Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 1:40    Předmět: OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena Citovat

Po několika měsících odkladů jsem se pustil do opravy TV, která má do neutrálního podání barev docela daleko. Provizorním řešením bylo přepnutí zásuvky Scart-TV v DVB-T boxu do režimu RGB; nebylo to sice úplně ideální, ale přijatelnější, co se barev týče.
Rád bych závadu definitivně odstranil a následně vrátil Scart-TV v boxu do režimu CVBS, protože Digipal má tu nectnost, že v režimu RGB posune obraz o 1cm vlevo (snadno k poznání podle vysílaného loga stanice) a změní poměry jasu a kontrastu tak, že se musí korigovat nastavením v TV (přes RGB je obraz viditelně tmavší a míň kontrastní). Chovají se mi tak všechny Technisaty ve spojení s OTFkami (a že jich bylo). Abych nezapomněl - box "posílající RGB obraz" znemožńuje na C428 použití jejího teletextu (obraz se s TXT prolíná).

Zatím jsem vyměnil C55 a C56 (oba 1M) na modulu "F", AVR tester ohlásil kapacitu prvního 1.2uF, ESR 140ohm a druhého 209pF (!). Sad Obraz se zlepšil v tom smyslu, že se barevné podání téměř neliší, ať už je box v režimu CVBS, nebo RGB. Dřív bylo barevné podání v CVBS tragické a barvy byly zkreslené i v Techisatím OSD menu.
Zajímavé je, že má obraz mírně zelený nádech i tehdy, když je TV přepnut na AV předvolbu a box je odpojený. Na katodách je v tu chvíli asi 181V, rozdíly mezi nimi jsou max. 0,5V. Dřív představovala aktivace AV předvolby bez zdroje signálu na Scartu obrazovku do černá, jak jinak. Sad

Co má tohle znamenat?
(dělá to MDA3505 a prvky okolo?)

Je zajímavé, že pokud je TV např. na předvolbě č. 1 (samozřejmě vstup tuneru nezapojen), chová se tak, jak bych to očekával na AV - obrazovka černá, bez nádechu do zelena (na tryskách je asi 187V). Barevné podání při přijmu přes tuner zatím posoudit nemůžu, páč momentálně nemám k dispozici analogové AV zařízení s modulátorem.

Poslední věc, která mě trochu vrtá hlavou, je ta, že se dřív TV bez siglnálu (při onom přijmu přes tuner) chovala jako jakákoliv jiná té doby - obrazovka svítila, na ní šum ála krupice a zvuk byl pochopitelně umlčený automatikou.

Tohle mi taky nejde na rozum. Rolling Eyes


Rád bych se teď tomu věnoval, času mám (bohužel) relativně dost, jsem v rekonvalescenci po těžké autonehodě.



IMG_0005.JPG
 Komentář:
Porovnání provozu C428 se zkušebním LCD TV

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0005.JPG
 Velikost:  81.75 kB
 Staženo:  171 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 11:17    Předmět: Citovat

A co doska obrazovky? Jednak su tam trimre na nastavenie farieb a ja som tam mal vadny "cerveny" tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 11:58    Předmět: Citovat

A to ta červená vůbec nesvítila?

Tohle se mi neděje (absence jedné ze tří barev), to bych poznal při zobrazení Technisatího OSD.

Vyměním (na zkoušku) modul "F", což chvíli potrvá. Hledat ve sklepě a v garáži znamená v mém stavu "trpět" Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 12:26    Předmět: Citovat

Svietila - biela farba bola skutocne biela. Ale inak boli farby mimo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 13:48    Předmět: Citovat

Jak vypadají barevné pruhy? Dobré je se na katody podívat osciloskopem, ne jen ss měřením. Při stárnutí obrazovky se napětí na katodách v černé můžou lišit třeba o 20V a není to vada.
Podle obrázku to spíš vypadá, že do zelené to jde v tmavých barvách, tedy v černé, ne v bílé, navíc mi tam chybí červená (nebo R-Y). Měřil bych na signálu pruhů nebo aspoň na tom menu Technisatu.
Posun v černé vypadá na závadu v obvodech měření proudu obrazovky. Buď na desce obrazovky, nebo je vadný jeden z kondenzátorů u MDA4580 (nebo 3505, mám jen schéma pro C441, kde už je 4580). Jak se změní barevné podání při stažení sytosti na 0?
Při propojení starší C416 s Technisatem používám RGB, je to výrazně ostřejší (až moc, je dobré snížit kapacitu kompenzačních kondenzátorů v koncovém stupni). Je zajímavé, že u C416 obraz tmavší proti CVBS není, asi Tesla zvládla líp zakončení. Posun tam o něco je, ale nevadí. Kolize s TTX by neměla vadit, lze používat TTX přímo na Technisatu, je to rychlejší - má větší paměť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 14:26    Předmět: Citovat

Nemám k dispozici osciloskop, jen starší (a tehdy pekelně drahý) multimetr. Zkusím měření na RGB výstupech z MDA3505 (ten je tam na 100%!!!, TDA4580 mám na jen dvou modulech z TV C460) s "fullscreen monoskopem - OSD menu Digipalu", pak v režimu AV bez signálu a pak ještě na předvolbě č.1 bez signálu do tuneru. Porovnáme, uvidíme...

Ten autonomní teletext v boxu nemám rád - protože je to vlastně boxem generovaný obrázek (videosignál), tak se "prokládaně třese", není celobrazovkový (okolí obdélníku teletextu působí rušivě) a má menší písmena. Pro zobrazení času a skrytých titulků je ještě horší. Sad

Ostrosti při provozu v RGB režimu jsem si všiml, je to vidět hlavně v OSD menu Digipalu.

Stažení barevné sytosti mě nenapadlo, ale má to za následek, že je tam ten zelenej sajrajt pořád! (v režimu AV bez zapojeného boxu, obrazovka je místo černé nazelená, kromě asi 1cm - černý svislý pruh při jejím pravém okraji. Taky záhada...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 14:48    Předmět: Citovat

Tady by se osciloskop vážně hodil.
Pokud je tam zelená i po stažení sytosti, tak je to na 99% někde u 3505 nebo v koncovém stupni, ne před nimi. Zkusil bych nastavení v černé pro G (trimr RP4, může mít vakl). Jak vypadají barevné pruhy (menu)? Jsou všechny základní barvy +- správně, nebo je některá výrazně potlačena?
Černý pruh po straně je mi ovšem záhadou a na fotce nevidím žádný náznak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 14:56    Předmět: Citovat

Měření na konektoru XC06 - výstup z modulu "F"

(režim AV, monoskop - menu Digipalu 2)
svorky R-6, G-4, B-2 --> 6.93V, 7V, 7.21V

(režim AV, bez přítomnosti boxu)
svorky R-6, G-4, B-2 --> 6.32V, 6.28V, 6.5V

(předvolba č.1, nezapojený anténní vstup)
svorky R-6, G-4, B-2 --> 5.98V, 5.92V, 6.18V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 15:03    Předmět: Citovat

Ta napětí nevypadají nijak špatně, paradoxně je ss nejvíc posunutá modrá. Zkoušel jste, zda zelená reaguje na otáčení RP4 na modulu obrazovky?
Ještě upřesnění. Pokud je tam 3505, tak regulace sytosti funguje jen pro CVBS vstup/tuner. Ne pro RGB vstupy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 16:04    Předmět: Citovat

Zelená se při točení trimrem vlevo viditelně neliší. Při točení vpravo se snižuje spíš celkový jas, ale zkraje je vidět snahu jakési automatiky dorovnávat ho na původní hodnotu...

citace:
Černý pruh po straně je mi ovšem záhadou a na fotce nevidím žádný náznak.


Ono je to vidět jen na AV volbě s vypnutým boxem, jinak ne (nazelenalá obrazovka s černým pruhem vpravo, svisle).

Dám si tam sokl a vyzkouším aspoň dva jiné exempláře MDA3505 (TDA3505).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 16:17    Předmět: Citovat

Pokud se snižuje celkový jas a ne jen barva složky, může být problém spíš v měření černé. Než bych místo 3505 pájel sokl, zkontroloval bych příslušný měřící tranzistor (VT23) na desce obrazovky a pak kondenzátor černé a zelené na vývodech 3505.
Ještě předtím bych ale ověřil, zda se nejedná o svod v obrazovce. Odpájel bych odpory před katodami obrazovky R17. R27. R a G musí zhasnout. Pak bych je propojil křížem ke druhé katodě - R27 na R, R17 na G. Pokud bude mít obrazovka červený nádech, je to problém 3505 nebo zeleného koncového zesilovače. Prohození 2 výstupů z modulu F by pak mohlo pomoct zjistit, zda jde o chybu na modulu F nebo modulu obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 18:45    Předmět: Citovat

Výměna TDA3505 nezabrala... Sad

Změna - i na předvolbě č.1 (přijem přes tuner bez signálu) obrazovka zelenala, jen to nebylo tolik vidět, než jsem změnil hodnoty jasu a kontrastu na hodnoty, jaké byly na AV volbě. Ona totiž C428 umožňuje uložit na každém programu tyhle parametry individuálně. Na AV jsem měl hodnoty vysoko, páč mi RGB režim boxu připadal "příliš tmavý".

Odpojení R17 a R27 způsobilo, že obraz vypadá jako čb, překrytý modrým kopírákem. Shocked

Bez signálu je obraz na AV volbě černý s mírným nádechem do modra

Po propojení volných pólů odporů a svorek patice obrazovky (křižmo) jsou obličeje do zelena a např. při sledování dnešního tenisu, kde měla jedna ze dvojic azurová trika a červené trenky, vypadají hoši po pokusu tak, že mají trenky zelené a trika do fialova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 19:22    Předmět: Citovat

KF423 VT23 - zesílení 436x
KF422 VT22 - zesílení 126x
KF469 VT21 - zesílení 204x
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 19:44    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Výměna TDA3505 nezabrala... Sad

Po propojení volných pólů odporů a svorek patice obrazovky (křižmo) jsou obličeje do zelena a např. při sledování dnešního tenisu, kde měla jedna ze dvojic azurová trika a červené trenky, vypadají hoši po pokusu tak, že mají trenky zelené a trika do fialova.
To s 3505 se dalo čekat.
Pokud to byla čistá modrá bez nádechu do zelena, je to OK. Musí svítit jen jedna tryska, kdyby ne, byl by svod v obrazovce. Při odpojení všech tří katod musí být na obrazovce černo.
Nejde o to, jak po překřížení odporů vypadá normální obraz, ten je samozřejmě barevně špatně. Ale jak vypadá v šedé/černé (při stažené sytosti a CVBS vstupu nebo bez signálu)? Stále je to do zelena nebo se to změní na červený nádech?
Zesílení toho KF423 mi přijde dost velké. Nemá spíš svod? Vzhledem k tomu, že nefunguje nastavení přes RP4, zkusil bych ho vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 20:47    Předmět: Citovat

Pořád to vypadalo spíš na přemíru zelené, nebo resp. jako kdyby bylo "červené a modré málo". Rozdíl oproti bar. sytosti stažené na nulu byl minimální. Shocked


Zajímavěji se to chová po pokusu s prohozením R a G na výstupu TDA3505.

Normálně je horní lišta "Digipal menu" modrá a dolní lišta je tvořená čtyřmi proužky v barvách TXT tlačítek, zleva - červené, zelené, žluté, modré. Po prohození R a G je lišta zelená a tlačítka jsou v barvách - červené, modré, fialové a zelené, což je jinak, než bych čekal...

KF423 jsem našel bídné 4ks se zesílením od 91x do 100x, uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund