Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ideal Radio S6640, oprava
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 6:42    Předmět: Ideal Radio S6640, oprava Citovat

Ahoj,
dostalo se mi do ruk staré rádio Ideal radio - S6640. Po rozebrání jsem zjistil, že jsou zpuchřelé a rozlámané bužírky skoro u všech drátů, síťová šnůra to má také za sebou. Co je však průser je to, že jsem zjistil,že hlavní závada je hned v síťovém vypínači 250V/2A, který je sdružen s 1Meg potenciometrem DRALOWID. Je to dvoupólový síťový spínač, rozebrat se to dá za cenu odvrtání nýtů. Nevíte někdo, zda se to dá opravit, prý je to poměrně častá závada? Ten potenciometr jde ztuha, ale síťový spínač cvaká jak má,jen nikdy nesepne.


Naposledy upravil Peedros dne po březen 20 2017, 8:46, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 7:13    Předmět: Citovat

samozřejmě, že se to dá opravit, jen to není úplně jednoduché . . .
neznám přesně tento typ, dej sem fotku toho poťáku.
Na boku v plechu, by měl být vyražený typ
a podle toho by se někde mohl najít jiný ke koupení . . .

dělal jsem jiný typ, ale nejspíš to bude podobné.
Nýtky jsem odvrtal, opravil vnitřek a sesadil jsem to zpátky.
Jako nové nýtky jsem tehdy použil bronzovou trubičku staré náplně do propisky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 7:51    Předmět: Citovat

Tak to by bylo super, odpoledne to vyndám ze šasi a vyfotím. Zkoušel jsem hledat podle toho jména a parametrů vypínače, ale bohužel jsem nic nenašel. Blbé je,že je ten vypínač dvoupólový kvůli síťové šnůře bez kolíku, a je třeba aby měl dlouhou hřídel, protože je na ní nasazená dutá trubička ovládající další potenciometr. Hřídel je hodně obroušená, někdo to rval silou, počítám bohužel s tím,že ten potenciometr bude nejspíš KO,když s ním nejde prakticky hnout. Jinak rádio vypadá až na koncovou elektronku EL11, která to má nejspíše za sebou, zachovale. Ještě se zeptám, ohledně těch zpuchřelých izolací drátů. Dráty samozřejmě vyměním,včetně originální opletené šnůry, ale ještě bude možná problém s bakelitovou dvoupólovou zásuvkou, do které se strká síťová vidlice. Ta zásuvka je přišroubovaná k šasi, ale vypadá nerozebratelně, jediné co mi napadá je,zda nejsou přišroubované kolíky do závitu v bakelitu. Budu potřebovat ty dráty vyměnit a nerad bych tu zásuvku rozštíp. Nemáš s tím také zkušenost? Díky!

Naposledy upravil Peedros dne čt březen 09 2017, 7:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 7:55    Předmět: Citovat

Ten potak vypada nejak takhle, jen je za nim integrovan jeste ten vypinac:

http://www.welt-der-alten-radios.de/ausstellung/317_1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 8:16    Předmět: Citovat

tento poťák nemá nýtky . .
jsou tam roznýtované přímo výstupky zinkového výlisku . . .
tohle jen provrtat skrz a dát tam tři malé šroubky . . .

mám i dojem, že poťáky se stejnými rozměry dělala i TESLA v padesátých létech . . .
nějaké kousky, ale s hodnotou 50k někde doma mám, ale bez vypínače . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 8:52    Předmět: Citovat

Vím, že to není úplně košer, ale nestálo by za to upravit rádio na použití jiného potenciometru?
Třeba TP281n?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 9:36    Předmět: Citovat

Koser to uplne neni, uvidim co se bude dat delat s tim originalem, ale pocitam ze bude uz nepouzitelny. Ale diky moc za odkaz, pokud bude nejhur, zkusim tam dobastlit to, s tim ze stary kus schovam. Ani jsem nemel tuseni,ze Tesla neco podobneho se sitovym vypinacem delala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2107
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 10:10    Předmět: Citovat

Já jsme kdysi zkoušel složit ze dvou jeden, ale ten od Tesly měl něco jinak a nepasovalo to tam i když z venku vypadal stejně. Už nevím v čem byl rozdíl. Zkusil bych něco vyhledat na Radiohistoria.sk tam tuším že toto téma bylo rozepsáno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 10:10    Předmět: Citovat

Není zač. Cool
Tyhle potenciometry s vypínačem byly dřív ve více zařízeních.
A já doma mám nějaké nové, ale nevím zda zrovna tuhle hodnotu.
Když si vzpomenu, tak se přes víkend mrknu.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 18:00    Předmět: Citovat

Tak jsem trochu pokrocil,vyseparoval jsem potenciometr ze sasi, sitove kontakty mely zhruba 1Meg prechodak,nedaval jsem tedy tomu nadeji a objednal jsem rovnou ty TP181n. Dal jsem zkusil odvrtat ty tri nyty.Mechanismus potenciometru je jednoduchy,ke kontaktum jsem se stejne nedostal. Musel by se odvrtat dalsi nyt a to uz jsem mel strach.Kontakty jsem striknul pres otvor vevnitr kontaktolem a prstem parkrat sepnul a rozepnul mechanismus kontaktu. No a kontakty najednou spinaji jako dive😀 Hridel potenciometru jsem postupne diky wdcku rozhybal,byla prirezla k telu potenciometru.Drahu jsem take ocistil,vypada,ze je ok. Tak uz jen koupit male sroubky a sesroubovat a snad to chvilku vydrzi🙂

Naposledy upravil Peedros dne čt březen 09 2017, 18:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 18:02    Předmět: Citovat

Měřit to ohmmetrem nemá význam, síťovým napětím se ta zoxidovaná vrstva prorazí a normálně to funguje, i když ohmmetr ukazuje nekonečno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 18:14    Předmět: Citovat

To mas asi recht, ale stejne tu bylo nutne rozhybat. Ted budu muset prijit na to jak vymenit draty k te bakelitove zastrcce na sasi🙂
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 11:20    Předmět: Citovat

Jen pokud to nekdy nekdo bude resit, pro opravu staci odvrtat 3 stare nytky, protahnout kontaktolem kontakty pres otvory v nytech,vyfoukat vzduchem, parkrat s tim zacvicit a je to OK. Podobne osetrit odporovou drahu s jezdcem, potepotencimetr vytocit do leve krajni polohy, sprazeny sitovy vypinac nastavit do vyp polohy a spasovat. Na opetovne snytovani casti s hrideli a vypinaci casti jsem pouzil trhaci nyty 2,4mm.

Bakelitova zastrcka prisroubovana v sasi ma v sobe podlozky se zavitem a drazkou na sroubovak, da se krasne sroubovakem povolit ( nejlepsi je pouzit sroubovak s otocnou vrchni casti rokojeti). Vymena dratu ( u me puvodni draty se ztvrdlou a rozpraskanou gumovou izolaci) je pak uz brnkacka.

Draty mam jiz vymenene, nyni zjistuji,ze pulka kondenzatoru uzita v radiu ma praskly obal a maji bud svod a nebo jsou bez kapacity. Elektrolyt 25uF/60V na filtraci napeti pro predpeti elektronek se nyni chova spis jako odpor. Odvrtal jsem puvodni tmel,vyndal svitek s elektrolytem z puvodniho potisteneho obalu a chystam se tam narvat dva 47uF/400V Nippon kondenzatory v serii pro dosazeni co nejblizsi hodnoty 25uF. Vysoke napeti jsem zvolil z duvodu suplikove zasoby, spolehlivosti a velikosti,abych nevypatlal zbytecne moc cerneho tmelu na zaliti. To same me ceka s dvojitym svitkovym kondenzatorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 11:23    Předmět: Citovat

Co pouzivate jako nahradu originalnich vazebnich kondenzatoru ve VF casti? Je mozne pouzit jako nahradu slidovy kondenzator?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frankie



Založen: Dec 26, 2012
Příspěvky: 12
Bydliště: Dunajská Streda,SK

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 12:08    Předmět: Citovat

Normalka,na poťáky použi(na dráhu a dotykˇ)obyč.DIAVU červenú.Odjakživa sme to používali,když chrastilo.A stejne čístí a maže.
Ten elektrolyt máš filtračný,tak môže byť aj 47uF.a VF radeji keramiky použi

_________________
Frankie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund