Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rotační měnič VPL-30
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 17:07    Předmět: Rotační měnič VPL-30 Citovat

Zdravím pánové. Jsem tu opět ohledně 400Hz zdroje, tentokrát rotačního měniče. Podařilo se mi takový kousek sehnat, jedná se o typ VPL-30, konkrétní verze tak tak čitelná ze štítku.
Ještě ho nemám a rád bych si před jeho převzetím prostudoval nějaké schéma, abych mohl proměřit izolační odpory a zkontrolovat základní věci. Případně potom na oživení. Nemáte někdo? Smile Hledal jsem všude možně...

Dál bych se chtěl optat, jestli je nějaká šance ho rozběhnout na 32A zásuvce (vzhledem k proudovému rázu). Mám k dispozici samozřejmě i silnější přívod, ale v horším místě.

Elektrocentrálu, o které jsem tu psal dřív, jsme již úspěšně rozběhli (i když jsem jí ještě nezkoušel v zátěži, ale dieselový dvoutakt jede). Tento měnič bych rád zprovoznil a používal na drobnější údržbu (kdy si vystačím s příkonem do 10kVA).



menic1.jpg
 Komentář:
Měnič.

Stáhnout
 Soubor:  menic1.jpg
 Velikost:  30.05 kB
 Staženo:  186 krát


menic2.jpg
 Komentář:
Ovládací panel.

Stáhnout
 Soubor:  menic2.jpg
 Velikost:  210.22 kB
 Staženo:  175 krát


menic stitek.jpg
 Komentář:
Poškozený štítek.

Stáhnout
 Soubor:  menic stitek.jpg
 Velikost:  176.71 kB
 Staženo:  177 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 19:07    Předmět: Citovat

Asynchronní motor 3x 380 V/50 Hz - 42 kVA, zapínaný na přímo, to je na soukromou trafostanici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 19:37    Předmět: Citovat

Tu máme Very Happy Ale jak říkám... na blbém místě. Jak by se daly ty rázy potlačit? Například to zapnout předem roztočené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 20:16    Předmět: Citovat

citace:
Tento měnič bych rád zprovoznil a používal na drobnější údržbu (kdy si vystačím s příkonem do 10kVA).

Co to je drobnější údržba? A k čemu je VPL-30 dobré ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 20:27    Předmět: Citovat

Je to generátor 3x230V/400Hz, poháněný motorem, napájeným z 50Hz rozvodné sítě. Těch 400Hz je potřeba pro napájení historické vojenské techniky, kterou renovuji. 90% práce je měření a testování dílčích systémů, což trvá poměrně dlouhou dobu. Na to není potřeba, aby byla v chodu 40kW elektrocentrála (je hlučná a potřebuje dohled).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 21:20    Předmět: Citovat

Vhodný je tyristorový softstartér. Prodávají se hotové přístroje, není třeba jej stavět. Méně výhodné je použití vhodných výkonových odporů spojených do série s motorem. Po rozběhu se tyto odpory vyzkratují třeba stykačem. Přepínání Y/D v tomto případě není možné, protože motor není ve spojení do trojúhelníka dimenzován na sdružené napětí sítě (400 V).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 22:17    Předmět: Citovat

Těch měničů bylo více modelů. Na fotce je již měnič, který má vlastní automatiku spouštění Y/D. Rozběh řídí trojice výkonových stykačů, které jsou ovládány přes proudové trafo. Jakmile proud při rozběhu poklesne, stykače přepínají a zároveň spíná i stykač výstupu generátoru.
Při rozběhu si motor bere přes 80A. Vzhledem k roztáčené hmotě, rozběh trvá kolem 15 až 20 vteřin. To Vám zásuvka jištěná 32 A neudrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 22:24    Předmět: Citovat

Zajímavé info. Jsem tímhle docela nepolíbený, ale nezvládl by tohle frekvenční měnič? Mám doma 5kW a napadlo mě to soustrojí pomalu roztočit, pak měnič pomocí stykačů odpojit a hned připojit na síť. Ale 5kW měnič na tohle asi bude málo. Nevím, jak se bude chovat, když se připojí na tak silný motor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 22:42    Předmět: Citovat

Ten „vepl“ má vlevo na společné hřídeli klec na krátko (součást motoru), přibližně uprostřed je ventilátor a na pravé straně je vinutí generátoru a kroužkový sběrač. Rotor proto váží hodně přes metrák… Mechanicky to nemáte jak roztočit na těch 2920 ot/min. A připojit k tomu frekvenční měnič o výkonu pouhých 5 kW, no nevím…
Spíše to zkuste elektrocentrálou. Těch jejích 40 kW, pokud má 50 Hz, by mohlo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 22:56    Předmět: Citovat

Elektrocentrála je právě 400Hz. Se stejným výstupem, jako tenhle měnič. No bude s tím ještě dost trápení. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 7:37    Předmět: Citovat

Trápení? Je to relativně jednoduchý motorgenerátor, bytelné konstrukce, dokonce umožňující paralelní chod s přifázovanou elektrocentrálou. Centrály a měnič tak lze mezi sebou za provozu přepínat bez nutnosti odpojení spotřebiče. V případě zprovoznění a řádné péče je velice spolehlivý.
Motor lze napájet jak z naší průmyslové sítě 400/231V, tak i ze sítě ruské: 3x220V, 50 Hz, s izolovaným středem. Nezapomeňte, že základem bezpečnosti u těchto sítí a zdrojů, je kvalitní uzemnění!
Abych nezapomněl: elektrické schéma zapojení na hliníkovém plechu, bývá obvykle přinýtováno z vnitřní zadní strany ovládacího panelu.
Jakou techniku s tím chcete napájet (pokud to není tajné)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 9:53    Předmět: Citovat

Myslel jsem trápení ve smyslu napájení. Bude se to muset nějak vymyslet, nebo dopravit k silnější přípojce (i s 40 tunami techniky Very Happy ). Což je potřeba i s elektrocentrálou, vzhledem k její hlučnosti.

Je to na protiletadlový komplet Krug a Kub. Tady jsou nějaká videa. Vrcholem mého snažení je zatím pracující elektrocentrála s plynovou turbínou, která je součástí každého podvozku. Technika bude k vidění na konci dubna na Tankodromu Milovice. Turbínu nahodím na přání. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1632
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 11:04    Předmět: Citovat

Což takhle zkusit ruční kapalinový softstart ( elektrody zanářené do roztoku), jako to měli dřív kolotočáři? Bylo by to stylové... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 12:33    Předmět: Citovat

jardajar napsal(a):
...
Je to na protiletadlový komplet Krug a Kub.
...
Technika bude k vidění na konci dubna na Tankodromu Milovice. Turbínu nahodím na přání. Cool
Přivez to 27. května do Lešan https://mapy.cz/s/1uljX http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-vtm-lesany/, budeš za kinga ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 13:05    Předmět: Citovat

No oni se na PVO Krug v Lešanech moc nesoustředí, jediné, co tam aktivně prezentují je odpalovací zařízení 2P24 (které máme taky). Jinak s Lešany jsem několikrát spolupracoval a jejich exponáty, které neprošly likvidační linkou, jsem použil k tvorbě schémat, což mi umožnilo udělat kus práce.
Napájení 400Hz (ať už z elektrocentrály, nebo z toho měniče) mám teď poprvé, takže zatím není moc co prezentovat. Čeká tam na mě hodně práce a oživování.
Jen pro pořádek, radaru chybí magnetron, VN zdroj i vlnovody, takže ten se oživit ani nechystám. A rakety jsou jen "prázdný obal". Analogové počítače a originální amplidynové pohony lafet a antén by na druhou stranu fungovat měly.



IMG_20160827_105431.jpg
 Komentář:
Radiolokátor 1S32 a odpalovací zařízení 2P24 pvo kompletu Krug 2K11. Úplně napravo 2P25 z novějšího systému Kub.

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20160827_105431.jpg
 Velikost:  193.94 kB
 Staženo:  140 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund