Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon B43, po chvilce provozu "chcípne"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 08 2017, 22:42    Předmět: Citovat

S předmagnetizací u B43 se musí opatrně: jednotlivě každý kanál nastavit, na to je standardní postup, podmínky jsou specifikované v servisním manuálu a vlastně i v Bozděchovi.
B43 má ale mazací oscilátory dva, každý pro jednu stopu, při stereofonním záznamu se vzájemně synchronizují parazitní vazbou mezi systémy mazací hlavy. Tedy, pokud volnoběžné frekvence obou oscilátorů jsou co nejpřesněji shodné, jinak si každý kmitá na jiné frekvenci a v záznamu je tón o kmitočtu rovném rozdílu obou frekvencí.
Ale to teď není důležité. Napřed je potřeba rozběhat co nejlépe mechaniku, přimět magnetofon, aby co nejlépe přehrával.
Záznam počká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 2:49    Předmět: Citovat

Někde bych na půdě mohl mít nepoužité krabičáky TC475 MP 4uF/250V a jak se znám, tak tam nebudou dva, ale tak deset a víc.
Můžu z nich zkusit podrobným měřením vybrat ty nejlepší a podělit se s těmi, co je pro tento účel potřebují.
Nejpovedenější z řady B4, totiž designově určitě nejhezčí B400 a výbavou nejlepší B444LS už mám zrestaurovány a dál s nimi pokračovat nebudu.
V obalech jejich krabicových kondenzátorů jsou už dávno vestavěny čtyři paralelní MKP X2 1uF/275VAC, se kterými i ten 3W motorek dělá divy:-)

K čemu všemu jsou MKP pro třídu použití X2 /jinak zvané i CFAC/ kromě odrušení a běhu motorů dobré a k danému účelu i levné, mohu napsat jindy a jinam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 8:16    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...V obalech jejich krabicových kondenzátorů jsou už dávno vestavěny čtyři paralelní MKP X2 1uF/275VAC, se kterými i ten 3W motorek dělá divy:-)...
Skoro jako s tím původním, že?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jihra



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 33
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 21:12    Předmět: Citovat

A co použít tenhle kousek místo toho původního? http://hadex.cz/j602-4uf250v-motorovy-kondenzator-mkp351/
Dělají je tady v Ostravě - https://www.es-ostrava.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 10:53    Předmět: Citovat

Jako s tím původním, který byl v mém magnetofonu, určitě ne.
Původní v magnetofonu B400 měl totiž sotva 2,5uF, vnitřního odporu a svodu tolik, že se tím sám akorát zahříval, ale motorku moc nepomáhal. Ten PE futrál už se začínal smršťovat.
Motorek v B400 táhl tak špatně, že jsem se rozhodl tam dát to nejlepší, co doma bylo - ty MKP odrušováky X2.
Jelikož je tam nyní kapacita mírně přes 4uF /některé 1uF měly víc/ a ještě v provedení MKP, motor citelně lépe táhne - určitě nejméně tolik, kolik s původním MP kondenzátorem, ale úplně novým - v době montáže-výroby magnetofonu, tedy asi někdy koncem 70.let, nebo kdy se ti pohrobci B4 dělaly.
Pokud se i dnes podaří vybrat dobrý MP kondenzátor, půjde to určitě dobře i s ním. Potíž je v tom, že i nepoužité kusy jsou dnes minimálně 27-28 let staré.
Teď už na výběr mám, proto je nabízím, ale v té době, kdy jsem B400 dával dokupy, jsem na výběr neměl.
A popravdě - budu rád, když se z těch ~10ks na půdě podaří vybrat 2ks, co budou za něco stát.
Takže ano, skoro jako s původním - ovšem před minimálně 30 lety, ne dnes.
Takhle formulováno to nevypadá jako rýpanec, masare.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 13:59    Předmět: Citovat

Jasně, tak jsem to také myslel, protože ty "divy" motorek musel dělat i s tím původním, podotýkám dobrým, kondenzátorem. Wink
Tvůj popis poruchové situace na předchozích stranách není sice nemožný, ale také není jediný možný (viz Lukas-Peca). Skutečnou příčinu "onemocnění a náhlého uzdravení" popisované B43 se možná dovíme někdy jindy, až se budou "symptomy" opakovat.
Můj pohled na tuto řadu magnetofonů a jejich parametry ale není tak skeptický, jako tvůj, který je vzhledem k tvé praxi zákonitě poznamenán množstvím vadných součástek, které ti prošly rukama. Uváděné parametry byly většinou splněny a tebou popisovaný "tuning" je opodstatněný jen vyjímečně. Naopak považuji koncepci této řady za, dnešními slovy řečeno, velmi sofistikovanou, s přihlédnutím k možnostem tehdejší součástkové základny. Napájení motoru je řešeno také promyšleně - pomocí autotransformátoru. Jistě, i ten lze přetížit, ale všetečná otázka - jaké je napětí na polovině primáru transformátoru při přetížení sekundáru? A hned následuje - jakou zátěž představuje 3W motor pro 60W auto-transformátor?
Stejně tak se lze dívat i na zvlnění "stabilizátoru" s nestabilizovanou referencí. Lze se ptát - na co má vliv tebou uváděná "proudová rána elektromagnetu", která neprotéká stabilizátorem?
Ale jinak s tvými závěry a postupy souhlasím.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 14:59    Předmět: Citovat

Kdysi jsem měl Taky B4. Ten elektromagnet měl dvoje vinutí. Jedno se připojovalo natvrdo a to druhý přítažný přes odpínací kontakt (s bílým čudlem), co jej vypla přitažená kotva. Než ta kotva přiskočila a odepla to přítažný vinutí (to podle mě víc žralo), tak to pocítil celý napájený okruh, protože tam nikde nebyla žádná zenerka, ani jiný stabilizační prvek. To napětí bylo "opřený" o jedno vinutí, z něhož byl minimální odběr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 15:21    Předmět: Citovat

Ano, jenže délka toho proudového impulzu ~ rychlosti přítahu kotvy, je vzhledem k velikosti vstupních i výstupních kapacit zdroje dobře ošetřena a "na funkci rostlináře" nemá žádný negativní vliv, protože funkce Snímání popř. Záznam je třeba brát jako přípravné. Proud elektromagnetem přitom nezatěžuje výstup stabilizátoru.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 15:35    Předmět: Citovat

Možná by osciloskop řekl něco jinýho. Nevím, jak moc se liší B4 od toho B43, ale když jsem ty kotvě bránil, aby se přitáhla, tak viditelně pohasla žárovka pod tím VU-metrem, taky když jsem přes "pause" tou kotvičkou cvakal, tak mě přišlo, že ta žárovka taky nesvítí stejně - při odepnutí ty cívky vznikají přepěťový špice a "vybíjecí diody" tam z pochopitelných důvodů nejsou . Pokud totiž zatěžuješ jakýkoliv vinutí transformátoru, poklesne napětí u všech ostatních, protože spotřebováváš magnetickou energii z jádra. Takže poklesne i to "referenční" napětí z toho zvláštního vinutí. Ten trafáček zase není moc tvrdým zdrojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 16:23    Předmět: Citovat

Jenže já jsem psal o "normální" obsluze a ne o "bránění kotvě v přítahu". Jinak nejsme ve sporu, protože o "stabilizátoru", který nestabilizuje, jsem psal už výše. A tuning tranzistorem s vyšším h21e pokles reference vlivem zátěže přece neřeší.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Nechte toho..."jihra" v tom bude mít akorát zmatek. A dokud si nedá do pořádku mechaniku a elektroniku tak, aby magnetofon spolehlivě přehrával, jsou to všechno zbytečné dohady.

Magnet by měl být u všech přístrojů stejný, B41 až B45 akorát neměly relé pro koncové zastavování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12458

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 16:42    Předmět: Citovat

Mlčím..., mlčím...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 17:06    Předmět: Citovat

Tesla B400 (z bazaru, jak taky jinak) jsem používal ejhle: stiskem play se nastřelil lupanec na pásek a znehodnotil záznam...nikdy jsem nezjistil příčinu (elyty, kontakty ? jeden už dnes ví)
taky mě dost iritoval rec spustitelný jediným tlačítkem, tak to byla rarita v rámci Universa a mylným stlačením (za tmy řekněme) už to mazalo záznam a bylo pozdě...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 18:44    Předmět: Citovat

Tak jo: přikládám výtah ze servisního návodu na seřízení mechaniky B4 a jednu z možných úprav napájení magnetu přítlačné kladky.
RC článek (červeně vyznačený) potlačuje pokles napětí zdroje během přítahu magnetu. Ten v okamžiku stisku tlačítka "posuv vpřed" (a, je-li stisknuté, pak při uvolnění tlačítka "pauza") pokryje nábojem část odběru magnetu a zdroj to tolik nepocítí. Po rozepnutí pérového svazku magnetu se jeho odběr sníží, takže odpor vložený do přívodu napájení se nijak rušivě neuplatní. V klidu se normálně kondenzátor nabije na plné napájecí napětí.
Větší kapacita kondenzátoru se nedoporučuje, nemusí se líbit kontaktům přepínačů.
Pokud jde o záchytnou diodu, ta způsobuje o zlomek sekundy pozdější reakci na tlačítko "pauza" a samozřejmě také zpožděný odpad kladky při zastavení posuvu pásku. To nemusí nutně vadit, pokud se magnetofon nepoužívá na elektronický střih, při kterém je jeho rychlý odpad výhodou.



serizeni_B4(3).gif
 Komentář:
výtah ze servisního návodu Tesla

Stáhnout
 Soubor:  serizeni_B4(3).gif
 Velikost:  96.22 kB
 Staženo:  177 krát


B4_uprava_MPK.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  B4_uprava_MPK.png
 Velikost:  25.87 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po duben 10 2017, 18:52    Předmět: Citovat

Hille, nevyšla uvedená úprava zapojení magnetu v některém AR? Mám pocit, že jsem ji už někde viděl. Ty obrázky jsou perfektní. Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund