron: svorky budou jistě uspořádané v nějakém logickém pořadí, 1U-1V-1W by měly být v řadě na propojky. U Dahlanderu D/YY by měl být bez propojek (zapojení D) přibližně stejný odpor mezi svorkami v pořadí 1U-2V-1V-2U-1W-2W-1U. Možná by pomohlo zjistit z čeho ten motor je.


EKKAR napsal(a):
...HOP-77 někdy z roku 1979 má MEZáckej motor 4,5kW/1450 otáček...
Bude to spíš 4kW nebo 5,5kW. Tehdy tam používali motory MEZ 4APxxx a 4,5kW není v řadě (nejbližší 4 - 5,5 - 7,5kW).
Pravděpodobně tyto:

4AP 112M-4 .... 4kW/1440n/min
4AP 132S-4 .... 5,5kW/1450n/min

Ve své době se některé cirkule dodávaly s motory pro napětí 220/380V nebo 380/660V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17822
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 17:58    Předmět: Citovat

Achabe, trochu mě mate, že ke každýmu šroubu svorkovnice jde jen jeden fous z vnitřku motoru. U těch větráků, co jsem párkrát zapojoval šly vždy dva. Třeba je to jen odbočka na vinutí.
Z čeho motor je, nevím, kámoš si motor sehnal do truhlářský frézy.
Doufám, že vývody budou stejně jako na jinejch motorech, pokud dám hřídel vlevo, vzdálenější šrouby budou odleva 1U, 1V, 1W a blíž ke mě odleva 2U, 2V, 2W.
Zapojení trojúhelník - přívod na 1U, 1V, 1W a 2U, 2V, 2W zůstanou volný.
Zapojení dvojtá hvězda přívod na 2U, 2V, 2W a 1U, 1V, 1W zkratovat.
Hele, co je na tom pravdy, že když se nepřehodí přívod (1 - 2 ) při přepnutí z trojůhelníka do dvojtý hvězdy, tak je to skoro destrukce motoru, protože se chce točit opačně?



motor-dyy.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  motor-dyy.png
 Velikost:  5.52 kB
 Staženo:  61 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31951
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 19:08    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
...
EKKAR napsal(a):
...HOP-77 někdy z roku 1979 má MEZáckej motor 4,5kW/1450 otáček...
Bude to spíš 4kW nebo 5,5kW. Tehdy tam používali motory MEZ 4APxxx a 4,5kW není v řadě (nejbližší 4 - 5,5 - 7,5kW).
Pravděpodobně tyto:

4AP 112M-4 .... 4kW/1440n/min
4AP 132S-4 .... 5,5kW/1450n/min

Ve své době se některé cirkule dodávaly s motory pro napětí 220/380V nebo 380/660V.
Hele - já se nebudu hádat, naposledy jsem na ten štítek koukal někdy před 15 lety, když jsme řešili změnu tarifu na chalupě kvůli cenám atd. - aby tu cirguli vůbec bylo možný provozovat a neplatilo se jako za raketu. A jednoduše přiznám, že jestli tam jsou holý 4kila nebo 4,5 si přesně nepamatuju - ale míň to určitě není. Má spouštění přepínačem Y/Δ a 16A motorový pojistky pod víčkem na šroubek v boxíku na kolíbce - jestli ti to přiblíží detaily - a ten spínač je na visací zámek kvůli bezpečnosti. Víc z hlavy nevytáhnu. Ale jestli si vzpomenu, tak si někdy na chaloupku vezmu foťák a ten štítek vyfotím - pro klid a pořádek. Předtím používaná "samodomo" konstruovaná cirkulárka měla "trofejní" sovětskej elmotor se 3000RPM (samozřejmě přibližně, v reálu samozřejmě měl nějakej skluz - ale na dědině se tak prostě říkalo 2-pólovým motorům) s příkonem cca 3kW - a na 60cm kotouč musela mít převod cca 3:2, aby to kotoučem netřískalo jak šlapka s děckem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 20:20    Předmět: Citovat

to Celeron: vývody cívek můžou být spojené ve vinutí. Ale je taky otázka jestli není motor převinutý pro jiný účel a vinutí odpovídá štítku.

Pokud není známý původ motoru tak orientace svorkovnice není jistá. Na některých obráběcích strojích byly motory konstrukčně přizpůsobeny pro danou montáž. Ale svorky byly vždy řádně označeny takže s tím nebyl žádný problém.

Spojením "YY" se vlastně změní orientace napájení některých cívek (začátek - konec) takže zaměnit fáze je nutné - zapojení musí být podle obrázku. Kolega při výměně stykače spletl vodiče a než odhalil proč to pořád vyráží pojistky tak jich spálil celou krabici. Smile
Svorky bývají uspořádány tak aby seděly pro obě zapojení a stejnou fázi za sebou ale nemusí to tak být vždycky. Už si to pořádně nepamatuju - naposled jsem tento motor zapojoval někdy před 15-ti lety. Mimochodem se po "privatizaci" místní fabriky objevily i na výše zmíměných amatérských cirkulárkách - tam ovšem stačilo jedno zapojení napevno.



Přepínání pólů 4_2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Přepínání pólů 4_2.JPG
 Velikost:  41.46 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17822
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 21:01    Předmět: Citovat

Motor je asi origo, po převíjení většinou bývá upatlaný středový díl od impregnace a nebo je jinak zbarvený z pece. Aspoň moje zkušenost.
Tak jsem kámoše navigoval po telefonu a zkusil zapojení do trojůhelníka. Označení svorek co jsem psal výše. Opravdu, pokud se připojí jedničkový svorky tak se točí na jednu stranu, pokud bez změny pořadí fází dvojkový, tak se točí opačně. Taky vyzkoušel zapojení YY s proklemováním jedniček. Prý se to i na prázdno rozbíhá dost pomalu, cca 2-3 sekundy. Asi to bude chtít Obzoráckej pakeťák 0-D-YY a rozbíhat na D a pak přepnout na YY. Ale jinak to bude dobrý, na trojůhelník na menší točky falcovací frézy a na dvojtou na velký točky dlabačky s malým průměrem.
Dík za konzultaci. Agree

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Někde bych měl mít pro to přepínání i zapojení stykačových kombinací, můžu to zítra pohledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17822
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 21:22    Předmět: Citovat

Nehledej, Obzor to má na stránkách. Ale pokud bych si to měl poskládat sám, nevím... Jsou to 4 křížový pakety nad sebou.
Stykače jsou v příloze a na stránce je i odkaz na tlačítkový přepínání.
http://archiv.eatonelektrotechnika.cz/priruckazapojeni/motor052.html

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund