Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF C428 (plus Digipal 2 TX) - nádech obrazu do zelena
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po únor 06 2017, 19:06    Předmět: Citovat

Zkusil jsem jako zdroj signálu DVD z cyklu "Vltava v obrazech". Na fotkách je zachycený statický čb obrázek, titulky jsou žluté a bod, který reprezentuje aktuální výběr v řádcích menu, je červený.

(1) Se staženou barevnou sytostí to se zamhouřeným okem jde.
(2) V barvě je tam té nechtěné zelené víc, než dost. Sad
(3) Zkušební LCD pro srovnání obrazu.

A není ono ještě něco s dekodérem, nebo obvodem CTI, sakra práce?

Ug2 má 497V a podle dokumentace se má nastavit 600V. Nastavování Ug byl pro mě vždycky trochu oříšek, protože multimetr svorku zatíží takovým způsobem, že se rapidně změní jas a vůbec není jisté, jestli měřák ukazuje hodnotu správnou, nebo zkreslenou. Při brigádničení v Milevsku to po mně místní televizák (už důchodce) revidoval analogovým avometem. C428 moc s jasem při měření necvičí. Vyhoví tedy běžný digitál, nebo ne?



IMG_0024.JPG
 Komentář:
[1] C428 se staženou barevnou sytostí...

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0024.JPG
 Velikost:  197.55 kB
 Staženo:  70 krát


IMG_0025.JPG
 Komentář:
[2] C428, "normální" provoz

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0025.JPG
 Velikost:  171.08 kB
 Staženo:  71 krát


IMG_0026.JPG
 Komentář:
[3] Obraz na referenčním LCD

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0026.JPG
 Velikost:  171.67 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po únor 06 2017, 19:22    Předmět: Citovat

ČB obraz není perfektní, chtělo by to ještě doladit (ubrat trochu zelené a přidat červenou v černé trimry RP3,4), ale budiž. Pokud pak při přidání sytosti jdou do zelena oblasti, kde zelená být nemá, bude problém ještě v dekodéru nebo vstupu 3505 - chyba bude spíš v signálu R-Y. Jak ten samý obraz vypadá při přepnutí na RGB? Tam by měl být prakticky bez chyb.

Při CVBS bych zkusil odpojit C58, C59 z výstupu 4565 a připojit vstupy 3505 přes ty samé kondenzátory na zem. Obraz by pak měl být stále černobílý nezávisle na nastavení sytosti, ale i jasu a kontrastu. Pokud to tak není, jsou buď vadné ty kondenzátory nebo pomocné kondenzátory na vývodech 3505.

Tohle je případ, kde to chce mít na vstupu signál pruhů a kontrolovat průběhy osciloskopem. S voltmetrem se z toho stává metoda pokus-omyl, protože signál evidentně prochází, ale je zkreslen.

Ug2 opravdu hodně ovlivňuje připojení měřáku. Bral bych to za dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 1:38    Předmět: Citovat

citace:
Jak ten samý obraz vypadá při přepnutí na RGB? Tam by měl být prakticky bez chyb.

Klesl jas, kontrast a zelená převažovala subjektivně víc, než když byl box přepnut na CVBS. Sad Ale to tak bylo vždycky...

citace:
Při CVBS bych zkusil odpojit C58, C59 z výstupu 4565 a připojit vstupy 3505 přes ty samé kondenzátory na zem. Obraz by pak měl být stále černobílý nezávisle na nastavení sytosti, ale i jasu a kontrastu. Pokud to tak není, jsou buď vadné ty kondenzátory nebo pomocné kondenzátory na vývodech 3505.

To se chovalo přesně tak, jak je psáno, až na jednu maličkost - v určitrých scénách se na obrysech postav objevovala červená! Surprised

Pak mě to bádání přestalo bavit, takže jsem se rozhodl (zkusmo) zasáhnout do nastavení trimrů RP1,2 na desce obrazovky (aktuální hodnoty odporů jsem si poznamenal).
Zlepšilo se to výrazně, ale přidání R,B na úkor G mělo nepěkný dopad na menu boxu. Např. modrý proužek, který reprezentuje tlačítko teletextu stejné barvy měl vpravo stopu v této barvě i tam, kde neměla co dělat (a stupňovalo se to podle nastavené hodnoty barevné sytosti). Vypadalo to jako plápolající vlajka... Very Happy
Vrátil jsem všechno do původního stavu. Mezitím jsem zkusil provoz s jiným modulem "F", ale nevedlo to k žádnému zlepšení.

Nejlepší výsledek jsem dostal po následující krkolomnosti - vypájel jsem R20 270R a místo něj zařadil trimr 1k, jaký je na vstupech R,B. Nastavení jsem udělal podle oka, "aby zelené nebylo ani málo, ani moc" a aby byl zkušební statický obraz z DVD přehrávače "přiměřeně černobílý".

(příspěvek přijde ještě doplnit)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 7:12    Předmět: Citovat

A funguje ti omezení katodového proudu? Už nevím, kde je na to u C428 trimr (u C416 byl přímo na modulu G). Bylo to odvozováno z vývodu VN násobiče a dost často to díky tomu násobiči nefungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 11:10    Předmět: Citovat

Kdyz to dela prapory. Pomuze jiz mnou zminena regenerace obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 14:32    Předmět: Citovat

Nevěřím, - i špatná obrazovka se správně fungujícím modulem G s TDA3505 neplápolá. Ta se projevuje již zmíněnými zpětnými běhy jak se to snaží IO dorovnávat a samozřejmě nedostatečným kontrastem. Od zpětných běhů vždy pomohlo vytažení GAINů (U C416, kde byly ještě všechny tři). Pokud to nestačilo, než regenerování bych spíš přižhavil obrazovku vyzkratováním tlumivky v obvodu žhavení. U tesláckých barevných obrazovek to i při denním používání běžně i několik let vydrželo. Ale to není Tvůj případ.
S C428 sice tolik zkušeností nemám, ale předpokládám, že obvodové řešení modulu G bude vycházet z C416.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 17:20    Předmět: Citovat

Regeneraci si nechám na později, až by nebylo zbytí...

citace:
A funguje ti omezení katodového proudu? Už nevím, kde je na to u C428 trimr (u C416 byl přímo na modulu G). Bylo to odvozováno z vývodu VN násobiče a dost často to díky tomu násobiči nefungovalo.


Bod "D" na násobiči vede do modulu "F" a ovliňuje se jím řídící napětí z MDA8442 na vstupu nastavení kontrastu v MDA3505. Podle mě tohle místo nikdo nerevidoval ani při dvou výměnách násobiče, kterými televizor prošel. Servisní návod v odstavci 3.10.3.4 "Kontrola činnosti špičkového a stredného obmedzovača anódového prúdu" trvá na zkušebních generátorech a měření osciloskopem. Nemám ani jedno. Sad

Prohlédl jsem si oba moduly "F" a je zajímavé, že oba postrádají R56,58 a místo C86 je spojka. Můj původní modul postrádal i VT5 (asi to tak bylo od začátku). Proč??? Byl jsem na pochybách, jestli to nemá vliv na některou ze samoregulací, tož jsem ho tam přidal.

Teď je to jakž takž, pro posouzení přidám pár fotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st únor 15 2017, 22:50    Předmět: Citovat

Připomenu jeden svůj dotaz (postřeh) z úvodu:
citace:
Je zajímavé, že pokud je TV např. na předvolbě č. 1 (samozřejmě vstup tuneru nezapojen), chová se tak, jak bych to očekával na AV - obrazovka černá, bez nádechu do zelena (na tryskách je asi 187V). Barevné podání při přijmu přes tuner zatím posoudit nemůžu, páč momentálně nemám k dispozici analogové AV zařízení s modulátorem.

Poslední věc, která mě trochu vrtá hlavou, je ta, že se dřív TV bez siglnálu (při onom přijmu přes tuner) chovala jako jakákoliv jiná té doby - obrazovka svítila, na ní šum ála krupice a zvuk byl pochopitelně umlčený automatikou.

Tohle mi taky nejde na rozum. Rolling Eyes


Druhá C428 mi tohle nedělala. Zkusmo jsem tedy prohodil tunery. Ten z mé TV na "zkušební" televizi" šuměl" (nebo to tak vypadalo), tuner v mé mašině se choval jako předtím (obraz na předvolbě č.1 byl černý).
Tím jsem vyloučil vadu tuneru a hledal dál. Vyměnil jsem stabilizátor MAA550 (46,5V se mi zdálo dost, na druhé TV bylo 29.5V).
Po prohození modulů "S" se má C428 chovala standardně (tj. na předolbě č.1 "šuměla") a zkušebná TV mlěa obrazovu černou.

Nechápu, co to na modulu "S" může způsobovat. Sad Question

Dočasně vyřešeno záměnou modulů "S". Problémový posoudím mimo televizor (prověřit se dá vše krom TDA4502).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 1:09    Předmět: Citovat

Bez stativu a bez blesku se fota moc nedaří. Ale v reálu už je obraz z C428 a zkušebního LCD docela srovnatelný.


IMG_0050.JPG
 Komentář:
Srovnávací foto (1)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0050.JPG
 Velikost:  160.71 kB
 Staženo:  89 krát


IMG_0052.JPG
 Komentář:
Srovnávací foto (2)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0052.JPG
 Velikost:  158.07 kB
 Staženo:  58 krát


IMG_0053.JPG
 Komentář:
Srovnávací foto (3)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0053.JPG
 Velikost:  164.13 kB
 Staženo:  55 krát


IMG_0055.JPG
 Komentář:
Srovnávací foto (4)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0055.JPG
 Velikost:  180.78 kB
 Staženo:  47 krát


IMG_0056.JPG
 Komentář:
Srovnávací foto (5)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0056.JPG
 Velikost:  146.71 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 7:00    Předmět: Citovat

Z toho porovnání je vidět, že jsi asi zelenou "ubral" moc. Zejména ty diváci ve tmě Ti už jdu do fialova.
Jinak co se týká tý předvolby 1, mám za to, že se u C428 dalo na libovolnou předvolbu i "uložit" AV. (tak jako u některých OVP OTF nebo Grundigů). Ale přesný postup ukládání už si nevzpomínám, myslím, že se dalo kopírovat i mezi předvolbama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 8:42    Předmět: Citovat

S ničím nehýbej, pokud jsi to už udělal, vrať všechny nastavovací prvky do původní polohy, včetně Ug2, tak jak byly z výroby.
Katody RGB obrazovky ošetři regenerátorem obrazovek ( násobičem napětí třemi na -1000V proti g1, každou katodu zvlášť po dobu cca 4 s, a žhavícím napětím cca 5V )
Potom to odpoj, televizi zavři a zapni do zásuvky, to je všechno, do dvou minut bude obraz bez závad.


Naposledy upravil samponek dne čt únor 16 2017, 8:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 8:47    Předmět: Citovat

Kolko "expertov" na regeneraciu sa tu zrazu objavilo... Pritom to ma uz vporiadku, staci pridat trochu zelenej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 8:51    Předmět: Citovat

Nikdy nepřidávej žádnou barvu, ani Ug2, obrazovce tím uškodíš a snížíš životnost, kvalita obrazu a podání barev utrpí.
Regenerace obrazovky nezabere více jak 5 minut se vším a hlavně se nic nepřidává a s NIČÍM nekroutí. Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 9:05    Předmět: Citovat

Chod s tymi "radami" do prdele. Cital si vobec zaciatok? Mal tam zelenej vela, nie malo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2017, 9:17    Předmět: Citovat

Znovu opakuji, s žádným nastavovacím prvkem se NIKDY nemanipuluje, ani ve smyslu snižování, nebo přidávání, ani před regenerací, ani po ní. Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund