Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak správně používat LBL (Heidenhein) - začátečník
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po březen 06 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Ahoj,
zítra Ti napíšu něco k používání korekcí, zatím Ti tady dám dva odkazy na návody.
Kompletní manuál:
http://content.heidenhain.de/doku/tnc_guide/pdf_files/TNC400/286060-xx/bhb/309_740-80.pdf
Jednoduchý průvodce:
http://content.heidenhain.de/doku/tnc_guide/pdf_files/TNC400/286060-xx/lotse/309_742-82.pdf
Je to na TNC410, ale je to téměř stejný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út březen 07 2017, 17:16    Předmět: Citovat

Díky za návody. Mám v práci plný manuál přímo pro ten náš stroj, nicméně tam je to popisované v "Géčkách". Pak mám příručku, kde jsou rozepsané (rozkreslené) jednotlivé cykly. Ta je bohužel v němčině, ale je to systémem - část kódu a vedle něj obrázek co to dělá. Takže ta němčina není v podstatě ani potřeba.

Jinak dneska sem si nechal koupit ten plast jako podložku. Už ho mám v práci a tak zítra to snad vyzkouším.

Taky jsem se teď pohrál trochu s jednotlivými programy a teď už to snad bude lepší... Smile
Jak je z programu vidět, vypustil jsem kapsové frézování pro "hranaté" otvory a nechávám objet jen obrys. Taky u těch moc drážek využívám cyklus "frézování drážky". Všechny tyto operace jsou s postupným zanořováním o 0.2mm -krom "vyvrtání" 2 otvorů. Taky jsem tedy navýšil S otáčky cca dle výpočtů Smile Posuv jsem pak dal na F500 když to tedy bude brát ty 0.2mm (můžu dát víc?). A co u těch kruhových kapes? Může být těch F500 nebo je to moc/málo.

Tady tento náš rozhovor mi dává opravdu moc cenné informace. Fakt moc díky za pomoc! Snad zajedu do Znojma pozvat Tě na pivo! Smile



5.jpeg
 Komentář:
Zadní panel - ten by měl být komplet.

Stáhnout
 Soubor:  5.jpeg
 Velikost:  148.23 kB
 Staženo:  296 krát


6.jpeg
 Komentář:
Přední panel - vynechal jsem hlavní vypínač a LED diodu - ještě nevím jaké tam dám..

Stáhnout
 Soubor:  6.jpeg
 Velikost:  121.08 kB
 Staženo:  309 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: út březen 07 2017, 18:50    Předmět: Citovat

Ahoj, jsem rád, že Ti to pomůže.
Ta knížka s těmi rozkreslenými cykly by měla být ta z toho druhého odkazu.
Pokud to budeš brát po 0.2mm, neměl by být problém tam dát posuv 1200-1600. Dost záleží na kvalitě pohonů stroje, zejména u kruhu se Ti to projeví větší ovalitou. Je to potřeba vyzkoušet. Na začátku jsem se zapoměl zeptat na jakém stroji to vlastně děláš. Obecně se dá jít s posuvem dost vysoko (u 3mm to odhaduju až na 0.5mm/ot.), fígl je v tom, že ten záběr je tak malej, že se fréza neulomí. Záleží na tom, jak moc ji máš vysunutou z hlavičky. Pokud ji máš hodně vysunutou, může se stát, že Ti začne "uhýbat", a to kolmo na směr posuvu. Pokud si dobře vzpomínám, tak u TNC407 se posuv u kruhové kapsy vnitřně přepočítával na úhlovou rychlost, takže by i kapsa neměla dělat problém. Je to závislé na stroji.
Nyní k těm korekcím:
Korekci nalezneš v tabulce nástrojů, je tam délková a poloměrová. To samozřejmě znáš a používáš. To, jak má systém používat korekci, je vlastně zadáno v bloku TOOL CALL. Při zadání se Tě ptá na osu nástroje. Ty tam zadáš Z, tím oznámíš systému, že má používat délkovou korekci v ose Z a poloměrovou v ostatních osách (rovina X-Y). U systému Heidenhain jsou dva způsoby zadávání pohybu. První, historicky pocházející z dob pravoúhlého řízení, používá možnosti R0, R+, R-. R0 znamená, že nástroj jede na zadanou souřadnici osou nástroje, R+ způsobí, že nástroj přejede o poloměr dál, R- způsobí, že násroj zastaví o svůj poloměr dřív. Pravoúhlý režim vypadá asi takto: X100 R0 FMAX M3, čili není tam žádné L. V pravoúhlém režimu je možný pohyb pouze v jedné ose. Někdy se dá s výhodou použít při frézování plochy, kde jednoduše prodloužíš dráhu pomocí R+. Pozor, nikdy se nesmí kombinovat s bloky lineární a kruhové interpolace (L, C, CR ...), pokud je zařazená poloměrová korekce R+, R-, RL, RR.
Druhý způsob, ten, který používáš, je lineární a kruhová interpolace, kdy může jet nástroj jakoukoliv dráhou. Pokud obrábíš nějaký tvar, nemusíš přepočítávat dráhu podle poloměru nástroje, ale s výhodou použiješ tu korekci. Jen je potřeba dodržet několik zásad, které platí obecně pro všechny CNC řízení a jazyky. Níže si popíšeme objetí čtverce 100x100, nula bude pro lepší pochopení uprostřed čtverce. Nástroj má průměr 10mm.
První pohyb musí být poblíž k obráběnému obrysu, a to bezpodmínečně osou nástroje do vzdálenosti větší, než je poloměr nástroje.
L X+0 Y+56 R0 FMAX
Další pohyb bude v ose nástroje na hloubku obrábění.
L Z+3 FMAX
L Z-1 F80
Další pohyb je kolmo k obrysu, zde se zařadí korekce RL, RR.
L X+0 Y+50 RL F100
RL znamená, že budeš obrábět od obrysu vlevo. Toto si nejlíp uvědomíš tak, že si představíš, že jsi fréza a jdeš po požadované dráze okolo obrysu (stěny). Pokud jdeš od obráběné stěny vlevo je to RL, pokud vpravo, je to RR.
Dále jsou pohyby popisující obrys, korekce se nemění, čili není v bloku zapsána.
L X+50
L Y-50
L X-50
L Y+50
L X+0
Dalším pohybem odjedeš od obrysu a zrušíš korekci. Zde zase platí stejné pravidlo jako pro najetí, tj. dráha musí být větší, než poloměr nástroje.
L Y+56 R0
Pak už jenom odjezd, atd., ale to už znáš.

Znovu a pohromadě:
L X+0 Y+56 R0 FMAX
L Z+3 FMAX
L Z-1 F80
L X+0 Y+50 RL F100
L X+50
L Y-50
L X-50
L Y+50
L X+0
L Y+56 R0
L Z+3 FMAX

Jen pro zajímavost a srovnání to stejné v ISO kódu:
G0 G40 X+0 Y+56
Z+3
G1 Z-1 F80
G41 X+0 Y+50 F100
X+50
Y-50
X-50
Y+50
X+0
G40 Y+56
G0 Z+3

Tento postup, který jsem Ti popsal, funguje naprosto u všech CNC systémů. Heidenhain si nechá líbit moměrně hodně věcí, např. není nutné najíždět kolmo na obrys, má spoustu užitečných funkcí na najetí a odjetí od obrysu, ale tím jsem Ti nechtěl plést hlavu.
Doufám, že jsem Ti v tom neudělal moc velkej guláš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út březen 07 2017, 19:38    Předmět: Citovat

Opět velké díky za odpověď. R0 RL RR už celkem chápu. V podstatě dám přesný obrys, který potřebuju (bez toho aniž bych odpočítaval rádius) a jen použiju LR nebo RR. Ale není mi jasné pokud pojedu vepředu nebo vzadu co tam zvolit... No asi si vytvořím nějaký testovací program a budu to zkoušet... Smile

Jinak kdybych si včera uvědomil to zadávání souřadnic na zanořování IZ- tak bych ten U obrys dělal cca tímto způsobem (psáno jenom pozicování):

LBL 1
L IZ-1
L IX-55
L IY-10
L IX+55
L IY-15
L IX-55
L IY-10
L IX+55
L IY+35
CALL LBL1 REP 4
LBL0

No a přesně na takovéto věci jsem chtěl zjistit jak správně ty labely používat. Teď už to (snad) vím... Smile

Takže říkáš rychlost můžu dát 1200-1600. Dám raději jen 1000. Třeba tu trojku nezlomím... Smile A když jo, tak krom těch drážek to můžu dělat 4, 5 nebo 6mm a ty už snad vydrží...
Co jinak říkáš těď na ty programy? Je tam vidět aspoň nějaký pokrok? Smile

Jinak co se stroje týká, tak je to MAS MCV 1000 CNC z roku 1997 ( http://www.wotol.com/mas-mcv-1000-cnc-1016-mm/second-hand-machinery/prod_id/405524 ). Má repasované pojezdy, takže by měl být relativně přesný. Jediné co zlobí je kolotoč na výměnu nástrojů a tak ho nepoužíváme. Pokud je v programu víc nástrojů, tak se mění ručně. Taky nám nedávno přestalo fungovat ovládací kolečko, protože jeden brigádník při čištění mašiny zavadil o kabel a vytrhl ho z konektoru. No a jelikož ten kabel byl už na několika místech spravovaný lepící páskou, tak jsem ho doma měnil za nový... https://goo.gl/photos/xePAomSxDTm61JQ3A

Tady jsem dokonce našel nějaké videa, které jsem si udělal, když jsem s tím cca před rokem v podstatě začínal... https://goo.gl/photos/9DkHaFm6MWdn6FDD9 Smile

CO se G (ISO) týká, tak jsem rád, že jsem se trochu naučil alespoň to co umím a učit se něco dalšího už nee... To už bych nedal... Navíc co jezdíme do jedné obráběčské firmy, tak to ISO tam nikdo taky nepoužívá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: út březen 07 2017, 20:42    Předmět: Citovat

Nevím, co myslíš pod pojmy vepředu nebo vzadu. Zkusím to polopatě:
Představ si, že obíháš třeba okolo stolu. Pokud obíháš po směru hodinových ručiček, jsi pořád od toho stolu vlevo - RL, pokud budeš běhat proti směru hod. ručiček, jsi od toho stolu vpravo - RR. Pokud budeš takto běhat třeba uvnitř bazénu, tak to bude podobné - pokud běháš po směru hod. ručiček, jsi od stěny bazánu vpravo RR, a naopak. Ta korekce vyjadřuje pouze vztah nástroje k obráběnému obrysu vzhledem k pohybu.
Jinak to ISO jsem Ti tam dal jen pro příklad, že je to vlastně to samý. Používat ISO na Heidenhainu je blbost a absolutní nevyužití potenciálu skvěle navrhženého systému. Co se týče toho učení, dal ses na profesi, kde se budeš učit celej život. Pokud ne, velmi rychle zakrníš. Já to dělám od r. 1992, nejprve jako obsluha, nyní již 16 let jako programátor a učím se pořád. To bohužel jinak nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út březen 07 2017, 21:09    Předmět: Citovat

Jo už sem to pochopil. Udělal jsem si test program kde jsem měl kostku 50x50x10mm a od osy jsem jezdil na různé strany s R0 (to jelo po ose), RL (jelo vlevo) a RR (jelo v pravo). A měnilo se to podle směru frézování. No nicméně s tímhle si budu muset ještě pohrát abych to nějak dostal do hlavy pořádně. Zatím raděj budu jezdit R0 a počítat s poloměrem... Smile

Jinak tuto profesi jsem si nevybral, dělám svářeče. K té frézi jsem byl víceméně donucen, jelikož tom kolegovi se na tom nechce dělat... Moje hlavní činnost v práci je asi taková: http://rellik.rajce.idnes.cz/TIG/ http://rellik.rajce.idnes.cz/Svarovani_2016/

Co se jinak týká takového trochu "většího" frézování, tak jsem si dělal svěrák do dílny. Větší část jsem dělal na tom Heckertovi a čáct na tom CNC. Tady je pár fotek - http://rellik.rajce.idnes.cz/Sverak/
Pokud se pak podíváš na všechny mé albumy, tak zjistíš, že dělám kde co... Smile

Zítra vyzkouším ofrézovat ty plechy. Pak dám vědět jak jsem dopadl... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 21:03    Předmět: Citovat

Ahoj,
tak dnes to prošlo přes frézku "naostro". Udělal jsem změnu u předního panelu a to tu, že jsem to vyjížděl 5mm frézou. Zadní panel zůstal beze změny. Nicméně jsem u něj udělal trochu chybu. V programu jsem nepočítal s tím, že střed "vyjížděné" hranaté díry budu fixovat šroubkem a tak si fréza o něj cvrnkla a přišla tak o jeden zub Sad Nicméně u těch 6000 otáček se to ani moc neprojevilo. Jak to všechno dopadlo je na fotkách... Smile https://goo.gl/photos/k2ZPvU6xSzK3jXnC9
Je tam i foto toho silonu na který jsem to přišrouboval. Jo a ještě ten přední panel jsem pak použil obráceně...

Ještě by to chtělo nějakou "ojehlovací" frézu pro začištění těch otvorů aspoň z té pohledové strany. Začistění těch drážek ručně bylo celkem šílené. Ještě že to budou jen dva kusy pro mou potřebu...

Jinak jsem ještě studoval to RR a RL a myslím, že už sem to pochopil:
pokud vezmu čtverec a budu hodit v něm po směru hodinových ručiček, tak bych použil RL, pokud bych chodil proti směru, tak RR a pokud bych chodil kolem (venkem), tak by to bylo obráceně. (Je to tak?)
Pak bych tedy mohl zadávat "hotové" rozměry a nemusel odpočítávat rádiusy. Chtěl jsem to vyzkoušet na těch dírách dnes, ale netroufl jsem si... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Korekcí se fakt neboj, jen Ti to práci usnadní. Zkus se držet pravidel, co jsem Ti napsal. Programy máš na začátečníka (jak se nazýváš) relativně slušný, jen jsi na to šel trošku od konce. Proto jsem chtěl nějakej výkres, líp by se na tom dělaly příklady. Ten zásobník nástrojů (někdo to nazývá kolotoč, někdo deštník) si nechejte opravit, zbytečně si tou ruční výměnou otloukáte kuželovou dutinu vřetena. Pokud se soustředíš na to, jak tam ten nástroj strkáš, všimneš si, že občas ťukneš koncovkou o dutinu. Pokud se do dutiny podíváš, zhrozíš se, jak je poťukaná. Samozřejmě s kuželem ISO40 je to menší "tragédie", než s ISO50. Napiš mně typ toho ručního kolečka, mrknu se, jestli nemám někde zapojení konektoru a kabelu.
Jinak jsem koukal na tvoji práci, máš tam pěkný věci, koukám, že jseš takovej "Ferda mravenec". Sváry máš pěkný, celkově je vidět, že si umíš s prací vyhrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 21:45    Předmět: Citovat

Budu dělat ještě jednu sadu těch panelů. Zadní bude stejný, jen to připojení napájení bude o 90° otočené.
Přední panel ovšem bude úplně jiný. Budou tam dva menší displeje, 5 tlačítek, 4 diody... Prostě víc prvků. Tyto panely budou jen z 2mm AL plechu (tyto byly 3mm). Tam už vyzkouším frézování s těmi korekcemi abych dával koncové rozměry. Pokud to pokazím, tak si cvaknu plech nový. Té dvojky mám ještě celkem dost, takže můžu zkoušet...
K tomuto už si budu muset udělat výkres, jelikož to všechno od sebe bude v určitých rozměrech max +- 0.2mm. Jak něco zase stvořím, tak to můžem probrat.
Jinak ty LBL, jsem snad už zvládl (alespoň základ jak to použít). Snad jsem pochopil i ty korekce nástroje.
Za tyto rady fakt moc díky. Není nad to probrat to s někým kdo tomu fakt rozumí a ne s tím kdo si na to jen hraje (zmíněný kolega).
Co se týká toho, že jsem začátečník, tak opravdu jsem. Podle fotek, jsem se k tomu CNC dostal poprvé v květnu minulého roku. A to jen s informací zmáčkni to zelené tlačítko a jak to dojede, tak dej nový kus. To je to video, jak to vrtá ty díry do těch tří výrobků. Přitom jsem si prohlížel program, který to dělá, pročítal manuál a studoval ty cykly v té německé příručce. Mě prostě učení nových věcí nedělá moc problémy... Řekl bych, že jsem samostatně na té mašině dělal maximálně tak 10 různých věcí, což bylo zejména vrtání, drážkování a kruhové kapsy. Tady tyto mé soukromé výtvory jsou asi nejsložitější věci, které jsem programoval... Takže toho opravdu moc neumím, ale učím se... Smile Teď mi dost pomáhá ten simulátor v PC... Třeba jednou budu místo svářeče obsluha CNC... Very Happy
Takže ještě jednou dík za dosavadní informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 22:01    Předmět: Citovat

Schema zapojení ručního kolečka.
Wink



HR330.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HR330.png
 Velikost:  38 kB
 Staženo:  284 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 9:23    Předmět: Citovat

Diky za schema. Ono tam po tom utrzeni zustaly zbytky kabliku, takze krom 2 dratku jsem vedel ktere kam zapojit. Zbyle dva byly bud a nebo... Podarilo se je trefit, takze kolecko funguje. Zaroven, jsem vycistil zapatlane tlacitka, takze cely ovladac funguje jako novy. Jen ta krabicka uz neni v moc dobre kondici. Pohromade ji drzi lepici paska...

Edit: tady jsem dal video z výroby toho předního panelu... https://youtu.be/oriN8e7Rb4E Smile

EDIT 2: Ještě jsem zapomněl. Ta německá příručka s těmi cykly a příklady vypadá tak: https://goo.gl/photos/Tk96aojsvcSTJqrF7 Hmm teď se dívám, že jsem vyfotil špatnou, tato je v ISO kódu (Géčka), ta druhá je úplně stejná jen v tom jazyku na který jsem zvyklý. Nevím vlastně ani jak se jmenuje... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 20:50    Předmět: Citovat

Ta příručka je fakt hodně podobná té z druhého odkazu. Jinak jazyk programu s Géčky se jmenuje ISO, to co používáš je Dialog HEIDENHAIN.
Koukal jsem na to video, jsem rád, že se Ti to povedlo. Posuvu ses trošku bál, že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 21:28    Předmět: Citovat

Tak u té 5mm frézy jsem dal otáčky 5000 a posuv jsem měl 800 nebo 1000 už nevím kolik jsem tam nakonec dal... Smile Nicméně to zanořování jsem raději dělal pomalu. U té trojky sem dal 6000 toček a určitě 1000 posuv, který jsem pak ještě přitočil při frézování ručně na 120% což bylo F1200 a jelo to pěkně... Až teda na ten šroubek nad který sem vyjel málo, jelikož jsem s ním původně nepočítal...

Jak to pak celé vypadá je tady http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017/ Smile

Ještě budu dělat něco podobného jak jsem nastiňoval. Tam budou dva menší displeje atd...

Jinak jsem se ještě zkoušel hrát s těmi korekcemi.
Udělal jsem si čverec X+50 Y+50 Z-10
A zkoušel to objíždět dokola se zanořením Z-2

Jel sem od 0 :
IY+50
IX+50
IY-50
IX-50

S R0 to jelo jak jsem zvyklý - středem - udělalo čtverec - pro mě OK Smile
S RL to jelo venkem
S RR vnitřkem.
Nicméně začátek pohybu to dělalo středem, takže počáteční roh byl vždy přejetý. Musel jsem začít a končit o rádius nástroje aby mi to udělalo stejně jako s tím R0 a odečteným (přičteným) rádiusem. Na to je určitě taky nějaký fígl, na který jsem nicméně nepřišel... Mám to uložené i jako obrázky pro ukázku, ale už nejsem u PC, kde to mám. Kdyžtak zítra to přidám do přílohy...

EDIT: Ty příručky mám stahnuté a myslím že jsou přímo i pro ten systém i350. Ono první, než se něco ptám, tak si raděj info hledám sám a až když nevím, tak hledám, kde bych mohl dostat odpověď. A jak vidím, trefil jsem se dobře... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 19:52    Předmět: Citovat

Znuvu si prohlédni toto:

L X+0 Y+56 R0 FMAX
L Z+3 FMAX
L Z-1 F80
L X+0 Y+50 RL F100
L X+50
L Y-50
L X-50
L Y+50
L X+0
L Y+56 R0
L Z+3 FMAX

To najetí z Y56 R0 na Y50 RL tam je důležité! Taktéž i odjezd z Y50 na Y56 R0.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 20:39    Předmět: Citovat

Ahoj,
tak jsem zkoušel ten příklad. Je (byla) v něm nejspíš chyba. Pokud vycházím z toho, že nulový bod mám u sebe vlevo, tak zadní stranu to začalo dobře, další strany to už dělalo 2x delší než materiál. Tyto řádky jsem musel dát na 0 nebo odjíždět inkrementálně (nebo jak se to píše, prostě IY, IX). Nicméně bych řekl, že tohle je dobré pro frézování vnějšího obvodu. Pokud bych dělal v ploše obdélníkovou díru (drážku), tak mi to ten jeden roh přejede mimo. Zkoušel jsem to i doladit aby to objelo jen tu drážku, ale přijde mi to teda o dost složitější, než to prostě přejet v tom R0 a počítat s rádiusem.
Další věc co jsem si všiml, tak při tom obíhání materiálu se při použití korekcí drží stále fréza u materiálu (i na tom rohu). Při R0 vždy vyjede mimo, takže by pak najížděla v podstatě znova (pokud by se tedy jen začišťovalo a záběr by byl menší než rádius.

No myslím, že zatím zůstanu u toho "mého" R0, než si to pořádně prozkouším n tom simulátoru... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund