Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vf napětí pro diodový detektor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12337
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 18:18    Předmět: Citovat

Ty detektory s předpětím pro přijímače byly kdesi pěkně rozebrané, zkusím link pohledat, na RJ o tom diskutovali.

Vysoce citlivé diodové detektory asi řešili u R&S, takové ty jejich klasické mVmetry to budou mít nejspíš v sondách.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 18:24    Předmět: Citovat

Když je to k měření, tak je to komplikovanější, to tě zajímá dc výstup a tam buď musíš kompenzovat stejným detektorem, nebo simuluješ chování druhým detektorem s kompenzačním vf, které znáš.
Stejně ale posuneš dc proudem detektory do aktivní oblast, aby jsi eliminoval necitlivost.

To by jsme se ale za chvíli dostali od krystalky k lineárnímu detektoru v rozsahu 100uV-10V Very Happy


Naposledy upravil danhard dne po březen 13 2017, 18:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 18:25    Předmět: Citovat

Ukázka, jak posunout pracovní bod diody, je třeba zde:


Přechod báze-emitor tranzistoru T6 se chová, jako stabilizátor napětí cca +0,65 V. Přes odpor R4 toto napětí drží jistý nenulový proud diodou a současně posouvá pracovní bod tranzistoru T2, přes jehož přechod b-e se uzavírá na zem teprve usměrněný signál, to napětí od T6 totiž nestačí k otevření T2 ani diody, ale už je to "na hraně", kdy stačí malinko, aby to otevřelo.

Zbytek zapojení pto tebe není tak důležitý.
To ti jako nehraje rádio nebo co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 19:08    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
I ten paralelní usměrňovač má logiku, ale opravdu se moc nepoužívá.
Mimochodem jsem si vzpoměl na pokusy s krystalkou. Zapojení s diodou paralelně ke sluchátku hrálo podstatně hlasitěji než s diodou v sérii (jednoduchá verze - pouze dioda a sluchátko 50Ω).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 19:19    Předmět: Citovat

co třeba detektor takhle ?
a je to i s předpětím . . .
zdroj:
http://www.amapro.cz/datove_zdroje/ar/konstrukce_ar_1/ar1_444.php



detektor s AVC vystupem.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  detektor s AVC vystupem.jpg
 Velikost:  132.62 kB
 Staženo:  63 krát


detektor zdvojovac s AVC vystupem.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  detektor zdvojovac s AVC vystupem.jpg
 Velikost:  134.47 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 19:29    Předmět: Citovat

@ok1hga: Třeba Bernarda podobný zadání určitě potěší. Very Happy

Ta verze s jednou diodou předpětí ke zvýšení citlivosti potřebuje (docela rád bych viděl výpočet odporů v katodě), u těch dvou diod si rád nechám poradit, k čemu stavět takový orloj, pokud nepůjde o mikrovolty.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 19:46    Předmět: Citovat

Anténa 15m na půdě, zem na topení a vysílač Brno 40km. Dioda GA201 a sluchátková vložka z telefonu na to stačila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 19:51    Předmět: Citovat

@Achcab: Na tohle ano. Ale nezapomínej na výkony těch vysílačů. Asi to byl jedinej, kterej jsi slyšel.

K té odbočce na cívce - to je hlavně kvůli selektivitě LC, i 4000Ω sluchátko ji potřebovalo, jinak se míchaly stanice do sebe, bo se to zatlumilo.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 21:15    Předmět: Citovat

Nějak se nám z diskuse vytratil IJK (nebo Yarda1 ?) z Kolína a pořád ještě nevíme, jestli staví krystalku, která tak blízko Liblic i bez pootevírání diody musí na slušnou anténu a radiátor místo uzemnění hrát i na telefonní sluchátko, nebo se pokouší o něco jiného, a o co vlastně.
Ovšem, pravda, křemíková dioda bez předpětí není to nejvhodnější hardware. Germánium je germánium.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 21:55    Předmět: Citovat

P.S. Krystalka "Liblice na dohled'" verze 2017.

Nějak se nám s těma moderníma součástkama vytrácí to kouzlo historie a její originality, a často i technickej cit...



Liblice.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Liblice.jpg
 Velikost:  3.35 kB
 Staženo:  51 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 11:07    Předmět: Citovat

Teď nestavím žádné rádio, ale jako dítě jsem se pokoušel postavit dvě podle ABC - neúspěšně... a teď jsem si prohlížel schema jednoho z nich a všiml jsem si, že jako vf zesilovač měl jen jeden tranzistor, tak jsem se proto ptal na velikost signálu, který stačí otevřít diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 19:28    Předmět: Citovat

Chvíli jsem si s tím dneska hrál, anténa od CB navázaná indukčně, uzemnění na kolík v zásuvce. Sluchátka 2000ohm. Prostě bastl. Testoval jsem 1N4148 a BAT45.

Objevil jsem dva jevy, které provází "pootevření" diody DC proudem (používal jsem proudy řádově desítky až stovky uA).

1. Má to vliv na spektrum výsledného NF signálu.

2. Při silnější vazbě na vstupní LC obvod se to dá poměrně dobře tím předpětím "ladit" (ta dioda se chová jako varikap, samozřejmě velmi omezeně). Smile

Je to hraní na dlouhé zimní noci. A Babiš je všude, i tam. Snad mě nevlezl i do sluchátek.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 20:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...ta dioda se chová jako varikap, samozřejmě velmi omezeně.
Svého času se běžné diody používaly jako náhrada varikapu k jemnému ladění KV oscilátorů. Například v konstrukci přijímače 80/160m z AR-A5 1983 je dioda KY701F.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6084
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 8:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Chvíli jsem si s tím dneska hrál, anténa od CB navázaná indukčně, uzemnění na kolík v zásuvce. Sluchátka 2000ohm. Prostě bastl. Testoval jsem 1N4148 a BAT45.

Objevil jsem dva jevy, které provází "pootevření" diody DC proudem (používal jsem proudy řádově desítky až stovky uA).

1. Má to vliv na spektrum výsledného NF signálu.

2. Při silnější vazbě na vstupní LC obvod se to dá poměrně dobře tím předpětím "ladit" (ta dioda se chová jako varikap, samozřejmě velmi omezeně). Smile

Je to hraní na dlouhé zimní noci. A Babiš je všude, i tam. Snad mě nevlezl i do sluchátek.

Mění se impedance toho detektoru.
To má vliv jak na nf chování, tak na vliv odběrového kondenzátoru.
Přirovnal bych to k efektu spínaných kondezátorů ve filtrech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2017, 9:36    Předmět: Citovat

To Achab: Ještě bych se vrátil k tomu dolaďování KV oscilátorů diodou pootevíranou stejnosměrným proudem v propustném směru aplikovaného v dobách, kdy byly dostupné hlavně hrotové diody, jejichž kapacita v závěrném směru, a hlavně její změna s napětím, byla pro dolaďování oscilátorů do 25 MHz příliš malá, tedy ještě před tou KY701 v přijímači 80/160 m:
zde se využívalo změny rezonanční frekvence paralelního LC obvodu paralelně připojeným sériovým RC členem, kde R byl střední odpor diody proměnný s řídicím proudem, který se v důsledku projevil jako změna paralelní kapacity (viz ekvivalentní obvod: každý sériový člen činného a jalového odporu lze přepočítat na paralelní, který má na téže frekvenci stejný fázový posuv a tedy i činitel jakosti). Změnou odporu diody se měnila fiktivní kapacita paralelně připojená k oscilačnímu obvodu a posouvala jeho rezonanční frekvenci. Současně se přitom samozřejmě mění i fktivní paralelní odpor, tedy tlumení obvodu, ale v oscilátoru, dokud zůstala splněná podmínka pro udržení oscilací, to nevadilo. Důležitá zde byla správná volba té kapacity "připojované" diodou ve vztahu k tomu, zda se proměnná impedance připojovala k celému rezonančního obvodu nebo k odbočce mezi dělenou ladicí kapacitou či odbočce cívky. To bylo tuším v konstrukci VKV přijímače, která vyšla v AR někdy kolem roku 1966.
S nástupem plošných diod, které se daly vylepšit na varikapy, toto zapojení zapojení ztratilo na významu a změna odporu spínací diody v propustném směru slouží v podobných zapojeních k přepínání pásem v režimu otevřená/zavřená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund