Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojenie pinov v module DCF 77
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Stendfort



Založen: Apr 06, 2017
Příspěvky: 73
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 0:59    Předmět: Zapojenie pinov v module DCF 77 Citovat

Dobrý deň.
Dostal sa mi do rúk modul DCF. Predpokladám že je z nejakej meteostanice alebo hodín. Neviem zistiť ako ho pripojiť. Kde je napájanie, poprípade aký výstup z tohoto modulu ide. (je možné že má zbernicu I2C ?). Pripájam samozrejme fotografie. Ak by niekto vedel, poprípade sa s podobným modulom už stretol, ďakujem za radu. Smile



IMG_0087.jpg
 Komentář:
- pól napájania je prvý pin z prava

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0087.jpg
 Velikost:  246.65 kB
 Staženo:  199 krát


IMG_0086.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0086.jpg
 Velikost:  179.91 kB
 Staženo:  177 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 4:46    Předmět: Citovat

Zkus se podívat tady https://www.mikrocontroller.net/topic/335885

Nalezeno podle textu na destičce Smile Nicméně němčina není jazyk, kterým vládnu, takže je to možná o něčem jiném.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 5:17    Předmět: Citovat

Obecně: mělo by tam být tohle: +Ucc; Power-on; data a GND. Pořadí musíš zjistit. Elyty Ti napoví napájení a gnd. Tuším že připojení power on na + se spustí příjem a z výstupu lezou sekundový pulsy. Většinou je to popsaný. Napájení je 3.3V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 6:25    Předmět: Citovat

Některé moduly mají dva výstupy, jeden je přímý, druhý invertovaný. Napájení se asi dá odhadnout podle těch kondenzátorů, to je pravda. Na té německé stránce to popsané není?
_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 6:35    Předmět: Citovat

tady je něco podobného . . .
https://www.mikrocontroller.net/topic/220596#2222805
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 6:44    Předmět: Citovat

Opravdu není: většinou se tam dohadují o způsobu, jak to celé napájet ze zdroje 5 V, aniž by se tam vytápěl zbytečný výkon na odporech nebo stabilizátoru.
A taky o tom, kolikrát denně musí být modul v provozu, aby zasynchronizoval hodiny. Jednomu stačí jednou, jiný tvrdí, že dvakrát, a že mu stačí méně, než minuta, další (a s ním souhlasím) trvá na 3 minutách, aby procesor mohl data porovnat a účinně potlačit chyby.
Pinout modulu by měl souhlasit s tímto
Pin___funkce
1___Vcc (+1,2 ...3,3 V)
2___GND
3___DATA pro MC
4___PON (Power On/Down)
Podle návodu ke kuchyňským hodinám z roku 1995 koupeným tehdy u Lídla synchronizují čas 11x nebo 12x denně. Bohužel za ty roky už je asi marné ten návod někde hledat, některé časy vypadaly na první pohled nesmyslně, ale patrně šlo o nějakou shodnou část posloupnosti bitů v binární interpretaci minut a hodin. Než mě napadlo analyzovat to, už jsem nenašel seznam těch časů. Dlužno ale říci, že hladina rušení patrně za poslední půlrok vzrostla natolik, že po změně času se strojek střídavě točil a zastavoval asi 13 hodin, pak se mi ho zželelo a na půlhodinku až hodinku, to jsem nehlídal, jsem hodiny pověsil na balkón. Když jsem si pro ně došel. už opět kráčely pravidelným klidným a pevným krokem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 10:13    Předmět: Citovat

Dle mého názoru by měl být algoritmus spouštění synchronizace trochu chytřejší, než jen několikrát denně spustit. Obecně výrobci preferují příjem v noci, kdy se, alespoň dříve, předpokládala menší úroveň rušení. Dnes s trvale běžícími spínananými zdroji všude to už nejspíš nebude ani moc pravda. Zkusil bych asi prostě nějakou dobu přijímat, jestli se synchronizace podaří, když ano, tak pak třeba zase za 24 hodin od toho, kdy se podařila. Pokud se nepodaří, tak to zkusit třeba zase za hodinu. Tím budeš každou hodinu zkoušet příjem, až se synchronizace podaří, tak budeš zkoušet synchronnizovat další den zase v tu dobu, kdy se to minule povedlo. A když by se to nepovedlo za 24 hodin vůbec, tak potom třeba zkusit výrazně prodloužit dobu, po níž se bude zařízení o synchronizaci snažit. Záleží na požadavku na omezenou spotřebu energie při bateriovém napájení. Když jsem řešil zdroj času, DFC77 jsem nepoužil, bydlím v cihlovém domě a GPS signál proleze dostatečně i do přízemí a vzhledem k tomu, že synchronizuji digitronové hodiny, co stejně potřebují síťové napájení, tak jsem použil tu GPS, protože je to odolné proti rušení a hlavně se to proti DCF77 nemusí dekódovat, stačí číst NMEA, co už vypadává z GPS po uartu. A koupit levnou GPS je dnes paradoxně levnější, než to primitivní rádio pro DCF77.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 15:13    Předmět: Citovat

Mám tu dvoje hodiny, které NIKDY nebyly bez signálu (další dvoje, u kterých to nejde poznat, ale když je "zresetuju, tak se nastaví přesně v kteroukoliv dobu, i když tu běží indukční nabíječka na světlo). Dokonce u jedněch je volba asi ctyř různých časových normálů (BRAUN BNC010BK-SRC). U meteostaničky jsem musel předělat anténu ze svisla na vodorovno a teď jsou stále pod "vlivem". Synchronizuje se to několikrát denně vždy ve stejnou dobu. Asi je to napevno naprogramovaný v procesorech těch hodin. Poznám to podle toho, že ty ikonky rádiového přijmu začnou blikat. U jedných zrušených hodin jsem "aktivoval" přijímací modul mimo hodiny a rafikovým multimetrem jsem "indikoval data".
Ještě bych dodal:
Rádiem řízený hodiny s ručkama občas nastavují ručky do výchozí polohy. Nevím za jaké okolnosti, ale občas zastaví na 12:00:00 a čekají na DCF telegram. Pak se nastaví přesný čas. Nejspíš slabší baterie nestačí uživit infrazávoru, která hlídá výchozí polohu 12:00:00, tak se ručky pohybují "donekonečna". (IR LED bliká synchronně z pulsama pro motorek v režimu nastavování)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stendfort



Založen: Apr 06, 2017
Příspěvky: 73
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 16:41    Předmět: Citovat

Ďakujem za vaše reakcie. Modul sa mi nepodarilo oživiť. Nevadí, mám jednu konštrukciu v ktorej som použil DCF 77,5 ako časovú základňu. Je pravdou, že tu v Bratislave je signál dosť rušený. Na stály kontinuálny príjem je potrebné mať kvalitný prímač. Zrejme v budúcnosti skúsim ako je na tom GPS modul s prímom v bytovke. (samozrejme nie všetky zariadenia môžu byť u okna) Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 17:34    Předmět: Citovat

V panelaku s plastovymi oknami na GPS zabudni. Navigaciu musim dat do otvoreneho okna, aby sa chytila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 17:50    Předmět: Citovat

Ve firmě v železobetonové stavbě s plastovými pokovenými okny potvrzuji totéž, to GPS signál neprostřelí ani náhodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stendfort



Založen: Apr 06, 2017
Příspěvky: 73
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 18:11    Předmět: Citovat

Tak je rozdiel, zosynchronizovať komplet "navigačný protokol" alebo zachytiť signál aspoň z jednej družice na príjem časovej značky... Nemám skúsenosť s GPS modulmi použitými v konštrukcii napríklad u hodín. Videl som na nete profi "digitrónové hodiny" s GPS sync. modulom. Nezdá sa mi že musí byť výhradne len vonku. U DCF 77... zohráva svoje okrem vzdialenosti, rušenia, smerovania, zisku a ladení antény, aj samotné prevedenie prímača. Čím lepšie - tým sa dané zariadenie viac predraží. Preto výrobcovia volia kompromis. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 18:51    Předmět: Citovat

Navigacia ukazuje aj signal z jednotlivych satalitov. Vnutri pri okne slaby signal niekolkych, to by na hodiny stacilo. Ale mimo okna nic.

Hodiny s GPS mavaju externu antenu na kabli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 19:15    Předmět: Citovat

Mám u hodin na kabelu celou GPS, ona ta krabička je stejně velká, ať je to jenom anténa, nebo i elektronika Smile S časem bez platného fixu je problém, protože pouze, pokud je platný fix alespoň ze 4 satelitů, lze čas považovat za jistě správný, jinak ne. Ono to plyne z principu GPS a NMEA věta, z níž čas čtu, nese příznak o fixu a pokud není platný, čas nepoužívám a hodiny jdou v tom případě z vnitřního RTC. Vzhledem k nepřesnosti RTC max. 2 minuty za rok není ani hodně dlouhý výpadek příjmu signálu žádný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stendfort



Založen: Apr 06, 2017
Příspěvky: 73
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 23:05    Předmět: Citovat

Je mi to ľúto celé zahodiť do koša. Zvažujem použiť aspoň anténny diel. Kúpim obvod U4221B a kryštál 77,5. DCF prímač bude na svete. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund