Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obvůdek - automatické sepnutí a vypnutí nabíjení
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 19:58    Předmět: Obvůdek - automatické sepnutí a vypnutí nabíjení Citovat

Napadl mě jednoduchý obvůdek pro automatické sepnutí a vypnutí nabíjení akumulátoru-autobaterie. Jenže nevím jak zajistit aby to v určitém nabití vypnulo a v jiném sepnulo. Napěťový dělič nevím jak udělat. A jestli v obvodu musí být trezistor 10K. Jak se to přesně spočítá, aby dělič pracoval od - do? Nastavil třeba sepnul, když na baterii bylo třeba 11,5V a vypnul 12,8V? Běžně to nabíjím přímo ze zásuvky půlvlnou přes diodu a dva výkonné rezistory a kondenzátor, to funguje bezvadně 13,8V. Jinak samozřejmně přes starou nabíječku. Vyrobil jsem si odpojovač baterii podle jednoho návodu z netu,, to je dobré jenže to někdy nesepne musí člověk k tomu chodit a sepnout spínač. U mého obvodu se samozřemně potenciometr napájí z toho aku a vše. Mimo nabíjecího obvodu Tyristoru.
Zkusil jsem použít TY IRF540. Potenciometr 50K/N nevím jestli nemá být jiný. A jestli tam potřeba rezistor 10K? Pro napájení logiky Stabilizátor 7805.
Děkuji za rady i za to jestli někdo vysvětlí jak počítat s tím napěťovým děličem potenciometrem. Dal by se použít i Trimr. Jak třeba udělat nastavení třeba po 0,1V nebo po 0,5V? Hlavně to nastavení od -do, spodní hranice a horní hranice napětí.



IMG_20170315_193517.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170315_193517.jpg
 Velikost:  64.64 kB
 Staženo:  136 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 20:04    Předmět: Citovat

No, to zas bude vlákno. Některé principy totiž v praxi jednoduše nefungují.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 20:36    Předmět: Citovat

Nabíjení baterie je docela složitá záležitost. Dokonce někteří inženýři o tom píšou knihy.
Doporučil bych ti začít s něčím jednodušším, vzhledem k tomu, že píšeš to, co píšeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 21:18    Předmět: Citovat

Tak ono to tak nějak funguje, ale problém mám s tím rozsahem. Další nevím jak na ten napěťový dělič a jak si jej vysvětlit funkčně a pak jestli použít součástky s otazníkem nebo je vynechat. nebo jestli ten poťák je v poho, nebo použít jiné hodnoty. Jestli U-dělič ptracuje jen s jednou hodnotou U nebo od-do.
A na žádná vlákna jsem se neptal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 21:26    Předmět: Citovat

No složitější právě jsem měl, ale právě problém je, že se musí vždy dojít sepnout tlačítko, aby to začalo nabíjet. Jenže já chtěl jen jednoduchý zařízeníčko, které při určitém snížení sepne nabíjení a při určitém nabití to vypne a stále dokola, aby mi to hlídalo stav nabití a vybití. A já nemusel tam chodit to hlídat. A pak také jestli ten rezistor 10K tam musí být nebo ne? A takéJestli hodnota poťáku je správná ve funkci U-děliče a jak skutečně funguje U-dělič, jestli jen čistě na jedné U hodnotě nebo jestli to má mez od -do. On ten obvod tak nějak funguje, ale problém je, že chci, aby to fungovalo mezi dvěmi hodnotami. Kdy se ve spodní zapne a v horní vypne. K tomu snad Ing, nemusím mít, aby tomu říkal, kdy se to sepne a kdy vypne. Snad by to mohlo samo dělat i bez nich.?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31766
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 22:29    Předmět: Citovat

Klob1 napsal(a):
... já chtěl jen jednoduchý zařízeníčko, které při určitém snížení sepne nabíjení a při určitém nabití to vypne a stále dokola, aby mi to hlídalo stav nabití a vybití. A já nemusel tam chodit to hlídat.
....
K tomu snad Ing, nemusím mít, aby tomu říkal, kdy se to sepne a kdy vypne. Snad by to mohlo samo dělat i bez nich.?
Na to, abys takový zařízení NAVRHNUL, skutečně nepotřebuješ bejt ING.
Ale bezpodmínečně na to potřebuješ aspoň ZÁKLADNÍ ZNALOSTI - ze dvou oborů = elektrotechniky a elektroniky.

ELEKTROTECHNIKA popisuje základní chování obvodů s elektrickým proudem - neboli řeší se v ní otázky, který popisujou Ohmův zákon a Kirchhoffovy zákony. V podstatě jde o to, odkud kam teče jak velkej proud, když se na obvod připojí nějaký napětí.
Až tohle budeš aspoň trochu znát, můžeš přejít k ELEKTRONICE - to už je tak trochu "vyšší dívčí", která popisuje nejenom obvody se součástkama pasivně vedoucíma elektrickej proud jako elektrotechnika, ale učí lidi zacházet s AKTIVNÍMA PRVKAMA, který dovolujou třeba pomocí malýho proudu řídit proud mnohokrát až mnohosetkrát větší, zesilovat napětí i proud, aktivně řídit obvodový veličiny atd. Pak budeš schopnej zjistit, že to co potřebuješ, je v podstatě jen komparátor zapojenej jako Schmittův klopnej obvod (s hysterezí) a budeš taky umět vypočítat obě dvě hraniční hodnoty napětí = pro vypnutí nabíjení i pro jeho nový zahájení.
Ale bez těch vědomostí to sám nemáš šanci zvládnout a můžu z osobní zkušenosti říct, že než jsem začal pracovat na podobnejch obvodech sám bez asistence zkušenější osoby, bylo mi víc než 15, na který odhaduju tvoji znalostní úroveň elektrikařiny (jen znalosti z fyziky ze základky).

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6583
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 1:22    Předmět: Citovat

Jak máš již napsáno výše, studuj na téma klopný obvod s hysterezí. A jen tak na okraj, IRF540 není tyristor, jak píšeš, ani bipolární tranzistor, jak máš namalovanou značku, ale MOSFET.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 7:57    Předmět: Citovat

Takže se to tu také nedozvím, jen odpovědi jiného typu, takže měli pravdu, že je to tu zase jen, aby si někdo popovídal o jiných věcech, ale ne o tom, co člověk chce přímo vědět.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 7:59    Předmět: Citovat

Takže spíš tu bude každý pitvat něco jiného, ale, co je potřeba, to nikdo asi také neví, jako já.
To se mohu jít zrovna zeptat dětí ve školce a možná to výjde asi lépe.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6583
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 9:01    Předmět: Citovat

Nemáš vůbec zač, pokud očekáváš, že ti tady někdo navrhne a naservíruje nejlépe odzkoušené pro tebe zadarmo ve svém volném čase něco, co ty sice chceš, ale neumíš to udělat, tak ne, tak to tu skutečně nefunguje. Co k tomu potřebuješ ti bylo poraděno a pokud ti to nestačí, tak budeš muset nejprve začít studovat od základů. Elektronika není ani jednoduchá, ani rychle naučitelná. Pokud máš zájem, uč se (a používej Google, a to hodně), pokud nemáš zájem, věnuj se něčemu jinému. Amen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 9:36    Předmět: Citovat

A co chceš slyšet?
Že největší blbost je použít hradlo NAND v analogovém řízení?
Že ti ten FET možná vůbec neotevře?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31766
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 13:40    Předmět: Citovat

Zas jeden "dotaz" druhu "potřebuju navrhnout zařízení XYZ, aby dělalo tohleto a támhleto, mám na to jen týden času, takže to potřebuju rychle - KDO MI TO UDĚLÁ?"
Myslím že pro všecky tyhle případy by se hodila spíš podmínka "Navrhněte mi zařízení s funkcí ABC tak, aby plnilo další podmínky a vyrobte ho. Protože to sám neumím a nechci se nic podobnýho roky učit, zaplatím XX Kč na hodinu." Pak by se určitě někdo našel, kdo by se do takovýho zadání pustil.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 14:28    Předmět: Citovat

Klob1 napsal(a):
... ale, co je potřeba, to nikdo asi také neví, jako já...
Samozřejmě, že se tady ví a taky to bylo jasně řečeno. Pokud nedoslýcháte, budu křičet:
POTŘEBUJETE OBVOD S HYSTREZÍ, V JEDNODUCHÉM PROVEDENÍ JE TO SCHMITTŮV KLOPNÝ OBVOD.

Jestli nevíte, co je to hystereze nebo Schmittův klopný obvod, tak je to chyba jen vaše, ale dá se to napravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 14:56    Předmět: Citovat

Ono to funguje v pohodě, jen problém, že bych chtěl aby to melo ty dvě hranice. nebo alespoň jestli U dělič má jen jednu hodnotu, nebo třeba oné dvě meze od -do.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 14:57    Předmět: Citovat

děkuji, alepoň něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund