Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s nabíječkou AKU-vrtačky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 15:14    Předmět: Problém s nabíječkou AKU-vrtačky Citovat

Zdravím a prosím o posouzení problému.

Mám Aku-šroubovák/vrtačku parkside pabs 12V A1(z Lidlu). Vyměnil jsem 3x li-on baterie za nové(staré už byly k ničemu). Ještě před tím, než jsem pack plně zkompletoval, tak jsem ho strčil do nabíječky, jestli to pracuje jak má. Jenže jsem to přiložil do nabíječky nevhodnými kontakty.

Normálně nabíječka, strčena do zásuvky, svítí zeleně(LED). Po vložení packu do nabíječky má svítit červeně. A po plném nabití znovu přepne na zelenou. Když jsem nabíječku zapnul, tak svítila, jak má, tedy zeleně. Ale když jsem tam vložil ten pack špatně, tak začala červená blikat. Hned jsem ho vytáhl. Teď jak nabíječku zapnu, tak pořád bliká červená. A když tam vložím pack(teď už správně), tak bliká střídavě červená-zelená. Když pack vytáhnu, tak zase bliká jen ta zelená.

Jsem si jistý, že je v packu vše zapojeno správně, protože když jsem to tam vložil prvně, tak jsem ty kontakty utrefil správně a nabíječka nabíjela(svítila červeně). Pak jsem potřeboval vylepšit napájený spoj. A když jsem to zkusil podruhé, tak už tedy špatnými kontakty.

Baterie jsou v packu sériově. Nabíječka má s Akučkou na baterii společný mínus. Plus má akučka a nabíječka na té baterii každá svůj.

Baterii to nebude, neboť nabíječka teď bliká červeně i bez baterie. Baterie ve vrtačce pracuje jak drak.

Přikládám 2fotky plošňáku nabíječky. Byl by někdo schopen tak od klávesnice napsat, kterou součástku jsem mohl odkuřit?

Velice děkuji



P1340253.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1340253.JPG
 Velikost:  121.93 kB
 Staženo:  404 krát


P1340255.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1340255.JPG
 Velikost:  172.38 kB
 Staženo:  324 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 15:27    Předmět: Citovat

Ake oznacenie ma IO U4?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 15:50    Předmět: Citovat

MB358M
125 1HQ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 5:11    Předmět: Citovat

A co o té nabíječce píšou v návodu?
Jako co má jaké blikání znamenat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 8:37    Předmět: Citovat

Právě že nemá blikat vůbec. Jen svítit buď červeně(při nabíjení), nebo zeleně(při nabití,nebo když je nabíječka bez baterie a v zásuvce).

Napadlo mne, jestli nemůže být zničený některý elekt.kondenzátor z důvodu přepolování, protože to teď blíká. Jakoby se kond.nabil a pak vybil a zase nabil a vybil a furt dokola.
Nebo jestli některá součástka plní úlohu programovatelného obvodu a tím přepolováním došlo k resetu či jinému nastavení.Přecijen má nabíječka tu vlastnost, že po dosažení určitého napětí přejde do udržovacího modu.
Mohlo by dojít k průrazu některé z diod?
Modré(tantalové/keramické?) kondíky a odpory a cívka a trafo asi poškozeny nebyly přepolovaním.
LED také fungují.
Pak je tu součáska s označením TR1(termistor?). Co ta?

Označení U3=EL/817/8149 (lomítka znamenají další řádek)
U2=MB431A/2201HA
U1=MB431A/2201HA
U5 nemá na sobě nic
Obvod na chladiči je MDF2N60/BH27222GS

Nevím už, kterým směrem jsem baterii pootočil. Ale jestliže je na baterii společný mínus pro vrtačku i pro nabíjení baterie, tak pokud jsem pootočil ve směru hodin.ručiček, tak na baterii mínus pro vrtačku byl na té nabíječce bez kontaktu. A plus pro vrtačku na baterii byl místo bez kontaktu na nabíječce, na plus na nabíjení na nabíječce. A na baterii plus pro nabíjení byl místo na plus nabíjení na nabíječce, na mínus na nabíječce. A na baterii mínus pro nabíjení baterie byl bez kontaktu.

Pokud jsem pootočil baterii protisměru hodinových ručiček, tak na baterii plus pro vrtačku byl na nabíječce na mínusu nabíjení. A na baterii mínus pro vrtačku byl na nabíječce na plusu nabíjení. A na baterii mínus pro nabíjení byl na nabíječce na plus pro nabíjení. A na baterii plus pro nabíjení byl na nabíječce bez kontaktu.

Ještě jednou děkuji



P1340258.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1340258.JPG
 Velikost:  58.25 kB
 Staženo:  182 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 8:59    Předmět: Citovat

Asi tam nebude jen jedna závada.
Podle zapojení se mi nezdá, že je možné, aby při blikání červené reverzně neblikala i zelená. To by měl zajistit tranzistor Q3 (NPN). Zkontroluj ho (diodovým testem).
Pak zkontroluj ohmmetrem i R19 (snímací odpor) a napětí na obou napěťových referencích (MB431A). OZ (MB358M) to asi přežil.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 9:17    Předmět: Citovat

přeměřím.

Pokud je nabíječka v zásuvce, tak bliká(2Hz) červená. Když přiložím baterii(nyní již správně), tak se rozbliká i zelená(na střídačku s červenou). Když baterii vyndám, tak tak ta červená bliká nadále a zelená postupně doblikává(hasne)-asi jak se vybíjí kondík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 9:46    Předmět: Citovat

Možná jsem se s tím "přežitím" OZ mýlil. Je v regulační smyčce výstupní proud > reference U2 > optočlen U3 > IO zdroje. Takže jeho disfunkce může restartování způsobovat. Také změř napětí na výstupu zdroje na C7. Wink
p.s. Ale nejvíc podezírám R19.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 12:53    Předmět: Citovat

Hej ty si borec normálně. Fakt je to tym odporem. Naštěstí tu mám starý monitor(CRT). Baba chtěla, ať ho vyhodím asi 100x. A dycky ji říkám "nech ho, jsou tam součástky, které se mohou hodit". Kuknu na desku, odpor 0.1ohm. Kuknu na desku starého monitoru a je tam 0.18ohm. Jsou stejně hrubé, tak snad budou i na stejný výkon. Každopádně nabíječka funguje jak má.

Podotázka 1. Jak poznám, na jaký výkon je odpor dělaný?
Podotázka 2. Je příliš velká vada, když má odpor 0.18ohmů namísto 0.1ohmů? Na starém odporu je tolerance +-5%.... Můj úsudek je ten, že jedno to není. Přece by tam nedávali odpor s malou tolerancí a ještě tak malou hodnotou. Ale možná, že zkušenosti z praxe jsou takové, že to jedno je. Mohu tedy nabíječku dočasně(řádově dnů) provozovat s tym odporem 0.18ohmů? Nebo to raději nepokoušet?

děkuji fakt jak za ledvinu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 15:09    Předmět: Citovat

Pokud nedodržíš jeho hodnotu bude to nabíjet jiným proudem. To je takový problém koupit správnou hodnotu?
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 15:33    Předmět: Citovat

nevím, jestli to je či není problém. Ještě jsem nešel do elektra. Tento odpor mám doma na odzkoušení. Ale jestliže to bude nabíjet jiným proudem, pak jej rád vyměním za správnou hodnotu Smile

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 16:00    Předmět: Citovat

Bude to nabíjet proudem úměrně menším, než při použití původní hodnoty odporu. Takže ANO, můžeš to takto provozovat, nabíjení bude trvat úměrně déle.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund