Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Elektrolux EWT 1215 přestane prát během cyklu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 15:17    Předmět: Citovat

Tak to nevím, jestli to vůbec řešit. Sad

Blbý je, že se to projevuje naprosto náhodně. Klidně týden v kuse maká a pak tři praní po sobě není schopná dokončit program a manželka pořád přepíná režimy na pračce, aby to prádlo mohla vůbec pověsit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 15:35    Předmět: Citovat

Má to tacho dávat při konstatních otáčkách, konstatní napětí?
Mě tam při spuštěném programu s prázdným bubnem lítají náhodné hodnoty...od 0-do cca 10mV.

Tu tepelnou pojistku mám hledat kde?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 15:56    Předmět: Citovat

Pokud mají uhlíky doraz, tzn. že občas nevisí (chybí kontakt s rotorem), tak v těch to nebude, ale s výměnou nic nezkazíš. Tacho bude asi ok, spíše bych to viděl na prasklinu nebo studeňák na desce s elektronikou nebo jinde, kde se může přerušit kontakt (i v přípoji u toho tacha). Občasné výpadky (ne trvalé) bych prostě hledal v prasklých spojích a kontaktech. Trvalé zase v tom, co se časem opotřebuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 16:10    Předmět: Citovat

marat napsal(a):
Má to tacho dávat při konstatních otáčkách, konstatní napětí?
Ano.
marat napsal(a):
Mě tam při spuštěném programu s prázdným bubnem lítají náhodné hodnoty...od 0-do cca 10mV...

Napětí řádu mV je málo. Je pravděpodobné, že tacho dává střídavé napětí a to je třeba měřit na střídavém rozsahu multimetru.
Zkus to.
Jinak bych věřil chybě E52. Může k ní dojít kdekoliv na cestě od tacha až po vstup procesoru (nebo vyhodnocovacího obvodu). Nejčastěji tzv. "studený" nebo prasklý spoj.
Wink
p.s. Nedávno se tu řešil případ s uvolněným nebo prasklým magnetem na rotoru tacha. Doporučuji zkontrolovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9762
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 16:16    Předmět: Citovat

Když ten motor roztočíš 12V zdrojem - mimo pračku, buzení z kotvou paralelně, otáčky necháš ustálit, tak to tacho musí dávat furt stejně. Důležitá je frekvence, co z něj leze. Navíc tím zdrojem zkusíš, jestli se kotva netočí třeba "škubavě", což svědčí i o nedolíhajících uhlíkách. Regulovaným zdrojem se dá nastavit napětí, při kterým se motor začíná tak akorát točit a to se dá poznat i přerušený vinutí na rotoru - rotor se pohybuje nepravidelně, na některým místě se zastaví. ty místa jsou stále stejný.
Není od věci si zjistit, v který fázi programu to selže. Jestli je to nějaký čekání na splnění podmínek z vnějšku, který se nesplní. Jestli jde o naplnění bubnu vodou, ohřátí vody na dannou teplotu, nebo "vyváženost bubnu". kvůli tý vyváženosti není od věci zkusit rukou na zkompletovaný pračce ručně protočit bubnem a všimat si, zda se točí hladce, nebo cítíš "drncání" a jestli nemá buben vůli - ložiska a gufero kaput.
Pokud píšeš, že v servisním menu Ti píše chyba tacha, a tacho je přitom v pořádku, hledej chybu v obvodu motoru (triak, relé pro reverz, ...) elektronika pračky zadá otáčky,který ten motor třeba již nezvládne a vyhodí chybu otáček
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 16:21    Předmět: Citovat

Do háje, střídavý napětí mě nenapadlo. Mám starý multimetr a tam se to musí přepínat.
Tak tacho dává stabilní napětí.

Čili tam bude někde studeňák a to je pro mě nejhorší varianta. Zkusil jsem kabely na které dosáhnu, ale nevím jak se dostat k elektronice.

edit:
Artaban: Problém je, že na takovou diagnostiku nejsem vybavenej. V diagnostickým módu jsem s motorem dělal co šlo a subjektivně funguje jak má. Žádné výpadky, škubání, drhnutí, buben jde lehce, nikde žádný únik, motor vypadá jak včera namontovanej.
Kde se pračka sekne už jsem zkoušel zjistit, ale prací program má 2 hodiny a když jsem u ní seděl, tak samozdřejmě doprala bez problémů a když jsem jí jen kontroloval, tak se mi resetla pokaždé po jiné době. Jenže nikde není přesný rozpis, co má pračka v každé minutě dělat, takže nevím, jestli měla zrovna změnit směr otáčení.Jednou to udělá během pracího cyklu, jednou během máchání.


Naposledy upravil marat dne ne červenec 23 2017, 16:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 16:27    Předmět: Citovat

marat napsal(a):
Tak tacho dává stabilní napětí...
To ale ještě nevíš, zda to stabilní napětí je tam i při vzniku poruchy E52 a to co nejdále od tacha. Musel bys měřit dlouhodobě (až do vzniku poruchy), nejlépe vyhodnocovat pomocí časového záznamu průběhu napětí, což některé multimetry umějí.
Jinak ale platí i připomínky od Artaban001.
Wink
p.s. Pokud by to měl být vadný (nestabilní) spoj mezi tachem a elektronikou, mělo by nejčastěji docházet k poruše při největších mechanických otřesech pračky, tedy při odstřeďování. Pokud ale dochází k závadě při praní nebo máchání (myslím, že se v těchto režimech velmi často mění směr otáčení bubnu), pak je možné, že je porucha v relé, přepínajícím směr otáčení (opálené kontakty relé).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Tak jsem ztoho vyndal elektroniku. Sice to už asi nikdy nedám dohromady, ale už se mi nechtělo skončit. Smile

Ze strany součástek je docela dost černého prachu a druhá strana se mi zdá zoxidovaná...?



deska_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deska_1.jpg
 Velikost:  48.9 kB
 Staženo:  101 krát


deska_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deska_2.jpg
 Velikost:  108.53 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 17:20    Předmět: Citovat

Schema je tady.
Popis oprav v ruštině na této stránce.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 17:33    Předmět: Citovat

Asi přikročím k systému pokus omyl. Vyměním všechny tři relátka a asi i ten triak TY6, který řídí motor. Vyčistím desku od oxidace, dám to zpátky a uvidím. Když to nepomůže, budu hledat dál nebo si koupím novou. Sad


Chlapi, ten triak je btb16-700bw. Je nějaká u nás dostupná náhrada? Nechci čekat, až to přijde z Ebay.

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 18:06    Předmět: Citovat

Když chceš měnit triaky, tak si ho vždy vypájej a zjisti, jestli je dobrej a pak ho teprve při vadným vyměň. Asi budou v pořádku, spíše bych se mrkl na výkonové rezistory kolem, jestli nejsou popraskané. Nejlepší vypájet, změřit a narvat zpět. Potom zkontrolovat dotyk všech kontaktů, jestli nejsou volné, pod lupu projet plošňák, jestli někde není prasklina a propájet výkonové prvky (i rezistory).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 18:14    Předmět: Citovat

Jinak jako náhrada vyhoví např. BT139/800(E).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 18:37    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Když chceš měnit triaky, tak si ho vždy vypájej a zjisti, jestli je dobrej a pak ho teprve při vadným vyměň. Asi budou v pořádku, spíše bych se mrkl na výkonové rezistory kolem, jestli nejsou popraskané. Nejlepší vypájet, změřit a narvat zpět. Potom zkontrolovat dotyk všech kontaktů, jestli nejsou volné, pod lupu projet plošňák, jestli někde není prasklina a propájet výkonové prvky (i rezistory).


Jak jsem psal výše, ta potvora nefunguje jenom někdy, takže nečekám, že bych měl zrovna štěstí a našel závadu "zrovna když existuje". Smile
Ten triak je na chladiči, takže předpokládám, že když by měl nějaký problém, bude to za tepla a to nenasimuluju.
Vy jste tu kovaný profíci, ale já prostě nakoupím součástky za 100Kč, vyměním a když nepomůže, koupím i to tacho. A když nepomůže ani tacho, tak naložím pračku na rudl a vezmu jí na výlet... Wink ....tedy samozdřejmě bez motoru a elektroniky......Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 271
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 18:56    Předmět: Citovat

Podívej se v jakém stavuje je reverzační relé motoru. Měl jsem podobný problém u pračky Elektrolux, prala a nahodile se kousl program. Na vině bylo reverzační relé respektive snížená kapacita zhášecího obvodu na kontaktech relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2017, 19:13    Předmět: Citovat

Marat = poslal sem ti sz
_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund