Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak správně používat LBL (Heidenhein) - začátečník
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út únor 28 2017, 21:37    Předmět: Jak správně používat LBL (Heidenhein) - začátečník Citovat

Zdravím vespolek. V práci občas stojím u CNC frézy se systemém Heidenhein TNC 407. Je to už 20 let starý stroj, nicméně pro naše potřeby dostačuje. Dělají se na něm jen drážky, kruhové kapsy a samé jednoduché úkoly... No nicméně to vás asi nezajímá.
Já osobně jsem se k tomu stroji dostal před cca půl rokem (vůbec poprvé u CNC), kdy jsem se začal systémem pokus omyl učit toto základní programování. Chtěl bych se posunout trochu dál. Zejména v používání "podprogramů" LBL. Dělám totiž většinou více stejných operací (drážek) a psát dlouhý kód s opakujícími souřadnicemi se mi moc nechce. Na to by se právě dal využít ten LBL. Dnes jsem si nainstalovat simulátor HEidenhain iTNC 530 a na něm zkoušel. Je to sice trochu jiný systém, ale základ je stejný.
Teď budu dělat 20 drážek (po 10 ve dvou řadách) a nějak si s tím nedovedu poradit. Sice jsem to nějak udělal, ale nevím jestli je tento postup správný.
Poradí prosím někdo jak upravit kód co je na obrázku v příloze?
Je tam i grafika jak by to mělo vypadat.
Díky za případné rady.



1.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpeg
 Velikost:  183.14 kB
 Staženo:  514 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 12:21    Předmět: Citovat

Ahoj,
tady máš jednu z možností, použil jsem tam starý cyklus "Frézování drážky".

0 BEGIN PGM drazky2 MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-220 Y-149 Z-2
2 BLK FORM 0.2 X+0 Y+0 Z+0
3 * - FREZA 3
4 TOOL CALL 1 Z S3000 ;FREZA 3
5 L Z+100 R0 FMAX M13
6 CYCL DEF 3.0 FREZOVANI DRAZKY
7 CYCL DEF 3.1 VZDAL.2
8 CYCL DEF 3.2 HLOUBK-3
9 CYCL DEF 3.3 PRISUV3 F150
10 CYCL DEF 3.4 X+3
11 CYCL DEF 3.5 Y-30
12 CYCL DEF 3.6 F150
13 L X-30 Y-20 R0 FMAX
14 LBL 1
15 L Z+2 R0 FMAX M99
16 IX-8 R0 FMAX
17 CALL LBL 1 REP15
18 LBL 0
19 L X-30 Y-60 R0 FMAX
20 CALL LBL 1
21 L X-30 Y-100 R0 FMAX
22 CALL LBL 1
23 L Z+100 R0 FMAX
24 STOP M2
25 END PGM drazky2 MM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 19:00    Předmět: Citovat

Díky za odpověď. Ta mi potvrdila, že label může na konci své definice volat sám sebe. S tím cyklem jsem to taky zkoušel, je to trošku složitější bych řekl na zadávání parametrů. Ten cyklus se vyplatí pokud bych dělal drážku širokou třeba 4mm ale měl přitom jen 3mm nástroj. Tady na ty 3mm drážky použiju rovnou 3mm frézu.
Jinak jsem to programoval aby to co nejmíň přejíždělo ve volném prostoru a tudíž ty drážky dělalo jako "obdelníkový průběh sinusovky http://www.audified.com/projekt/vavcjamu/page76/page86/files/sf-ctv.jpg ".
Asi tak: https://youtu.be/bT5VAvJAPCw

Při tomto mém postupu je výsledný čas ze simulátoru 3:43
Při použití toho cyklu je čas 6:34 což je téměř dvojnásobek.

Ale i tak díky. Pomohlo mi to, že ten cyklus může volat sám sebe... Smile

EDIT: jinak ten starší zápis cyklu máme i na té mašině v práci...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 8:01    Předmět: Citovat

Ten starší cyklus jsem Ti tam právě napsal, protože nevím, jestli v TNC407 jsou nějaký novější. Co se týká času, tak ten rozdíl se mně moc nezdá. Asi máš v tom simulátoru nastavený malý rychloposuv ve strojních konstantách, nebo je v něm chyba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 16:49    Předmět: Citovat

Tak jsem schválně nechal projet obě verze programu v tom simulátoru. U obou u frézování je rychlost posuvu F200, u přejezdu FMAX.
A opravdu je rychlost s použitím cyklu "Frézování drážky" téměř 2x pomalejší než když to nechám přejet rovnou pomocí pozic.

Video: https://youtu.be/pljYpyCStQg

Jinak v práci je stará verze programu a tam ten cyklus vypadá tak: (Viz příloha)



IMG_20170302_132423.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170302_132423.jpg
 Velikost:  209.83 kB
 Staženo:  452 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 5:54    Předmět: Citovat

Máš v tabulce nástrojů poloměr nástroje 1.5mm? Jinak ti ten cyklus bude drážku projíždět středem a následně ji objede. V tom obrázku ze stroje taky vidím CYCL DEF 3.4 X+8. Pokud je šížka drážky větší než průměr nástroje, cyklus to vyhodnotí jako drážku s dokončením. V tom videu máš použitý nový cyklus, tam se to chová jinak. Proto jsem Ti dal do toho příkladu starý cyklus. Najdeš ho v simulátoru pod položkou SPECIÁLNÍ CYKLY -> OLD CYCLS - cyklus 3, nebo dáš CYCL DEF -> tlačítko GOTO -> 3 -> ENT. Ten nový cyklus chce moc údajů, a to jak v tabulce nástrojů, tak v cyklu, dost blbě se přinucuje k tomu, aby delal to co chceš. Jinak jsem na fotce ze stoje zahlédnul CYCL CALL M5, M5 zastaví otáčky, to přece nechceš. Klidně tam nedávej žádný M, nebo cyklus volej pomocí M99 v pohybovém bloku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 7:01    Předmět: Citovat

Ano v nastroji je definovan polomer 1.5mm. Ta oficena obrazovka jen ukazuje jak vypada cyklus. Program je spravny, vcetne te M5. To byl konec programu. V podstate to delalo jen to co je videt na obrazovce. Drazku 80 dlouhou a 8mm sirokou do hloubky 2mm. Nastroj na to byl 8mm.

S tim simulatorem to vyzkousim najit ty stare cykly. Bude to pro me lepsi, jelikoz je mame v te masine. I kdyz tohle mi problem nedela... chtel jsem hlavne zjistit jak spravne pouzivat ty LBL.

Zitra si mozna zajedu do prace vytvorit to o cem se tu bavime. Tech moc stejnych drazek. Ono je to vlaste fuska pro me. Nicmene i tak nekdy delam na jednom kusu opakujici se operaci a na to je ten LBL idealni...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 8:00    Předmět: Citovat

Ono by to chtělo se bavit o konkrétních případech, výkres určitě pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 15:43    Předmět: Citovat

Výkresy? Tak ty nemám, dělám to z hlavy podle představ jak bych chtěl mít výsledek... Jinak aspoň nástin jak to bude celé. Budou to dva programy (případně jeden s přerušením pro výměnu kusu). A výsledek by měl být cca dle příloh... Smile

Jinak díky za radu s těmi staršími cykly, jeto tam a funguje. Na to jsem zvyklý, s tím se mi dělá o něco líp... Není tam tolik požadavků... Smile

Co se týká nulového bodu vycházím vždy z pravého zadního rohu.
Přední panel se bude frézovat "naležato". Na stojato by to asi nevydrželo ve svěráku po vyfrézování toho velkého otvoru.
Celkově z toho bude krabička na elektroniku... Smile

Mimo náčrty přidávám i zatím vytvořené programy.

Opět upozorňuju, že se to učím sám, takže pokud by to bylo moc nesmyslné, nebo by to šlo jednodušeji budu rád za radu... Smile



3_.jpeg
 Komentář:
Zadní panel, tady bude moc těch drážek...

Stáhnout
 Soubor:  3_.jpeg
 Velikost:  43.79 kB
 Staženo:  412 krát


3.jpeg
 Komentář:
Přední panel - tady se toho moc opakovat nebude...

Stáhnout
 Soubor:  3.jpeg
 Velikost:  14.83 kB
 Staženo:  422 krát


Predni_panel.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Predni_panel.jpg
 Velikost:  127.02 kB
 Staženo:  469 krát


zadni_panel.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zadni_panel.jpeg
 Velikost:  98.82 kB
 Staženo:  447 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so březen 04 2017, 13:50    Předmět: Citovat

Ahoj,
teď nemám moc čas, zítra Ti k tomu něco napíšu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so březen 04 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Ahoj,
tak jsem si to dnes zajel vyzkoušet nanečisto do práce. Předtím jsem ještě i ten zadní panel přeprogramoval "naležato", jelikož jsem chtěl omezit co nejvíc deformace. No nicméně nepomohlo. I když jsem dal rychlost zanořování frézy na F80 a otáčky na S2000, tak mi to tlačilo ten plech při zanořování dolů. Rychlost posuvu po zanoření pak F200. Výsledek je tedy pak takový, že mi to profrézovalo krajní drážky, ale ty co byly uprostřed jsou v podstatě jen "narýsované". Výsledek viz - https://goo.gl/photos/Ub9P5zxYmQoKXnNN8 Ukončil jsem to po té co jsem viděl, že to nemá cenu.
Jaké bych měl dát rychlosti pro frézování 2mm AL plechu frézou o průměru 3mm? Pouštět i vodu M13 nebo nechat na sucho M3? Při frézování obyč oceli problém nemám, to vycházím plus mínus s hodnot, které používám i na klasické ruční fréze Heckert http://stroje.inzertplus.cz/big.php?obrazek=38537.jpg

Další pokus již budu raději dělat na sešroubované krabičce, kde budou všechny hrany plechu podepřené. Pak to snad už půjde líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 20:35    Předmět: Citovat

Ahoj, začneme popořadě, neboj, tak zlý to nemáš.
- V bloku 4 - TOOL CALL máš F200 - toto je v Tvém programu nefunkční. Je to novější možnost zadání posuvu pro lepší přehlednost, např. pracovní posuvy, pokud to chceš využít, musíš místo posuvu v pohybovém bloku zadat FAUTO.
- V bloku 5 programuješ pohyb XYZ, obecně to nevadí, ale už při odlaďováví programu je pro Tebe lepší dát nejprve pohyb Z100, XY dát až do dalšího bloku. Toto se Ti vrátí bezečnějším startem, kdy nemusíš hned hlídat všechny tři osy a určitě snadněji uhlídáš kolize. Tím, že dáš do jednoho bloku XYZ nic neušetříš.
- Cyklus můžeš volat dvěma způsoby, Ty jsi zvvolil CYCL CALL, ale máš ještě možnost použít M99, např. L Z2 R0 FMAX M99.
- Funkce M3, M13 atd. jsou tzv. modální, tudíš je stačí zadat jen jednou, dokud je nezměníš jinou funkcí ze stejné skupiny (např. M5), jsou stále platné.

Tolik zatím k programu.
Pokud chceš frézovat hliníkový plech 1.5mm, nemůžeš ho při takových rozměrech upínat do svěráku, protože když ho dotáhneš, tak se dost deformuje. Toto je vhodnější upnout upínkami na nějakou podložku na stůl. Jako podložka poslouží buď nějaký plast, hliníkový plech, já v nouzi pro jeden kus používám klidně i papír ve více vrstvách, akorát je nutno dát pozor na hloubku, abys nefrézoval stůl.
Co se týká řezných podmínek - řezná rychlost pro hliník je u HSS nástroje cca 60m/min a musí se chladit, nejraději lihem. Tobě postačí emulze. Hloubka záběru při frézování celým průměrem je cca polovina průměru nástroje. Vzorec pro výpočet - S = 1000*Vc/∏*D, kde S jsou otáčky, Vc je ta řezná rychlost, D je průměr nástroje. Pro frézu 3mm je to S=6369 otáček za minutu. Posuv bych viděl tak 0.02 na zub, F=Fz*S*z, F je posuv v mm/min, Fz je posuv v mm na zub, z je počet břitů nástroje, pro Tvůj případ je to F=250 mm/min. Přísuv (zanoření) bych raději zvolil přibližně poloviční, frézy moc nemají rády vrtání.
Další možnost máš nefrézovat hned plnou hloubku, ale "vyjezdit" to po cca 0.15mm posuvem cca. 1200mm/min. Toto je trošku pomalejší a náročnější na programování, ale je to jistota, což je pro kusovou výrobu důležité.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2017, 21:17    Předmět: Citovat

Díky za velmi prospěšné informace. Zejména jak to správně frézovat.
Co se těch M funkcí týká, tak ty celkem znám nazpaměť (aspoň teda ty nejvíce používané M2, M3, M5, M8, M9, M13, M99). Ty používám běžně. Používal jsem na volání cyklů i tu M99, ale kolega co je trochu víc zběhlý mě přesvědčoval, že je lepší používat CYCL CALL. Ono je to možná jen víc vidět v tom programu.
Ta F rychlost u volání nástroje u toho našeho stroje není, tu dávám jen v tom simulátoru a vím, že nemá moc vliv, jelikož stejně ty rychlosti pak zadávám přímo u operací.

Pro to frézování po menších vrstvách bych to předělal na cyklus frézování drážky a asi to bude lepší než rovnou brát ty 2mm.
Druhá věc co asi změním bude ta u toho předního panelu u toho velkého otvoru. Udělám cyklus s větším nástrojem a menším otvorem, který pak na přesný rozměr dodělám tou 3mm frézou. To už pak nebude cyklus, ale pozicování... Jinak by to asi trvalo šíleně dlouho...

Ještě se zeptám. Musím u L po zadání souřadnic dávat ty další parametry D0 R0.. nebo můžu napsat například jen

L X-20 Y-50

Případně na konci ještě rychlost posuvu na pozici podle požadavku FMAX nebo se zadáním potřebné rychlosti.

Takže frézovat to mám teda na podložce, ideálně plastové. To by asi šlo zařídit.
A co si myslíš o tom frézování na sestavené krabičce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po březen 06 2017, 9:56    Předmět: Citovat

Při zadávání souřadnic je dobré na začátku nadefinovat stav nulové korekce (nástroj středem), tzn. R0.
2 L X-100 Y-30 R0 FMAX
V dalších blocích je pro přehlednost lepší psát jen to, co se mění. Posuv je modální, pokud použiješ FMAX, tak to jede rychloposuvem jen v bloku s FMAX, v následujícím to jede naposledy použitým pracovním posuvem (narozdíl od ISO kódu, kde si to rychloposuv pamatuje do odvolání). Pokud zavedeš korekci RL, RR, opět to platí do odvolání pomocí R0. Pozor, R0 v pohybu jen v ose Z se může podle typu systému chovat odlišně. Pokud máš někde odjezd Z, je jepší si zvyknout tam to R0 nedávat. Pokud je to první najetí, R0 ničemu neškodí, protože v následujícím bloku je stejně X.. Y.. R0. Tak stejně je to při odjezdu Z, korekce musí být odvolána již v pohybu XY.

Tady máš příklad použití konturového frézování, tímto způsobem to můžeš lehce vypichnout. Je to nejjednodušší způsob, jak programovat uzavřenou konturu. V labelu obrysu nesmí být posuv ani pohyb v ose nástroje (Z), obrys se nesmí překrývat, ani nesmí být neuzavřený (prostě tam kde začne, tam musí skončit), RL je korekce vlevo, zde to hlavně určuje, zda jede nástroj uvnitř nebo vně obrysu. Směr obrábění se určí v definici cyklu - DR+ nebo DR-. Polohu pro start cyklu je nejlepší dát někde dovnitř obrysu. Máš tam příklad pro obdélník (dal jsem Ti tam i příklad zaoblení) kruh. Pozor, způsob popisu kontury je odlišný od běžného pozicování, chybí v něm nájezd a výjezd.
Jinak na sestavené krabičce narazíš na problém s rovinností - těžko ji upneš tak, aby jsi měl všude stejný záběr, bude to mít dost špatnou tuhost, asi to bude podobné, jako v tom svěráku. Další problém je, že když se Ti to nepovede, tak to děláš celé znovu. Raději bych to frézoval na podložce.
Co se týče používání CYCL CALL vs. M99, je to na zvyku, já jsem si zvykl na M99. K M99 je třeba pripomenout ješte funkci M89, to je dobré pro vrtání - u první díry dáš M89, u dalších nic a u poslední M99. Toto Ti ušetří dost psaní, ale je třeba mít na paměti, že se cyklus provede v každém dalším bloku, nezávisle na tom, co v něm je napsáno.

Příklad M89:

20 L X-100 Y-25 R0 FMAX M89
21 L Y-50 FMAX
22 L X-80 FMAX
23 L Y-25 FMAX M99
Pokud nadefinuješ třeba vrtání (cykl 200), vyvrtá to 4 otvory na zadaných souřadnicích, opět to může být v LBL, pak si u každého nástroje nadefinuješ cyklus a zavoláš LBL.

Příklad pozicování - stejná dráha, jako LBL1:

20 L X-100 Y-25 R0 FMAX
21 L Z+3 FMAX
22 L Z-1 F80
23 L Y-20 RL F160
24 L X-120
25 L Y-80
26 L X-80
27 RND R10 ;ZAOBLENI
28 L Y-20
29 L X-100
30 L Y-25 R0
31 L Z3 FMAX

Konturové frézování:

0 BEGIN PGM OKNO MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-200 Y-100 Z-1.5
2 BLK FORM 0.2 X+0 Y+0 Z+0
3 TOOL CALL 1 Z S6000
4 L Z+100 R0 FMAX M13
5 ;DEFINICE CYKLU - CYKLUS 16 JEN OBJIZDI KONTURU, ZDE SE NADEFINUJI~
PARAMETRY OBRABENI
6 CYCL DEF 16.0 KONTUROVE FREZOVANI
7 CYCL DEF 16.1 VZDAL.3 HLOUBK-1.5
8 CYCL DEF 16.2 PRISUV0.15 F150 DR+ F1200
9 ;CYKLUS 14 URCI JAKY SEPOUZIJE LBL OBRYSU
10 CYCL DEF 14.0 OBRYS
11 CYCL DEF 14.1 LBL OBRYSU1
12 L X-100 Y-30 R0 FMAX
13 L Z+3 R0 FMAX M99
14 L Z+100 R0 FMAX
15 CYCL DEF 14.0 OBRYS
16 CYCL DEF 14.1 LBL OBRYSU2
17 L X-150 Y-30 R0 FMAX
18 L Z+3 R0 FMAX M99
19 L Z+100 R0 FMAX
20 STOP M2
21 ;
22 LBL 1 ;POPIS OBRYSU - OKNO
23 L X-100 Y-20 RL
24 L X-120
25 L Y-80
26 L X-80
27 RND R10 ;ZAOBLENI
28 L Y-20
29 L X-100
30 LBL 0
31 LBL 2 ;POPIS OBRYSU - KRUH
32 CC X-160 Y-50
33 L X-160 Y-20 RL
34 C X-160 Y-20 DR+
35 LBL 0
36 END PGM OKNO MM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 636
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: po březen 06 2017, 19:35    Předmět: Citovat

Fakt moc díky za tvé rady! Dnes jsem se dozvěděl, že ten kolega co mi radí, na tom není o moc líp než já. Krom toho, že byl jen na nějakém školení, kde se spíš bavili o psaní programu v "Géčkách". Na toho našeho heidenhaina má spešl sešit, kde si kde co píše a dokonce tam má i napsané, jak to vůbec zapnout. Tím nechci říct, že umí míň než já. Díky tomu "kurzu" má asi větší přehled, ale co se rychlostí posuvů a otáček týká, tak bych řekl, že je úplně mimo... Není pro něj problém brát 16mm frézou třeba 5mm naráz bez vody a šíleným posuvem, že jen jiskry létají... Není pro něj problém během 100mm zlikvidovat naprosto novou frézu. Od něj si už nejspíš radit nenechám. Maximálně s nčím s čím si neporadím
No to jen tak mimo.
Zrovna dnes jsem frézoval něco na co by mi LBL asi pomohl. Šlo o frézování ve tvaru U do hloubky 5mm (v podstatě kontura - viz foto). Ctěl jsem to volat pomocí labelu aby to po objetí zanořilo o 1mm a opět udělalo to samé až do té hloubky 5mm. No nicméně mi to nešlo

Label jsem měl cca:

LBL 1
L Z-2...
L X+40..
L Y+25..
L IX -40..
L X+40..
L IY-25..
L IX-40..
LBL CALL1 REP 4
LBL0

Ale drželo se to stále na 1mm. Až pak mě napadlo, že to zanořování by mělo být asi IZ aby se to pokaždé posunulo dolů. No nicméně ještě předtím jsem to smazal a dělal pomocí "Frézování drážky".
Co se pak týká výkresů pro mé "fušky" tak víceméně jsou to čmáranice na papíře, které pak dodělávám v programu (taky viz fotky).
Jinak jsem se dnes u toho programování "vykašlal" na CYCL CALL a používal M99. Není to ale tak přehledné jako s tím CYCL CALL, tak asi budu i nadále používat tento příkaz.

Co se týká toho R0 tak jsem to zatím ani nijak jinak nepoužíval a vždy počítal s poloměrem nástroje. Takže pokud bych dělal "drážku" pouze polovinou nástroje, tak bych zadal místo R0 třeba R10 a počítal drážku na hotovou míru (viz obrázek)?

Jo a co se týká těch větších děr pomocí kapsového frézování, tak tam ty rádiusy mám jen podle nástroje. Posléze půjdou dopilovat na pravoúhlý roh.

Pro ty plechy jsem si nechal objednat 20mm tlusté plasty na které si to přišroubuju a budu frézovat s minimálním přesahem při zanoření. Pak nebude problém ten plast zase sfrézovat do roviny a použít několikrát dokud půjde rozumně upnout... Smile Taky jsem změnil tloušťku těch panelů. Nebude to z 2mm AL plechu, ale z 3mm.
Těch moc drážek pak předělám na cyklus "frézování drážky" abych mohl využít postupné zanořování a uvidím co to bude dělat... Smile


Fotky:
https://goo.gl/photos/naZr6L8VzmBEzEYJ8



path4172.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  path4172.jpg
 Velikost:  11.66 kB
 Staženo:  399 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund