Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Automobil pro malé dítě.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 19:18    Předmět: Automobil pro malé dítě. Citovat

Ahoj,
chci se poradit ...
Mám takové malé auto, které může řídit malé dítě do 30kg. Jistě znáte.
Je zároveň na dálkové ovládání, které je nadřazené ovládání dítětem.
Auto je na 12V baterii. a má dva motory o výkonu 40W na jednom motoru.
Dále má auto vlastní řídící jednotku, která se o všechno stará ...
Dítě trochu vyrostlo a auto již při sebemenším kopečku má problém. Prostě ho neuveze ...
Tedy. Koupil jsem dva 150W motory,které lze snadno vyměnit za ty stávající ...
V autě upravil kabeláž a rozebral řídící jednotku ... Motory jsou zapojeny paralelně, směr otáčení je řešen jednoduše pomocí dvou 12V relé a v serii s motory je ještě tranzistor,který se stará o plynulý rozběh ... Tento jsem vyměnil za IRFP064N, který jsem našel v šuplíku a by měl zvládnout až 110A, což bohatě stačí ...
Takhle to funguje s původními motory.
Nové motory ale takto zapojit nemohu, protože relátka jsou pouze 15A a shořely by ... Tedy jsem je z řídící jednotky vykuchal a mám vyvedené 4 dráty pro napájení nových výkonnějších relé.
Tohle je stále ještě v pohodě ... Nemám problém koupit prostě nová relátka a zapojit je ... Chodit to bude ...
Vás se ale chci zeptat, zda by nebylo lepší tohle řešit nějakými výkonnými tranzistory ... Třeba že bych použil kontakty stávajících relé (v každém relé je jeden přepínací kontakt ...
Podle mě, by se mělo dát se čtyřmi možná i stejnými tranzistory jako jsem uvedl výše, takový motor nějak spouštět v obou směrech ...
Jen já prostě nevím jak to zapojit,aby to bylo správně ... Jestli můžu dát všechny čtyři tranzistory na jeden velký chladič,nebo musí mít každý svůj vlastní a oddělený ?? A vůbec to zapojení, jak to udělat,aby to bylo bezpečné ?? Poradil by někdo, jak ze čtyř tranzistorů jednoduše udělat takový jako výkonný klopný obvod?Jaké použít tranzistory,jak je zapojit, jaké dát odpory a tak?
Děkuji moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 21:13    Předmět: Citovat

To co chceš se jmenuje H můstek. Poměrně dost výkonnej H můstek.
Něco podobnýho jsem řešil u malý čtyřkolky. A ty relé jsou nejlevnější řešení.
P.S. Ten IRF musí mít pořádnej chladič - 25 A a při zatížení asi i víc. Co v tom je za baterku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 21:19    Předmět: Citovat

Hmm, další nadšený otec. Taky jsem tím prošel.

Dobrej dotaz na tu baterku - bude pro 2x150W těžší, než to dítě. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Když koupíš automobilový relé, tak jsou na 30A už v základním provedení - a mají cívečku na 12V o odporu kolem 70 - 80Ω, to znamená že odběr je minimální. A samozřejmě jsou posílený typy s paralelníma kontaktníma svazkama, schopný přenášet i vyšší proudy.
http://www.conrad.cz/miniaturni-automobilove-rele-zettler-electronics-az979-1a-12d.k507411?icc=category-carousel-2level&icn=toprate-automobilova-rele
http://www.conrad.cz/automobilova-rele.c0306030
http://www.conrad.cz/automobilove-rele-kracker-14-0300-10-12-v-70-a-spinaci-rele-svetel.k503970?gclid=CJe9_qGe8tECFRvGsgodJicGTw
Jsou samozřejmě i jiný obchody než Konrád, ale tohle byl první odkaz Ujca Gůůgla - alternativní í-šopy najde libovolnej srovnávač cen ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 23:37    Předmět: Citovat

Děkuji za rady ...
Myslím,že tohle je už asi nad moje znalosti Very Happy ...
Asi prostě půjdu pro staré dobré relátka a bude klid ...
Baterek je dost ... Do kufru toho autíčka vejdou krásně (skoro jakoby to na to bylo připravené) 4 malé 8Ah baterie z UPS, myslím,že se stejné dávají i do skůtrů ... Takže jestli dobře počítám,tak mám 32Ah a při 12V a 300W to je nějakých 25A, takže na hodinku ježdění po by to stačit mohlo. A auto ty 4 baterie uveze i na ty 40W motory, to už jsem zkoušel (ale s dítětem se to už dost trápí, to je fakt Smile ) ...

No ale ještě se Vám pochlubím se svým zážitkem ...
Jak psal kolega H můstek - tak jsem si to vygooglil a vypadalo to docela jasně a jednoduše.
Našel jsem doma ještě 4 tranzistory BUZ11, tak jsem je zapojil podle obrázku.
Zapojil na ně ten 40W motorek.
No chlapi, ty jo, to byl "prcák jak hovado" ... To jsem ještě neviděl ... Tři z těch 4 tranzistorů se normálně rozletěly po místnostní jak malé granáty Shocked Laughing

No a pak jsem pátral, kde jako byla chyba a ono asi, ještě záleží na tom jestli je ten tranzistor N nebo P a na tom obrázku asi měli 2 N a 2 P a já měl všechny ale N ... Takže to byl asi ten problém ...

Ale když koukám na gme, tak stejně mi to není moc jasný, protože třeba ten zmíněný tranzistor IRFP064N je N,ale v P verzi ho vůbec nemůžu najít ... v P má všechno mnohem menší výkony než v N ...

No a jinak ano, chladiče na tom mám pořádný i s pastou, krásně, co mi zbyly ještě z dob Pentia 1 nebo 2, takové hliníkové kostky a ještě na ně jde přišroubovat ventilátor kdyby bylo třeba ...

No nicméně, přikládám ještě nákres - omlouvám se, nemám žádný program na kreslení elektroniky, ale používám ePlan na elektroinstalace - bohužel tam není symbol tranzistoru,ale myslím,že jasné by to z toho být mělo ...

Když jsem to zapojil, tak jak je to tam nakresleno ... Tak ono to chodí přesně jak potřebuji, jen se to chová jako divně ...
Divně v tom smyslu, že tranzistory T21 a T31 fungují naprosto dokonale, otevřou se doplna a není na nich žádný úbytek napětí ... Ale tranzistory T22 a T32 dost hřejí a jakoby se neotevřely zcela, na přechodu D-S je okolo 3V, které by tam být neměly a to přesto, že na G je normálně plných 12V...

Asi mi tam něco uniká,ale já možná tuším, že se na to blbě dívám jako na spínač,ale to asi bude složitější a bude tam ve hře nějaký úbytek, někde,ale nějak mi to nechce docvaknout ...



car.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  car.pdf
 Velikost:  17.24 kB
 Staženo:  178 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 0:32    Předmět: Citovat

No, já jsem taky skončil u můstku. Jenže než jsem to odladil, tak jsme párkrát "nedojeli". Smile

Samozřejmě plynulej rozjezd přes PWM byla samozřejmost. Jenže na zahradě to k ničemu nebylo. Tak přepínač módů. Dálkové ovládání doděláno, můžu s tím na dálku jezdit dopředu, dozadu, brzdit atd. Pak osvětlení : vysokosvítivý bílý + červený ledky. Nakonec i efekt knight-rider, to jsem nacpal do procesoru, bylo to jednodušší.

Tatínek si hraje víc, než dítě... Laughing Laughing Laughing

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 7:57    Předmět: Citovat

Já se na můstek vyprd... Je tam jedno relé na "revers" a PWM. Navíc je to ošéfovaný v programu, že to relátko se spíná první = vždycky "naprázdno" a až po něm zabere PWM, takže ani není potřeba extra výkonný relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 20:31    Předmět: Citovat

Běžný relátko Finder 2x8A se během pár kilometrů "rozpustilo" - problém je totiž při rozjezdu, když se nehne z místa. Fakt to chce automobilový relátka.

P.S. Učím se nový slovosled, abych se vyhnul mě/mně. Lesana by zase brblala z houští, že jí to vadí... Cool

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 20:45    Předmět: Citovat

Shodou okolností jsem teď jedno automotive pitval (potřebuju, aby nespínalo). Normální velikost, spíná čerpadlo sekundáního vzduchu, motor dost velký, jištění 50A. Při každým studeným startu sepne. Takže tisíce sepnutí. Obyčejný mrzák, plíšek-kontakt nic moc. Drží furt, žádný velký opotřebení.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 21:13    Předmět: Citovat

danhill napsal(a):
Když jsem to zapojil, tak jak je to tam nakresleno ... Tak ono to chodí přesně jak potřebuji, jen se to chová jako divně ...
Divně v tom smyslu, že tranzistory T21 a T31 fungují naprosto dokonale, otevřou se doplna a není na nich žádný úbytek napětí ... Ale tranzistory T22 a T32 dost hřejí a jakoby se neotevřely zcela, na přechodu D-S je okolo 3V, které by tam být neměly a to přesto, že na G je normálně plných 12V...

Asi mi tam něco uniká,ale já možná tuším, že se na to blbě dívám jako na spínač,ale to asi bude složitější a bude tam ve hře nějaký úbytek, někde,ale nějak mi to nechce docvaknout ...
sice sa mi nechce lustit tovja schema ale mislim ze na prvy pohlad je jasne kde je chyba. Ano na G sice mas plnych 12V ale voci comu? voci GND! Pritom tranzsitoru je jedno ake je tam napetie voci GND, pren je dolezite napetie G voci S - pomeraj a bude ti jasne preco hreju (myslim ze tam budu nejake tie 3V ktore nasledne aj nameras na DS). Ono to nieje az tak jednoduche s tym mostom. Davaj pozor aby na G voci S nebolo napetie vecsie ako +-20V (standartne mosfety) idealne sa tam dava zenerka. A dalej tiez pozor na to aby si G nielen odpojil od napajania ale aj vybil odporm ku S, je to kapacita a sama sa nevybije prostym odpojenim (vidim v tvojej scheme iba relatka na G, to nemoze fungvat)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 21:29    Předmět: Citovat

Misocko, mohol si mu rovno povedat, ze na to potrebuje drivery polomostu s plavajucim napajanim hornych mosfetov Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so únor 04 2017, 18:39    Předmět: Citovat

Kep toto jeden IO je pre jeden motor a druhu IO je pre druhy motor. Pripijis prepinac na vstup obvodu, pre zmenu smeru, na druhy pin casovac 555 s potenciometrom pre riadenie rychlosti.
http://rlx.sk/sk/motor-driver/4903-large-current-motor-driver-module-bts7960-43a-er-rbd07960p.html
Kupis na ebay alebo aliexpres
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po únor 20 2017, 20:47    Předmět: Citovat

Atlan - toto vypadá zajímavě ... Máš možnost mi nějak ukázat jak to myslíš s těmi 555 ? Uměl bych to vyrobit,ale vůbec nemám tušení jak to zapojit.
Jinak motory jsem namontoval, zatím prostě to jede přes relátka.
Problém mám jen s rozjezdy, protože samozřejmě ten tranzistor,co jsem tam dal, má jinou charakteristiku,takže v kombinaci s původní elektronikou trvá strašně dlouho,než se otevře a než se auto rozjede ... Ale když už jede, tak to je mazec. Teď už se nezastaví Very Happy ...

Ale pokud by to mělo pulsní plynulou regulaci - to by bylo fakt bomba!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po únor 20 2017, 20:54    Předmět: Citovat

Mimochodem - to by snad i šlo jako přímo zapojit na arduino,ne? To mám doma Smile ... Takže "jen napsat program" a je to ne ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: po únor 20 2017, 21:53    Předmět: Citovat

H můstek musíš řešit PWM "déčkovitě" s mosfet drivery s pumpou ( to kvůli tomu, aby na nich nebyl úbytek)
Pak nic nevybuchuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund