Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nabíječka lipol 2s - nutnost odpojení baterky od spotřebiče

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
horpak



Založen: Mar 03, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 16:38    Předmět: nabíječka lipol 2s - nutnost odpojení baterky od spotřebiče Citovat

Ahoj,
potřebuji do modulu napájeného 2s lipolkou implementovat nabíječku. Po nějaká hledání jsem našel tenhle integráč http://www.ti.com/lit/ds/symlink/bq2057w.pdf se zapojením nabíječky na straně 7. Musím zajistit při nabíjení odpojení zátěže? (zátěž v podobě arduina a GPS/GSM modulu), nebo to nemusím řešit a nabíječka může baterku normálka nabíjet i při připojené zátěži?
Díky moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 17:40    Předmět: Citovat

Zátěž může být při nabíjení připojena. Měl bys ale použít odpojovač zátěže pro ochranu akumulátoru proti podvybití. Ten IO dvoučlánek nebalancuje a proto bych ho nepoužil. V minulosti jsem přiliš optimisticky taky navrhl jeden battery pack bez balancování a následně jsem to potom musel předělávat, dlouhodobě je to totiž bez balancování naprosto nepoužitelné. A to nemluvím o tom, že IO ani nemonitoruje napětí každého článku zvlášť. Jeho použitím si koleduješ dříve nebo později o oheň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
horpak



Založen: Mar 03, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 18:04    Předmět: Citovat

A mohl by si mě prosím nasměrovat na nějaký ověřený IO s balancérem, který by měl jednoduché zapojení (jde dost o místo, zařízení musí být dost malé, navíc to potřebuju hodit všechno na jednu desku společně s čipem z arduina).
Moc díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 0:47    Předmět: Citovat

V tom ti bohužel neporadím, můj balancer balancuje 5 článků a není to ani jednoduché, ani malé. Zkus jít cestou použití jednoho článku (klidně dva paralelně kvůli kapacitě, pokud je to potřeba) a k tomu zvyšující měnič. Tím se vše výrazně zjednoduší. Nebo možná někdo nějaký balancer/nabíječ pro dva články poradí, já to nikdy nepořeboval, tak jsem nikdy takový IO nehledal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
horpak



Založen: Mar 03, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 6:34    Předmět: Citovat

no původně jsem tou cestou chtěl jít, ale step up který by utáhl ten GSM/GPS modul (jsou tam dost velký špičky) je rozměrově dost veliký, navíc jsou tam prý problémy s rušením, takže mi bylo doporučeno jít raději cestou dvou článku a nabíječky. Ale nakonec kámoš k tomu obvodu našel ještě balanční/ochranný obvod pro dva články http://www.ti.com/product/BQ29200 takže s ním by to mohla být ideálka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 9:16    Předmět: Citovat

Jo, to vypadá dobře, takže nabíjení a balancování by bylo vyřešeno, ještě ochranu proti podvybití a je to komplet, pak už by to mělo být bezpečně provozovatelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 9:24    Předmět: Citovat

Podle datasheetu má ten IO při nabíjení vypínací napětí 4,35V. Podívej se na datasheet li-on článků, většinou mají Umax = 4,2V. Podle toho co jsem našel o jejich používání, tak přebíjení o 150mV jim moc dobře nedělá. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2017, 9:29    Předmět: Citovat

To není problém, balancovací IO podle datasheetu balancuje při rozdílu napětí článků 30 mV, to bude jeho jediná funkce, nabíjecí obvod vypíná správně nabíjení při 8,4V, balancovací obvod pouze hlídá overvoltage, kdyby něco nedopadlo, při provozních stavech overvoltage vůbec nenastane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
horpak



Založen: Mar 03, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2017, 6:56    Předmět: Citovat

hmm tak nakonec ten balanční obvod prodávají jen v šíleně malým pouzdru, který nejsem schopen ručně zapájet, takže jsme hledali jinou alternativu a našli úplně jednoduchý obchod s komporátorem. Myslíte že to sním šlo, nebo budou potřeba dodat ještě nějaký ochrany?


liion2-bal.gif
 Komentář:
balancer

Stáhnout
 Soubor:  liion2-bal.gif
 Velikost:  4.42 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2017, 9:29    Předmět: Citovat

Zkus se naučit takové pouzdro zapájet, není to nic těžkého, lehce pocínuješ plošky, potřeš tavidlem, správně napolohuješ pouzdro, to je na tom to nejtěžší, ale tohle pouzdro nemá moc vývodů, takže to nečiní problém, pokud se jednomu netřesou ruce o 5 mm. A foukneš horkovzduškou, stačí i jakákoli levná od Číňana. Je pěkně vidět, jak si pouzdro sedne, když cín povolí. Když se toto naučíš zapájet, budeš moct používat i fůru dalších zajímavých součástek v malých pouzdrech. V budoucnu to s miniaturizací lepší nebude, tak je dobré to umět. Na mojí horkovzdušce používám teplotu 420°C a doba pájení je cca 20 - 25 sekund. Podotýkám, že toto je indikovaná teplota a její velikost jsem určil experimentálně, tak, aby za uvedenou dobu proběhlo pájení, jak moc ten údaj kecá nevím, skutečnou teplotu jsem nijak neměřil. Při pájení je dobré se z počátku k desce alespoň několik sekund pomalu přibližovat kvůli předehřátí a omezení ostrého teplotního šoku a po pájení můžeš i pomalu zase s horkým vzduchem pryč, ale tam to už řekl bych není tak kritické, ono to zase tak rychle nechladne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
horpak



Založen: Mar 03, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2017, 9:49    Předmět: Citovat

No ono je problém ve dvou věcech, za prvé nevím, jestli by u nás ve škole zvládli vyrobit plošňák s tak malými cestami, a pak druhá věc je, že pochybuju že by se mi to povedlo při prvních pokusech, díval jsem se na video jak se to pájí a to mi moc důvěry nepřidalo Very Happy a s tím HW už nás hodně tlačí čas takže bych potřeboval takový chyby jako při pájení zredukovat... Ale časem to určitě zkusím... Co myslíš to zapojení toho jednoduchýho balanceru, myslíš že by to mohlo fungovat? Mě to příjde geniálně jednoduchý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6610
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2017, 9:57    Předmět: Citovat

Má to klasické problémy, jako skoro každý pokus o bastl tohoto typu zařízení. Bude to žrát, a to příliš, pokud by to mělo být trvale připojené k packu. Pokud to budeš připojovat jen při nabíjení a po ukončení nabíjení zase odpojovat a provozně tato podmínka nevadí, tak OK, ale trvale připojené to být nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AB1



Založen: Nov 23, 2009
Příspěvky: 312

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 13:00    Předmět: Citovat

http://www.ebay.com/itm/3A-7-4V-8-4V-Protection-Board-Module-2S-Li-Ion-18650-Charger-Lithium-Battery-I-M/252605139506?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131003132420%26meid%3D4eecdfe80aa8435283aa825540acad3b%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D131996865110
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund