Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 12:55    Předmět: Citovat

Uz tom videl dost "zarucene fungujucich" postupov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 13:45    Předmět: Citovat

"Zaručených" postupů je samozřejmě víc, ale vybíjení elytu patří z principu k těm nezaručeným. Dojde k náhodnému odpálení vrstvičky v místě výboje, zbytek katody se nezmění.
Jinak regeneraci beru až jako poslední řešení. Vždycky se podívám na obraz v jednotlivých barvách a pokud všechny trysky dosahují dobrého jasu, tak k regeneraci nevidím důvod.
Pokud jde o přižhavení, tak bych netvrdil, že funguje jen krátkodobě. Sám jsem přižhavoval Videocolor A67 a běží roky, i 3505 si s ní stále poradí. Jen se to nesmí přehánět. Rozhodně nedoporučuju jen vyzkratovat předřadnou cívku. Kromě toho, že je pak obrazovka přežhavena zbytečně moc, což jí na životnosti nepřidá, hrozí i odpálení žhavícího vlákna. To jsem dokonce viděl i v neupravených C416 - zdroj je hodně tvrdý a při zapnutí se vlákno v jednom bodě rozsvítilo jak žárovka. Proto je lepší do série zařadit odpor asi 1Ω a pak teprve přižhavovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 13:58    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):
Předně jsem psal o tesláckých barených obrazovkách. O zahraničních řeč nebyla. U řady C416 jsem jich zmíněným způsobem přižhavil desítky až stovky a až na několik vyjímek, u kterých hned krátce po přižhavení (řádově v minutách) došlo zřejmě ke svodu mezi mřížkami (plný jas se zpětnými běhy některé ze základních barev) vydržely v každodenním provozu opravdu několik let (na zpětné vazbě od zákazníka jsem si dost zakládal, u "neprověřených" oprav zvlášť). U řady C110 ta životnost byla o dost kratší (přitom stejná obrazovka), tam se to zase dělávalo vytlačením feritu z té cívky. Ale jak jsem psal bez dlouhodobého efektu.
U jiné než teslácké obrazovky se s rozumným výsledkem přižhavovat nedalo.

Ale já taky psal především o rožnovských obrazovkách 561QQ22 a 671QQ22 výhradně používaných v oravských tvp. O těch zahraničních jsem se zmínil jen tak mimochodem (hl. v souvislosti s korekčními kroužky na hrdle).

K tomu rozsvícení některé katody na plný jas (s výraznými zpět. běhy) došlo právě v důsledku velkého svodu (až zkratu?) na GND. Právě tím přežhavením jsi "vyrobil" ten svod (zkrat?), který bys ale asi těžko odstranil tím poklepem na hrdlo.
Právě takto se přece amatérsky testuje stav jednotlivých katod (co se emisní schopnosti týká - když není možnost jejího změření), že se postupně (jednotlivě) připojují přes rezistor cca 1K na GND. Katoda s výrazně slabou emisí rozsvítí stínítko (v dané zákl. barvě) podstatně méně, než katoda "zdravá".
I nepatrný svod způsobí, že i při stažených barvách bude mít obrazovka (namísto podání čb obrazu) barevný nádech v té/těch barvě/barvách, která katoda/y ten svod mají (psal o tom už i samponek) - buďto do jedné (základní) barvy (v příp. svodu pouze jedné z katod), anebo do "doplňkové barvy", v případě, že mají svod hned katody dvě.

A k té "životnosti" u C110-ky?
To je pouze tvoje zkušenost, a to právě jen s přižhavením. Asi se mnou souhlasit nebudeš, ale já to vždy považoval za "prasárnu" amatérů, kteří neměli patřičné vybavení (regenerátor).
Tohle jsme dělali nejvýš ještě tak u čb lampových tvp, který byl u konce své životnosti (přižhavení pomocí zvonk. trafa; navinutí páru závitů na ferit. jádro VN-tr.; ...).
Skutečně není jediný důvod, aby stejná obrazovka po dokonalé regeneraci měla mít jinou životnost v C110, než např. v C439. Regeneroval jsem ve všech zn. oravských tvp (kde tyto byly použity) s naprosto stejnými výsledky.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 14:05    Předmět: Citovat

Já bych dokonce řekl, že v C110 je to jednodušší, protože neobsahuje obvody pro měření závěrných proudů. Vše je pěkně napěťově natvrdo, takže případný malý svod barvy nerozhází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 14:10    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):
S "domáckými" regeneracemi jsem naopak moc dobré zkušenosti neměl - obvykle sice ihned po regeneraci nádherný obraz, ale třeba po týdnu opět tragédie. Takový hazard se prodávat nedal.

rnbw napsal(a):
Do tej mojej obrazovky v C428 som praskal elytom (jas uz bol poslabsi, tmave casti uplne tmave), vzdy po prsknuti sa na chvilu konkretna farba zvyraznila a potom to automatika dorovnala.

Ked som to po tyzdni zapol, tak bol obraz rozmazany. Zistil som, ze prsknutie 20uF elytom stav zhorsilo, 100uF zlepsilo. Pravdepodobne sa pri malom prsknuti odlupi iba kusok z konca katody a ta potom nema spravny tvar - takze luc elektronov je prilis siroky a nie je mozne ho zaostrit.
Od tohoto druheho pokusu to drzi.

Uz tom videl dost "zarucene fungujucich" postupov...

Tak jak píše výše i xsc - to není regenerace, to je jen pouhý pokus o ni.
S "pořádným regenerátorem" se nejen barvy "srovnají", ale celý obraz výrazně zaostří (a ne že se naopak rozostří, jak píše rnbw) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 14:21    Předmět: Citovat

Suhlasim, ze je to len pokus. Ale stale lepsie ako vyhodit cely televizor.

Inak tym 100uF elytom sa ostrost naspat zlepsila - takze v strede to mam ostre a v rohoch neviem, pretoze je rozhodena konvergencia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3113

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 16:48    Předmět: Citovat

100µ elytem je to hazard, jen pokud ti na obrazovce už nezáleží s tím, že to nebude dobré a na vyhození.
Mít profesionální, nebo doma zhotovený regenerátor obrazovek znamená také ho správně použít ( viz houmr)

C110 neměla automatiku, zesílení bylo přes trimry natvrdo, což se často projevovalo "nádechem" v obraze.

Tzv přižhavení obrazovky je velká chyba /už nevratná/ pokud má obrazovka svody tak vzrostou, obraz je zlý a životnost 2 roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 8:16    Předmět: Citovat

V zásadě souhlasím - ano, žádný regenerátor König jsem neměl, proto jsem psal o "domáckých" regeneracích, které byly popisovány ve starších AR. Od vybíjení kondenzátoru, přes časově určené postupné přižhavování a zvyšování katodového proudu až po amatérskou konstrukci regenerátoru. Nic z toho k dlouhodobě použitelnému výsledku nevedlo.

První obrazovku jsem pak přižhavil vyzkratováním tlumivky z nouze u jednoho zákazníka v Hostivici někdy kolem roku 2000 (byla to C423), s tím, že nic lepšího nabídnout nedokážu. Po 1,5 roce jsem tam byl měnit vertikál a přestože to byla jejich jediná, hlavní televize v obýváku, obraz byl stále prefektní. Byl jsem tam ještě několikrát, nakonec po pěti letech jsem ho měnil za Goldstara. V roce 2002 jsem pokusně takto přižhavil dalších cca 10ks TV řady C416 a několik C110ST. Stodesítky do roka odešly všechny, ze čtyřistašestnáckek jsem po roce viděl šest a všechny ukazovaly perfektně. Od roku 2003 jsem pak tímto způsobem přižhavoval všechny, u kterých to jejich stav vyžadoval.

"Tohle jsme dělali nejvýš ještě tak u čb lampových tvp, který byl u konce své životnosti (přižhavení pomocí zvonk. trafa; navinutí páru závitů na ferit. jádro VN-tr.; ...). "

Svým způsobem máš pravdu, neboť v době, kdy jsem to dělal, ty televize byly za zenitem, s perspetivitou těch cca 5 let, které to přižhavení u těchto obrazovek poskytlo.
Nejednalo se o žádné luxusní zboží ani sběratelský kousek. Nic, do čeho by jejich stávající či noví majitelé byli ochotni nějak významně investovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 9:24    Předmět: Citovat

Při "pokusu o regeneraci" vybitím (nabitého) ellytu oproti "řádnému regenerátoru" dojde k pouhému vybití (většinou napětí o velikosti max. 330V=, tj. usměrněné síť. napětí) - bez jakéhokoli proud. omezení !!! (a v tom je právě to riziko i příp. zničení té obrazovky). A proto je úspěšnost "takovéhoto zákroku" pofiderní.

Níže stručně popsal regenerátor už. samponek:

samponek napsal(a):
Katody RGB obrazovky ošetři regenerátorem obrazovek ( násobičem napětí třemi na -1000V proti g1, každou katodu zvlášť po dobu cca 4 s, a žhavícím napětím cca 5V ).

samponek napsal(a):
rnbw napsal(a):
Do tej mojej obrazovky v C428 som praskal elytom (jas uz .......

To nikdy nedělej, obrazovku tím nenávratně poškodíš. Pro regeneraci je zapotřebí přivést napětí mezi elektrody R - G - B proti g1 ze zdroje 700 až 1000V s proudovým omezením a regulovat proud žhavícím vláknem za současného měření emise a svodových proudů mezi katodami a žhavením.

Pokud tyto základí věci nedodržíš, proces není úspěšný a vede k poškození obrazovky.

V zásadě s ním souhlasím až na to žhavicí napětí. Při 5-ti voltech by byla ta obrazovka (v průběhu regenerace) podžhavená. Pro úspěšnou regeneraci je naopak podmínkou její část. přežhavení - už nwm přesně kolik se žhavila z mého regenerátoru, ale rozhodně víc, než bylo její jm. napětí, tedy 6,3V∿.
Trojnásobné napětí z násobiče (tedy 900÷1000V=) a právě to proud. omezení je hl. podmínkou pro úspěšnou regeneraci.
A regeneruje se po dobu řádově jednotek až desítek sekund (v regenerátoru je nastavitelný časovač s NE555) - nikoliv jen pár msec., jako při "výboji nabitého ellytu".
V průběhu té regenerace (nejvíce v jejím počátku) rovněž dochází k výbojům ("prskání") v té dané trysce - odlupuje se a hoří povrch. emisní vrstva katody. A pokud něco úplně neshoří, tak může ten zbytek vytvořit právě ten příp. svod (který je nutno "vyklepat").
Na regenerátoru je víceúčelový voltmetr, kterým se měří jak emis. schopnost katod, tak indikuje proud při regeneraci. Některou katodu bylo třeba regenerovat i 2x tak, aby měly (po regeneraci) všechny zhruba stejnou emisi. Před ní byla nejslabší právě ta, do kterého barevného nádechu obraz. šla.
Právě u obr., které byly před tím už přežhavovány (vyřazením-zkratováním té tlumivky) už "regenerační proud" napovídá, že to nebude mít dlouhou životnost (nedosahuje těch hodnot jako u "netknutých" obrazovek). Proto ta má averze proti (trvalému) přežhavování.

Jak jsem už psal, regenerací se prodloužila životnost obrazovky i o řadu let, většinou až do konce životnosti tvp. Kolikrát jsem třeba po 5-ti letech daný tvp opravoval (pro jinou závadu) a obraz. stále v dobré kondici. Několik ks jsem regeneroval i podruhé, ale to až po více než 5-ti letech od 1. regenerace Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3113

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 11:08    Předmět: Citovat

Opět souhlasím s kokunem, obrazovky lze regenerovat nejen jednou, ale i vícekrát.
Co se týká těch 5V, důležitá je regulace proudu žhavícím vláknem během regenerace za současného měření proudu katodami včetně svodového proudu. Můj regeneráror umožňuje rozsah regulace žhavícího napětí od 3V do 13.5V a kontinuální nebo přerušované Ug1 -R-G-B, které se v praxi jeví jako výhodnější zvlášť na začátku regenerace ( prvních cca 3 až 5 vteřin)

Do procesu lze zasáhnout ručně, ne ve všech případech je výhodné nechat to jen na automatice. ( proces je velmi dobře viditelný i když je hrdlo silně obaleno prachem, stačí jen zatáhnout závěs, případně ztlumit, nebo vypnout osvětlení uvniř místnosti)
Jiný proud teče na začátku, jiný na konci regenerace, což při použití jen nabitého kondenzátoru 100µ nelze dodržet, ani uhlídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 11:44    Předmět: Citovat

Potom je tvůj regenerátor ještě dokonalejší než ten můj.
Já přepínám pouze 2 možnosti žhav. napětí - pro 6,3V nebo pro 12,6V žhavení (ve skutečnosti jsou tato napětí o něco vyšší, aby byla obrazovka, v průběhu regenerace, mírně přežhavována).
Moje kopie KÖNIGa je ještě starší, než byl ten z katalogu KERR/1999 ("jednobudíkový" - stál tehdy nějak do 15kKč) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3113

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 12:36    Předmět: Citovat

Podle toho jaký máš Konig TR550 a Leader LTC910A je "jednobudíkový" a B&K Precision 490 je "tříbudíkový"
Pokud však můžeš do přístroje zasáhnout, je vhodné si regulátor žhavícího napětí 2 až 13V do přístroje doplnit. Jestli lineární, nebo spínaný je už jedno.


Naposledy upravil samponek dne pá únor 17 2017, 12:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 12:37    Předmět: Citovat

Pánové, prosím už dost ohledně pojmu regenerace.

V tuto chvíli to v servisech neplánuju a až bude aktuální oživení některé 561QQ22, rád si přečtu něco konkrétního. Různorodé příspěvky působí trochu stylem JPP. Embarassed

Zajímá mě spíš tohle:
citace:
Potřeboval bych znát názory na to, proč chyběl VT5 na modulu "F" a na chování "tuner+modul S".


Včera jsem se ještě chvíli snažil obraz "dochutit". Hýbnul jsem "R" trimry na desce obrazovky, ne ovšem podle měřáku, ale podle oka a refeferenčního LCD vedle. Zlepšilo se podání černobílého obrazu a "šedivá saka" na ČT24 nepůsobila jako nahnědlá/načervenalá. Fota dodám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3113

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 12:53    Předmět: Citovat

Reagujeme na Tvúj dotaz, který jsi uvedl jako název vlákna, tedy OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena.
Opakuji, s žádnými trimry R ani jinými se nekroutí, ani se neprovádí žádné zásahy, kromě sejmutí desky z hrdla obrazovky a nasazení odpovídající zásuvky na hrdlo obrazovky.
Důvodem je automatika regulace katodových proudů a pokud je rozdíl proudů už mimo rozsah regulace, tak kroucením bude obraz tak či tak nesprávný.


Naposledy upravil samponek dne pá únor 17 2017, 13:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 12:59    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Pánové, prosím už dost ohledně pojmu regenerace.

V tuto chvíli to v servisech neplánuju a až bude aktuální oživení některé 561QQ22, rád si přečtu něco konkrétního.
...

Tak regenerace tě nezajímá, ale v jakém stavu máš tu tvoji obrazárnu nevíme dosud.
Udělal sis alespoň ten jednoduchý test s tím 1K rezistorem?

K tomu ostatnímu ti nic nenapíšu - předně se mně to už všechno dávno "vykouřilo z hlavy" a hledat a nahlížet do st. dokumentací se mně ani nechce Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund