Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spotřeba zdrojů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 22:35    Předmět: Spotřeba zdrojů Citovat

Dělal jsem malý testík spotřeby Raspberry Pi a zjistil jsem následující:

kód:

Zdroj Mean Well
zapnuto:   2,0 W   9,0 VA   0,22 cos fi
vypnuto:   0,7 W   7,3 VA   0,10 cos fi
naprázdno: 0,2 W   7,1 VA   0,03 cos fi

Zdroj HTC nabíječka 1
zapnuto:   2,0 W   3,8 VA   0,53 cos fi
vypnuto:   0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi
naprázdno: 0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi

Zdroj HTC nabíječka 2
zapnuto:   1,9 W   4,1 VA   0,47 cos fi
vypnuto:   0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi
naprázdno: 0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi


No a teď mi vrtá hlavou, jak to, že obyč. nabíječka je mnohem lepší než průmyslový spínaný zdroj (účinnost, spotřeba naprázdno).

1. Opravdu jsou ty spínané zdroje v HTC nabíječkách od telefonu tak super, že naprázdno nic nežerou nebo odebírají tak málo, že wattmetr Voltcraft Energy logger 4000 to nezjistí?

2. Další věc je jestli vydží taková nabíječka stálý odběr nebo je dělaná na krátkodobé zatížení (jednorázové nabítí telefonu).

3. Zajímalo co je uvnitř té nabíječky (součástky spínaného zdroje, jak je konstruovaný), ale nechce se mi jen tak ničit pouzdro, proto se raději ptám tady. Existujou takové 10-15W zdroje, které nic naprázdno nežerou a mají vysokou účinnost?

4. Nedá se něco na tom MW vyměnit, aby se zlepšily parametry? Napadá mě třeba kondenzátory (ten velký je KMG 400 V 33 uF, ty menší Rubycon 16V 470uf a 100uF).

5. Neznáte nějakou konstrukci takového mini zdroje, který by měl lepší vlastnosti než tady tyto (něco na zbastlení - pokud by to stálo za to).

Přikládám fotku Mean Well zdroje.



mw.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mw.jpg
 Velikost:  96.98 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7834
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 23:18    Předmět: Citovat

Co znamená Zapnuto/Vypnuto/Naprázdno? Jako že v prvním případě je Rpi zapnuté, v druhém vypnuté, ve třetím odpojené?
Nejso ty dva watty odběru při zapnutém tak trochu málo, Antone Pavloviči? Vzhledem k tomu, že to asi měříš na vstupu?

1. Spíš nezjistí
2. Krátkodobé zatížení při nabíjení telefonu? On ten telefon při nabíjení žere třeba 4 hodiny cca 1A při 5V. Je to málo nebo ne?
3. Dá se vyrobit spíňák s účinností přes 90%, zvlášť když má trvale definovaný odběr při konstantním napětí.
4. Zrovna kondenzátory nebudou mít na účinnost moc veliký vliv. Víc se protopí na polovodičích a případných odporech.
5. Napřed zkus měřit i to, co ze zdroje reálně odebíráš na sekundáru, porovnej to s tím svým měřením. Až zjistíš, jak velikou chybu má ten wattmetr, tak hledej něco dál.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 7:44    Předmět: Citovat

v nabijacke mas to iste co v tom odfotenom zdroji, este aj riadiaci obvod bude ten isty len vykonovo nizsia rada.
priemyslovak je vsak postaveny tak aby nonstop bezal naplno aj s istymi rezervami, nabijacka sice tiez pobezi dlho ale uz bez rezerv
a samozrejme 5W nabijacka zhltne naprazdno menej ako 15W zdroj (pozri na velkosti trafa ktore sa musi magnetizovat), nabijacka urcite pobezi bez zataze v prerusovanom rezime, zatial co zdroj bude robeny tak aby mal na vystupe co najmensie zvlnenie aj pri minimalnej zatazi , takze kontinual , ziaden burst. predpokladam tiez nejaky zatazovaci odpor na vystupe menica aby nesiel uplne naprazdno ani bez zataze - aby nesiel do toho burst rezimu - co sa samozrejme prejavy na prikone. a v neposlednom rade je merak , ktorym merias prikon - u tychto zdrojov sa odoberany prud ani nepodoba sinusovke, a je na meraku aby si stym poradil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33995
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 8:02    Předmět: Citovat

Myslim, ze ten merak ma pri takomto merani (blizko nuly a spinany zdroj) dost mizernu presnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 19:09    Předmět: Citovat

Michal22: hehe, tak to prostě měří ten wattmetr. Ano je to měřené když Rpi zapnu/vypnu a odpojím od něj napájení, takže pak se měří zdroj/nabíječka zapojená ve watt metru, ale nic nenapájí. Na vstupu to neměřím, ani nemám jak. Wattmetr prostě strčím do zásuvky a do jeho zásuvky zase zdroj/nabíječku.

1. Takže by to chtělo lepší Wattmetr?
2. No krátkodobým jsem myslel to, že ta nabíječka nepojede třeba rok nonstop. A jestli tam třeba není něco podceněné vůči normálnímu zdroji.
3. Zkusím na netu najít nějaké schéma. Chci zjistit včem se liší a jestli bych si ho dokázal postavit.
4. Takže by stačilo vyměnit mosfet za nějaký "lepší"?
5. To půjde těžko, je to zásuvkový watmetr.

misocko: díky, no podle mě ten nesinusový průběh má ten wattmetr pořešený, ukazuje i účiník.

rnbw: Chtěl bych lepší wattmetr, který umí měřit přesně < 2 W, ale nevím kde takový sehnat.

V tom Mean Wellu jsou:

TNY279PN
STPS30L60C
817 B

Našel jsem doma ještě nějakou čínskou nabíječku 5V 2A Travel Charger UC15 a ten má nejlepší výsledek:
kód:

zapnuto:   1,8 W   3,8 VA   0,47 cos fi
vypnuto:   0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi
naprázdno: 0,0 W   0,0 VA   0,00 cos fi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 19:23    Předmět: Citovat

Ono je hezký říct lepší wattmetr... Uvědom si, že pokud něco měří do 3,5 kW, jedno procento je 35W. Nad tuhle hodnotu bych mu dejme tomu i trochu věřil (se zavřenejma očima, páč má udávanou přesnost ± 1% + 1 digit). Ale pod rozhodně ne Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 19:28    Předmět: Citovat

Tak jasně, ale měření do 3,5 kW není požadavek, klidně se spokojím s max 20 W Smile
Tím použitým wattmetrem jsem měřil, protože nic jiného po ruce nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 20:00    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):

3. Zkusím na netu najít nějaké schéma. Chci zjistit včem se liší a jestli bych si ho dokázal postavit.
4. Takže by stačilo vyměnit mosfet za nějaký "lepší"?

misocko: díky, no podle mě ten nesinusový průběh má ten wattmetr pořešený, ukazuje i účiník.

V tom Mean Wellu jsou:

TNY279PN
STPS30L60C
817 B


takze z celej mojej odpovede si si zobral iba to ze tvoj watas asi nemeria dobre ? Very Happy
3. liši sa hlavne v trafe a v tom co som uz pisal
4. ani v tom manweli ani v nabijacke mosfet ako taky nenajdes, je integrovany v tom TNY, a nie, vymenou za lepsi, ucinnost nestupne

Napadlo ma ako odmerat odber takychto minizdrojov, kedze nevlastnim watmeter ani speci merak, rozmyslam o usmerneni a vyhladeni siete este pred samotnym zdrojikom (zamerne pisem zdrobneninu, urcite by som to nehodil na nieco velke s aktivnym PFC) , nasledne uz tym jednosmernym a vyhladenym prudom napajat zdrojik a merat ten jednosmerny prud na vstupe (aj napetie samozrejme). Myslite ze by z toho liezli realne hodnoty odberu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 20:30    Předmět: Citovat

Některé zdroje na DC neběží, nebo běží jen v jedné polaritě.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:26    Předmět: Citovat

myslim ze nabijacky a zdrojiky s TNY a podobnymi obvodmi , nebudu mat problem s DC, problem by mohli mat zdroje ktore maju na napajanie riadiaceho obvodu pouzity zrazaci kondik (zatial som sa v reale nestretol). pripadne zdroje s jednocestnym usmernenim alebo nasobicom na vstupe - tiez som este nevidel zdroj na 240V co by toto mal.
zdroje s aktivnou PFC som myslim vylucil uz v predchadazajucom prispevku, zaujimalo by ma iba to ci takto namerana hodnota bude nejako korespondovat s hodnotou nameranou meracom od poskytovatela elektriny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33995
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:37    Předmět: Citovat

Niektore IO maju detekciu pritomnosti striedaveho napatia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 21:47    Předmět: Citovat

daj jeden Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 16:08    Předmět: Citovat

Tady jsem našel jeden zajímavý projekt.

Wattmetr - dokumentace

Hledám dál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 04 2016, 22:23    Předmět: Citovat

Tady jsou stránky autora a nějaká vylepšení.
http://www.egmenergo.cz/index.php?text=wattmetr

Ovšem v nezměněném provedení i tento měřák nebude přesný v oblasti jednotek wattů. Taky jsem jednu dobu takový chtěl vlastnit, protože mě zajímaly spotřeby přístrojů v standby módu. Už mě to pustilo,

Ale kdyby se změnily hodnoty bočníku, mělo by to měřit s uvedenou přesností i jednotky wattů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 06 2016, 8:20    Předmět: Citovat

Já mám tohle s rozsahy 10, 30, 100 a 300W - bočník asi 12 cm odporového drátu (0,2 ohm) a odbočky na něm... a klidové spotřeby se s tím kontrolují dobře. Na cejchování/kontrolu na malých výkonech jsem použil výkonové odpory. Využil jsem KCZ58 Tesla (2 tr. v 1 pouzdru) a má výbornou stabilitu nuly. To však není pro orientační měření podstatné.
Také se s tím dobře kontroluje/porovnává klidová spotřeba síťových transformátorů.
Pozoruhodné je např. kolik W naprázdno "žerou" malé levné zalité trafáčky do dps, třeba od slona...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund