Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ideal Radio S6640, oprava
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 8:23    Předmět: Citovat

parada Hille, dekuji za radu. Prave s tou mosazi jsem videl problem. Ze staci hlinik jsem nevedel, zkusim tedy odpoledne zaexperimentovat, feritku tam mit budu, kus hlinikoveho dratu take. Jak se vlastne projevuje nesladeny oscilator? Muze to mit podobne priznaky? Zase si rikam,ze pokud by byl ten oscilator sjety o 90kHz, tak nenaladim nejspis nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 8:57    Předmět: Citovat

Peedros napsal(a):
...Na ČRO2 mi to dělá zajímavou věc, a to, že naladím stanici a rádio v cca 3s pulsech přidává a ubírá hlasitost. Může to značit chybu v AVC? Na country radiu to nedělá,ale příjem je slabý, utopený v šumu a ještě mi přijde zkreslený. Zkoušel jsem měřit frekvenci oscilátoru multimetrem a ze známé frekvence vysílače jsem zkoušel vypočítat mezifrekvenci,která by měla být dle servisního schématu rádia 492kHz. Výpočtem jsem však zjistil frekvenci zhruba o 90kHz menší než by měla být. Z toho usuzuji,že bude potřeba sladit frekvence oscilátorů. Mohla se frekvence oscilátoru rozhodit ...
Uvědom si, že oscilátorovým kmitočtem žádanou přijímanou frekvenci ladíš a pokud stanici slyšíš, nemůžeš mluvit o rozladěném oscilátoru, ale pouze o rozladěné mezifrekvenci. Pokud se můžeš na svoje měření a výpočet (rozdíl 90kHz) spolehnout, pak je třeba sladit mf obvody na správný kmitočet 491kHz.
Nevím, proč tak "tančíte" kolem svodů asfaltových kondenzátorů, ty bych vyměnil hned všechny bez rozdílu funkce, pokud ovšem neupřednostňujete vzhled toho "pajšlu" před funkčností přijímače. Kdybys měl možnost měřit osciloskopem, zjistil bys možná, proč jsou na stanici ČRO2 v signálu parazitní oscilace, popř. místo jejich vzniku. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 9:10    Předmět: Citovat

Peedros napsal(a):
...V tom návodu mi není jasné, proč se naladí nejdříve dolní a pak horní kmitočet a při horním kmitočtu se musí doladit pomocí kapacitního trimru. Nemám s tím žádné zkušenosti,proto se takhle blbě ptám,ale měl jsem za to,že stačí doladit na dolní frekvenci pootočením feritového jádra cívky oscilátoru, je opravdu nutné " šáhnout" i na kapacitní trimr při horní frekvenci?...
Postup je dán tím, že při zavřeném ladícím kondenzátoru je jeho kapacita maximální (např. 500pF) a kapacita k němu připojených kapacitních trimrů (max.30pF) má tedy jen velmi malý vliv na výsledný rezonanční kmitočet. Proto se v tomto případě dolaďuje změnou indukčnosti cívky. Naopak při otevřeném kondenzátoru je jeho kapacita srovnatelná nebo menší, než ostatní kapacity obvodu (i parazitní) a proto se uplatňuje více změna kapacity dolaďovacích trimrů.
Indukčnost cívky (počet závitů) je navržena pro nejnižší kmitočet daného pásma (při zavřeném kondenzátoru) a proto se začíná obvykle ladit na dolním kmitočtu. Opačný postup je také možný, ale obvykle delší. Wink
edit: A proč se musí "šáhnout" i na kapacitní trimr? No protože pokud "šáhneš" na dolním kmitočtu na indukčnost (jadérko), trošku se změní i naladění na opačném konci, t.j. na horním kmitočtu a musíš změnu kompenzovat nastavením trimru. Oscilátorový kmitočet a jeho ladící rozsah se nastavuje až po ověření správného naladění mf proto, aby souhlasila stupnice rádia se skutečností. Teprve potom se nastavují vstupní obvody na maximální citlivost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 9:37    Předmět: Citovat

no priznavam,ze v tom mam trosku vic gulas,tak se omlouvam za dementni dotazy. Mezifrekvenci mam preci urcenou frekvenci oscilatoru, frekvence oscilatoru musi byt v pevnem soubehu se vstupnim obvodem, oscilator musi kmitat vyse prave o rozdil tem mezifrekvence 492kHz. Takze pokud to tedy chapu dobre, tak budu potrebovat vf generator s frekvenci 492kHz a musim nejdrive naladit mf propusti. Vzdy druhou stranu rozladim tim kondenzatorem 100pF na krokosvorkach. Po sladeni mf tedy budu muset zkontrolovat,zda sedi stupnice se vstupnimi obvody (coz podle frekvence naladenych stanic celkem sedelo), a potom "doladit" f oscilatoru,aby mf vychazela na tech 492kHz.Na ladeni oscilatoru uz ten 100pF kondenzator potrebovat nebudu?

Dekuji jinak za vysvetleni a trpelivost, uz to je to trochu jasnejsi. Presto si nejsem jist, zda to zvladnu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 10:57    Předmět: Citovat

Mezifrekvenci naladíš jako první, a to postupem, který jsi popsal. Pak naladíš oscilátor tak, aby přijímaná frekvence odpovídala stupnici, a to ve slaďovacích bodech. Pokud ty body neznáš, postup jejich výpočtu je na radiohistorii. Nakonec naladíš vstupní obvody tak, aby ve slaďovacích bodech byl příjem nejsilnější, na KV musíš dávat pozor na zrcadlové frekvence - u většiny rádií kmitá oscilátor o mezifrekvenci výš, než je přijímaný kmitočet. Pokud máš čítač, tak je lepší frekvenci oscilátoru kontrolovat. Při slaďování oscilátoru a vstupu se nic nerozlaďuje, pokud rádio nemá vstupní pásmový filtr (trojitý ladicí kondenzátor).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út duben 04 2017, 11:04    Předmět: Citovat

Ok, diky, zkusim si s tim behem tydne pohrat a dam vedet Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 5:42    Předmět: Citovat

Chlapci mám ještě dotaz. Včera jsem zkoumal MF část, jsou to vždy dvě cívky osazené na jednom jádře v němž je ferit se závitem. V návodu se píše,že vlastně rozladím jednu část kondenzátorem a druhou ladím. Ovšem jak to mám udělat, když obě cívky mají společný ladící prvek /jeden ferit/. To mi nejde do hlavy. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 738
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 5:57    Předmět: Citovat

Opravdu je tam jenom jeden ferit? Podívej se pořádně! Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 7:23    Předmět: Citovat

Barnodaji jedine co mi napada, ze jsou tam dva ferity nad sebou a pro ladeni jednoho musi byt venku ten nad nim. Ale az prijdu z prace,tak jeste jednou kouknu, mozna jsem neco prehledl. Kazdopadne dekuji za nakopnuti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 12:05    Předmět: Citovat

A neladí se náhodou druhé jádro zespodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 12:51    Předmět: Citovat

ted si nejsem vubec jist Smile ale jistou logiku by to melo Smile)achjo, diky, zkouknu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 738
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 13:12    Předmět: Citovat

A pokud do toho budeš zasahovat nějak více (zběsile kroutit), tak cívka má stejnou indukčnost a tedy je MF naladěná ve dvou polohách jádra (kromě maximální indukčnosti), v jedné jsou jádra blíže k sobě. Tak to není úplně jedno, má to vliv na přenosovou charakteristiku filtru (šířku pásma, celkové zesílení stupně MF) a když máš smůlu, tak se může MF rozkmitat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 16:40    Předmět: Citovat

Myslím, že ten postup pomocí rozlaďování není v tomto případě nutný. Pokud se přepínač šířky pásma přepne na úzké pásmo (a-spojeno, b-rozpojeno), pak lze ladit všechny čtyři cívky na maximální amplitudu mf signálu, t.j. největší velikost napětí AVC. Správná poloha jadérek je ta vzdálenější od sebe.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 738
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 9:24    Předmět: Citovat

Doplnění:


mf_tr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mf_tr.jpg
 Velikost:  126.1 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt duben 06 2017, 13:13    Předmět: Citovat

děkuji vám za užitečné informace. Včera jsem na to koukal, mám je blbec samozřejmě přístupná i zestup šasi, opravdu jsou tam dva ferity, jen asi zrovna u té, kde jsou cívky na kostřičce blízko u sebe je uvnitř vidět dutý kovový červík. Ferity tam snad jsou i tak dva. Včera jsem zjistil,že při své horlivosti o výměnu kondenzátorů jsem prohodil jeden z kondenzátorů z filtru na ořezávání výšek v g1 EL11 a omylem ho umístil na zem. Ve výsledku mi hral nf stupeň slabě, což jsem postřehl až včera,když jsem procházel zapojení se schématem (ten filtr už byl někým vyřazen, je spřažen s regulací hlasitosti a při regulaci hlasitosti se bohužel reguluje i ten filtr, protože tam není žádná vůle, budu to muset zkusit více očistit). Tím se vysvětluje ta nízká hlasitost při naladění stanice. Myslím si,že mf filtry budou naladěny nejspíše dobře, rozsah SV běží dobře, problém bude asi u DV. Ale zkusím přes generátor a osciloskop lehce doladit na maximální amplitudu. Své bude dělat určitě i uzemnění (momentálně uzemněné přes HOPku, což akorát chytá bordel) Neměl byste ještě někdo návod jak má správně být namotaná struna pro převod otáčecí síly mezi dvěma hřídeli? Sice jsem to nakonec nějak dal,ale trápil jsem se s tím poměrně dlouho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund