Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Copélia 1107A, nejede AM

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martousek



Založen: Mar 30, 2006
Příspěvky: 76
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2017, 23:19    Předmět: Tesla Copélia 1107A, nejede AM Citovat

Zdravím Vás,

konečně jsem se dostal k vyčištění a pokusu o zprovoznění. Nemá sice originální gramošasi, ale to později.

Ze všech vlnových rozsahů jede pouze VKV a kupodivu docela obstojně. Nikdy jsem se nesetkal se závadou, že by chodilo FM a přitom DV, SV, KV mrtvé.

Je mi to divné, kontakty čištěny, proměřeny zkratovkou... Závada je někde před ECH81, ledaže bych tam neopatrností něco v cívkové soupravě přetrhl.

Nějaké tipy, zkušenosti?

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 2:24    Předmět: Citovat

Servisní návod pro přijímač Variace, jehož šasi je zde použito. Nejprve bych zkontroloval, jestli není utržený vývod od některé cívky, pak bych zkontroloval, jestli nemá ladicí kondenzátor zkrat. V prvním mf filtru je jedna z cívek na pohyblivém nosníku, aby bylo možné plynule řídit šířku pásma. Opět bych zkontroloval, jestli nemá upadlé přívody. Ohmické odpory jednotlivých cívek jsou uvedené v dokumentaci, multimetrem můžeš ověřit, zda není některá přerušená nebo ve zkratu. Častým problémem bývají vadné slídové kondenzátory v laděných obvodech. Vlivem koroze polepů jim "ujíždí" kapacita. Jedná se o provedení s "pouzdrem" tvořeným dvěma destičkami, z nichž jedna má okénko. Pokud je povrch elektrody viditelný v okénku zčernalý, kondenzátor bývá většinou vadný. Slídové kondíky v pouzdru z plastické hmoty (nejčastěji černé nebo fialové) tímto tolik netrpí (sám jsem se s vadným nesetkal), ale i zde může být chyba. Napětí a proudy elektronek jsou rovněž uvedeny v dokumentaci. Dobrou pomůckou je multivibrátor, kterým můžeš propískat signálovou cestu směrem od nf části přes mf až do vf dílu. Pokud budeš přijímač pravidelně používat, vyměň vazební svitek u koncové elektronky (podle dokumentace je to C94), v případě jeho svodu hrozí zničení koncové elektronky. Víc snad doplní jiní kolegové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varikap



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 9:12    Předmět: Citovat

Možná by bylo vhodné vyzkoušet pro jistotu jestli kmitá oscilátor. Zkouška je jednoduchá bez zásahu do přístroje.
Vezme se jiný (malý, s fer. antenou) zkušební přijímač, a naladí se na nějakou stanici v horní části SV pásma. Zkoušený přijímač pak ladíme na kmitočet o jeho (toho zkoušeného) mezifrekvenci nižší. Při prolaďování kolem tohoto kmitočtu pak vznikne na zkušebním přístroji zázněj, případně, není-li k dispozici žádná stanice, zmizí alespoň šum.
Při pokusu by měly být oba přístroje blízko sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martousek



Založen: Mar 30, 2006
Příspěvky: 76
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 11:02    Předmět: Citovat

Děkuju, paráda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martousek



Založen: Mar 30, 2006
Příspěvky: 76
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 25 2017, 17:06    Předmět: Citovat

Oscilátor dle doporučeného testu chodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martousek



Založen: Mar 30, 2006
Příspěvky: 76
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 20:38    Předmět: Citovat

Tak to mě řekněte. Jakýkoliv přijímač, který jsem doposud probíral ze zimního spánku odkudsi na půdách, neměl tady tuto divnou věc s pohyblivými mf cívkami. Jelikož je mechanicky systém spojen s tónovou clonou, považoval jsem to za záležitost tónové clony a tudíž součást obvodu ECC83, případně EL84.

Provázek tady toho pošteluňku a natáčení ferritu jsou strhaný, považoval jsem to za kosmetiku, kterou doladím jakmile se přijímač probere na AM.

Ještě jednou jsem si pořádně přečetl tvou radu a pohlédl do schematu. Přitáhnul strženým provázkem cívky k sobě a hle. Už mluví i Maďaři na sv.

Těch slídových kandidátů na výměnu by s černými okýnky bylo povícero, hlavně v cívkové soupravě. Ale jejich výměna by znamenala slaďování a nato nemám vybavení, ani zkušenosti.

Magioko nereaguje na sílu signálu, bídně svítí, ale hlavně že to žije. Časem asi stejně přijdou na řadu slíďáky a hovňaky, ale musím je nakoupit, v roce 12. při stěhování jsem neuváženě odvezl do šmelcu haldu součástek po dědovi z rozebraných tv a teď mám pendrek.

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4044
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 21:07    Předmět: Citovat

Ty zčernalé slíďáky můžeš vyměnit i bez slaďování, pokud přesně dodržíš hodnotu. Nebude to fungovat optimálně, ale pořád to bude lepší než teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 1:32    Předmět: Citovat

Celou dobu jsem na to myslel Smile hlavně, že už ti přijímač hraje a nemusíš řešit nějakou horší zapeklitost. Změna šířky pásma není neobvyklá, používala se u spousty přijímačů. Šasi typu Variace ji převzalo z typu Chorál, ze kterého vycházelo. U jiných přijímačů, třeba poválečná Romance a Blaník, ale i řada Bohéma z počátku 70. let, je použitá v mf filtru další "pomocná" cívka, která se přepínačem připojí do série s "hlavní" cívkou. Tím se mění činitel vazby a zároveň šířka pásma. V prvním případě se šířka propuštěného pásma mění plynule, ve druhém skokově.

Co se týče slaďování, lze ho provést i bez přístrojů (tzv. na ucho). Zkus si zde na bastlírně najít vlákna, kde se slaďování superhetu řešilo. Nejdůležitější je vědět, co který prvek ovlivňuje a s jednotlivými prvky otáčet velmi opatrně okolo výchozí polohy, kterou si předem vyznačíš- pak není co zkazit, protože se vždycky můžeš vrátit do výchozího nastavení. Napřed ale musíš sehnat ty kondíky a dodržet přesně jejich hodnotu, jak už ti psal Lukáš. Pokud se v rádiu nikdo nevrtal a slaďovací prvky jsou zajištěné z továrny, tak asi jen vyměň ty kondy, vlastnosti přijímače se o něco zlepší a na příjem tuzemských vysílačů bude plně vyhovovat.

U magického oka prověř okolní součástky, jestliže budou v pořádku, je oko už vysvícené. Můžeš vyzkoušet náhradní z jiného přístroje, pokud máš možnost. Píšeš, že bídně svítí- pro jistotu prověř anodová napětí, jestli sedí s hodnotami udávanými výrobcem. Správně bys měl před připojením naformovat filtrační kondenzátory ve zdroji- návody zde opět jsou, stačí pohledat. Z hovňáků je potřeba vyměnit hlavně ten vazební u elektronky EL84 a raději všechny, které jsou namáhány anodovým napětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund