Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace voltáže potenciometrem?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dfk52



Založen: Feb 26, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 5:04    Předmět: Regulace voltáže potenciometrem? Citovat

Zdar, elektru moc nehovím.

Potřeboval bych nějak regulovat napětí od 0 do 4,8V. (pokus)
Dá se to pouze potenciometrem?Nespálí se?

4 dobíjecí tužkový baterky/1000mAh = 4,8V(5,1V změřeno).
Na ně se budou připojovat(ne naráz, výběr podle situace) pokusné spirály s odporem od 1,8 ohm do 3 Ohmů (nebo i méně než 1,8 ohmu)
Obvodem pro 1,8ohm spirálu prochází při sepnutí proud kolem 1,3A.(oboje změřeno MM)

V zátěži baterie dávají dohromady kolem 3V(změřeno na spirále),
přímo na bateriiích jsou 4V (změřeno na + - výstupu baterií),
na prázdno baterie mají celkem 5,1V
Na spínači, který obvod spíná je v zátěži 1V

Chci nějak regulovat teplotu připojené spirály(lépe řečeno rychlost jejího rožhavení).Nejlíp potenciometrem, ale předpokládám, že tam bude potřeba ještě něco, abych ho neodpálil-a na to se chci právě zeptat
--------------------

4,8/1,3 = 3,6Ohm=6,24W(tohle potenciometr určitě nepřežije) - pro 0v
4,8-1/1,3 =2,9Ohm= 4,94 W - pro 1v
4,8-2/1,3 =2,15Ohm= 3,64 W - pro 2v
4,8-2,6/1,3 =1,7Ohm= 2,86 W - pro 2,6v - hranice
4,8-3/1,3 =1,38Ohm= 2,34 W - pro 3v
4,8-4/1,3 =0,6Ohm= 1,4 W - pro 4v

Spirála musí mít větší odpor, než odpor nastavený na potenciometru, jinak se pontík spálí, pokud nezvládne danou watáž(nahradí vlastně spirálu- už jsem to zkoušel Very Happy ),takže voltáž můžu snížit potenciometrem jen na 2,6V.

Potřebuji tedy pro 0-4,8v potenciometr s rozsahem 0-3,6Ohm, který přežije žhavení 6,24W,což mi přijde jako hodně špatné řešení a předpokládám, že by to mohlo jít udělat nějak efektivněj.

Jak se dá ta regulace napětí tedy nějak jednoduše spáchat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 7:54    Předmět: Citovat

Ne, že by neexistovalo řešení, ale obávám se, abys na jeho realizaci vůbec měl potřebný znalosti a zkušenosti, nehledě na součástkovou výbavu.
Nevím, na co to chceš, ale na běžný MOSFETy je pro plný otevření potřeba vyšší napětí (nutno počítat s poklesem napájecího napětí při zátěži a dále při vybíjení), u bipoláru zase očekávej, že i při plným otevření budeš moct jet třeba jen na ňákejch 70% výkonu vzhledem k úbytku na trandu (a to počítám s tvrdým napájecím zdrojem).
A ať použiješ trand jakej chceš, ideální by byla regulace PWM, jenže ta je poměrně složitá. No a regulace potíkem/reostatem sice možná je, ale musí to bejt výkonovej drátovej potík/reostat, kterej jednak není zrovna malej, ani levnej, jednak má taková regulace mizernou účinnost a spoustu energie na něm protopíš.
Na co to máš?

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 8:59    Předmět: Citovat

Potřebuješ toto :


reostat.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  reostat.jpg
 Velikost:  26.51 kB
 Staženo:  230 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 9:42    Předmět: Citovat

Very Happy
o podobným pokusu jsem už někde četl, byla to snaha vyrobit si e-cigaretu napájenou NiMH, to dotyčný tvrdil, že na to stačí potenciometr ze starý televize, ale že prý časem shoří Very Happy Very Happy

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 9:49    Předmět: Citovat

Musí tam být potenciometr? Nestačilo by několik odporů a přepínač? Případně několik spirál a přepínat přímo ty spirály? K čemu to vlastně bude dobré?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dfk52



Založen: Feb 26, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 12:49    Předmět: Citovat

Díky za reakce.

MetalGod:
regulace PWM- na to se teda opravdu necítím
Ten dráťák jsem už hledal:
tohle by odpovídalo nejvíc, nic jinýho jsem nenašel
http://www.ges.cz/cz/4w-n-2r20-20-GES05303414.html
-snese ale "jen" 4W a je do 2,5Ohmu
- ono by to v podstatě mohlo stačit - s 1-0 volty toho moc nenažhavím, asi to bude zbytečný, ale chtěl jsem to zkusit plynule od nuly.
Když to nechám na 2-4,8v, tak to bude ideální(2,15Ohm/3,64 W potřebuju na 2v) volba.

Je to na e-cigáro pro testování výkonu žhavících spirál - tohle je(bude) takovej testovací univerzální mod ve vývoji Very Happy

dobrman napsal(a):
Very Happy
o podobným pokusu jsem už někde četl, byla to snaha vyrobit si e-cigaretu napájenou NiMH, to dotyčný tvrdil, že na to stačí potenciometr ze starý televize, ale že prý časem shoří Very Happy Very Happy


Very HappyVery Happy ano, dobrá trefa...ten dotyčný jsem opravdu já Razz
Ni-MH e-cigára VZOR 1 funguje stále bez problému. Už existuje i VZOR 2 Very Happy.
Dizajn budu řešit až pozděj-to je ten nejmenší problém.

BOBOBO:
čteš mi myšlenky. Vzpomněl jsem si taky na starší nabíječku na autobaterie, kterou mám ještě někde na chatě a která je tímto vybavena- tohle by bylo naprosto ideální. U tohodle pokusu dávám přednost právě mechanickým součástkám, lehce dostupným, které se dají stvořit i na koleně.
Aktuálně to tam už provizorně mám na nerez drátu z bowdenu.Very Happy
Na drátu je jezdec a jak to posouvám, mění se odpor a s tím i voltáž.
Mám ale doma jen 20cm drátu. Odpor to má 5 Ohm/metr.
Potřebovat budu na namotání cívky minimálně 72cm=cca25,5závitu=5-6cm/0,2průměr drátu, což vyjde prostorově úplně ideálně. Ten drát to chvilkový žhavení bez problému přežije-navíc se ani nerozžhaví(teda doufám, že ne Shocked ).

Yarda1:
určitě by to šlo - vícepolohový přepínač, kterým by se přepínal výkon.Ale tady se hodí každá desetina voltu- na jemný ladění spirály u e-cigáry by to nebylo ideální. Použije se jiný průměr drátu=>jiný odpor a zrovna jako naschvál bude potřeba nedostupný výkon/napětí mezi polohami přepínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 12:54    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):
Very Happy
o podobným pokusu jsem už někde četl, byla to snaha vyrobit si e-cigaretu napájenou NiMH, to dotyčný tvrdil, že na to stačí potenciometr ze starý televize, ale že prý časem shoří Very Happy Very Happy

Jo jo, taková el. cigareta tě může odnaučit kouřit jednou pro vždy. (sorry, zase OT) Embarassed

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 13:40    Předmět: Citovat

A proč vůbec regulace?
Klasická "mechanika" (e-cigareta bez jakékoliv elektroniky) se používá už dlouhá léta a jediný problém je z počátku si vyladit odpor žhavící spirály.
"Mechaniky" používám už pět let a v pohodě, jen si to chce s tím ze začátku trochu pohrát.

Pokud použiješ jakýkoliv přídavný srážecí odpor, tak je to zbytečná ztráta energie. Daleko lepší je navinout si spirálku přímo pro napětí zdroje a požadovaný výkon.
Někdo si dělá spirálky i pro gripy v zapojení 2S LiIon a jede v pohodě. Zeptat se na to můžeš na vaping fóru 'vlastík63' nebo 'pospisilecek', ti dvoučlánky používají....

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 13:58    Předmět: Citovat

Ty odporový dráty pro tyhle aplikace se prodávají za dvacku/metr, pak není přece problém koupit něco s větším měrným odporem.

Takže už i prodejci e-cigaret ví, co je to kanthal. Laughing

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 14:13    Předmět: Citovat

Na žhavící spirálky pro vaping už je kanthal skoro pasé, teď se nejvíc používá nerez SS316. Protože nové elektroniky v gripech používají teplotní závislost odporu na regulaci podle teploty. A na to bohužel kanthal nevyhovuje (malá změna odporu s teplotou). Zkoušel se i nikl a titan, dokonce se objevovaly nějaké wolframové dráty. Ale z hlediska zdravotní nezávadnosti zatím vede nerez....
_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 14:29    Předmět: Citovat

Mám problém s termínem "zdravotní nezávadnost" zrovna u téhle aplikace, zavání to temínem "zdravé kouření" (i když o jednom vím, ale z toho prý zase bolí za krkem... ).

Na pokusy je podle mě kanthal vhodnější, nakonec je to jen kus železa s příměsí, stejně jako nerez. Možná někomu vadí chrom, a pak si vezme supermultivitamin, kde je chrom stopově taky jako "pozitivní" prvek.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dfk52



Založen: Feb 26, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 15:09    Předmět: Citovat

Ano, ale já to nepotřebuju kupovat a čekat, až to za několik dní dorazí -vystačím si s tím, co mám doma a nemám s tím nejmenší problém -už jsem to někde jednou psal.
E-cigara funguje výborně, jsem s ní spokojen.

CE4+(CE5) vyrobil číňan asi od svýho šikmýho voka, čili už jako zmetky. Mám jich 5ks a nebudu seřizovat každej zvlášť-na co?
Každá spirála má jinej odpor. Původní CE4(bez pružiny, "nerozebiratelná" s 2x3 knoty) jela bezvadně, bez jakéhokoliv zásahu 4 měsíce.

Nové CE5 jsem chtěl původně všechny vyhodit-nedalo se to kouřit-ani jedna, ani po vyprání.vypálení.
Pro 3,7V/1100 eGO baterie jsou v nich špatně zvolené spirály, které tahle baterie vůbec nezvládá - fungujou ale perfektně pod 3-3,3V-proto si většina lidí na ně stěžuje, že mají přepálenou chuť a že s tím nic nejde dělat. Nic mi nepraská(sklo) ani neteče, chuť výborná(jako u původní CE4).
Ohledně výdrže - 1 den ty NiMH vydží bez problému-stejně vždy večer dobíjím.

Umím si navíjet spirálky(dokonce jsem si udělal i z AAA baterie funkční navíječ na bázi http://www.ecigareta-shop.cz/diy-knoty-draty/1893-kurro-jig-pripravek-pro-spiralky.html), ale připadá mi to zbytečné, když se to zprovoznilo touhle cestou. Jedině až se spálí, tak tam dám nové a přizpůsobím eGO baterii.
Navíc to slouží i jako testér s napojením na multimetr. Grip na nic nepotřebuju. Na co, když mám tohle?
Po změně dizajnu to budu používat i "na ven" Very Happy

Jen pro upřesnění: nejedná se mi ani o peníze ani o to, že bych si to neuměl upravit.
Jedná se o to, že nechci být závislý na specializované prodejní síti a využívám vlastní zdroje

nerez je na subohm-dej to na baterii, která ho nezvládne a užiješ si pěknou legraci Twisted Evil



navijec.jpg
 Komentář:
navíječ spirál z baterie AAA

Stáhnout
 Soubor:  navijec.jpg
 Velikost:  66.47 kB
 Staženo:  178 krát



Naposledy upravil dfk52 dne ne únor 26 2017, 15:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 15:19    Předmět: Citovat

To je přesně o tom, že výrobci kvůli jednoduchosti hrají na odpor spirály vs. vnitřní odpor baterky. Dáš tam jinej typ baterky, popř. jiný napětí (aku vs. klasická AAA) a jde to do kopru.

Blbý je, že tahle pasivní "regulace" nikdy nebude fungovat dobře, jedině použitelná je elektronická regulace.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne ne únor 26 2017, 15:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 15:20    Předmět: Citovat

Asi ti to zavání špatně....
něco jako "zdravé kouření" neexistuje. Cokoliv vdechujeme není zdravotně nezávadné, natož zdravé.
Vaping není zdravý, je to jen méně škodlivější alternativa ke klasické cigaretě.
Nerez obsahuje taky chrom, o to tu tolik nejde.
U niklu a titanu se prý při zahřátí ve větší míře vytváří oxidy, které jsou hodně "nezdravé". Nejsem chemik, tak to jen "papouškuju"
Nerez, při zahřátí, je na tom podobně jako kanthal, ale má daleko větší změnu odporu s teplotou. Což je pro teplotní regulaci spirálky rozhodující.
Dnešní používané elektroniky umožňují zadání přepočtového koeficientu, nebo i přímo křivku teplotní závislosti pro materiál odpařovací spirálky.
Bohužel, kanthal i když je to parádní materiál (vysoký měrný odpor), pro toto moc nefunguje....
Ale pro e-cigarety nepoužívající přímou teplotní regulaci je zatím nejlepší...

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 15:23    Předmět: Citovat

Ideál by byl, kdyby se vyvinul drát se samostabilizujícími (hrozný slovo) parametry. Běžnej drát s teplotou trošku zvedá měrný odpor, ale ne tolik, aby se nemohl přepálit. Takže to chce slitinu, co si sama určí teplotu. Smile
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund