Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač z AR
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 10:21    Předmět: Citovat

Nikoliv, při přerušení emitorových odporů se naprázdno poměry nezmění a do zátěže se to nevybudí, protože zabere proudová pojistka hned.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 13:18    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):

Jak to myslíš s tím napájením ?
"Napájení zesilovače je +-100V."

Napájení +- (symetrických) 100V


Naposledy upravil voitano dne ne duben 02 2017, 13:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 13:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Když Ty vůbec nechápeš, o čem píšu, tak to je potom těžký...

Zatím to ještě chápu, ale asi se každý díváme jiným směrem.....

sinclair napsal(a):


Psal jsem o výkonovém odporu, který je zařazenej v emitorech výkonových tranzistorů a snímá se na něm napětí pro proudové omezení, jehož akční člen představuje "VT17". Vše okolo probíhá na nevýkonové úrovni.


Pokud je ten výkonový odpor ok tak je na něm při provozu, třeba bez zátěže, úbytek nulový a tedy je i nulové napětí BE u VT17. Ale potenciál který se objeví na R117 bude, podle vybuzení, až 100V (dle napájení) proti středu napájení

Při nějakých nižších hodnotách vybuzení to ten odpor ještě bude schopen vydržet, ale pokud by někdo dal bedny třeba 16ohm, tak bude tomu dávat naplno, aby to hrálo a odpory to pak nevydrží



sinclair napsal(a):

Edit:
Teď jsem se díval na schéma MAD1300. Ty výkonový páry jsou tam dva paralelně, pokud je to moje schéma správně kreslený a v emitorech mají ty výkoňáky pětiwattový odpory 0,33R.


Moje provední zesilovače má trandy 5x paralelně. No snad je to model 1300, identifikoval jsem jej, jen podle vzhledu
Odpory jsem aspoň proměřil, nějaké vadné výkoňáky, budiče, i ty BC640 vyměněny, vypadá to zatím dobře.


Naposledy upravil voitano dne ne duben 02 2017, 14:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 13:50    Předmět: Citovat

Nepochopil jsi vůbec nic, ale to je jedno. Mám schéma, kde jsou zakreslený jen dva páry a nevšim jsem si poznámky malým písmem "x5".
Tyhle zesilovače se ke mně sice moc nedostávají, ale princip snímání napětí z emitorových odporů a funkce nadpoudového jištění je ve všech podobná, ne-li stejná.
Podívej se třeba na schéma DPA880, nebo libovolného zesilovače okolo 400-600W na kanál a s napájením ±80-90V. Mrkni se, jestli tam Pavel má u jisticích tranzistorů v sérii s těmi diodami dvouwattové odpory, nebo jestli jsou i jinde. Třeba Tě něco trkne. Ale pochybuju.
Protože to, co jsi napsal o těch 16 ohmech, už je naprostá pitomost, překonávající svou velikostí všechny ostatní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 13:56    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Pozor na to, že zastudena může vykazovat přibližně správnou hodnotu, která se roztažením drátu či tělíska odporu může zvýšit i na pětinásobek a víc. Takový odpor je třeba připojit na zdroj nízkého napětí, zatížit dovoleným příkonem a sledovat úbytek na něm.

Jako první vypájej emitorové drátové odpory a zkontroluj jejich odpor.
Ten pííčus, co to "opravoval" před Tebou emitorák ani nezkontroloval, jak se chová při vyšší teplotě. Tak to udělej zodpovědně aspoň Ty, ok?



No , ty odpory jsem proměřil, ale že jsou nekvalitní a hrozí u nich několikanásobná změna odporu při zahřátí, s tím jsem nepočítal,
tohle je o zkušenostech.....

Pokud se zvýší odpor toho snímacího odporu, max. bude ten zesák omezovat v dané půlvlně dříve, ale nemělo by se nic poškodit. Prostě se pojistka aktivuje dříve.


Naposledy upravil voitano dne ne duben 02 2017, 14:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:08    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Podívej se třeba na schéma DPA880


Díval jsem se, na ten DPA880, ten odpor nemá uvedenou watáž, bude tedy 0,6W max.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:21    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Zdá se mi, sinclaire, že ty zase nechápeš voitana. Za předpokladu, že jsou hodnoty emitoráků a všech dalších v pořádku a celý zesilovač je v pořádku, pak při maximálním výstupním napětí (při napájení +/-100V) přesahuje výkonová ztráta na odporu "R117" (2kΩ) 1,2W. Pokud bude ještě k tomu "načnutý" emitorák, bude to ještě horší. Takže podle mě ANO, "R117" je v MADu poddimenzovaný, pokud je na 1/2W tělísku. Wink

On by ten efektivní výkon 1,2W na odporu byl za předpokladu, že ten zesák pojede na max. výstupní napětí, což asi ale nebude reálné, za běžného provozu by tam ten 0,6W měl stačit. Problém nastane při poruše,když rupne nějaký ten výkonový tranzistor a na výstupu se objeví plné napětí, pak je na něm ztráta 5W čistého výkonu a proto to pak hoří na tišťáku.


Naposledy upravil voitano dne ne duben 02 2017, 14:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12464

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:22    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Nikoliv, při přerušení emitorových odporů se naprázdno poměry nezmění a do zátěže se to nevybudí, protože zabere proudová pojistka hned.
Máš recht, napsal jsem blud. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:31    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Protože to, co jsi napsal o těch 16 ohmech, už je naprostá pitomost, překonávající svou velikostí všechny ostatní.

Proč by to byla pitomost ? Bez zátěže tam bude nejvetší rozkmit na výstupu.
A jen na tom záleží zatížení těch odporů.
Naopak naprostá pitomost je do toho míchat emitorové odpory Rolling Eyes
A je zbytečné tam vytápět, na 100V 4k7 odpor a přepočítat ten zbytek.
Při sin buzení 100V na něm bude pod 0,6W střední výkon.
Při zkratu koncáku na něm bude ale přes 2W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12464

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:36    Předmět: Citovat

Sinclair totiž zatím nechce uznat, že voitano "o voze" a on "o koze". Řeč je o přetížení odporu R117 (R118) o hodnotě 2kΩ v případě plného vybuzení zesilovače s napájením +/-100V.
p.s. danhard se toho už ujal... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 14:45    Předmět: Citovat

Ten zesilovač má stabilizovaný zdroj? Těch ±100V tam zůstane?
Jak znám výrobce těchhle garážových zesilovačů, tak napájení při plném výkonu sletí nanejvýš na ±75V, s vyšší impedancí zátěže samozřejmě o tolik ne - ale kdo dnes provozuje 600-700W zesilovače do 16 ohmů?
V případě, že ten 0,33R emitorák bude v naprostém pořádku, tak ten 2k2 odpor nebude přetížený. Pokud odpor emitoráku poleze s teplotou hodně nahoru, jak to některé, tyhle bílé 5W kostky běžně dělají, tak se úbytek pro jištění vytvoří dřív a příslušnou půlvlnu to dřív odbudí.
Hlavně se nedivit těm "5W" odporům - uvnitř lze pod tou bílou sračkou najít v lepším případě tak tělísko 1W dráťáku s 2 závity tenkého drátu, ani nenabodovaného, jen 4x-5x obtočeného okolo vývodů a přes čepičky, v horším případě je uvnitř zalitý kousek stejně tenkého odporového drátu, ale namotaný na malém obdélníčku slídy s dírkami provlečenými vývody. Proto jsem psal, že by bylo dobrý tam dát typ G204 z Ecomu.

Ten zalamovací odpor s diodou v sérii má být 2k2 a dioda původně 1N4148. Mám tam zakreslen 2k2, fyzicky tam mohl při předchozí "opravě" někdo dát 2k, ale schéma jsem si překresloval kdysi sám, když se mi první kus dostal na stůl a patří tam 2k2. Diody v kolektorech jisticích tranzistorů už nemusí být tak rychlé, ale raději na vyšší proud - původní byly 1N4007.
Tenhle odpor shoří i se zbytkem jen v případě, že se zcela upálí emitorák a současně se prorazí dotyčný výkonový tranzistor. Při havárii tohoto druhu už hoří skoro všecko a na zatížení vůbec nezáleží. Za normálního provozního stavu a při plném buzení ten odpor prostě přetížený není.

Ani není divu, že se ty výkoňáky prorážejí. Z pouhých pěti párů těchto Toshib tahat 650-700W/4R, v ABčku a při tomto napájení může jen obrazek_cenzura. Myslím tedy toho, co to navrhoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 15:27    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
V případě, že ten 0,33R emitorák bude v naprostém pořádku, tak ten 2k2 odpor nebude přetížený.

Je úplně jedno, jaký je tam emitorák, ten na to nemá vliv.
Zatížení toho odporu se volí, aby snesl aspoň plné sin vybuzení na prázdno.
2k2 a 100V je špičkově 4,5W
Když se ten koncák prorazí, tak je to tam trvale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 15:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ten zesilovač má stabilizovaný zdroj? Těch ±100V tam zůstane?

Stabilizovaný určitě není, při zatížení to spadne, měřil jsem to bez zátěže.

Jen jsem potřeboval nasměrovat, proč ty odpory hoří a zdali nejsou třeba příčinou poruchy.

sinclair napsal(a):


Ten zalamovací odpor s diodou v sérii má být 2k2 a dioda původně 1N4148. Mám tam zakreslen 2k2, fyzicky tam mohl při předchozí "opravě" někdo dát 2k, ale schéma jsem si překresloval kdysi sám, když se mi první kus dostal na stůl a patří tam 2k2.


Dík za info, nebyl jsem si jistý, jestli tam nutno tu hodnotu dodržet, nakonec jsem to udělal ze 2x 1k0 odporů.

sinclair napsal(a):

Tenhle odpor shoří i se zbytkem jen v případě, že se zcela upálí emitorák a současně se prorazí dotyčný výkonový tranzistor. Při havárii tohoto druhu už hoří skoro všecko a na zatížení vůbec nezáleží. Za normálního provozního stavu a při plném buzení ten odpor prostě přetížený není.

K tomuhle poznání jsem se potřeboval dopracovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 15:55    Předmět: Citovat

Funkce nadproudu záleží na emitorových odporech, odporu do báze a na tomto odporu, který láme charakteristiku.
Dají se tam přidat ještě další odpory, které mění citlivost a naklápí celkově.
Všechno se to dá na prstech spočítat, aby to dělalo SOA charakteristiku omezení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 15:56    Předmět: Citovat

Vašku, mělo by to tedy znamenat, že pokud ten zesilovač někdo vybudí nadoraz a bez připojených zátěží, tak ty odpory prakticky okamžitě shoří?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Další
Strana 3 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund