Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Whirpool AWM6122, nemáchá ani neodstředuje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Raduza



Založen: Mar 29, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Melnik

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 13:33    Předmět: Whirpool AWM6122, nemáchá ani neodstředuje Citovat

Dobry den,
pracka Whirpool AWM6122 (12let) prestala machat i odstredovat, ale nehlasi zadnou chybu. Po spusteni se do bubnu napusti voda a normalne se otaci (mozna spis pomaleji). Jakmile ma zacit machat nebo odstredovat tak problikne kontrolka dveri (dle servisniho technika tak signalizuje poruchu, coz jsem si overil dvema pokusy o spusteni programu s odpojenym senzorem), ale do dalsiho rezimu neprejde tzn. do otacek motor nejde. Takhle pracka pomalu otaci budnem az dobehne casovac na 0:01min daneho programu a pokracuje ve stejnem rytmu dokud ji nevypnu. Vodu jsem schopen nasledne vypustit, prepnutim na rezim vypousteni. Pokud pustim ciste rezim odstredeni nebo machani a odstredeni, tak se pracka chova uplne stejne.
Vyzkousel jsem nasledujici:
- Vycistil jsem filtr, vypousteci hadici, vypust tesne pod bubnem (okolo eko balonku) i nadobku a hadicku k pressostatu (ty byly ciste).
- Lehkym fouknutim do hadicky pressostatu otestoval, ze cvaka/spina. Domnivam se, ze je funkcni, protoze se pracka po zapnuti nepreplni vodou (ale mozna se pracka plni vodou jen po urcity cas bez ohledu na hladinovy spinac – nevite ?).
- Zamek dveri se jevi take funkcni – po spusteni programu dvere otevrit nejdou a po vypnuti, kdyz bimetal vychladne (cca 60sec), cvakne a dvere otevrit normalne jdou. Dle casoveho diagramu, ze servisniho manualu, by se pracka nemela s chybnym zamkem vubec rozbehnout, resp. stav spinace (door lock HI) se kontroluje uz na samem zacatku po spusteni.
- Topna spirala prerusena neni (cca 24 Ohm) a zkrat na kostru neni. NTC thermistor je, ale zrejme zniceny, protoze na jeho svorkach nenamerim nic. Pro dalsi testy sem ho odpojil a namisto nej pripojil odpor 10KOhm, coz by melo odpovidat teplote cca 30C (dle servisniho manual by mel mit thermistor 9.8KOhm na 30C). Jelikoz se pracka chova stejne i v samostatnem rezimu odstredeni, kdy nema duvod topit ci jinak nastavovat teplotu, predpokladam ze tady chyba neni (resp. je jeste jinde). Nahrada resistorem by dle meho soudu mela stacit. Je to tak?
- Nechal sem se presvedcit a vymenil uhliky za nove. Stare mely jeste cca 15mm. Motor se tocil a nejiskril, takze tady jsem zde chybu ani nepredpokladal.
- Domnivam se tedy, ze problem muze byt v lozisku. Rozumim-li tomu spravne tak dynamo funguje, jako prevodnik otacek na dc napeti (tedy senzor otacek motoru). Podle napeti na vystupniho napeti dynama v normalnim rezimu ridici jednotka reguluje otacky motoru. Je tomu tak?

Kdyz se ale buben toci nepravidelne, hazi, drhne nebo vibruje, pak je vystupni napeti z tacha na jine urovni a ridici jednotka pak motoru nedovoli prejit na vyssi otacky. Tady machat, odstredovat atd. Je to tak? Prijde mi divne, ze by byl vystup z tacha tak citlivy? Ma smysl zkouset zmerit hodnotu napeti tacha? Popripade, kolik ma byt?

Rad bych si, ale nez se pustim do vymeny loziska, overil ze chyba pochazi prave od loziska. Nechci postupne nahrazovat jednotlive prvky a zkouset, zda jsem vymenil konecne ten nefunknci. Jak to ale udelat?

Napada Vas, prosim, jak overit, ze chyba pochazi prave od loziska? Ja obejit tacho a donutit pracku zvysit otacky?
Zkousel jsem pustil servisni test, kdy ve kroku 11 se ma testovat spin. Ale jestli to dobre chapu, musi se testy prochazet krok po kroku a zadny nelze preskocit. Je to tak? Asi v 5.kroku, kde se testuje testuje netesnost a ohrev, se mi pracka naplnila az temer po okraj (test trva jestli to spravne chapu 55min). Pak jsem nevydrzel a test ukoncil a vodu vypustil prepnutim na rezim vypousteni. Pres ohrev bych stejne diky premostenemu cidlu neprosel. Da se prejit rovnou na servisni test spin/odstredeni?

Lozisko jsem si chtel nechat vymenit v autorizovanem servisu, ale pekne se mnou vybehli. Navrhoval jsem, ze privezu buben a oni lozisko stahnou a vymeni za nove. Rekli mi, ze jezdit nemam, ze servisni technici jezdi k zakaznikovi domu a ze stejne u tak stare pracky lozisko menit nebudou. Vymeni mi, pry zadni dil bubnu vcetne hridele a loziska, cena 3500Kc + prace, coz se mi pry nevyplati a at koupim novou pracku. Super pristup. Loziska na moji pracku pritom stoji 65Kc a 111Kc + gufero za cca 490Kc. Chapu postoj,kdy nechteji prevzit zaruku pri vymene loziska, kdyz by byla ohnuta, pokroucena ci opotrebovana hridel, ale tohle sdeleni neberu.
Jeste me napadlo, jestli po oprave chyby neni treba provest nejakym zpusobem RESET ridici jednoty (stiskem nekterych tlacitek, podobne jako se spousti test program). Nevite zda neco takoveho existuje?
Na tomhle prima foru, jsem nasel nekolik obdobnych problemu, nicmene konecne reseni uz popsane uzivatelem nebylo.
Diky za kazdou radu. A omlouvam se za dlouhy popis. Radek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 18:14    Předmět: Citovat

Připomínka k tomu tachosnímači (otáčkoměr) na těslese motoru: Je to alternátorek a význam má frekvence střídavýho napětí - tato frekvence je přímo hodnota otáček hřídele motoru (točí ze 6-tipólovým magnetickým válečkem toho otáčkoměru). Jednak se používá pro stabilizaci otáček a druhak se využívá jako "senzor rovnoměrnosti" ždímání.
Pokud máš pochybnosti o funkčnosti tacha, 1* tak jej lze proměřit ohmicky (stejnosměrný odpor porovnáš s údaji ze servisního manuálu - snad kolem 600R až 1K max)
2*Dále jej prověříš tak, že na jeho výstup připojíš rudou LED a rychle zatočíš hřídelí motoru. Pokud se Ti LED krátce rozsvítí, je tacho v pořádku. 3*Pokud motor připojíš na 12V DC (buzení paralelně k uhlíkům), tak můžeš změřit kolik dává napětí a kolik Hz z něj leze.
měření *1 zjistí celistvost vinutí tacha; Zkouška 2* a 3* Ti zjistí, zda nemáš rozpadený magnetický váleček. Zkouška 3* Ti prověří stav motoru pomocí bezpečného napětí. Stator paralelně k rotoru smí být pouze při tom 12V/DC - 24V/DC zkoušení. Při síťovém napájení jsou v sérii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Raduza



Založen: Mar 29, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Melnik

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 19:12    Předmět: Citovat

Aha, diky za vysvetleni i za navod! Ale tacho asi merit treba nebude.

Nakonec mi to nedalo a vytahl jsem zakl. desku. Jedna jeji cast + jedna nozka jednoho rele je evidentne odpalena (viz. obrazek). Zitra se zkusim podivat, co je to za soucastku.

Nevite nekdo, kde by se dalo sehnat schema Smile?



deska_both.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deska_both.jpg
 Velikost:  261.57 kB
 Staženo:  306 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 20:12    Předmět: Citovat

K tý fotce, co je ze strany spojů: Měl jsi tam nejspíš studeňák - to Tvoje zakroužkování vpravo- a proto ta díra. To relé by možná stačilo prověřit a možná by fungovalo dál (vyměnit ho je ale jistější). Ta začouzená část na druhý straně: To vypadá, že Ti odešel zdroj toho programátoru. Základní povely řídí ten motůrek na desce (základní průběh programů). Mám pocit, že se to už tady někde řešilo. Je to nějaký šváb LNKXXX, co řídí pulsní zdroje. Zkus dešifrovat jeho štítek, pokud není po explozi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 20:23    Předmět: Citovat

Najprv to utri, v tom zdroji je to len prach z uhlikov, ktory sa nalepi na miesta s vyssim napatim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 252
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 20:40    Předmět: Citovat

https://elektrotanya.com/whirlpool_delta_awm_6122.pdf/download.html
_________________
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 29 2017, 21:13    Předmět: Citovat

Zapájej to relé a vyzkoušej to, pájení může být vzhledem k ojiskření i celkem nesnadné, pomůže plošku i vývod relé nejdřív trochu oškrabat třeba šroubováčkem. U zdroje bude nejspíš skutečně jen prach nachytaný statikou, jinak by ti to nejspíš nešlo vůbec. To postačí omést štětcem. Pokud slouží relé s opáleným vývodem k reverzaci motoru, celý problém je dost pravděpodobně jenom v tom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raduza



Založen: Mar 29, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Melnik

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2017, 15:17    Předmět: Citovat

Tak ta odpajena nozka rele, je jeden ze dvou spinacu pro komutaci motoru - meni smer otaceni (alespon to tak dle schema chapu). Ta druha ocouzena cast, je power mosfet (VIPer high-voltage converter od STM) + dva odpory a dioda. Nicmene po setreni cernyho prachu na prvni pohled nevidno problem (coz neznamena, ze neni).

Koukal sem na desku pod lupou a spoje vsech tri relatek se zda pomalu praskaji - tvori se kolem nich takovy "prstynek" (bud Pb free cin, elektromigrace, mechanicky a tepelny namahani), takze sem je prepajel. Prost ejak pisete studenak, kdyz spoj praskal narustal prechodovy odpor a pak v urcity moment uplne odporoucel i s pajeci ploskou.

Vcera vecer jsem zkusmo nohu relatka pripajel - buhuzel pracka furt nezije. Tak sem ho ted rovnou vymenil za novy.

Zatim diky vsem za rady. Dnes vecer uvidim, zda slo jen o rele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raduza



Založen: Mar 29, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Melnik

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2017, 17:59    Předmět: Citovat

Pracka opravena!
Po vymene jednoho relatka (cca 45Kc) a preventivniho prepajeni nozek obou dalsich rele, pracka macha a zdima.

Diky vsem za ochotu a rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2017, 20:08    Předmět: Citovat

Gratuluji k úspěchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raduza



Založen: Mar 29, 2017
Příspěvky: 5
Bydliště: Melnik

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 19:43    Předmět: Citovat

Diky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund