Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Externí anténa pro pohon garážových vrat
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:04    Předmět: Externí anténa pro pohon garážových vrat Citovat

Zdravím, potřeboval bych trochu zlepšit příjem signálu z ovladače garážových vrat - není nutné, aby to fungovalo na 100 metrů, stačí klidně 10-20, jde o to, abych nemusel autem najíždět až úplně k vratům abych je mohl otevřit.

Tech. data pohonné jednotky:

http://www.bft.cz/privat/navody/poh_sekcni/cz/eos%20120%20cz.pdf

kód:

Integrovaný přijímač – plovoucí kód: frekvence 433.92MHz
Kódování pomocí: algoritmu Rolling code
Impedance antény: 50Ohm (RG58)


Výrobce dodává tuto anténu:

http://www.sezam.cz/bft-ael-433-antena-pro-bezdratove-ovladani,-s-drzakem-na-stenu-a-s-kabelem-4m,-433mhz/i46197-bft-ael-433-antena-pro-bezdratove-ovladani,-s-drzakem-na-stenu-a-s-kabelem-4m,-433mhz?lang=cs&curr=czk

Ale říkám si, jestli by v tomto případě nestačila jakákoli 433 MHz anténa ?

Třeba: http://www.ebay.com/itm/433MHz-Antenna-5dbi-Male-RG174-Cable-GSM-GPRS-1-5M-Magnetic-Base-For-Ham-radio-/262657889295?hash=item3d27a1540f:g:QpgAAOSwYaFWggPe

Má smysl nějak řešit typy kabelů - RG174 vs. RG58 například ? Kabel k anténě bych ještě prodloužil obyč koaxem kterým jsem měl připojený satelit a momentálně mi k ničemu není (potřebuji cca 10m)

Díky za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:18    Předmět: Citovat

Možná že máš problém jinde. Taky mě vrata jednou šly z 50 m a podruhý jsem musel stát přímo před nima. Zjistil jsem, že je přijímač zahlcený rušením z dílny nad garáží, konkrétně to dělalo PC s Core Duo procíkem.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1835
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:26    Předmět: Citovat

Anténu, ktorej hlavné parametre sú " držák na stěnu a kabel 4m" bude asi jednoduché nahradiť čímkoľvek,čo nemá na 433MHz moc veľký útlm..
Ono ak je to prút, tak by možno mohol mať plnú dĺžku bez skracovacích cievok, ale výraznejší prínos na dosahu dosiahne vhodným umiestnením, ktoré je prakticky potrebné testovať a obyčajne namáva racionálne objasnenie. Vhodné je i používať prijímače s odolnejším vstupom, ktorý nezaruší ledka z lídlu v okolí. A na záver by bolo fajn, ak by anténka už videla majitela vo vzdialenosti, kde chce signály už vysielať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:39    Předmět: Citovat

Celeron: nevím, jestli to hraje nějakou roli, ale garáž je relativně "mimo" dům a vše uvnitř je za proudovým chráničem. Ikdyby to nějaký spotřebič v domě rušil, tak tam není moc s čím pohnout... Nejsem odborník, ale domníval jsem se, že problém bude spíš v tom, že přijímač je sučástí ŘJ v garáži a tudíž na něj není zvenku přímá viditelnost.

mihal: To jsem si taky tak nějak říkal. Co se umístění týče, samozřejmě vyzkouším a mezi anténou a prostorem ze kterého budu chtít otevírat žádná překážka nebude.

Co se týče, těch typů koax. kabelů, mám to nějak řešit ? Ještě jedna věc, většina těch antén je vybavena SMA konektorem - na ten koax. kabel kterým to budu prodlužovat budu potřebovat dostat SMA samce/samici, lze to provést bez nějakých spec. nástrojů/pájcky ? Případně jdou koupit nějaké konektory k tomuto uzpůsobené ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1835
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 15:53    Předmět: Citovat

No s tým predĺžením je to ošemetné, pretože tratíš cenné dB, ktoré anténa pochytí. Prakticky každá blbina Ti trochu ubere, či je to dva metre ergéčka, alebo jeho napojenie a vo výsledku to nemusí stačiť, ale je to potreba probnúť. Bral by som RG-58, nejaký kvalitnejší, nie s hliníkom. spoj ideálne cez konektor, v krajnej núdzi aj priamo, ale koaxiálne spojiť. SMAčko je vhodné nalisovať, čo bude bez náradia problém, tak by som si kúpil/nechal vyrobiť kábel predlžovací s koncovkami. Ale robil by som všetko pre to, aby mi 4m káblu od antény vystačili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:09    Předmět: Citovat

Takže nejlepší by asi bylo, koupit tuhle anténu z eBay:

http://www.ebay.com/itm/433MHz-Antenna-5dbi-Male-RG174-Cable-GSM-GPRS-1-5M-Magnetic-Base-For-Ham-radio-/262657889295?hash=item3d27a1540f:g:QpgAAOSwYaFWggPe

Vyndat z ní ten RG174 kabel a nahradit jej kvalitním RG58 v co nejmenší možné délce. Pak bych vlastně ani nemusel řešit konektory, v ŘJ pohonu se ten koax zapojuje přímo do svorkovnice. Musel bych si teda ale asi někde sehnat pájku...

Nevím teda, jestli 4m stačí, ta garáž je docela velká. To byl taky důvod, proč se mi nechtělo kupovat anténu od BFT - za skoro 1000 Kč s dopravou a ještě se v tom pak vrtat kvůli prodloužení kabelu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 16:38    Předmět: Citovat

Já útlum antény při přemístění ven aby nebrala rušení z dílny a mělo to větší dosah vyřešil tak, že jsem přijímací modul vyloupnul z základový desky (byl kolmo na konektoru asi pro výběr pásma příjmu). Udělal jsem na něj pixlu, umístil v garáži vevnitř vedle vrat, anténu s původním 35 cm koaxu provrtal a dal ven vedle vrat a propojil přijímač s základovou deskou kabelem SYKFY 3x2x0,35. Teď je dosah cca 120 metrů a PC to neruší.
Jestli máš ale přijímač na základovce tak je to nepoužitelný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 17:19    Předmět: Citovat

Z kusu drátu o celkové délce cca 70 cm si stoč 50Ω anténu typu "uši"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 18:03    Předmět: Citovat

celeron: ano, přijímač je na desce.

samponek:

Máš na mysli takovou anténu ?



Můžu pro účely testu zkusit, měděných drátů mám poměrně dost...

Jestli tomu správně rozumím, vezmu 2x 35 cm drát a koax. kabel - k jednomu drátu připojím jádrp koaxu a k druhýmu ten "obal" (shield) ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Uši, oprava uprostřed to nesmí být zkratovaný.


uši 50 ohm.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uši 50 ohm.jpg
 Velikost:  26.99 kB
 Staženo:  339 krát



Naposledy upravil samponek dne st březen 01 2017, 22:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 22:21    Předmět: Citovat

Šamponku, máš to blbě nakreslené. Aspoň to někde opráskni pořádně. Teď nemůžu najít flešku s originálním konstrukčním návodem. Pokud to bude ještě zítra aktuální, tak to určitě najdu. Navíc - tato anténa je polarizovaná, vyrobil jsem jich pro kolegy minimálně 10 kusů. Sám ji mám na střeše na rotátoru s ostatními anténami taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 22:34    Předmět: Citovat

Mám to blbě, koax musí být připojený za konce ušisek na + a -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 0:06    Předmět: Citovat

jirkati: za návod bych byl asi rád, anténu jsem přecijen ještě nikdy nevyráběl Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 0:41    Předmět: Citovat

anarki napsal(a):
anténu jsem přecijen ještě nikdy nevyráběl Smile

tak ti nezbývá, než to jednoduše zkusit . . . třeba podle podle obrázku.
Anténu pak vložit do plastové lišty venku na zeď garáže.
Měla by být od vjezdu do dvora vidět . . .



antena 433 MHz.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  antena 433 MHz.png
 Velikost:  21.72 kB
 Staženo:  387 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 6:32    Předmět: Citovat

A místo RG58 ještě něco lepšího, třeba RG223/U. Každý decibel bude dobrý....
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund