Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LG 32LN575 S, po zapnutí 3x blikne červená led
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:30    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne pá listopad 17 2017, 12:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:36    Předmět: Citovat

Pokial si pamätám tak pôvodný majitel hovoril, že ho reklamoval v záruke a poslali ho do preč, lebo TV bol kúpený v PL aj keď predaný v sk e-shope, takže mu povedali, že ho musí ísť reklamovať do polska.
Ano je to 2014.
Závada bola, že odišiel riadiaci IO na zdroji.
Myslím že to bol nejaký Sanken, ale typ si nepämätám od prierazu hl. N-Mosfetu + samozrejme odišiel aj snímací odpor medzi source mosfetu a mínusom zdroja a ešte dačo.
Pravdepodobne prepäťovou špicou zo siete.
To som poriešil a TV som dal kolegovi domov, jeho žena bola vtedy na materskej...
Aha už viem presný dátum kedy to bolo robené...
Viď: http://remont-aud.net/dump/lcd_pdp_tv/lg/lg_32ln5400_za_unknown_chassis/246-1-0-20858
To je moj odkaz ohladne tej telky a dátum mojej opravy je teda 3.6.2015
a zhruba po mesiaci mu odišla jedna ledka.
Vtedy som led panel rozoberal prvý krát a novú led diodu som nemal, takže som odstrihol kúsok dosky z iného led pásu s podobnou led s trochu inou šošovkou a vlepil a nakábloval na miesto kúska pôvodného pásu.
A vtedy pri meraniach a analýze obvodu led drivera (samozrejme bez schémy) som dospel k záveru, že ak odišla jedna led, treba znížiť prúd aby ostatné ledky prežili čo najdlhšie.
Takže som vyhodil jednu paralelnú vetvu odporov medzi source PWM led driver mosfetu a minusom zdroja a tak sa prúd led znížil o 1/4 pôvodnej hodnoty.

Takže áno doba ešte nie je 4 roky, ale sú to len takmer 3 roky od tej úpravy bez poruchy TV.
Ok nestačí, že staré ledky vydržali ďaľšie takmer 3 roky? Určite je to bližšie k pravde ako tvoje tvrdenie, že o "chvílu odíde ďaľšia pôvodná" ???

To čo si písal: "Ja by som to nerobil, to chceš vymeniť len vadné alebo všetky? Ak len vadné tak zachvílu onedlho budeš mať opäť tmu, odíde zas ďalšia pôvodná."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6598
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:56    Předmět: Citovat

Názor je samozřejmě v pořádku a pokud to zákazník zaplatí, je to ideální situace a preferoval bych takový způsob opravy raději také. Problém je, že tím, že opravuji jen tak sem tam a spíše pro známé, tak prostě zatím nikdo cenu výměny všech ledek neakceptoval. Je to tak nějak v duchu, že pokud někomu odejde TV a má dost peněz, jde si raději koupit novou TV, pokud nemá dost peněz, nechce platit nové pásky, ale chce opravit TV. Zatím si taky nikdo nestěžoval, že to po opravě svítí míň, takže to asi nesvítí zas o tolik míň, aby si toho s odstupem času někdo všiml. Stejně si myslím, že výrobci TV proud ledkami roštují schválně, aby byla omezená životnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 14:54    Předmět: Citovat

Oprava, tak po uprave to ide len necele 2 roky, moja chyba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Pánové, prosím, nehádejte se kvůli mně Smile
Tahle telka je opravdu vyrobená jaro 2013, tzn. že byla tak 3roky v provozu,
což je kuamálo. Zřejmě nějaký servisák ji rozebral, zjistil, že je asi v háji podsvit, tak to vrátil zákazníkovi a ten mi to položil před vrata u obchodu.
Jinak, i když jsem něco málo ve školách z elektro musel umět, tak tehdy byla ještě LQ (číslo mi vypadlo - 110 (?), stála > 300,-Kčs) a už tehdy jsme ji napájeli přes odpor., aby se omezil proud.
Vyměnit pásky za nové nechci, tu telku nepotřebuju, pokud ji rozjedu, tak proud do panelu snížím a bude se stejně používat jen jako zobrazovač při "lovení dx-sat signálů". To je moje hlavní hobby (středovka 340cm a pár dlouhých colorek a vhf-antén.
Tož investici ca.300Kč za ledky i s poštovným považuju za investici do svého dalšího poznávání, v 55 letech se ještě chci s něčím seznámit a něco naučit, minimálně pro mě to má velký význam. Myslete si o mně co chcete. Pokud mi někdo zde poradí, jsem rád, pokud mě pošle do ...., tak se na něj nezlobím. Přeju všem hezký zbytek dne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 16:06    Předmět: Citovat

Zdravím všechny vespolek. Po týdnu jsem se opět dostal k bastlení. Vadné led vyměněny, jednotlivé pásky jsem vyzkoušel proudem 15mA, potud vše dobré, tak jsem telku složil dokupy a teď mám dotaz zda mi někdo poradí, ve kterém místě snížit proud do panelu, resp. které odpory vyhodit, jak tu psal tuším Heno ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6598
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 16:55    Předmět: Citovat

Zdroj pro LED měří proud na bočníku, který je mezi GND a source tranzistoru zvyšujícího měniče, bočník bývá složen z několika paralelních rezistorů, tak stačí nějaké odpojit, obvykle vyhoví snížit proud cca o čtvrtinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: ne duben 09 2017, 17:30    Předmět: Citovat

Jo, myslím, že už to vidím, jsou zde 4 páry dvojic odporů (3R9+4R3 v sérii).
Stačí tedy jednu dvojici odpájet a měřit proud do panelu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2017, 22:38    Předmět: Citovat

Zdravím všechny přítomné. Po pár dnech jsem se vrátil k rozebranému tv. Po konzultaci s kolegou Heno, kterému tímto velice děkuji, jsem ještě vypájel 2ks odporů na zdrojové desce, pro snížení proudu do panelu. Telka má za sebou od opravy již asi 12h provozu a pominu-li křivě nalepenou čočku na vyměněné led, tak je naprostá spokojenost. Výsledek je na fotce. Ještě jednou díky všem co se mě snažili posunout správným směrem.


po opravě1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  po opravě1.jpg
 Velikost:  295.55 kB
 Staženo:  172 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 10:24    Předmět: Citovat

Zdravím všechny. Dovolím si toto téma použít, protože mám stejný televizor a stejnou vadu: nejde LED podsvětlení.

Otázka, prosba: z desky zdroje jdou dva dráty dovnitř displeje. Tyto dva dráty vedou přímo na LED diody, nebo tam "ještě něco" je ?
Těch 22 LED je zapojených do série, tedy když jedna odejde (přeruší se), nejde vůbec podsvit ? Nebo ty diody (nebo co to je) uvnitř LEDky zajistí, že ten zbytek - tedy 21 diod v sérii běží dál ?
Moc díky za případné reakce... Smile

EDIT: zatím jsem neměl odvahu pustit se do rozebírání displeje, proto ty otázky. Je to rozebrání tak abych se dostal k LED páskům operací, která jde dělat v prašném (a tedy normálním) prostředí ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6598
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 10:43    Předmět: Citovat

Ledky jsou všechny v sérii a v panelu už nic kromě nich není, při přerušení pak tedy nesvítí nic. Změř si napětí, co jde ze zdroje, jestli napětí bude přítomno, je to ledkami, což je i tak víc, než pravděpodobné. Rozdělat panel v normálním prostřední bez obav můžeš, drobné částečky prachu nebudou vidět. Samozřejmě to nedělej v nějakém prašném protostoru. Hlavně na panel z druhé strany nesahej, ať tam nemáš otisky prstů a dávej opravdu hodně pozor, ať si panel nepoškodíš, a to jak z hlediska prasknutí, tak z hlediska utržení flex pásků. Po nalezení vadné ledky a její výměně je třeba precizně najustovat čočku do správné polohy, aby nebyl v tom místě pak na displeji viditelný flek. Je dobré ubrat max. proud ledkami, jinak budeš brzy opravovat zas. Pokud budeš měnit celé pásky, je to snazší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 10:59    Předmět: Citovat

Opravdu moc díky za rychlou reakci. Na svorkách k LED jsem měřil, je tam kolísavé napětí 9 - 24 V, perioda kolísání je cca 2 sec. Osciloskop nic zvláštního neukázal. Tak jsem vyrobil improvizovaný zdroj 80V a přes resistor 1k jsem to připojil na odpojený vývod LED. Ale nesvítilo to. Polaritu jsem zachoval takovou, jaká byla napsaná na DPS.
Když jsem měřil zdroj při odpojení LED, bylo tam stejné napětí. Takže se mi to jeví, že je v háji zdroj i LED...
Pokud ten zdroj nemá nějaký "ochranný" režim pro případ přerušení odběru. Ale i to jsem zkoušel - zatížit odporem 1K, napětí jen trochu kleslo, ale průběh stejný.

Podstatné je, že jsem to ráno odvezl do místní opravny TV, odhad ceny 2400 Kč. Ale jak píšeš, že není nutné bezprašné prostředí, tak mám chuť to ještě vyzvednout zpět... Ale asi to už nechám ležet... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6598
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 11:15    Předmět: Citovat

80V je málo, potřeboval bys cca 140V. Pokud je napětí na výstupu pro led stále malé, jak uvádíš, hned od zapnutí a ne že se objeví a protože neteče proud do led, je ochranou vypnuto, může být problém v měniči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 11:25    Předmět: Citovat

Já jsem předpokládal, těch 80V by mělo stačit (jasné že zdaleka ne na plný svit i díky res. 1K) - je tam 22 LED a 22x3V = 66V. Nebo jsou tam LED na 6V (to by ale pak byly dvojičky ?) ?

No ale každopádně mě to nas.alo dost, po třech letech (a dvou měsících) chodu jsem problémy nečekal. Záruka mám dojem byla 3 roky (nějaká akce, nebo co, ale už si nevzpomínám). Smile

EDIT: při tom rozebrání panelu je třeba odpojit ty dva flexy dole ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6598
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 12:51    Předmět: Citovat

Jo, flexy od TCONu je třeba odpojit, obvykle kvůli pohodlnější a bezpečnější manipulaci záda panelu komplet "oholím" od elektroniky. Vůči času na demontáž a montáž panelu je už těch pár šroubků naprosto zanedbatelných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund