Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení navíjáku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 11:10    Předmět: Řízení navíjáku Citovat

Bastlím řízení navíjáku filamentu k filastrudéru. Domácí výroba tiskový struny, granulát se taví na regulovanou teplotu, šnekem se tlačí do trysky za ní dělá ve vzduchu gravitační oblouk kde chladne. Gravitační oblouk se v nejnižším místě hlídá výška mezi spodní a horní optozávorou. Je to kvůli hmotnosti chladnoucího filamentu, jeho hnotnost má vliv na jeho průměr, těžší se při chladnutí vytáhne na menší průměr. Tohle vše je odzkoušený a netřeba řešit.

Na fotce dole je celý naviják. Filament do něj vstupuje "brzdící" teflonovou trubičkou, jde do průběžnýho měření tloušťky filamentu a pak přes natáčecí rolnu do vodítka, který by mělo rovnat na cívce závit vedle závitu. Měření tloušťky není do regulace nijak zapojený, motor cívky má pouze ruční regulaci otáček. Motor bude zapínám pokud filament v gravitačním oblouku poklesne pod dolní optozávoru a vypne se pokud vyleze nad horní optozávoru.
Aby se optimálně navíjela cívka závit vedle závitu, použil jsem vodítko ze závitovky M10 kterým hejbe krokáč Nema 17, 200kr/ot. Vodítko má stavitelný reverzační mikrospínače. Na cívce je halovka která během jedné otáčky cívky dá 5 impulzů pro ovládání krokového motoru vodítka. Při každém impulzu z halovky se pošle do krokáče několik desítek impulzů, které posunou o kousek vodítko. Pokud dojede vodítko k bočnici, krokáč se zreverzuje a 2 otáčky cívky vodítko stojí aby se správně rovnaly závity filamentu u bočnic.
Tohle vše mi chodí ale mám s tím problém poměr otáčení cívky k vodítku a nevím, kde je zakopanej pes.
Filament má průměr 1,75 mm, to znamená, že za jednu otáčku navíjecí cívky se musí vodítko posunout o 1,75 mm. Závit vodítka M10 má stopupání 1,5 mm na otáčku. Z toho plyne, že se musí závit otáčet 1,75 / 1,5 = 1,1666 rychleji než navíjecí cívka. Takže krokáč musí dostat během jedné otáčky cívky 200 x 1,1666 = 233,33 kroků. No a teď do toho vstupuje krokáč a nastavení jeho driveru. Ten se dá nastavit na plnej, poloviční, čtvrtinovej, osminovej a šestnáctinovej krok. Předpokládám, že těch mých 233 kroků bude pro plnej krok, pro půlkrok musím poslat 466, čtvrtkrok 933 atd. Mám zvolený čtvrtkrok, takže těch 933 musím podělit 5 impulsy z hallovky, takže po každým najetí na hallovku musím poslat do krokáče 187 kroků. (Čtvrtkrok jsem zvolil aby na počítání stačil 8 bitů registr)
Nojo, ale problém je, že mi to nerovná závity jak bych si představoval. Nemohl by prosím někdo zkontrolovat ty mý početní úvahy jestli není něco špatně? Pokud to bude správně asi mi ztrácí krokáč kroky, třeba ho krmím moc velkým kmitočtem. Halovka má v sobě šmiťák, v programu je navíc protizákmit ošetřený dvojtým čtením s mezerou 50uS, takže halovka si vymejšlet nemůže.
Protože celý řízení jsou převážně bitový operace se vstupama a výstupama, použil jsem 89C2051 a "regulaci" napsal v A51.
Díky za případnou konzultaci a pomoc.



navíjení.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  navíjení.jpg
 Velikost:  100.9 kB
 Staženo:  217 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1283
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 12:46    Předmět: Citovat

Zpomal frekvenci pro krokáč vodítka, potřebný pohyb snad není tak rychlý
Zkontroluj stoupání M10, jestli to není jemný závit x1,25 nebo x1 (pošli kroky, změř ujetou vzdálenost nebo počítej otáčky - motoru!)
Zkontroluj spojku, jestli neprokluzuje

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:05    Předmět: Citovat

Já se jenom zeptám:
Jak máš vyřešený zvětšování průměru na cívce s přibývajícím materiálem?
Nevím jak moc je ta struna na cívce ochlazená... Při konstantních otáčkách by tu strunu víc a víc natahovala. Nebo je to už studený a je tam nějaká kluzná spojka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:13    Předmět: Citovat

Zpomalování jsem zkoušel, motor pak víc vrčí a hřeje a stejně to špatně skládá na cívku.
Závitovka je klasika z železářství, podle měrky má opravdu stoupání 1,5 mm.
Mezi krokáčem a závitovkou žádná spojka není, je tam červík na plošku hřídelky motoru, takže se protočit nemůže.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:08    Předmět: Citovat

Myslím, že ty tvoje úvahy jsou celkem správné, ale nepíšeš, jak velká je skutečná odchylka. Obecně vzato počítáš s určitým zaokrouhlením, což by měla ošetřit synchronizace pohonu vodítka na konci vrstvy s koncovými spínači vodítka, protože počet závitů (otáček cívky) nemusí být vždy stejný (kolísání tloušťky vlákna). Wink
p.s. Při dosažení konc. polohy by se také vodítko mělo přesunout do optimální polohy pro opačný směr ukládání závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:18    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
Já se jenom zeptám:
Jak máš vyřešený zvětšování průměru na cívce s přibývajícím materiálem?
Nevím jak moc je ta struna na cívce ochlazená... Při konstantních otáčkách by tu strunu víc a víc natahovala. Nebo je to už studený a je tam nějaká kluzná spojka?


Nijak ale nepřímo zapínáním a vypínáním motoru cívky Smile Ono to navíjení je strašně pomalý, otáčka tak 5-10 sekund. Motor cívky je řízenej od toho gravitačního oblouku. Mezi dolní a horní optozávorou je cca 50 mm, po zapnutí motoru cívky na spodní optozávoře se navine asi 100 mm filamentu, gravitační oblouk sepne horní optozávoru a motor se vypne. Pak se čeká na vytlačení cca 80 mm filamentu z extrudéru a ten zase sepne dolní optozávoru a stále se to opakuje. Takže ten gravitační oblouk je vlastně takovej pružnej vyrovnávací člen. Motor navíjení cívky je hodně zpřevodován a převod je samosvorný. Regulace motoru je jen ruční, stačí nastavit aby rychlost navíjení byla asi o 1/2 rychlejší než výstup z extrudéru aby to pokrylo navíjení na minimálním a maximálním průměru cívky.
V tomhle problém není, princip používá více lidí.
https://www.youtube.com/watch?v=uWDkBzS0XFI
Ten systém s servem je ale blbost, nemůže nikdy fungovat stejně ve všech vrstvách cívky, předělal jsem ho na lineární vodítko, viz fotka v prvním příspěvku.
Problém u mě je v vodítku, který špatně rovná filament na cívku. Buď je špatně ten můj výpočet kroků k správnýmu posuvu vodítka nebo v krokáči. Proto jsem chtěl, jestli by ten výpošet někdo nezkontroloval.
Před chvílí jsem mluvil s autorem 3D tiskáren Rebel a on je problém s akcelerací té soustavy krokáč-závitovka-vodítko. Vůbec mě nenapadlo, že se krokáč musí rozbíhat postupně, pokud se mu dá přímo prda prvního celýho kroku, tak ji nemusí vykonat, což se mi asi děje. Zkusím nastavit u driveru podstatně víc mikrokroků, s nima by to dělat nemělo. Ale zase se nesmím dostat počtem kroků za maximum, co krokáč ještě umí s přijatelným kroutícím momentem vykonat.
Jdu si zase zaprogramovat. Smile

edit to masar: Skutečná odchylka čeho? Jak se mi to blbě skládá? Vypadá to vodítko jede pomaleji a občas je tendence navršit hlavně u kraje víc smyček návinu na sebe odhadem tak 2-3.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 19:19    Předmět: Citovat

Výpočtově mi připadá, že to máš správně. Jak generuješ ty kroky? Já když potřebuji vytvořit 200kroků, tak musím příkazem toggle to změnit na výstupu 400x.
Jednoduše bys to ověřil pokud by jsi přepnul driver na plné kroky.
Na ztrátu kroků při rozběhu motoru bych to v tomto případě neviděl. Mohlo by se to dít při velkých otáčkách v řádu stovek za minutu. Tolik ti to zřejmě netočí
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 22:54    Předmět: Citovat

Kroky se generují tak, že po zdetekování průchodu magnetu nad halovkou se spustí podprogram:
kód:

KROKAC:
   MOV   B,#HALL_PULZ      ;kolik pulzu po detekci hallu
N_STEP:
   SETB   STEP            ;pulz Step=H
   CALL   DELAY_50uS      ;trvani H
   CLR   STEP            ;pulz Step =L
   CALL   DELAY_02mS      ;trvani L
   DJNZ   B,N_STEP              ;dokud neni B=0
   RET

Delay jsou dělaný odčítáním registrů ve smyčce. Otáčení cívky a závitovky je hodně pomalý a FW to bez problému stíhá, tak jsem ani neřešil jednotlivý zpoždění přes intervenci od časovačů.
Ale zrovna v tomhle podprogramu jsem měl chybu v instrukci MOV B, zapoměl jsem dát před HALL_PULZ označení přímýho operandu # a ono se to chovalo jako nepřímá adresa a do B se cpal nesmyslný obsah adresy 187. Pak to dost blblo. Embarassed
Nyní už posuv vodítka jede jak má. Odladil jsem ho na šupléru s ručním otáčením cívky. Otáčením cívky jsem vygeneroval 50 x hlášení od Hall (pro 10 otáček cívky) a měřil zda se vodítko posune o 17,5 mm. Je to divný, musel jsem místo 187, co vypadlo z výpočtu pro čtvrtkrok zadávat o 4 pulzy víc, tedy 191. Nevím proč, při krokování po instrukcích se nic neztrácí, nechápu. Ale chodí to dobře, tak to dál zkoumat nebudu.
Zítra k tomu zkusím připojit optozávory pro gravitační oblouk. Doufám, že tam nebude zakopanej nějakej další pes. Mám obavu, jestli bude stačit jen jeden snímací optotranzistor na dolní a jeden na horní závoře. Většina dává osvit dvou až tří paralelně zapojených trandů a svítí na to laserovou diodou tvaru čáry. No uvidíme.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 23:32    Předmět: Citovat

V programování se moc nevyznám, tak bych se zeptal, proč máš rozdílnou délku hodnoty L a H? domníval jsem se že by střída měla být cca 1:1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 23:53    Předmět: Citovat

Já to časování v podstatě oprásknul od řízení 3D tiskárny. U inteligentního Pololu DRV8825 je to asi jedno. Zkoušel jsem 1:1 až 1:50 a žádnej vliv.
1:1 muselo být pokud jsi generoval jednotlivý fáze programově přes jednoduchý drivery, ve kterých byly jen výkonový tranzistory.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 23:57    Předmět: Citovat

OK dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 9:47    Předmět: Citovat

Proč jsi nepoužil závitovou tyč M 12 ? Ta má stoupání záviti 1,75 mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 10:10    Předmět: Citovat

Nedaval by som take kratke H urovne driver sa nemusi stihnut prebudit a stratis krok. Pokial je mozne pouzivaj budenie 1:1 usetris starosti. Tak mozno cinska zavitova tyc tak troska palcovo uhla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 10:29    Předmět: Citovat

kbulda napsal(a):
Proč jsi nepoužil závitovou tyč M 12 ? Ta má stoupání záviti 1,75 mm.

Já vím, jenže M12 dvojtá matka s pružinovým vymezením vůle ve vodítku vycházela už hrozně veliká. Dokonce jsem chtěl použít jen zavitovku M8. Ten přepočet 1,5:1,75 tedy 1,1666 není až takovej problém.
to Atlan: jak jsem psal, střída nemá žádnej vliv. Podle datasheetu umí DRV8825 zpracovat pulzy až 1,9uS, já mám 25x delší. Ale můžu odzkoušet natáhnout H a zkrátit L.
Jdu vyzkoušet jak to bude navíjet filament ve více vrstvách, hlavně přechod u bočnice na vyšší vrstvu. Jako zdroj použiju koupenej filament na cívce a převinu ho na druhou.

edit to Atlan: zkusil jsem pulzy otočit, 50uS v L a 200uS v H a driveru je to šumák. Ale stačí těch celkových 250uS zkrátit na 200uS a krokáč už nebere. Takže pro sichr jsem to natáhl 100uS v H a 200uS v L. Pokud jsem dal obojí 200uS tak krokáč hnusně drnčí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund