Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Identifikace zesáčku (je to DPA235)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 27 2017, 21:17    Předmět: Identifikace zesáčku (je to DPA235) Citovat

Dostal se ke mě tenhle "rack". Vypadá to na nějaký stereofoní mostový zapojení s KD607/617 na koncích. Kupa operáků. Podle popsaných svorek jsou přípojný místa: REP, REP, ZEM, VSTUP, + , SP, VSTUP, ZEM, REP, REP. Tedy nesymetrický napájení.
Odhadem konstrukce někdy polovina osumdesátek, celkem slušný provedení mechaniky, podle alá Tesla barvou zakapaných šroubů a nastavovacích prvků snad otřesuvzdornej zesák do auta. V prostředku to má relátko, který po přivedení spínacích 12V zapne napájení. Není to odpínání repráků.
Nepoznáváte to někdo? Není to nějaký DPA? Pokud je, kdy ty DPA vycházely, půjčil bych si ročník AR.
Zatím jsem si nelajznul ho pověsit na laborák zdroj s proudovou pojistkou. Netuším na jaký je napětí, zda auťáckých 12V či náklaďákových 24V nebo to vůbec není do auta a je to na podstatně větší napětí.
Díky



zes1_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zes1_1.jpg
 Velikost:  226.54 kB
 Staženo:  486 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne ne duben 02 2017, 0:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 27 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Nevím, kolik bylo DPA do auta, vím o DPA280 a ten vypadal trochu jinak.

http://www.zewel.tuliscz.com/galerie_dpa.php

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po březen 27 2017, 22:09    Předmět: Citovat

Dyť je to DPA235...Příloha AR1990.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 27 2017, 22:58    Předmět: Citovat

Já si myslel, že to je nějaký DPA ale v AR seriálu v roce 1992 nebyl. Taky mě přišlo divný, že v tom není jedinná součástka mimo RVHP, takže to muselo být starší. A ono jo, příloha 1990.
Díky za identifikaci!

A propo, jestlipak zvládne tohle zapojení náklaďákových 24V a kolik pak by to potom mohlo mít watíků do 4 ohmů? 40W?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út březen 28 2017, 0:49    Předmět: Citovat

Chceš randál nebo topení? Kup si citlivější repráky, ty watíku (promiň Smile )...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 28 2017, 19:09    Předmět: Citovat

Pro napájení 24V /přesněji 24-27V/ by se v DPA235 muselo pár věcí upravit. Ale nic dramatického.
Jeden kanál by pak mohl dávat do 4ohm okolo 45W, do 2ohm něco málo pod dvojnásobek. Ale obávám se, že KD605/615 by už bylo kvůli 2 ohm zátěži nutné vyměnit za dobré, značkové 2N3055/MJ2955 v TO3, neboť ty mají dovoleno 15A/117W.
KD605/615 a jejich 10A/70W by papírově a horké moc bezpečné nebyly.
Do 4 ohmů, při tomhle napájení a tomto úseku SOA ještě jo.
Není relevantní, že si myslím, že by to s přirozeným signálem ta KDčka dobře ustála i do 2 ohmů. SOA je SOA a přes to nejede vlak Smile
Deset ampérů a současně při dostatečně nízkém napětí je pro strukturu druhu KD60x jako nic.
Mockrát jsem se na vlastní pracky přesvědčil, že přesto, že ten fatrc křemíku už měl po takovém martyriu být dávno protavený, tak se tak nestalo, statečně držely všechny. Konkrétně při Uce něco okolo 6V a Ic téměř 15A, nikoli ale trvale, zhruba ve 2-3s úsecích s mezerou skoro 10s.
Je hrozná škoda, že není k dosažení šikovný komplement ke KD503, že ti osli v Rožnově, co o tom rozhodovali, normálně zachrápali a současně s KD615-617, která jim nedělala sebemenší potíže, neudělali i větší variantu jako komplement ke KD501-503. To by bastlířům, hifistům i dřívějším PAčkařům ubylo starostí..Jestli se nepletu, tak podle vyprávění pamětníků vychází původní KD503, spáchaná v roce 1973 z popudu Vráblí, z motorolácké 2N5303 a ta určitě nějaký komplement měla. Něco podobného, jako bývalé 2N5745 a podobné, používané zhusta v průmyslových krámech. Snad někdy 1990 byly pokusy KD5745 nabídnout, ale už bylo 15 let pozdě holt...
Dvacet ampérů je dvacet ampérů Smile A ať si říká kdo chce co chce, tak KD503 je skvělá. Dnes už bohužel ne-že-nevyrobitelná, ale nezaplatitelná. Už jen ten flák mědi co by stál..
Ale na tuhle aplikaci budou 3055/2955 ideální. Ale zásadně v TO3, žeáno.
Žádný redukovaný MJE3055/MJE2955, TIP3055/TIP2955 a další podobný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 28 2017, 23:22    Předmět: Citovat

Jsou v tom KD607/617 (80V/10A/70W) Na těch 24V jsem se ptal kvůli vážnýmu zájemcovi z rodu kamioňáků.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 28 2017, 23:26    Předmět: Citovat

Já myslím, že v tom mém příspěvku toho moc nejasného není - nebo jo?
Jsou to stejné tranzistory, jen s vyšším Uceo, jehož tu ale není využito.
Zde hraje podstatnou roli jejich Ic max a Pc max a ty jsou stejné, jako u KD605/615. Proto píšu o 2N3055 a MJ2955 - v tomto zesilovači jejich nízkých 60V sice ani nevyužiju, zato ale pro větší bezpečnost provozu v horku potřebuju jejich 15A a 117W.
Slušely by tomu nějaké ještě lepší tranzistory, o jakých píšu - třeba jen s Uceo 60V, ale Ic max třeba 20A a Pc 150-200W.
Pak bych to i do 2R považoval za bezpečné i na 24-27V a ve vedru.
Mimo zmíněné drobné úpravy toho okolo, samozřejmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 28 2017, 23:52    Předmět: Citovat

Do toho DPA vzhledem k stáří těžko bude někdo investovat 8 novejch trandů navíc když nikdo neví, co je uvnitř. Zkusím, jestli to vůbec maká a pak se uvidí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 3:31    Předmět: Citovat

Ještě jsi neslyšel, jak to umí hrát - najen v autě. Pokud to nestavěl pitomec a udělal podle stavebního popisu to, co měl, tak je to špičkový HiFi koncový zesilovač, kterej může mít někdy výhodu napájení 12-14V, po těch úpravách i 24-27V. Pokud se použije to, co se použít má podle popisu /zvlášť přesné polystyreny do kompenzací a ostatně i do vstupní dolní propusti 80kHz/, je to dost slušně rychlý zesilovač s hodně malým zkreslením.
Je to Pavlíkův mistrovský kousek, stejně jako DPA280.
Víte, že v JDVD u Douši se pořád ještě dá koupit zkompletovaná sada všech feritů pro měnič DPA280?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 5:32    Předmět: Citovat

Jednu DPA 280 mám rozestavenou a čeká mě motání na ferity:-(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 7:54    Předmět: Citovat

Já o tom zesáku nepochybuju. Tím co je uvnitř jsem myslel co je uvnitř nových koncových trandů který by se musely koupit. Už se mi víckrát stalo, že v 100W trandu byl čip velikosti hlavičky špendlíku a kleknul na polovičním proudu, co měl deklarováno.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 8:39    Předmět: Citovat

Tak nekupuj součástky ve stánku na tržnici, ale tam, kde je garantována kvalita...
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 15:21    Předmět: Citovat

Nedá mi to a musím to sem dát:

Dudek napsal(a):
dudek více od autora 12. 04. 2004, 14:24:07

To frantik : Zdroj do 280 je opravdu poplatnej době, pochází odhadem tak z roku 85.
Původem pochází z nějakýho soňáckýho zesilovače, který zde v jednom vojenským výzkumáku
okopírovali a pak následně přepočítali na výkon cca 5 kW, neboť tam konstruovali 3 kW zvukovej
aparát. Předpokládaný použití bylo značně srandovní : namontováno na ótéčku to mělo sloužit
ke strašení jednotek nepřítele, neboť do toho chtěli pouštět nahranej zvuk jedoucích tanků ( ! ).
To krásně ilustruje bolševikovo uvažování, kterej tanků neměl nikdy dost ! No a chlapci z
výzkumáku mi to přepočítali na to, co jsem potřeboval a dali mi přesnej popis funkce, což
jsem prakticky v nezměněný podobě uveřejnil v Amáru a to pak mělo srandovní dohru. Když si
to tam pak jeden lampasák přečet, moh se posrat, neboť vše bylo pochopitelně Top Secret a
on to samozřejmě poznal. Běsnil, ale rozmazávat to nemoh, protože by to pak následně padlo
hlavně na něj Surprised).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 15:25    Předmět: Citovat

Celerone, nebudeš Ty jeden z těch, co si pořád ještě myslí, že GME prodává normální, standardní součástky s parametry, které uvádí datasheet originálu??
Jestli se pletu, tak potom pardon - ale s pár takovými jsem bohužel kdysi měl tu čest komunikovat. Možná, že od té doby už zmoudřeli /poučeni několikerým vyjebáním ze strany GME/, ale jinak to byli exoti naprosto neskuteční. Mezi jinými to byl i svého času začínající Jan16, v současnosti chytřejší než CNN..
Nebyli schopni pochopit pravý důvod, proč jsou v sortimentu tranzistory MJ15003 za 110Kč a "vzhledově skoro stejné" MJ15003, ale za 65Kč.
Když jsem se -marně- snažil vysvětlit, že ten výrazně levnější tranzistor je bez sebemenších pochyb padělek, tak se mi do jednoho vysmáli, někteří ještě obvinili ze zbytečné dehonestace zavedené součástkové firmy a jeden se dokonce optal "a máš na ty padělky důkazy?" /v duchu jsem si pomyslel "no to si kujva piš, že mám/ a všichni podobní si to svorně a nerozdílně, ale jen sami pro sebe vysvětlili tak, že je to dozajista "konkurenční výrobek firmy, která to prostě umí vyrobit levněji".
To jsem se tehdy smíchy málem posral..

Spousta lidí, včetně mě, se pěkně spálila i v jednom, mnohem serióznějším plzeňském obchodě při nákupu různých, většinou ale poměrně drahých výkonových polovodičů. Ani tahle firma totiž neodolala pokušení nabouchat balík prodejem tzv. "standardních verzí" součástek, což byl takový alibistický eufemismus pro padělky všeho možného, skrylo se pod to i Hitano..
Značková součástka, což by podle zdravého selského rozumu měl být ten správný standard, se ale nabízela jen na objednávku s poměrně vysokým dolním minimem a pod jejich oficiálním označením "průmyslový typ" Smile V určitém období to tak v Plzni bylo s mnoha dražšími, výkonovými polovodiči, za všechny uvedu třeba 2N3773. "Standardní typ", tedy druhovýroba či padělek měl označení DIV, bez specifikace výrobce a za poměrně příznivou cenu. "Průmyslová verze" s uvedeným výrobcem ONS jen na objednávku, minimum 100ks, tedy dvě plata, nikoli jedno a přemrštěná cena i při tomto množství.

No, takže když se vrátím k 2N3055 a MJ2955 v TO3. Ty lze koupit v originálu přibližně za 100-120,-Kč celý pár a cokoli stejně označeného, ale výrazně levnějšího je buď v jiném pouzdru a nevšimli jste si toho, anebo jde na 99,9% o padělky, neboť se jedná o nejznámější, nejpoužívanější a bohužel také nejpadělanější tranzistory v TO3. Trochu problém bývá s MJ2955, nemají jej všude.
Podobnými "nej" se mohou "chlubit" i Toshiby 2SA1943/2SC5200 - to je pro změnu zase nejpadělanější plastový výkonový pár. V plastu je jich ale mnohem víc podobných typů, které jsou hromadně používány v kdečem a tedy stojí za to je v miliónových sériích padělat.

Když to tedy shrnu - úprava DPA235 pro bezpečný provoz do 2 ohmů i při napájení 24V by stála cca pětistovku na tranzistorech. Téměř vše ostatní, snad mimo budičů KFY by mohlo zůstat, měnit se budou jen některé odpory a pracovní napětí několika elektrolytů.
Nedávno jsem kupoval na DPA235 desky a někdy na konci léta, když zdraví dovolí a seženu všechny ostatní potřebné drobnosti do mechaniky, tak bych chtěl dva luxusní kousky postavit. Nejsem si úplně jist, že na místech budičů zůstanou KFY - mají Ic=0,5A a typy jako 2N3055 mají při vysokých Ic dost malou betu, např. jen 15. Tak pro tento případ jsou ještě pro buzení v záloze KCY35/36 a BC211/BC313 také v TO39, ale obě dvojice s dovoleným Ic=1A. Jinak nevím o žádném komplementárním páru v TO39, který by měl dovolený Ic nad 1A.

Měnič, o kterém PD píše jsem viděl, existuje a nejen on. I ten zesilovač se sinusovým výkonem 3kW.
Je to pro zařízení, nazvané vojáky Bouře 3 a je zabudované nikoli v OT-64, ale v BVP-1. Jedna z podmínek byla totální nezávislost na síťovém napětí, resp. na tehdejších 220V z elektrocentrál, tak pro napájení koncáků /není jeden/ vyrobili měnič z 28V. Ten aparát má i svoje čtyři AgZn akumulátory 175Ah, v motoru přidané dva alternátory 28V/75A, spojené paralelně, které řídí jeden společný, speciální regulátor a všechno je propojeno káblama velikosti asi půlcólky hadice.
Mají to v perfektním, provozuschopném a pojízdném stavu /to BVP1 má najeto asi jen 500km/ tady nedaleko, ve vojenském armyparku.
Není to taková sláva, jaká by se od 3kW zařízení dala čekat, neboť ten zářič /subjektivně, jen jsem to slyšel/ nejde s rozumnou účinností asi tak pod 300-400Hz. Jó - o oktávu výš, to je jinej hukot, to zas jo.
Pod tím zářičem na nůžkovém výtahu je prej podepsaný Merhaut a Bohouš, je to možný či snad pravda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund