Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 9:35    Předmět: Citovat

Po regeneraci se citlivost katod srovná nA PŮVODNÍ velikosti proudů, které byly nastavené při výrobě. Znamená to, že nádech do jakékoli barvy zmizí a je znovu černobílý ( před regenerací je nutné na dálkovém ovladači, nebo točítkem barev na předním panelu snížit sytost barev na nulu. To kvůli kontrole)

Neznamená, že to neumím, ale kroucením nastavovacích prvku v RGB to pokazíš, po regeneraci s nimi NENÍ potřeba kroutit. Zároveň se odstraní i svody katod RGB proti žhavení, svody v obrazovce, přestože mají řád mikroampérú kazí čistotu barev. Obrazovka resp jednotlivé katody proti g1 se chovají jako diody a svody zvyšují proud v závěrném směru těchto "diod" a tím kazí obraz. Svody katod proti žhavení také způsobují zlý obraz.
Pokud katody neregeneruješ a svody neodstraníš, pak kruť, ale obraz nikdy nebude jak má být, automatika regulace katodových proudů v obvodu RGB nemá nekonečný rozsah, bohužel . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 10:27    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):
... Pokud to nestačilo, než regenerování bych spíš přižhavil obrazovku vyzkratováním tlumivky v obvodu žhavení. U tesláckých barevných obrazovek to i při denním používání běžně i několik let vydrželo. Ale to není Tvůj případ.

S tímhle tím tak úplně nesouhlasím.
Přesně tohle dělával jeden můj kolega - nejprve jen paralelní rychlou diodou (KY197-9), přižhavoval jen "jednou půlvlnou". Později už tl. taky vyzkratovával - nejprve drátem, později se už ani s ním nehledal a rovnou tam "natáhnul" 2,5cm trub. cínu. Tím se rovnou "podepsal" - hned jsem věděl, "čížeto dílo". Po zásahu "byl slavný" (jak rychle to "úspěšně" opravil) - obrazovka svítila jak žárovka, ale po páru měsících už zase nešla (a už nešla ani zregenerovat - katody "otrávené" do hloubky).
Právěže to moc dlouho nevydrželo a pozdější regenerace už nezabírala. Zdánlivě zabrala, ale po krátké době (po týdnu) už to zase bylo stejné Cry

Já jsem roky používal kopii regenerátoru KÖNIG, který mně vyrobil jeden kolega. Je to sice verze jen s jedním měřákem (katody se regenerují postupně - jedna po druhé, ne naráz jak u verze s 3-mi měřáky, kdy originál stával v KERRu 36.000,-peněz!), avšak to zdržení páru minut není podstatné. Podstatné bylo to, že po takovéto regeneraci jela obrazovka jako nová třeba i řadu dalších let a třeba i po letech šla zase znovu úspěšně zregenerovat.
Takto jsem úspěšně zregeneroval několik set tesláckých obrazovek (v oravských tvp) - ty neúspěšné bych spočítal na prstech jedné ruky.
Ne vždy se ale regenerovalo bezproblémově - někdy odloupnutá emisní povrch. vrstva vytvořila svod některé katody a musel jsem ho (za chodu tvp) kolikrát i brutálně odstraňovat. Tvp (zapnutý - v chodu) položený obrazovkou na měkké podložce a "třískáním" rukojetí šroubováku po nažhaveném hrdle obrazovky to "smítko" z trysky vyklepat mimo. Někdy třeba taky až napotřetí, ale vždy se podařilo (dokonce se mi nepodařilo rozbít ani jedno hrdlo) Shocked
Kolikrát bylo obtížné i kam třískat, když byly kor. kroužky hodně blízko patice - tohle bylo ale jen u některých (jiných!) výrobců, u Tesly ne.
U zahraničních obr. už taková úspěšnost nebyla, zvláště "tenkokrké" se dařilo zregenerovat málokdy a "trinitrony" nešlo vůbec.

A v tomto případě souhlasím se samponkem - pokud nebylo před regenerací do trimrů zasahováno, nebylo potřeba žádného doštelování - telka okamžitě běžela perfektně.

Než jsem si pořídil ten regenerátor, tak jsem dost obrazovek vyměňoval za repasované z Retonu - poté už jen vyjímečně. Většinou už z jiného důvodu, než z nedostatečné emis. schopnosti katod Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne čt únor 16 2017, 10:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 10:42    Předmět: Citovat

Plně souhlaím s kokunem.
Jakákoli manipulace s nastavovacími, či jinými prvky nevede k nápravě.
Po regeneraci je někdy nutné pobouchat hrdlo, ale ne tolik, aby prasklo.
Nebo položit televitu na na zem obrazovkou dolů a několikrát s ní bouchnout o zem.

Tlumika, která je v sérii se žhavením slouží na omezení proudu žhavícím vláknem. Při jejím odstranění dojde k nenávratnému poškození obrazovky.


Naposledy upravil samponek dne čt únor 16 2017, 10:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 10:44    Předmět: Citovat

Pokial viem, tak obrazovka sa regeneruje preto, ze ma slaby jas a nie kvoli tomu, ze nesedia farby.

Dorovnavanie farieb (kvoli nerovnomernemu opotrebovaniu katod) predsa robi automatika - ak funguje a farby su spravne nastavene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 10:51    Předmět: Citovat

Barvy nesedí také hlavně kvůli svodům katod proti žhavení, ty je nutné regenerátorem odstranit, jinak je obraz zlý. S jasem to vůbec nesouvisí, ten se vlivem regenerace katod vrátí na původní úroveň. Emise katod a svody katod jsou rozdílné věci.
S ničím se nekroutí, ani v RGB, od toho je automatika regulace katodových proudů.
Kroutit se musí jen v případě, že někdo do televize před tím zasáhnul a kroutil.
Obrazovky typu Trinitron NELZE regenerovat z principu její konstrukce, je to škoda.


Naposledy upravil samponek dne čt únor 16 2017, 11:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:02    Předmět: Citovat

Jo - do Retonu jsem pak už většinou vozil jen ty "tenkokrké" na repas (výměnu systému) - ať už "výměnným způsobem" (kus za kus - ihned - pokud byly skladem), anebo jsem ji tam nechal a vyzvednul tu svoji (pokud se repas zdařil - určité % "zmetků" měli taky - třeba jim praskla v peci, ...) až po nějaké době. Kolikrát musela čekat "v pořadí" až najela linka na "tento typ" Wink
Nebo taky "na počkání" - když třeba zrepasovanou "baňku" měli, ale neměli k ní V.C. Ty použili z mé-dovezené, ale na napasování (a hl. seřízení!) jsem si musel třeba hoďku, či dvě počkat.
A "trinitrony" se nerepasovaly ani tady - neměli na to vybavení.

ČB o úhlopř. 50 a 61cm (teslácké i ruské) jeden čas Reton i vykupoval (á cca 100,-/ks). Po dotazu k čemu budou, p. Vychodil říkal, že po repasi půjdou prodat do Belgie na opravu displejů CNC mašin Shocked

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:07    Předmět: Citovat

V případě TESLA Color 428 je to jednoznačné (tento případ) - určitě obrazovka Tesla Rožnov p.R. Wink
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:08    Předmět: Citovat

Tenkokrké se někdy "spečou"kvůli tomu používám -Ug1 asi 800V a Uz 3V opakovaně a radši s pauzami. ( trvá to déle, ale vyplatí se to)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:19    Předmět: Citovat

No - nwm, jak ty jsi úspěšný s regenerací "tenkokrkých", ale nám bylo řečeno, že regenerace je neúspěšná hl. z toho důvodu, že emisní vrstva je u nich natolik tenká (vzhledem k celk. velikosti elektronového děla), že z ní "není co" odlupovat - pokud se neodloupne celá - Nevím
"Jak jsem koupil - tak prodávám" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:32    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Pokial viem, tak obrazovka sa regeneruje preto, ze ma slaby jas a nie kvoli tomu, ze nesedia farby. ...

No - a proč má malý jas? Protože katoda "nevystřeluje" dostatečný počet elektronů, které pak málo "bombardují" luminofor stínítka - čili slabá emise.
A pokud je rozdíl v emis. schopnosti jednotlivých katod natolik rozdílný, že to už ani automatika nedorovná, potom jde i do toho barevného nádechu (s průvodním jevem: vystouplé zpětné běhy).

Právě s pomocí regenerátoru jsem si změřil emisní schopnost jednotlivých katod R G B před regenerací a v zápětí pak i hned po ní.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 11:42    Předmět: Citovat

Použitá obrazovka je 561QQ22.

Ono to tak skutečně vypadá, ale té zelené není výrazně míň (oproti zkušebnímu LCD), na mou duši! CRT se při focení leskne, zkresluje to.
To nastavení je kompromis. Kdyby se zelené přidalo, projeví se to negativně na zkušebním obrázku z DVD (cyklus Vltava - barevné titulky+černobílé foto, příspěvek 6.2. 19:06).

citace:
Jinak co se týká tý předvolby 1, mám za to, že se u C428 dalo na libovolnou předvolbu i "uložit" AV. (tak jako u některých OVP OTF nebo Grundigů). Ale přesný postup ukládání už si nevzpomínám, myslím, že se dalo kopírovat i mezi předvolbama.


Tohle pro C428 neplatí. 1..28 jsou pro standardní příjem přes tuner, 29 a 0 je optimalizovaná pro přehrávání z VCR (ála tlačítko na C416 vpravo dole, pokud si vzpomínám). Z nuly se do AV přejde po zapnutí boxu a úplně nepodmíněně po dvojím stisku 0/AV na ovladači (nebo tlačítky lokální klávesnice).
TV má tu specialitu, že ukládala hodnoty jasu, kontrastu a sytosti pro každou předvolbu zvlášť.

S prvky už bylo zřejmě hýbáno dávno předem mnou, takže oč jde? Rolling Eyes Historicky se totiž opravoval zdroj, modul "F" a 2x se měnil násobič.

Výměna podměrečných kondenzátorů a tranzistorů s "ujetým zesílením" na škodu nebyla a "nejméně bolestné" štelování pomocí úrovně zelené považuju za nevinný experiment.

Potřeboval bych znát názory na to, proč chyběl VT5 na modulu "F" a na chování "tuner+modul S".

Pro tuhle chvíli to asi stačí, ve chvílích volna bych se pokusil vyšperkovat druhou C428 (má nějaké mouchy) a pár dotazů k její údržbě asi ještě připojím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 12:16    Předmět: Citovat

Přesně tohle dělával jeden můj kolega - nejprve jen paralelní rychlou diodou (KY197-9), přižhavoval jen "jednou půlvlnou". Později už tl. taky vyzkratovával - nejprve drátem, později se už ani s ním nehledal a rovnou tam "natáhnul" 2,5cm trub. cínu. Tím se rovnou "podepsal" - hned jsem věděl, "čížeto dílo". Po zásahu "byl slavný" (jak rychle to "úspěšně" opravil) - obrazovka svítila jak žárovka, ale po páru měsících už zase nešla (a už nešla ani zregenerovat - katody "otrávené" do hloubky).
Právě že to moc dlouho nevydrželo a pozdější regenerace už nezabírala. Zdánlivě zabrala, ale po krátké době (po týdnu) už to zase bylo stejné Cry


Předně jsem psal o tesláckých barených obrazovkách. O zahraničních řeč nebyla. U řady C416 jsem jich zmíněným způsobem přižhavil desítky až stovky a až na několik vyjímek, u kterých hned krátce po přižhavení (řádově v minutách) došlo zřejmě ke svodu mezi mřížkami (plný jas se zpětnými běhy některé ze základních barev) vydržely v každodenním provozu opravdu několik let (na zpětné vazbě od zákazníka jsem si dost zakládal, u "neprověřených" oprav zvlášť). U řady C110 ta životnost byla o dost kratší (přitom stejná obrazovka), tam se to zase dělávalo vytlačením feritu z té cívky. Ale jak jsem psal bez dlouhodobého efektu.
U jiné než teslácké obrazovky se s rozumným výsledkem přižhavovat nedalo.

S "domáckými" regeneracemi jsem naopak moc dobré zkušenosti neměl - obvykle sice ihned po regeneraci nádherný obraz, ale třeba po týdnu opět tragédie. Takový hazard se prodávat nedal.

Co se týká ještě tý předvolby, nemáš tam nastavenou nějakou tu nesmyslnou normu ? Např N0, N3 nebo N4 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 12:21    Předmět: Citovat

Obrazovky 561QQ22 patří k těm, kde je regenerace úspěšná. ( málokdy mají svod, který nejde odstranit, to nastavá jen v případě, že je destruktivní a s tím se stejně nedá nic dělat před regenerací, ani po ní.)

houmr : prováděl jsi ji špatně, s nevhodnými velikostmi napětí Ug1 - RGB a Uz, nesprávnou polaritou, neměřil a nekontroloval emise a svodové proudy, či s jinou závažnou chybou, případně jsi nepoužil origo regoš od KONIG.


Naposledy upravil samponek dne čt únor 16 2017, 12:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 12:34    Předmět: Citovat

Do tej mojej obrazovky v C428 som praskal elytom (jas uz bol poslabsi, tmave casti uplne tmave), vzdy po prsknuti sa na chvilu konkretna farba zvyraznila a potom to automatika dorovnala.

Ked som to po tyzdni zapol, tak bol obraz rozmazany. Zistil som, ze prsknutie 20uF elytom stav zhorsilo, 100uF zlepsilo. Pravdepodobne sa pri malom prsknuti odlupi iba kusok z konca katody a ta potom nema spravny tvar - takze luc elektronov je prilis siroky a nie je mozne ho zaostrit.
Od tohoto druheho pokusu to drzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3116

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 12:37    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Do tej mojej obrazovky v C428 som praskal elytom (jas uz .......


To nikdy nedělej, obrazovku tím nenávratně poškodíš. Pro regeneraci je zapotřebí přivést napětí mezi elektrody R - G - B proti g1 ze zdroje 700 až 1000V s proudovým omezením a regulovat proud žhavícím vláknem za současného měření emise a svodových proudů mezi katodami a žhavením.

Pokud tyto základí věci nedodržíš, proces není úspěšný a vede k poškození obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund