Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Rubín C392D, dodělání scartu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 22:50    Předmět: Citovat

Takže dneska jsem se v tom aspoň trochu pohnul - už jsem si připravil univerzální desku se scart konektorem a zatím jsem zkoušel rozjet aspoň obraz. Takže - po zapnutí televize byl klasicky šum, po ukostření pinu 2 konektoru X3 šum zmizel (vyplo se OMF) a po připojení videosignálu z DVD přehrávače se objevil černobílý obraz - dokonce se zasynchronizoval, ale někde jinde, než měl - posílám fotku obrazovky. Pin 7 konektoru X3 (přepnutí A255D do VCR režimu) jsem také ukostřil. Ještě jsem dopojil signály RGB a "blank" do MDA3505 (musel jsem doplnit chybějící 75R odpory a 22n kondenzátory), a obraz začal vypadat líp, ale je pořád mimo.

Co s tím? Je potřeba ten kompozitní video signál nějak zesílit nebo upravit? Mám postavit část obvodu, co byla na té desce v Horizontu (SUS-45) a zesilovala (a zároveň přepínala) video? Neměl by být v cestě video signálu nějaký RC prvek (např. v Horizontu je to 220u kondenzátor v sérii a 510R odpor na kostru)?

Přidávám ještě 2 fotky, jak vypadala a teď vypadá obrazovka - mělo by to být uvítací menu z DVD přehrávače.



Fotografie0478_X.jpg
 Komentář:
První pokus - jen černobílé

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0478_X.jpg
 Velikost:  47.54 kB
 Staženo:  63 krát


Fotografie0480X.jpg
 Komentář:
Po zapojení RGB

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0480X.jpg
 Velikost:  53.65 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2017, 23:28    Předmět: Citovat

Máš v háji DC složku videosignálu. Možná jen chybí 75ohm odpor proti zemi na správném místě...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 3:09    Předmět: Citovat

Má svody v bani, ať to prvně dá do pořádku a pak dodělá SCART, ale něco mu radit stejně nemá smysl, protože neví jak televizor funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 5:20    Předmět: Citovat

Zkusím zkontrolovat ten videosignál - uvidím. Jak už jsem psal, tak jsem to připojil na hulváta přímo ze scartu prakticky mezi A241D a A255D tam, kde je na to určené místo - tak jak tady někteří popisovali, že by to mohlo fungovat.


Jo, a to že jsem napsal, že se nevznám v TVP jsem nemyslel tak, že nevím, jak to vůbec funguje, ale spíš tak, že jsou tady určitě větší praktici, kteří mají s podobnýma úpravama cca 30 let starých televizí o dost větší zkušnosti jako já a že si radši nechám poradit, než vymýšlet stokrát vymyšlené - takže si určitě nenechám nakecat takovou kravinu, že mám kvůli přidělávání scartu začít regenerovat obrazovku (i když samodomo regenerátor tady po nebožtíkovi mám). Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 5:42    Předmět: Citovat

Jen okrajově - prošlo mi rukama několik ruských televizorů se SCARTEM - např. SELENA (snad jediná TV "monitorového" typu, která neměla dálkové ovládání, nebo ten HORIZONT (teď už nevím, jestli to byly opravdu HORiZONTy nebo ELEKTRONy - vzpomínám si jen, že ta TV se nedala bez DO ani zapnout ze STAND BY. A žádná z nich na SCART nefungovala - obvykle byl takto špatně zasynchronizovaný, někdy myslím dokonce i negativní obraz. Nebyla to záležitost jednoho kusu, tak jsem pak pracoval z poučkou, že ruský "AV standart" je zřejmě jiný než ten evropský.
Mimochodem, z té fotky nesprávně zasynchonizovaného obrazu je minimálně odvážné tvrdit něco o stavu obrazovky, kór když to nesouvisí s problémem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 5:53    Předmět: Citovat

Já vím, že sovětské přístroje bývají většinou zapojené hodně svérázně (už jsem si s tím taky něco užil), ale tady to snad až tak velký problém nebude - video vstup jde do A255D (někdy tam bývá do K174XA14), což je kopie TDA2593, takže by teoreticky mělo stačit okopírovat část schématu nějaké západní televize, která používala tento IO a měla scart.

A jo, to o stavu obrazovky si myslím taky Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 5:58    Předmět: Citovat

Na prvním obrázku to vypadá jen na nepodstatnou odchylku stupnice šedé, jestli to není dokonce chyba nastavení bílé ve foťáku způsobená částí okolního světla. Na obrazovce může být skutečně bezchybný souběh barev, obraz černobílý bez barevného nádechu.

Že nejede barevný dekodér, je normální, když není zasynchronizovaný obraz.
Každopádně takto se chová televize v případě, že:
-na vstupu je videosignál o amplitudě dost přes 1 V a televize ořezává synchronizační impulsy, nemá tedy čím synchronizovat (to mívá příčinu v tom, že zdroje signálu "počítají" se zátěží odporem 75 Ω, mají totiž také výstupní odpor této velikosti, čili naprázdno nebo při zátěži vyšším odporem z nich do televize leze signál o amplitudě 2 V), nebo naopak
- videosignál je tak slabý, že separátor v A255D (TDA2593 či K174ChA11) není schopný spolehlivě tyto impulsy rozeznat nebo
- videosignál je zapojený na takovou stejnosměrnou úroveň, že s každým impulsem přepíná vstup, protože okamžitá hodnota v impulsu je pod stejnosměrnou úrovní napětí na výstupu A241D

Nějak mi z popisu není jasné, jak jsi tam ten signál připojil, a kam přesně. Schéma by nebylo?
Ale počítej s tím, že bez zasynchronizovaného obrazu nebude správně chodit ani klíčování na úroveň černé v A3505, ten si nastaví barvy podle úrovní, které si zapíše v okamžiku příchodu impulsu SCI, tou v tu chvíli je libovolná barva z kterékoli části řádku, proto "se ji snaží odbarvit a ztmavit", čili úplně blbě a pokaždé jinak (v něm se obnovuje černá dvakrát, ale obraz musí sedět časově proti signálům na RGB vstupech).

Pokus o regeneraci obrazovky je to předposlední, k čemu se přistupuje před její výměnou, když všechno funguje, ale při vypnuté barvě nejde natavit stupnice šedé, tedy černobílý obraz není černobílý v celém rozsahu jasů. Tady na to zjevně není třeba sáhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 6:29    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Nějak mi z popisu není jasné, jak jsi tam ten signál připojil, a kam přesně. Schéma by nebylo?


Prostě jsem to zatím jenom zkušebně (hovadsky) zapojil přímo na pin č.1 (popsaný "Video") na konektoru X3, co je v prostřední části tohoto schématu - abych věděl, jak se vlastně bude TV chovat. Teď jse mi jasné, že musím signál trochu rozumně upravit (na to jsem se popravdě i ptal), např. přidat 75R mezi signál a zem. Večer se na to zkusím podívat osciloskopem.



A ne - obrazovku zbytečně týrat nebudu. Už ticho, šampónku Evil or Very Mad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 9:26    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):
Prostě jsem to zatím jenom zkušebně (hovadsky) zapojil přímo na pin č.1 (popsaný "Video") na konektoru X3, co je v prostřední části tohoto schématu - abych věděl, jak se vlastně bude TV chovat. Teď jse mi jasné, že musím signál trochu rozumně upravit (na to jsem se popravdě i ptal), např. přidat 75R mezi signál a zem. Večer se na to zkusím podívat osciloskopem.
Tohle bude fungovat blbě. Vstupní obvod se dvěma tranzistory tam není jen tak pro nic za nic. Jednak zesiluje signál z úrovně 1Vpp na asi 3Vpp. A také má na výstupu určitou ss složku, která se podílí na přepínání výstupu z OMF. Je to tak, že ten výstupní tranzistor OMF a výstupní tranzistor modulu vstupu jedou do společné zátěže a "zvítězí" ten, který ma vyšší napětí na bázi a tím i emitoru. Zablokováním OMF napětí na bázi toho v OMF klesá. V modulu vstupu VT7 dělá zesilovač se společnou bází a VT5 emitorový sledovač a výstup se správnou ss úrovní http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/sus-45_187.jpg
Je možné, že kdybyste odpojil výstup OMF zcela, tak by se to zasynchronizovalo, ale mělo by to nižší kontrast.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2017, 17:31    Předmět: Citovat

Přesně tak. Stejnosměrná úroveň na pinu 1 musí býtposunutá do plusu tak, aby došlo ke spolehlivému zablokování výstupu OMF. Při menším napětí bude s každým synchronizačním impulsem přepínat na OMF, odkud žádné impulsy pochopitelně nejdou, takže synchronizace chybí.
Ještě se tomu dá odpomoci uzemněním pinu 2X3 třeba tranzistorem sloužícím jako spínač (do jeho báze přivést přes odpor 4k7 proud z pinu 8 scartu). Tím se obrazová mezifrekvence zablokuje.

Amplituda videosignálu z tuneru v tomto bodu je normálně kolem 2 V (temena synchronizačních impulsů mají kolem 1,9 V, úroveň černé přibližně 2,4 V, úroveň bílé pak 3,9 V proti kostře), takže i ten externí videosignál je třeba asi dvakrát zesílit a postarat se, aby jeho okamžitá hodnota napětí kdykoli, tedy ani úroveň temen synchronizačních impulsů, neklesla pod 4,5 V, hodnota 5,2 - 5,5 V úplně stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 0:48    Předmět: Citovat

Změřil jsem výstupní signál z DVD přehrávače - má cca 1Vpp.

Takže postavil jsem ten obvod z horizonta - jako tranzistory jsem použil KC238B a po proměření osciloskopem je výstupní signál posunutý o 6V nahoru, ale má cca 1,5Vpp - vypadá to, že to moc nezesiluje. Televize to teď chytne i bez zablokované OMF, ale obraz je pořád mimo - vypadá jako ten nahoře ve vlákně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 1:00    Předmět: Citovat

Fotka z osciloskopu by nebyla?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 1:01    Předmět: Citovat

Některé STB/DVD vyžadují odpor 75Ω na zem hned na vstupu do TV, ještě před oddělovacím elytem. OMF je potřeba i tak zablokovat, funguje to dohromady - blokování OMF sníží napětí na tranzistoru na jejím výstupu a tak neovlivňuje signál s vyšším ss předpětím přicházející z modulu.
Jak vypadá signál na pinu X3/1, nedochází tam k omezování? Pokud vypadá signál OK, je třeba sledovat cestu do modulu synchronizace, v zapojení může být nějaká drobná odlišnost.
Zesílení je v podstatě dáno poměrem odporů v kolektoru a emitoru, zde (470Ω paralelně s 220Ω) : 82Ω.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 1:20    Předmět: Citovat

Fotky z osciloskopu klidně pošlu, jestli to pomůže.

První je přímo z videovýstupu DVD přehrávače - má cca 1,5Vpp, ale po připojení navazujících obvodů spadne na 1Vpp (na fotce je bez připojení čehokoliv, takže má těch 1,5Vpp).

Druhá je výstup obvodu SUS-45 (to, co je na emitoru tranzistoru VT5) - tvarově to vypadá stejně jako vstupní signál, ale je posunutý o 6V nahoru a zesílený o cca 50% - ale má pořád 1,5Vpp, protože v tuto chvíli má vstupní signál jenom 1Vpp.

Jo, a na obou fotkách je na osciloskopu nastaveý dělič na 0,5V/ dílek a časová základna na 10us na dílek.



Fotografie0491X.jpg
 Komentář:
Vstup do obvodu

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0491X.jpg
 Velikost:  43.52 kB
 Staženo:  71 krát


Fotografie0492X.jpg
 Komentář:
Výstup z obvodu

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0492X.jpg
 Velikost:  51.62 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so březen 11 2017, 1:23    Předmět: Citovat

Tvarově mi to stejně nepřipadá, podle mě jsou synchroimpulzy ale částečně i burst ze strany černé ořezány, jsou nižší než na vstupním signálu. Zkuste se podívat, jak vypadá signál po připojení vstupu modulu, tedy zatížené DVD a jak to vypadá na výstupu modulu bez připojení k pinu X3/1.
Jinak předpokládám, že OMF je blokována přes diodu na zem.
Pokud bude na DVD zobrazena čistě bílá, musí být signál takový, aby rozpětí černá bílá mělo 0,7V při zakončeném výstupu DVD a synchroimpulz měl 0,3V, pokud těchto hodnot přesně nedosahují, stále musí být v tomto poměru. Pokud je hodnota synchroimpulzu výrazně nižší, bude se synchronizací problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund