Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrostatická pistole - práškové lakování

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kolda



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 158

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 8:18    Předmět: Elektrostatická pistole - práškové lakování Citovat

Zdravim Smile

Pohrávám si s myšlenkou jak moc by bylo složité a nákladné na výrobu elektrostatické pistole pro přáškové lakování (komaxit).

Postup - zde si nejsem jistý. Je nutné provádět po očištění Železité fosfátování fosforečnou kyselinou ?

Pistol - cena je šílená. Co jsem hledal tak nevypadá to složitě na výrobu. Jen přesně nechápu jak a kde se ty částice mají nabít.

Zdroj - u pistole je udáváno maximalní napětí (nejčastěji 70-80 kV). Na internetu jsem viděl video kde měl zdroj max 10 kV. A nemohu nikde najít kolik kV je potřeba a podle čeho se nastavuje ?
Když by na to domácí prostředí stačilo méně kV tak u xenonových sad se udává výstup až 30 kV. - bylo by to použitelné

Našel jsem firmu co akčně prodává práškovou barvu 50 kč za kg.

Závěrem... má to vůbec smysl se s tím dělat ? Vidím v tom dost výhod, ale jen v případě že by člověk nekupoval pistol + zdrok za 100k.

Budu rád za všechny připomínky a nápady Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 9:27    Předmět: Citovat

Udělat zdroj takového napětí není až takový problém, problém je ale izolace. 25 kV dostaneš z trafa z TV, větší napětí znamená jiné trafo s dostatečnou izolací, to znamená kvalitně zalité, kde se dostaneš ke střídavému výstupu a můžeš na to pak pověsit svůj násobič. VN diody jsou k dispozici mikrovlnkové, i vn kondenátory se dají koupit, ale pak to celé budeš muset zase zalít kvůli izolaci. Pak bude veliká legrace, jak s pistolí, jestli vn přívod, nebo zdroj až na pistoli, její celková izolace vůbec. Tyhle napětí jsou už krutě nebezpečná i změkčená výstupním rezistorem, který je mimochodem na taková napětí taky dost problém a navíc to asi kvůli funkci zas tak měkké nebude moc být. Silným polem se totiž nabíjí vše izolované v okolí a kapacita takto nabitého předmětu může být po doteku či přeskoku fatální i bez přímého připojení zdroje. Hrál jsem si se zdrojem 20kV, když u toho jenom sedím v bezpečné vzdálenosti v suchém prostředí, tak si vždy po pár sekundách sáhnout na uzemněný předmět znamená solidní ránu jenom od toho, jak se polem nabiju já sám. Takže hlavně opatrně. Samostatnou kapitolou je budič toho trafa, v principu generátor obdélníku, mosfet driver, mosfet a snubber. Nic složitého, ale je potřeba zvolit vzhledem k trafu vhodný kmitočet a není od věci provozovat buzení primáru rezonančně, výrazně to zmenší ztráty na spínacím prvku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1635
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 11:21    Předmět: Citovat

Nestraš zas tak moc. VN trafo z TV dá pár mA DC, to tě nezabije, ale kopne pěkně. Použil bych ho včetně budiče, popř. omezit proud napájení, tím omezím VN proud. Kondy v násobiči jsou malé, žádný omezovací odpor do výstupu není nutný. Ale určitá opatrnost potřeba je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 11:26    Předmět: Citovat

Na občasné použití v malém se to asi nevyplatí. Osobně nechávám menší díly stříkat u místní firmy na výrobu rozvaděčů. Posledně vyšly 4ks panelů 350×130mm asi na 70Kč, ze staré známosti bez DPH. Akorát mají výběr barev omezený na jimi používané ale pro moje potřeby to stačí. Zakázkový odstín by asi stál víc.

Nevím jak nanáší větší plochy ale menší díly se naskládají nebo zavěsí do boxu s volně sypaným práškem a ten se na ně údajně nanese elektrostaticky. Čili nějaký VN zdroj tam bude ale v činnosti jsem to neviděl ani neměl čas to blíž zkoumat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 11:38    Předmět: Citovat

Tak pistoli bychom měli, teď ještě ze starých necek udělat odmašťovací a fosfátovací lázeň a ze starých kachlových kamen zapékací pec Laughing .
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 11:47    Předmět: Citovat

Jo jo, když se bastlí, tak se bastlí Smile Třeba můj spodní ohřev na DPS s plotýnkou z vařiče se občasným divákům taky velice líbí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 12:52    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
... Zakázkový odstín by asi stál víc.

To si piš - stál by tě majlant.
To není jen o trošce jiné barvy, ale hlavně o kompletním vyčištění toho boxu od barvy původní a poté zase té barvy tvé Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 13:31    Předmět: Citovat

Trochu jsem spolupracoval na zavedení práškového lakování v bývalém, dnes již neexistujícím, podniku TESLA. Pak jsem tam na pár let ke své odbornosti ještě dostal funkci technologa lakovny. Docela rád bych viděl toho kutila, který by dokázal vyrobit lakovací "pistoli" i se zdrojem s potřebným výkonem. K tomu zařízení na pasivaci povrchů lakovaných dílů, vypalovací pec s regulací teploty se stabilitou v jednotkách stupňů a vše související, jako třeba skladování prášku v klimatizovaném prostoru s regulací vlhkosti, likvidací spadaného prášku jako nebezpečného odpadu atd.
Moc reálně to nevidím.
A ani bych si netroufl podle youtube operovat vnučce slepé střevo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 14:08    Předmět: Citovat

Je vyzkoušená věc, že pokud se ten prášek rozmíchá s acetonem nebo aspoň nitroředidlem, dá se výsledná směs poměrně slušně stříkat obyčejnou lakýrnickou pistolí. Výsledek stačí jen zlehka dosušit v troubě nebo infraboxu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kolda



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 158

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 14:46    Předmět: Citovat

Tak toto mě hodně zajímá.... Neměl bys to nějak podrobně ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kolda



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 158

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 15:04    Předmět: Citovat

Co jsem koukal na ceníky tak toto lakování neni nějak moc drahé, ale problémů je hned několik. Nikde kousek od mého bydliště komaxit nedělají. Vozit to kdo ví kam se mi nechce. Na počkání to nedělaj.

Škoda že kdo se v tom trochu pohyboval to hned vše pohanil. Bastlíme Wink Skladování bych neviděl jako velký problém.
Netuší někdo jak to tedy je s tim regulováním ? Jestli se liší např odstín a podle toho množství kV ?

https://www.youtube.com/watch?v=JW_xpENFZ-8 - Tady to nevypadá kdo ví jak náročně + ta pistole vypadá velice jednoduše Jen netuším co je na tom předku (jestli jen spirala)....

http://www.redlineltd.com/ez50.htm - Zde pistole i s trafem(čekal jsem ho větší) nenašel jsem ale cenu.

Tak asi bych ukončil celé bastlení. Našel jsem něco zajímávého a asi to koupím
http://www.ebay.com/itm/2016-hot-sale-Portable-original-Powder-Coating-system-paint-spray-Gun-PC03-5-CE-/121920740165?hash=item1c630adb45:g:yvUAAOSwBnVW86yd
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
niko231



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 418
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 18:47    Předmět: Citovat

Jen bych dodal, že ten vzduch pro pistoli musí být zbaven vlhkosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund