Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Makita TD110DZ náhrada baterie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 21:44    Předmět: Makita TD110DZ náhrada baterie Citovat

V práci by se mi hodil aku rázový utahovák. Kolega má TD090d a s tou jsem byl vcelku spokojen, tak jsem hledal a našel tento silnější a o dost levnější kousek http://www.naradiprofesional.cz/127595-makita-td110dz

Háček je v tom, že se prodává bez AKU.

Otázka tedy zní, dalo by se k té Makitě nabastlit třeba tato baterie ?
Je tam nějaká elektronika, co by mě nedovolila tam připojit zdroj napětí vyšší jak 10.8V ?
Nebo je v tom ještě nějaký jiný háček ?
Čert vem celkový vzhled Laughing

Nabíječka té Lipolky by snad šlo použít toto ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 23:24    Předmět: Citovat

Lion nebo Lipol je dnes v podstatě jedno, obojí se nabíjí na 4,1-4,2V článek. S tříčlánkem Lipol ten utahovák bude určitě chodit.
Spíš jak vyřešit zafutrálování tý Lipol kostky. Když ji necháš bez futrálu a třeba ti na ní spadne nějakej těžší či ostřejší vercajk a prorazí ji, nebudeš se stačit divit, co se pak začne dít. Chtělo by to sehnat starou baterku a použít aspoň tu část futrálu, co má přípojný plošky do rukověti. Zbytek by se dal namalovat a vytisknout na 3D tiskárně.
Na nabíjení je dobrý ji odpojit od stroje a připojit k nabíječce jak silový, tak balanční kabel.
Ta nabíječka je taky v pohodě ale ještě k ní musíš mít síťovej adaptér 12-15V s proudem tak o 1/2 vyšším než proud, se kterým budeš chtít Lipolku nabíjet. Baterka má 2,2Ah pokud jí dáš 1-2C nabíjecí proud tak bys potřeboval adaptír co dá cca 3-5A.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2016, 21:30    Předmět: Citovat

Jo, baterku omotám vulkanizačkou takže ta bude aspoň nějak chráněná.
Časem bych na ní nechal vytisknout ten obal..

Jen bych si chtěl ještě ujasnit - píšeš že se nabíjí 4.1V na článek,
ta baterka má předpokládám 3 články a těch 11.1V je provozních a bude se to nabíjet tedy cca 12.3V, že ? (snad ta nabíječka bude natolik chytrá aby tam víc nepustila) Smile

Mám pro sichr k té baterce přikoupit ještě ochranu která hlídá podbití?
On ten utahovák má funkci že když je vybitá baterie, tak občas první zmáčnutí vynechává - no třeba to bude fungovat i s tou nabastlenou ..

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2016, 22:23    Předmět: Citovat

Ona je otázka, zda to původní hlídání podvibití měří jednotlivý články a nebo jen celou baterku. Mělo by to být vidět kolik kontaktu je v rukověti. Teoreticky by tam měly být 2 masivní proudový pro motor a 4 slabý na kontrolu článků. Pokud jo, tak to asi hlídá jednotlivý články.
Jestli je ale ta Makita originál na Liony, a ty tam dáš LiPoly, tak Liony snáší při vybití nižší napětí než LiPol.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2016, 7:02    Předmět: Citovat

Přidám něco málo ...

1) LiPol nemají extra životnost, v mé modelářské praxi tak sezónu, max dvě. Pak se nafouknou, změknou, papa. Měl jsem některé, které nevydržely ani 20 cyklů. Nafoukly se, změkly a byly dobré tak leda pro nízký odběr. A to jsem je hýčkal, nepřetěžoval vysokým odběrem, hlídal teplotu.

2) Pokud to jde tak použij LiIon články 18650. Nejsou ani tak náchylné na rozbalancování napětí jako LiPol. A mají o dost delší životnost + jsou celkově odolnější. Používám je v RC autě, tam mi LiPol chcípaly dost rychle.

3) elektronika v baterii slouží jako balancer napětí + kontrola. Pokud baterii vybiješ pod napěťový limit, tak se FETem odpojí výstup. To samé pokud by se nabíječka zbláznila a přebíjela.

Mám doma dva akupacky zbavené LiIon baterek, tak jsem si řekl že bych ti to věnoval pro bastlení. Ale pak jsem si vzpoměl že to jsou 4-články 14,4V a Hitachi, ne Makita. To asi nebude pasovat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: út listopad 29 2016, 20:24    Předmět: Citovat

Ač pozdě tak díky!
Ta akupack Hitachi určitě sedět nebude ..
Objednal jsem ale ty 18650.

Dnes mi ta Makita přišla, a hned šla pod kudlu.
Obava se naplnila, v rukověti jsou tři kontakty + - a τ (obrácený)
Silové kabely jsou klasika + a - , ten τ je tenký - nejspíš teda řídící/kontrolní.

Připojil jsem makitu na reg. zdroj nastavil 10V a nic, jen se rozsvítila LEDka..
Co s tím ?
Mám na ten τ kontakt připojit 3.7V - jako napětí jednoho články baterie ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 0:25    Předmět: Citovat

To bych nedělal. Nejspíš to bude logická úroveň 0, nebo 3,3V nebo 5V z hlídacího obvodu baterky, která zablokuje regl Makity když je baterka vybitá. Chtělo by to zjitit na origo baterce, co tam je za napětí proti - pokud je baterka nabitá a co tam je, když je vybitá. Nejlíp sehnat někoho, kdo má cokoliv LiIonkovýho od Makity. Doufám, že po tom drátu nebude chodit nějaká oboustraná datová komunikace, to by asi byl pěknej problém.
Možná by stačilo zavolat do Fulguru Brno pana Odstrčila, jestli o tom něco neví, případně jestli nemá do Makiťáckejch baterypacků ty hlídací obvody. Dělaj repase packů, tak je šance.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 21:55    Předmět: Citovat

Dnes jsem na montáži narazil u jinýho řemesla na LiIonkovou Narex vrtačku. Vzpoměl jsem si na tebe a změřil baterku. Ten slabej vývod má proti - pólu odpor 36K, napětí 0V. Vypadá to, že je tam jen termistor jako v NiCd baterkách, žádný hlídání po článcích. Sice to hlídání a balancování po článcích baterka mít může, ale ven nic nehlásí. Nevidím důvod, proč by to zrovna Narex řešil zcela jinak než Makita.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: čt prosinec 01 2016, 20:46    Předmět: Citovat

Na prosbu o nějaký info o prostředním pinu baterií Makita BL1015, BL1020B a BL1040B značen jako ┴ jsem dostal odpověď
"Lituji ale nedovedu Vám poradit, bohužel tyto baterie máme zcela okrajově.
Děkuji za pochopení."
Asi schválně mlží aby nepřišel o kšeft ..

Tak co mám zkusit, připojit mezi ┴ a - trimr 50k a pomaly nastavovat odpor a sledovat kdy utahovák začne chodit ?

Je to asi rozumnější nápad než tam hrnout napětí Smile
Odporem nic nezkazím..

A dík!

(A nebo kuchnu ten regulátor.. Bojím se, že ho ale nedám zpátky dohromady, zdá se nedobytej)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 02 2016, 0:48    Předmět: Citovat

Zkus to. Možná tím termistorem hlídají teplotu vybíjený baterky a regl v Makitě si neumí poradit s nekonečným odporem mezi T a -.
Mám dvě Makity ale s NiCd. Zítra ti zkusím zalepit plošku na baterce, co to bude dělat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2016, 19:19    Předmět: Citovat

Jo, tak stačí mezi T a - připojit 47k odpor a už se točí.
Super, díky! Smile
Eště se zeptám - jaká je kritická teplota pro Lipolku? Abych zvolil vhodný PTC termistor k ní..

Btw. už došla ta Lipro nabiječka ale baterka ještě ne, tak aspoň nabijím NiCd do RF10 Very Happy

Edit. naměřený vypínací odpor je 191.5k
Edit2. uz jsem si to nasel, je to mezi 50-60st Celsia
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2016, 14:21    Předmět: Citovat

Co je to Lipro? Wink
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3996
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 13:31    Předmět: Citovat

Makita dodává baterie v obalu a nabíječky samostatně. Jde o to, který typ.
http://www.naradiprofesional.cz/aku-sady-baterie-nabijecka-2677/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund