Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava zdroje Basetech BT-305 (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bowl



Založen: Jan 31, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 9:20    Předmět: Oprava zdroje Basetech BT-305 (přesunuto) Citovat

Dobrý den všem,
dostal jsem se k laboratornímu zdroji Basetech BT-305, který podle všeho nefunguje správně a já nemohu přijít na to, proč tomu tak je.
Kamarád, který mi zdroj dal, říkal, že fungoval naprosto normálně do doby, než připojil "opačně" spotřebič a od té doby nefunguje dobře viz popis problému níže.
Říkal mi, že se ze zdroje zakouřilo, tak zapojení rychle odpojil, vyměnil pojistku (zkontrolována => OK) ale zdroj od té doby nefunguje správně.

Problém:
Zdroj jde normálně zapnout, bez problémů se na displejích objeví jak proud, tak i napětí, s potenciometry se přirozeně mění i hodnoty proudu i napětí na displeji.
Toto vše ale bohužel funguje pouze v tom případě, že není stisknuté tlačítko "Output", tedy výstup.
Pokud nastavím na zdroji před stisknutím Output (zapnutí výstupu) jakoukoliv hodnotu, tak okamžitě po zapnutí výstupu je slyšet přepnutí relátek a stane se toto - na Ampérmetru se objeví hodnota 0,44 A a na Voltmetru se objeví 0,00 V a ať dělám co dělám, tak se nedaří tyto hodnoty jakkoliv změnit. Toto předpokládám není správná funkce zdroje?
Shocked
Při točení s potenciometry bez zapnutého výstupu, cvakají jednotlivá relátka "normálně" a vše se jeví jako bezproblémové.

Zdroj jsem rozebral, ale na první pohled jsem nenašel žádný problém = nic no oko ohořelého atp.
Zkusil jsem proměřit podle tohoto návodu:
https://www.youtube.com/watch?v=dqkT6hF0O3E diodový můstek a ten se připájený jevil jako poškozený, protože mezi + a ∿ (krok 1 videa) jsem naměřil, a protože jsem tedy získal podezření, že toto je příčina problému, tak jsem diodivý můstek odpájel z plošného spoje, že si zajdu koupit nový. Pokud jsem ale následně proměřil diodový můstek samostatně (mimo plošný spoj), tak se už choval "správně" (podle videa) a já teď nevím, kde může být chyba.
Podle jiného videa jsem také proměřil tranzistory a ty (i stále připájené) vypadaly v pořádku!

MOC VÁS VŠECHNY PROSÍM O POMOC!

Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 10:26    Předmět: Citovat

Schéma je, silová část s komparátory je jasná, musíš si ale promyslet funkci řídící jednotky a pak měřit a měřit.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 10:55    Předmět: Citovat

Možná to tak nevypadá, ale vůbec jsem nerozuměl tomu, co jsi napsal Sad
Návrat nahoru
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 11:04    Předmět: Citovat

Podle popisu to vypadá, že na výstupu zdroje byla dioda, která to chránila proti přepólování. Ta shořela a zkratovala se. Proto při zapnutí tím tlačítkem Output jde zdroj vlastně do zkratu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 11:07    Předmět: Citovat

No, já to vidím na proraženou ochrannou diodu u výstupu. Mezi výstupní svorky takovýho zdroje je poměrně běžným zvykem zapojovat diodu v takový polaritě, že při normálním provozu je "obráceně" = zavřená (katodou = proužkem na pouzdru na kladnou výstupní svorku) a teče přes ni jen zbytkovej proud přechodu = několik µA neboli takřka neměřitelnej proud. V případě, že se na zdroj dostaně zvenčí opačně polarizovaný napětí - klasickej případ v podobě už částečně nabitýho akumulátoru nebo nabitýho elektrolytickýho kondíku s velkou kapacitou, v podstatě by se celej zdroj dostal do ještě horšího stavu než prostej zkrat svorek - protože k jeho vnitřnímu napětí by se přičetlo ještě to externě přiložený napětí a vzniklej proud by byl skoro určitě likvidační. Ta v závěrným stavu pólovaná dioda se v takovým případě otevře a svede ten náboj do zkratu - proto se ještě za tu diodu (do série s výstupem) dává tavná pojistka dimenzovaná na 1,5-2násobek maximálního výstupního proudu zdroje.

V běžným provozu t apojistka odolává, vydrží i vybavení elektronický proudový pojistky zdroje, ale když teče proud v opačným směru jen přes tu diodu a jeho intenzitu určuje jen dynamickej odpor diody plus přívodů, ta pojistka vyletí. Pokud tam ta pojistka není, zafunguje v "pojistkový funkci" ta dioda - jak se to stalo nejspíš u tebe.

Prolez ten zdroj a hledej diodu co nejblíž k výstupním svorkám. Funkci zdroje obnoví už to, když vezmeš kleště a uděláš CVAK a tu diodu vyštípneš - ale ochranu plně obnovíš až tím, že tu vyčuzenou ochrannou diodu nahradíš novou, funkční ...


Forbidden mě předběh ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 253
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 13:15    Předmět: Citovat

Zkontroluj diodu a elyty na výstupu zdroje.


Clipboard01.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Clipboard01.png
 Velikost:  15.09 kB
 Staženo:  155 krát


_________________
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 14:16    Předmět: Citovat

Typický scénář je použití lab. zdroje jako nabíječky pro akumulátor.
Zapojíš opačně polaritu no a je to...

Mě se to taky povedlo. Dioda sice přežila, ale roztavil sem proudový bočník z manganinového drátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 17:17    Předmět: Citovat

Pánové,
DĚKUJI ZA ODPOVĚDI!

Diodu jsem bez problémů našel - byla totiž na první pohled mrtvá Wink
V odkazu posílám obrázky, jak to vypadá:
https://goo.gl/photos/TWXcfG651x7mwFpu5

Man ještě pár dotazů:
1. Ten diodový můstek, co jsem psal v prvním příspěvku je tedy asi OK a můžu ho vrátit zpátky. Nemusím kupovat nový, ne?
2. Na tom obrázku v odkazu je vidět, že jedna cesta plošného spoje je nějaká "přepálená", tak tam mám připájet nějakej drátek, nebo tak? Prostě obnovit cestu plošného spoje? Wink
3. Nebylo tam místo toho něco jiného? Třeba nějaká jiná součástka, která se "vypařila"?
4. Na kondenzátorech jsem žádné viditelné poškození neobjevil, tak by měly být v pohodě, ne?

Ještě jednou moc děkuji!
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 17:49    Předmět: Citovat

Diodovej můstek zkontroluješ přeměřením ohmmetrem - každá dioda v něm vede jen jedním směrem. Když najdeš dvojici vývodů, mezi kterýma to "vede oběma směrama", je vadnej - a tím to hasne, můžeš ho "nabít do praku" a ostřelovat s ním sousedovi kočku.
Ad cestička na plošňáku - ten je pokrytej zelenou nepájivou maskou, takže pokud dávat místo odpálený cestičky drát, máš 2 možnosti - buď dáš drát po celý dýlce od jednoho konce na druhej v izolaci a můžeš ho jen tak položit na desku, nebo opatrně odškrábat tu masku po celý dýlce tý přerušený cesty až k místům, kde už "je zdravá", zbytky mědi očistit a pocínovat a celoplošně tam připájet vodič - někde stačí i jen drátek vytaženej z licny, jinam musíš dát 2 nebo 3 opatrně zkroucený k sobě a natvarovaný podle průběhu toho spoje.
Existujou i opravný samolepicí fólie, kde je v polymeru zalaminovaná Cu fólie a po ustřižení pásku se taková fólie dá na poškozenou desku nalepit a dá se na ni i opatrně pájet...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bowl



Založen: Jan 31, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 19:25    Předmět: Citovat

Předně, děkuji že se mnou ztrácíte čas!
Dále, děkuji za přesunutí tématu. Tak nějak jsem nemohl najít sekci se zdroji...
A v neposlední řadě děkuji za odpověď.

Diodový můstek jsem proměřil nepripajeny a chová se jako nepoškozený, ale důvodem pro jeho prvotní vyndání bylo to, že jako připájený se choval špatně, tedy první dvě packy byly propustné v obou směrech. Je to špatně? Jak říkám, mimo plošňák je můstek OK, proto ho nepodeziram...

Poškozenou cestu plošňáku tedy nahradím izolovaným drátkem a bude to.
Spíš mi šlo o to, jestli tam neměla být ještě nějaká součástka. Třeba SMD rezistory nebo tak něco, co se mohlo "vypařit" takovým způsobem, že po něm nezbylo ani stopy.

Mimochodem, vidíš ty fotky v odkazu výše? Nevím, jestli jsem je nahrál a sdílel na Google správně Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 20:00    Předmět: Citovat

Jsou tam tyhle 2 fotky:


dps1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dps1.jpg
 Velikost:  251.76 kB
 Staženo:  143 krát


dioda1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dioda1.jpg
 Velikost:  137.6 kB
 Staženo:  154 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 20:02    Předmět: Citovat

Viditelně tam chybí 2 součástky - a my nevíme, odkud jsi sundal tu diodu. Navíc vůbec nevíme odkud kam ta která cesta vede, takže jedině dohledat podle schématu a identifikovat i na desce o kterou součástku by se mohlo jednat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bowl



Založen: Jan 31, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 22:02    Předmět: Citovat

Vždyť je ta dioda (značka) nakreslená na tom DPS, tak je přeci vidět, odkud jsem jí sundal, ne? Smile

Jo, to byly jediné 2 fotky, které jsem tam dával. Koukám tedy, že to funguje. Nebyl jsem si jistý. Děkuji!

No a právě to byl můj dotaz. Na té první fotce je vidět, že tam je jakoby místo pro 2 součástky, ale ve skutečnosti tam byla jenom jedna - a to ta horní - dioda. (ta co je na 2. obrázku = S3D)
Ta 2."součástka", jak říkáš, tam právě nebyla. Bylo tam jen to odloupnuté místo cesty, které jsem já sám pocínoval. Ono to tam bylo takové divné. Trochu to právě připomínalo místo, kde původně byla nějaká součástka, ale asi to byla jen "odchlípnutá" cesta DPS a žádná součástka tam nebyla.
Proto pořád dokola opakuji ten dotaz, jestli jste se už setkali s tím, že by se nějaká součástka mohla doslova vypařit, aby po ní zbyly jen 2 body pro pájení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12330
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 22:05    Předmět: Citovat

Taky se mohl odloupnout a odpařit přímo ten spoj, ne?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bowl



Založen: Jan 31, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 22:09    Předmět: Citovat

No právě, na to se ptám Wink

Zkusím to jinak - je to spíš odloupnutý spoj a žádná součástka tam nechybí, anebo tam mělo něco být?
Já myslím, že to takhle mělo být a jen se přerušila ta cesta - myslím tedy že žádná součástka nechybí...

I podle toho schématu výše to tak vypadá...

Co myslíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund