Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

National LM3886
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 11:39    Předmět: National LM3886 Citovat

Kámošův synáček trochu pokročilý v bastlení v elektronice by si chtěl postavit nějaký kvalitnější zesilovač. Doma mám už asi 15 let 2 ks LM3886 a 2 ks LM2876 Overture. Kdysi jsem to chtěl stavět, v AR byl někdy před 20 lety návod od ing Kosmela. Myslím, že zmíněný zesák z AR je na toho jeho syna tak akorát konstrukce.
Tenkrát to měla být špičková záležitost. Má dnes cenu s tím něco dělat? Dělal jste s tím švábem někdo? Případně nějaký úskalí? Pokud to nebude chodit, určitě mi to přinese. Rolling Eyes
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 12:02    Předmět: Citovat

Ano, stale to patri k tym najlepsim IO pre zosilnovace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 12:23    Předmět: Citovat

Kdysi jsem tyto dva šváby vestavoval do zesilovače Unitra PW8010, protože v něm předtím někdo nahrazoval polské tranzistory řady BDP nějakými 2SC, které také vypustily dým. Asi ne jednou, protože plošňáky konce byly v dezolátním stavu, schéma jsem nesehnal, tak došlo jen na vysledování cest signálů a napájení a posléza na náhradu.
Vypáral jsem zbytek koncových zesilovačů a na zvláštní desku postavil stereofonní konce 2x LM3886 (napětí zdroje naprázdno je ±36 V, to v pohodě vydrží), bedny k té sestavě jsou osmiohmové, tomu odpovídá poměrně měkký zdroj, ale čistých 20 W na kanál sinus dává dlouhodobě.S jiným zdrojem by dal i víc.
Na to, že jsem to dělal poprvé (a zatím i naposledy), jsem si nevšiml nějakých záludností, chodilo to na první zapojení a, pokud je mi známo, hraje to dodnes. Majitel je od přírody nostalgik, pochybuji, že by si pořídil jinou věž a tuto vyhodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 13:13    Předmět: Citovat

Ako písal rnbw... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pslava



Založen: May 16, 2016
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 14:31    Předmět: Citovat

koukni i sem
http://opamp.wz.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 15:01    Předmět: Citovat

Jo, pokud to nejsou pajcy, což asi nebudou - tehdy to ty žlutý potvory ještě neuměly /pajcy se vyskytovaly nejvíc okolo r. 2008-2012/, tak v originálu jsou to DOSUD asi nejlíp hrající a nejlépe chráněné integrované výkonové konce.
Nic na tom zatím nemění ani doslovné záplavy různých, převážně v Číně vymyšlených miniaturních D-ček s obrovskými výkony a téměř zázračnou účinností.
K tomu by se zas dala napsat jedna obrazovka, ale kdo by o to stál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1737
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 16:14    Předmět: Citovat

Spravil som si vlani dva moduly ,fungujú bezvadne.Jeden som použil k subwooferu (Jamo)
chladič z PC procesora - aktívny s reguláciou otáčok, 100W trafo 2x22V. Hlasitosť pre domáce použitie viac ako dostatočná....druhý čaká na využitie. Asi z neho bude plašička na okolité domáce zvery, ktoré mi znepríjemnujú bývanie - mačky,psi, kohút (ultrazvuk,pískanie jastraba).. Laughing
len ešte nejaký reprák čo to vyžiari.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 17:13    Předmět: Citovat

Mám osobně vyzkoušené laciné pieza, tyto moje konkrétně jsou úplně noname, dodávané jako ND k bednám Omnitronic jedním jejich prodejcem za 85Kč/ks. Jedou až do 28kHz a snesou bez ohřevu 15Vrms.
Je to ten typ jakoby "velký tweeter", ne horna. Toto je velké, asi jako byly kdysi původní, ty větší typy piezotweeterů Motorola, jsou to vzhledové napodobeniny.
Měnič /krystal/ uvnitř má průměr necelých 45mm. Na slyšitelné pásmo se to absolutně nehodí, ale těch max. 28kHz to umí ještě se slušnou citlivostí. Tu citlivost jsem měřil jen odhadem, vypůjčeným měřicím mikrofonem Neumann ze 70.let, co je zkalibrovaný do 30kHz, na jeho výstupu milivoltmetr. Pokles proti "referenci" 15kHz byl sice přes 8dB, ale i tak je to pro uši těch bestií dost slušný hukot myslím Smile
Mám jich na jedné půdě instalováno hafo:-), každé piezo ale musí mít ochranný odpor. Dal jsem jen 4R7/4W kvůli případnému probití. Budím to /přes příslušný zesilovač/ signálem, vytaženým z původně zcela neúčinného, malého "profi" plašiče, který nešťastný majitel nemovitosti koupil asi za 900Kč. Je to výrobek nějaké české firmy, s kovovou napájecí zásuvkou 2,1x5,5mm 12VDC zboku, ale firmu z hlavy nevím. Generuje to pěkné hrůzy, tvarové i signálové, asi nějak pseudonáhodně, od 22-28kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1737
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 17:45    Předmět: Citovat

sinclair

Niečo takéto? www.avelmak.sk/index.php?lm=204&pg=det&article=46743

píšu že do 40 kHz



46743.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  46743.jpg
 Velikost:  5.33 kB
 Staženo:  157 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 18:09    Předmět: Citovat

Nee, větší model stejně vypadající, ale zhruba 12x12cm.
Ale ta cena za tyto menší je bombová, tvl dvě eura Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 18:30    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
K tomu by se zas dala napsat jedna obrazovka, ale kdo by o to stál.
Já ano.
Děkuji.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 18:35    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Kámošův synáček trochu pokročilý v bastlení v elektronice by si chtěl postavit nějaký kvalitnější zesilovač. Doma mám už asi 15 let 2 ks LM3886 a 2 ks LM2876 Overture. Kdysi jsem to chtěl stavět, v AR byl někdy před 20 lety návod od ing Kosmela. Myslím, že zmíněný zesák z AR je na toho jeho syna tak akorát konstrukce.
Tenkrát to měla být špičková záležitost. Má dnes cenu s tím něco dělat? Dělal jste s tím švábem někdo? Případně nějaký úskalí? Pokud to nebude chodit, určitě mi to přinese. Rolling Eyes
Díky
Ty Overtury jsou trochu citlivý na topologii DPS, ale pokud dohledáš to starší Amáro a desku podle něj necháš učunit (je navrhovaná podle datasheetu NatSemi), uděláš nejlíp co jde. Ty 3886 jsou fakt to nej, co v integrovaný podobě pořád ještě jde koupit - kam se s 10násobným odstupem doslova serou nějaký spínáky. Hlavně chtějí dostatečně velkej chladič s malým odporem a zdroj s malým vnitřním odporem a dobrou filtrací (zlepšuje to ještě víc jejich už tak dobrej odstup s/š) - a ještě jedno upozornění: ty Overtury vyžadujou na výstupu paralelní LR článek (drát cca 10-15 závitů namotanejch na 2W odpor), bez něj riskuješ poškození nebo aspoň "zabrání" interních ochran ve chvíli, kdy se vinou nevyváženejch vlastností připojenejch reprosoustav začne zátěž jevit nějak ne zrovna korektně odporově (převáží komplexní charakter vstupu vexle).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 19:01    Předmět: Citovat

2 x LM3886 jsem v časech svých studijních let zbastlil jako náhradu nějakého japonského hybridu do kvůli tomu vadnému hybridu vyřazeného zesilovače zn. Aiwa, dodnes se používá, když je "potřeba" si pustit něco venku k pivku/při grilování a tak. Chodilo to na první zapojení a hraje to řekl bych zcela použitelně. Desku jsem tenkrát čmárnul od ruky lihovkou, takže trochu žaves Smile Takových konstrukcí lihovkou jsem tenkrát udělal povícero, ve škole, když mě něco nebavilo, tak jsem využil čas k návrhu desky na čtverečkovaný papír a doma to pak překreslil tou lihovkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 19:30    Předmět: Citovat

A ta filtrace, že bych mu ke švábům přidal i ty dva elyty 47G/63V co se mi tu válí už kupu let? Koukal jsem a jeden dnes stojí 500,- Nojo, ale co k tomu dát za diody a jak to zapínat aby to nevyrazilo Opatovice. Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne ne březen 05 2017, 19:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1524
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 19:41    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ty Overtury jsou trochu citlivý na topologii DPS

Nepleteš si to s TDA729x ?

Leoš kdysi na Audiowebu napsal(a):
Co se zvuku týče, názory se různí. Fakt je, že oba výše jmenované obvody mají o dost jiný zvuk, než LM3886. Horší zvuk by byl zavádějící pojem, řekněme tomu jiný, možná poněkud ostřejší a rozhodně ne neutrální jako LM3886. To může být onde ku prospěchu, tu na závadu věci.
Dodejme ještě, že obě TDA jsou relativně hbité obvody, které mohou při nekorektním návrhu desky či zapojení dělat potíže - které se téměř nevyskytují u LM3886, to je IO mírný jako beránek.


Zes od ing. Kosmela je v PEAR 6/96.


Naposledy upravil Milan_F dne ne březen 05 2017, 20:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund