Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED dioda na 230AC
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:21    Předmět: LED dioda na 230AC Citovat

Zdravim,
mel bych dotaz ohledne zapojeni LED na 230AC, nejsem moc zbehly v AC - potreboval bych poradit.

V klasickem schodistovem zapojeni spinacu kde se pouzivaji orientacni doutnavky jsem nalezl zapojeni modre LED s dvouma rezistorama 120kOhm v serii (kuli rozlozeni vykonove ztraty).

Kdyz to spocitam tak I = U/R by mel proud byt cca 1mA, nevim presne co za typ LED bylo pouzito ale sviti to dost a je to tam jiz par let (nehreje se to a dioda zrejme netrpi v zavernem smeru i kdyz to je jedna z prvnich veci ktere na netu najdete ze by mohl byt problem).

Koupil jsem si nejake ruzne modre LED a udelal jsem par experimentu. Nenasel jsem zadne low power modre led, takze obecne byla a ja pouzivam standartni LED na 20mA, pri napajeni pomoci DC jsem si overil ze na onom 1mA sviti LED zhruba odpovidajici intenzitou. Jelikoz preferuji defenzivni strategii a intenzita i na 1mA mi prisla moc velka zvysoval jsem posupne odpor. Na DC dioda reaguje dle predpokladu - intenzita se znizuje se znizujicim proudem.

Na AC jsem narazil na nesrovnalost v tom ze at dam jakkoliv velky odpor (skousel jsem v souctu 220k, 330k, 470k, 750k, 1M, 1M5, 3M apod.) tak je intenzita svitu vicemene stejna. Laicky si to vykladam takto: odpor zrejme propousti frekvencne zavyslou cast AC ? Predpokladam ze se na LED da koukat take jako na RC clanek ? LED tedy sviti na neco cemu ten odpor neklade "odpor" ?

Zajimalo by me na co vlastne ta LED sviti (co spotrebovava) je to zapojeni trvale udrzitelne, co kdyz jich bude v systemu zapojeno vice, neprojevi se to nekde ? Kazdopadne jsem uz zjistil ze ne vsechny LED toto vydrzi, jina modra LED byt podobnych parametru vydrzela svitit cca desitky vterin.

Diky za jakoukoliv informaci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:26    Předmět: Citovat

Podívej se k Belzovi. Je to tam i s teorií.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:29    Předmět: Citovat

FHonza napsal(a):
Podívej se k Belzovi. Je to tam i s teorií.


To jsem cetl, tento dotaz sem davam po hodinach stravenych u googlu a ctenim clanku v ceskem i anglickem jazyce. Odpovedi jsem nenalezl. V uvedenem clanku je pouze to jak by se to melo delat.

Proc mi ale sviti dioda jako by ji prochazelo 1mA pri 3M rezistoru jsem nikde nenasel Smile

Do vypinace se nevejde nic dalsiho, zadny kondenzator, usmernovaci mustek atd, bud tam budou doutnavky nebo neco podobneho jako 3-5mm LED s odporem, vic se tam bohuzel nevejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:37    Předmět: Citovat

Pro doplneni udavam jake LED jsem pouzil - prostoru je malo, puvodne jsem hledal 3mm jenze ty jsou moc vykonne (az oslnuji) navic nebyla zadna s difuznim pouzdrem.

Takze tato led funguje perfektne, tepelne ztraty jsou neregistrovatelne, proud proteka minimalni - bohuzel nemam cim zmerit tak maly proud na AC: https://www.gme.cz/led-5mm-blue-460-60-diff


tato dioda odesla po desitkach vterin:
https://www.gme.cz/led-oval-blue-5-2x3-8-400-50-110
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:44    Předmět: Citovat

Moje zkušenost je, že jenom s odporem si nevystačíš. LEDky obecně nemají rády provoz v závěrném směru. Rychle pak odcházejí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:52    Předmět: Citovat

Ledka na 230 VAC se v závěrným směru 100 % proráží, akorát ta co drží je zřejmě extra odolná a ten proud prostě jen nestačí na destrukci přechodu, nic víc. Odpor v AC obvodu na frekvenci 50 Hz se chová stejně jak v DC, žádný parazitní vlastnosti nehrají roli. Modrá LED je hodně citlivá, může viditelně svítit i na desítky µA. Možná tam hraje roli ten průraz v druhé půlvlně, třeba zahřívá přechod, kdo ví. Chtělo by to měřák a ten procházející proud prostě měřit. Jinak k LED dej antiparalelně 1N4148, ta se vleze určitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 11:55    Předmět: Citovat

FHonza napsal(a):
Moje zkušenost je, že jenom s odporem si nevystačíš. LEDky obecně nemají rády provoz v závěrném směru. Rychle pak odcházejí.


jestli je rychle 2 roky pak je to pro me spise pomalu Smile jelikoz je to v dnesni dobe pomalu levnejsi reseni nez ty doutnavky a ty tam vydrzi tak rok max 3 tak mi to prijde OK, spis resim to ze mi neni jasne na co ta LEDka vlastne funguje, vadi mi ze nevim co se tam deje - muze to mit nejake konsekvence... no mozna to zbytecne resim...

Kazdopadne diky za reakci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 12:01    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Ledka na 230 VAC se v závěrným směru 100 % proráží, akorát ta co drží je zřejmě extra odolná a ten proud prostě jen nestačí na destrukci přechodu, nic víc. Odpor v AC obvodu na frekvenci 50 Hz se chová stejně jak v DC, žádný parazitní vlastnosti nehrají roli. Modrá LED je hodně citlivá, může viditelně svítit i na desítky µA. Možná tam hraje roli ten průraz v druhé půlvlně, třeba zahřívá přechod, kdo ví. Chtělo by to měřák a ten procházející proud prostě měřit. Jinak k LED dej antiparalelně 1N4148, ta se vleze určitě.


Ok diky, zajimave take je ze jsem "zatim" nasel jen 1 kterou to prorazilo, tady je dalsi ktera tam funguje naprosto bez problemu OK (zkouseno nekolik dnu) ale jak rikam ta puvodni tam je jiz nekolik let a funguje stale OK

http://www.ges.cz/cz/l-53qbc-f-GES05115078.html

skore tedy 3 : 1 ve prospech tech "odolnejsich" Smile proto jsem se na to vsechno vlastne ptal, jelikoz mi staci intenzita i pri 2-3Mohmech odporu coz je 0.1 mA pak se naskytuje otazka - jestli to neni dostatecna ochrana i pro ten zaverny smer (tak maly proud).

diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 12:17    Předmět: Citovat

I když to LEDku v závěrném směru neprorazí, tak se postupně sníží svítivost. Měl jsem tam místo doutnavky jantarovou LED a viditelně svítila míň po cca 4 týdnech. S antiparalelní diodou po skoro dvou letech svítí pořád stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 12:43    Předmět: Citovat

Taťka dával do vypínačů LED a svítí už 20 let bez změny jasu ( alespoň nic nepozoruji ) Je tam dioda KY132/600 + ruský odpor M15 MLT-1 a dioda hranatá hubená červená cizokrajná.
Edit : dioda je HFR244
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 13:04    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
dioda hranatá hubená červená cizokrajná.


dioda hubená černá migrant (utečenec) Laughing ROFL .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 13:14    Předmět: Citovat

Pri 2M odporu by melo protekat 0.1mA, jak spocitat napeti na LED nevim kdyz neznam R diody, vychazel bych z VA charakteristik viz https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.518-266.1.pdf kde by to mohlo byt nekde kolem 2.8V na diode.

V zavernem smeru jsou mezni hodnoty dle katalogu 10mikroA na 5V, stale to nestimuje kdyz vezmu v uvahu to ze ta dioda co tam sviti nekolik let ma nastaveny pracovni bod na 1mA - jak to v tom zavernem smeru mohla tak dlouho vydrzet ? Smile

edit: jedine co me napada ze by ta puvodni LED mohla byt bipolarni, takove se taky delaji, bohuzel nenasel jsem nikde vyhovujici skladem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cr32



Založen: Feb 21, 2012
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 13:31    Předmět: Citovat

I pres to ze znam pana Kirhofa i pana Ohma tak nevim Smile

Jak jsem rekl napeti znam z VA charakteristiky diody, pokud bych je neznal tak znam pouze vstupni paneti 230V, odpor 1M => proud 0.1mA (ano samozrejme kirhof = jde o proud celym obvodem).

Ted prosim misto otazek, prozradte mi jako naprostemu looserovi jak spocitam ubytek napeti na odporu kdyz neznam R ani U na diode. Dtto pro zaverny smer. Respektive ten U znam z VA char. ktery ale jak pisete nepotrebuju - mel by mi stacit preci zakon pana Ohma Smile

Dekuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 13:34    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
... Je tam dioda KY132/600...
To pak LEDka není v závěrném směru namáhaná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út únor 21 2017, 13:35    Předmět: Citovat

Ano, pokoušel jsem se vyhledat nějaké technické parametry k diodě "hranatá hubená červená cizokrajná" a ten gůgl je úplně pitomej, nic nenašel.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund