Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním panelové měřáky MP120

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 15:02    Předmět: Sháním panelové měřáky MP120 Citovat

Zdravím,
sháňka je po MP120 s vlasovou ručkou. Měl by to být systém do BM455E, kde je použit ve funkci mikroampérmetru 100uA.
Ve skutečnosti je to ale pravděpodobně voltmetr s napětím na plnou výchylku 60mV a odporem cca 350-380R, který je uvnitř doplněn vinutým sériovým odporem 650R, aby to dohromady dávalo citlivost 100uA na plnou výchylku při vnitřním odporu okolo 1kOhmu.
Pokud někdo takové měřáky máte zbytečné, rád je od Vás ZA VAŠI CENU odkoupím, bude-li, tak i více kusů do rezervy.
Už kvůli těm vlasovým ručkám - čas od času prostě zapomenete přepnout rozsah, nebo nasadíte do držáku tranzistorů k BM455E ve spěchu tranzistor s probitým E-B přechodem.
Vlasová ručka švihne doprava s takovou akcelerací i silou, že ji to i na tom měkkém pružném plastovém PE dorazu přerazí vejpůl i natřikrát Smile
Od jisté doby každý tranzistor, co strkám do držáku /krom nových/ proklepnu proudovým ohmmetrem.
Měl jsem pár těch origo systémů několik do rezervy a toto byl poslední Smile
Odskákal to vždy mikroampérmetr levý díky základnímu rozsahu 150uA, měřící buď při měření bety či Ube proud do báze, případně měří zbytkové proudy a jejich nárůsty při měření Uceo max.

Díky za případné nabídky MP120 s parametry, jak uvedeno výše ve druhém odstavci. Samozřejmě by byly úplně nejlepší origo měřáky z BM455E, ale to už si moc fandím. Stupnice mohou mít libovolné, třeba v rentgenech, jde mi jen o shodný měřicí systém a ručku vcelku Smile

Případná výměna za "běžné" MP120 s plechovými ručkami a od 200uA výše je možná, jiných panelových MP tu mám celou bednu, např. takových 30ks DHR5-DHR8 s vlasovými ručkami i různými stupnicemi, ruské panelové MP s "obráceným" vychylováním ručky a prosvětlitelné žárovkou, různé průmyslové MP s horizontálním pohybem ručky /jako indikátory vybuzení u magnetofonů řady B5/, hodně starožitné MP, pamatující nejspíš Masaryka coby presidenta, prostě cokoliv si jako výměnu vymyslíte, těch budíků je tu přes 200ks - ale žádný takový, co potřebuju Smile

Předem díky za relevantní nabídky do mailu či SZ.
Moc děkuju i za případnou nabídnutou pomoc toho, kdo by měl ještě tak klidné ruce, jaké já už nemám a dokázal ručku v systému vyměnit - novou, resp. nový systém jiné citlivosti s dobrou ručkou originální délky mám.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 17:12    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 17:30    Předmět: Citovat

Ty ručičky jdou opravdu opravit - buď se vteřiňákem nalepí na "pahejl" původní rafiky nová, vytažená ze skla nad Bunsenovým kahanem, nebo dokonce jde i původní přeražená "nastavit" tím původním kouskem. Pomocný řešení je i ustříhnout krychličku 5x5x5 mm z měkkýho molitanu a zase kapičkou vteřiňáku ji přichytit k originálnímu plastovýmu dorazu měřáku tak, aby rafika nenarážela na doraz moc tvrdě (samozřejmě ty dorazy jsou 2, nalevo i napravo, takže ve finále ty krychličky pěny musejí bejt taky 2...). Myslím, že mě rukytřas zatím ještě nepostihnul tolik, abych si na takový nalepení náhradní rafiky netroufnul - a i když se padesátka nezadržitelně blíží, tak určitě nejsem jedinej, kdo může říct "Leoši pošli mi to" ... Nebo mám nakopnout vrtuli a vzít to nejdřív hodinu kursem 180, pak nad Modřicema "vyseknout přes levý ucho devadesátku", po další 3/4 hodiny držet kurs 90 a pak začít klesat do mlhy nad vinicema a trnkovýma sadama a čuchat odkud zacejtím smrad spálený kalafuny z Leošova veřtatu...???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 18:09    Předmět: Citovat

Měřáky nemám, ale co se týče rychlého překývnutí ručičiky na doraz, něco podobného jsem řešil u ruského měřáku elektronek.
Vyřešil to tantalový elektrolyt 25mikroF paralelně přes měřák. Ale ten ruský měřák má menší citlivost, tak u Tvojeho by stačila menší kapacita.
Elyt musí být kvalitní, aby nefungoval zároveň jako bočník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 18:33    Předmět: Citovat

V tom Pesimatu si asi vybereš. Ale kdybys měl cestu do Brna, můžu ti jich několik věnovat. Uvedená cena platí pouze pro osobní odběr.Mám měřáky 100uA , ale při 200mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 22:42    Předmět: Citovat

Bohužel, ty z Pesimatu mají sice 100uA, ale Ri=1,8kOhm. Potřebují tudíž na plnou výchylku 180mV, ale v BM455E je na rozsahu 150uA na bočníku k dispozici jen něco kolem 100mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 22:46    Předmět: Citovat

Kurde, Leoši, nemít to k tobě 180 kiláků bratru, tak řeknu ať si ty vadný uA-metry připravíš do škatule ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po únor 20 2017, 13:09    Předmět: Citovat

Uražené ručky se nejlépe nahrazovaly osinou z ječmene. Dá se snadno najít tenká a dokonale rovná. Je pevnější a přitom lehčí než jakýkoli jiný materiál. Dá se také dobře barvit.
_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 20 2017, 14:36    Předmět: Citovat

A lehce nalakovaná se i míň ohejbá ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 01 2017, 17:49    Předmět: Citovat

Holky a kluci, na takovéhle "operace" mi zatím ještě bohužel neslouží cit v rukou..
To víte, že jako bastlíř bych se snažil o nápravu sám, ale ještě to nejde.
Už jsem i uvažoval, že dám Metře a jejich servisu něco přes osm stovek za výměnu ručky, bo systém poškozen není..
Mám tu i úplně novou, nepoužitou DU10 z kompletní soupravy QU10, s běloučkou stupnicí, špíglem-níglem a triviální závadou /asi uhnilá či urvaná ta spodní spirálka systému, co vrací ručku a přivádí proud do cívky a bojím se toho, to půjde asi do té Metry.
Pro jednoho šikovného mlaďocha bych potřeboval sehnat pěknou PU120, ale na Aukru jsou samé předražené podrápané střepy..

Ta prudká akcelerace ručky při přetížení asi opravdu půjde snížit tím elytem, pro jistotu bych to ještě posichroval proti spálení cívky jednou či dvěma schottkami, některé se dají vybrat na 0,15-0,18V při malých proudech.

Všecko je to leností. Drapnete do pracek výkoňák a než bych ho napřed oklepal proudovým ohmmetrem, tak flák ho do držáku - a je vymalované /někdy/. Jinak toho ten měřák /BM455E/ opravdu už přežil hodně a bez úhony, mnohé tisíce výkoňáků. Jen co se toho v daných časech navybíralo do všelijakých TW, Sinclairů, Tigerů, Mesitů, DPAček i všelijakých kilowattových sérioparalelů...na jeden budík skvělá služba, navíc ještě tři zdroje volně k použití. Jen kdyby byl poloviční Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so duben 01 2017, 18:48    Předmět: Citovat

No, BM455 tedy není zas tak úžasně přesný přístroj aby nutně musel mít měřák zrovna s vlasovou ručkou.
Jedině snad ze sentimentu Confused

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund