Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronický předřadník a zářivka co hodně topí ...

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PM01



Založen: Mar 26, 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 20:27    Předmět: Elektronický předřadník a zářivka co hodně topí ... Citovat

Mám lampičku a v ní je 18W zářivka (tato http://products.ottlite.com/p-258-18w-replacement-tube.aspx). V lampičce odešel elektronický předřadník (zřejmě na míru navržený na DPS) a bohužel se mi ho nepodařilo opravit. Situaci jsem vyřešil tak, že jsem koupil takovýto "běžný" od Osramu (http://www.zarovky.cz/osram-qt-eco-1x18-24-220-240-s/). Zářivka naskočí a svítí, přijde mi že ale hrozně topí. Po půl hodině už téměř není možné na trubici udržet ruku, nebo se jí dotknout. Což si myslím že neprospívá její životnosti a že by to tak rozhodně být nemělo, vždyť zářivky jsou spíše "studená" světla a rozhodně to předtím takhle netopilo. Chtěl jsem poprosit o radu, co s tím, resp. co je špatně a co udělat pro nápravu? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 21:32    Předmět: Citovat

ten tvůj odkaz je špatně . . .
funguje to takhle:
http://products.ottlite.com/p-258-18w-replacement-tube.aspx

tam je vidět čtyři vývody . . .
to znamená, že startovací kondík nejspíš nebude správné hodnoty(bude mimo rezonanci), a žhavení tak nezafunguje jen při startu, ale žhaví to asi pořád . . .
tím je větší odběr a přehřívá se to . . .
ten původní startér (předřadník) měl nejspíš jiné parametry . . .

nastuduj si něco o úsporkách, na googlu je toho dost . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PM01



Založen: Mar 26, 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 22:08    Předmět: Citovat

ok1hga: OK, díky za přiblížení. To s tím trvalým žhavením dává smysl. Popravdě leccos v elektrotechnice svedu, sem tam něčemu rozumím, ale nejsem zase takový elektrotechnický odborník. Dobrá, pokud připustíme, že nechci nic nastudovat, pouze "jednorázově" vyřešit problém, je nějaká cesta? (byť např. metodou pokus-omyl, např. paralelně přidávat kondenzátor různých hodnot, jak měřit že je to OK pominu-li to topení - celkovým odběrem?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31919
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 22:14    Předmět: Citovat

Zkusit použít měnič ze starší úsporky s o maličko NIŽŠÍM výkonem, než má ta trubice. Takovejch 15-16W na měniči by bylo ideálních ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9771
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 22:26    Předmět: Citovat

Ono by spíš bylo zajímavý zjistit, co byl ten původní předřadník zač. Do lampiček se kolikrát dávají slabší, takže ta zářivka míň svítí a dýl vydrží
Je zcela běžný, že tady ty zářivky při svícení topí a v rukách se kolikrát udržet nedají. Teplem se natlakují a víc svítí. Kolikrát až tolik, že je to nepříjemný pro oči. Proto se v lampičkách dělá kompromis, kdy "výkonnější světelný zdroj" je mechanicky delší a tím svítí na větší plochu, ale předřadník je slabší, takže trubice svítí menším jasem.
Původní předřadník lze ve většině případů opravit. Schémata a popis funkce jsou na www.pavouk.org a zkušenosti pohledáš tady na bastlírně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PM01



Založen: Mar 26, 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 22:41    Předmět: Citovat

OK. Díky za dosavadní odpovědi. Pavouka projdu. Letmo jsem na to koukal. Víceméně to bude sedět ty schemata i na to moje, jen tam mám varistor na vstupu. Opravu jsem skončil tím, že jsem vyměnil na vstupu to co bylo zjevně vizuálně i proměřením KO, tzn. varistor a pojistku na vstupu. Pak jsem změřil, že za můstkem už je v pořádku usměrněné napětí a dál už se mi to nechtělo zkoumat.

Ještě poznamenám, že teď asi cca sekundu trvá než se po zapnutí zářivka rozsvítí. Taky by mi nevadila varianta Smile, že bych to po domluvě někomu schopnějšímu než já (nejlépe v Praze) dal/poslal na opravu za rozumný peníz. Ta lampička extra levná nebyla a náhradní díly tohodle typu nevedou Sad


Naposledy upravil PM01 dne ne březen 26 2017, 23:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31919
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 22:54    Předmět: Citovat

To pomalý rozsvícení je dost normální - ten měnič se musí rozkmitat a nejdřív nažhavit vlákna v elektrodách na koncích trubice. To pár stovek ms trvá - až pak díky zvednutý emisní schopnosti vláken teplem dojde v jejich okolí k vyšší ionizaci prostředí a taky se odpaří ona pověstná "kapka rtuti", která je v každý "takzvaně ekologický" zářivkový trubici - a pak vlivem rezonance na kondíku paralelně k zářivce naroste napětí natolik, že naskočí hlavní výboj ve sloupci plynu mezi elektrodama. Vem si jak dlouho se obvykle rozsvěcujou právě úsporky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9771
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2017, 23:06    Předmět: Citovat

pomalý start zářivky dělají předřadníky z tzv. předehřevem. Je to opatření pro delší život trubice. U levnějších typů se to dělá pomocným kondenzátorem přes termistor ve startovacím okruhu. Žhavící vlákna na sebe vezmou výboj až po tom, co jsou zahřátý na provozní teplotu. Nerozprašuje se z nich tak rychle emisní vrstva. A jestli ta Tvá zářivka je "zelená" (ECO - neboli amalgamová), tak její rozsvěcování bude časem připomínat start sodíkové výbojky pouličního osvětlení, neboli napřed slabý fialový svit, než se rozehřeje amalgám a vypustí rtuťovo-sodíkové výpary (ty trubice svítí hodně do žluta). To je důvod, proč jsem přešel na LEDtechnologii kde jen to šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po březen 27 2017, 21:25    Předmět: Citovat

Já bych jen doplnil, že to ohřívání konců trubic souvisí s jejich opotřebením. Postupně se snižuje emisní schopnost vlákna, což by se snad dalo zjednozdušeně napsat tak, že mezi vláknem a plynem se zvětšuje odpor, na němž průchodem proudu vzniká teplo. Končí to tak, že vlákno nakonec shoří.
Pokud nemáš jistotu, že nový předřadník má stejné parametry, můžeš se na ně dostat tak, že z nového předřadníku vypájíš tlumivku a kondík co je zapojen mezi vlákny, a nahradíš je těmi z předřadníku starého. Tlumivka neodchází, kondík jo, takže buď nový stejné hodnoty, nebo po zapnutí chvíli hlídat. Ovšem pokud to má trubice skoro za sebou, je na životě ohrožen i nový měnič. Především ten kondík mezi vlákny, následně pak podle toho, jak se hořící trubice zachová.

Edit: Ten konec textu jsem trošku odflák, protože jsem spěchal. Samozřejmě že s kondem ve zkratu měnič asi dlouho nevydrží, i kdyby se vlákna nespálila. Zajímavé je, jak se úsporka zachová, když se trubice odporoučí. V mém případě, když úsporka zhasne, pokud ji nestihnu během pár vteřin vypnout, měnič shoří. Pokud stihnu, měnič je OK, jen je přerušeno jedno vlákno. Ovšem v elektroodpadu jsou nejčastěji vyhozeny úsporky s přerušeným jedním vláknem, ovšem měnič býval obvykle v pořádku! To nechápu. Nepředpokládám, že každý stojí u úsporky s rukou na vypínači. Jak to ti lidi dělali, fakt nevím. Věnoval jsem se tomu asi 2 roky zpět, tehdy mě úsporky docela bavily.

Určitě mi odpovíte, že se vlákno přerušilo v okamžiku zapnutí, kdy trubice ještě nezapálila, měnič tedy přestal kmitat a proto neshořel. Dobře. Ale jaktože mi se to tak nestávalo? A celému zbytku světa jo?? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund