Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Menic stejnosmerneho napeti (12V -> 18V)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
crazymad



Založen: Sep 25, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po září 25 2006, 22:30    Předmět: Menic stejnosmerneho napeti (12V -> 18V) Citovat

Zdravim,

v elektrice se vubec nevyznam, ale vypada to ze tady bych mohl byt na spravne adrese.
Potreboval bych nejaky menic stejnosmerneho napeti, ktery by mi poskytl cca 1.5x vyssi napeti nez je na vstupu.
Jde o to, ze jsem si koupil UPSku, ale byly tam moc hlucne vetraky. Vymenil jsem je za tiche, ale problem je v tom, ze UPSka do nich posila 12V jen kdyz jede na baterie, nebo je dobiji (to vse funguje dobre). Jinak ale bohuzel napeti snizi, vetracky se sice stale toci, ale uz moc pomalu a UPS hlasi jejich chybu a nasledne se vypne. Existuje nejaka soucastka co se da koupit treba v nejakem GM electronics ktera zvysuje napeti (neco jako opak k odporu)? Idealni by bylo, kdyby se jeste dalo to vystupni napeti plynule regulovat - treba od 1 do 2 nasobku vstupniho. Zatez nebude moc velka, tusim ze ty vetraky maji do 2W, kazdy bych zapojil na zvlastni menic.

Diky za tipy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po září 25 2006, 23:10    Předmět: Citovat

Žádná taková samostatná součástka neexistuje Brečící smilies . Problém spíš vidím v UPSce. Co to dělá s původníma větrákama? Jestli to bude stejný, tak vzhledem k tomu, že tady píšeš, že elektronice vůbec nerozumíš Ti doporučuju jedině servis. V UPSce se stala chyba ,ale tu nejspíš sám nevykoumeš.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19554
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 5:01    Předmět: Citovat

Obávám se, že hlučnost větráků je dána jejich účinností - ty tiché ti tu elektroniku zřejmě dostatečně neuchladí, čidlo v UPS po chvíli ohlásí přehřátí a vypne ji.
UPS modernizovat tímto způsobem není asi právě šťastný nápad.
Konečně odhlučnit vysavač, aniž by ztratil účinnost, se taky ještě nikomu nepovedlo.

Jestli ti vadí, že tu UPS slyšíš, používej při práci s hudbou sluchátka. Jako já. Nebo dej UPS do jiné místnosti.
A do UPS vrať ty původní ventilátory, zřejmě s jinými chodit nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 6:35    Předmět: Citovat

jestli to konstrukce dovoluje, vyměň větráčky (když píšeš množné číslo, asi tam bude víc malých hajzlíků) za pořádný ventilátor s velkým průměrem rotoru, s velkým úhlem náběhu listů a s nízkými otáčkami, vymění to daleko víc vzduchu s mnohonásobně větší účinností a hlavně skoro bezhlučně. Ty 5-8 cm srandy bych vyházel odevšud, jen to bzučí jak zubařská vrtačka a účinnost to má směšnou. Hlučnost ještě taky hodně závisí na kvalitě výlisku lopatek, ostré hrany (spolu s vysokou obvodovou rychlostí) vytvářejí hluk podstatně.
Tím pádem nemusíš řešit měniče napětí a podobné ptákoviny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 7:48    Předmět: Citovat

Sice pěkné že na ně dostaneš vyšší napětí ale pokud se ti ta UPS bude chtít opravdu chladit a pustí na něj 12V tedy u tebe by to bylo 18V tak ty ventilátory vyhoří. Proč se tam točí stále ventilátory? Dokud neálohuje výpadek tak přeci nemá důvod ne?
Návrat nahoru
crazymad



Založen: Sep 25, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 8:45    Předmět: Citovat

Jde o to, ze ta UPS je delana na odber az 1600W. Ja tam mam ale pripojenej jen pocitac a mozna tam dam jeste monitor, takze odber mam do 300W. Nemyslim ze tam potrebuju puvodni vysokootackovy ventilatory (s nimi funguje bez problemu). Jsou tam 2 - jeden 80mm a druhej 92mm. Ty puvodni delaji opravdu nehoraznej rachot, to se neda poslouchat ani kdyz je to o mistnost vedle. Dal jsem tam vetracky s rychlosti 1500 a 1000 otacek. Kdyz to do nich pousti 12V, tak si na nic nestezuje, ale jakmile to napeti snizi, tak hlasi chybu vetraku, ne chybu prehrani. To vidim pres monitoring.

Neda se tedy nejaky jednoduchy menic vyrobit? Neco jsem nasel i tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=92
ale to uz je mozna zbytecny luxus, me by stacil jen nejaky "nasobic", nemuselo by to byt stabilizovane. Akorat si nedovedu predstavit jak je to velky po zkompletovani a i 100mA by mozna bylo pro me malo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 9:00    Předmět: Citovat

Jestli jsou ventilátory připojeny třívodičově, jeden vodič je signál počtu otáček a pro monitoring počítače může být frekvence otáček nových ventilátorů moc nízká a vyhodnotí ji jako zadřený ventilátor, i když teplota je ještě dávno OK. (=snaživá, ale stupidní logika).
Pak by ti pomohla spíš úprava signálu otáček, třeba optoel. snímání skrz dírky v lopatkách. Do firmwaru UPS se asi jednoduše nedostaneš.
Celý problém je spíš důsledkem inženýrských schopností výrobců. Ztrátový výkon spínaných zdrojů je celkem zanedbatelný a dal by se při troše snahy chladit pasivně, ale nějaký kokot navrhne takový chladič a tak ho umístí, že se bez aktivního chlazení neobejde a ještě použije kvičící a chrastící hračku místo větráku Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
crazymad



Založen: Sep 25, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 9:16    Předmět: Citovat

Tak tak, jsou pripojeny 3vodicove. uprava signalu otacek by byla mozna taky reseni, ale to uz by bylo na me asi moc zasahu.. Confused Nechcu se v tom nejak moc hrabat, byl jsem celkem rad ze jsem vymenil ty vetracky, je to pomerne spatne pristupne..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
crazymad



Založen: Sep 25, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 13:53    Předmět: Citovat

Na jinem foru mi nekdo poradil pouzit obvod NE555 na simulaci rychlosti otacek. Co si o tom myslite? Nasel jsem, ze se to i prodava - treba tady:
http://internetovy-obchod.msbox.cz/linearni-io-smd/f-1-s-50-dp-36882/
Akorat je to nejakej svab a nevedel bych co pripajet na jaky nozicky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 14:57    Předmět: Citovat

Nacpat tam falešný zdroj impulsů samozřejmě jde, akorát to pak nezahlásí, až se větrák skutečně zastaví Very Happy to bys musel ještě zkombinovat se skutečným hlídáním otáček, a nakocen vlastně vymyslíš a sestrojíš UPS z půlky novou. To bych asi radši celou UPS omlátil prodejci o hlavu a pořídil jinou.
Astabilní generátor s 555 je triviální zapojení, ale jestli se vyznáš v elektronice asi jako já v háčkování krajek, bylo by to trochu na dlouho...
nějaké základy předem prostě musíš znát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19554
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 14:57    Předmět: Citovat

Především bys ji musel spouštět jak náběžnou, tak sestupnou hranou impulsu, co jde z ventilátoru. Prostě aby ti hodila impuls na začátku a další na konci impulsu, co jde z větráku. Jakýsi zdvojovač kmitočtu, ať si UPS myslí, že se větrák točí dvakrát rychleji.
S tou 555 to jde zvládnout sice se značnou přesností, ale mohly by stačit dva nebo tři tranzistory a derivační obvod, aby to umělo totéž.
Jenže tohle těžko vysvětlovat tobě, když jsi s takovými sopučástkami ještě nikdy nic neubastlil a schéma samotné ti asi taky k ničemu nebude. Leda by se našel poblíž někdo, kdo ví, o čem je řeč, a spáchal by ti to třeba za půllitrový kolek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 15:00    Předmět: Citovat

Mám pocit že ty tiché ventilátory to budou mít problém uchladit když ji opravdu zatížíš. Ony mají většinou menší průtok vzduchu. Tobě se točí ty ventilátor pořád? Co to je za UPS s takovou jsem se snad ještě nesetkal?
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19554
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 15:16    Předmět: Citovat

U on-line UPS to není nic divného, sám mám 1,5kVA PowerExt a tam ty ventilátory vypnou jen při dobíjení, když nuceně vypnu měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
crazymad



Založen: Sep 25, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 15:18    Předmět: Citovat

Je to HP UPS T2200 XR. Prodejci ji o hlavu neomlatim, kdyz mi ji prodal za 2kKc Smile Jak pisu, vyuzivam ji max na 20%, typicky kolem 10%. Taky mi utahne pocitac vic nez hodinu i s monitorem. Neplanuju tam zapojovat dalsi veci, takze myslim ze by to chlazeni melo stacit. Taky kdyz vypadne proud, tak se ty vetraky roztoci na 12V a myslim ze to staci. Zadnou hlasku o prehrivani jsem zatim nedostal.

Ale libi se mi ten napad se zdvojenim tech pulzu. To by vlastne ohlidalo i to, kdyby se vetracek zastavil... Tusim ze jeden tatkuv znamy se v elektrice celkem vyzna a treba by mi to zbastlil. Musim mu ale rict presne co chci. Bude mu stacit popis "na drate mi jdou impulzy xkrat za minutu a ja z toho potrebuju udelat 2x"? Stacil by takovy popis vam? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 26 2006, 15:53    Předmět: Citovat

Takový popis by mohl stačit, jinak se tomu obvodu říká zdvojovač kmitočtu (frequency doubler). Dá se to udělat jak říká Hill, spouštěním náběžnou a sestupnou hranou, zařazením dvou monostabilních obvodů za sebe, nebo klasickou číslicovou technikou
http://web.archive.org/web/20031117100212/http://www.schematicsforfree.com/misc_circuits/Simple_Frequency_Doubler.pdf
Předem si ale ověř, že ta UPS si fakt hlídá otáčky a ne teplotu nějakého ofukovaného termistoru, abys tu proceduru nedělal zbytečněSmile
ideální by bylo problém vyléčit softwarově, kdyby byla ta možnost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund