Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aldax SPV 100, destrukce koncových tranzistorů (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:09    Předmět: Citovat

Napsané na bedně neznamená nic.

Neznám tvé domácí podmínky, ale já doma impedančky měřím běžně.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:20    Předmět: Citovat

Ok ja to zkusíém změřit tak jak tady http://choze.aspone.cz/mereniimpedancereproduktoru.aspx Pokud bys měl nejakou lepší metodu porad Smile . Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:22    Předmět: Citovat

Takže před chvilí mi psal pan Popelka a napětím 45V to určitě není cituji
citace:
. 2x45V to zvladne v pohode. S originalnimi trandy od nas to vydrzelo pri destrukcnich testech vyrazne vic nez se to provalilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:35    Předmět: Citovat

Nevím, kdo je pan Popelka, ale nejvíc dostanou tranzistory zahulit, když je tam RL zátěž a zabere nadproudová pojistka.
Tak si tam připoj 3R v serii s 10mH, vyhul to do s 50Hz do limitace a uvidíš, jestli to přežije.
To není destrukční test, ale prvozní stav, který tam může nastat.
A k tomu musíš ještě započítat provozní rezervy, přepětí a ohřev.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:40    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Nevím, kdo je pan Popelka, ale nejvíc dostanou tranzistory zahulit, když je tam RL zátěž a zabere nadproudová pojistka.
Tak si tam připoj 3R v serii s 10mH, vyhul to do s 50Hz do limitace a uvidíš, jestli to přežije.
To není destrukční test, ale prvozní stav, který tam může nastat.
No to je autor toho zesilovače co mi ho prodal . ok až seženu osciloskop tak to zkusím .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:45    Předmět: Citovat

No jestli Ti dodal i tu stavebnici s tranzistory, tak mu to hoď na hlavu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:50    Předmět: Citovat

Popelka - občanská identita Pierra, druhý "polovičky" pomalu zanikajícího ALDAxu. Tou první polovičkou je dneska už prakticky nefungující (víme proč, netřeba řešit, lepší už to nebude, bohužel) Leoš Malaník alias Sinclair. Je škoda, že se nenašel nikdo, kdo by měl znalosti a komu by ti dva byli ochotní věřit natolik, aby mohl převzít aktivitu firmy, která dlouhý léta "dělala zvuk" na ku*ewsky vysoký úrovni i v porovnání se světem - a přitom skoro "doma v kuchyni" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2017, 8:36    Předmět: Citovat

Svět je plnej plagiátů a BD911 je posazena papírově hodně vysoko.
Nezjistil jsem třeba žádnej rozdíl mezi BD711 až na to, že ta má trochu reálnější max. hodnoty.
Stejnej čip 2,5x2,5 mm, stejně tlustej, stejná topologie, ale jen 75W ztráty.
Stejný proudový charakteristiky, trochu horší SOA.
Při práci do komplení zátěže je v SPV100 překračována.
10% na napětí je 20% na výkonu a ztrátách.
Nějakého výsledku zatížení tranzistorů se dobereš jen testováním se známou zátěží.
Ověřit to můžeš simulací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so leden 28 2017, 0:39    Předmět: Citovat

Ako som tu uz nedavno spominal, a Danhard to potvrdil, na trhu sa nachadza obrazek_cenzura mnozstvo falosnych BD-ciek, ja osobne som bol nuteny kupit z pomaly desiatich roznych zdrojov, az kym som natrafil na origos...V prvom rade treba zistit, preco to hori, a to trochu zvysene napajacie napatie to urcite nie je, MDA2020 tam dufam nepouziva Twisted Evil Tusim bolo spomenute, ze sa tie tranzistory moc nezohrievaju - takze bud odidu rozkmitanim a nestihnu sa ani zohriat, alebo su to falosne smejdy s biednou SOA a po zohriati sa dostanu mimo a odidu...
Reprakmi sa samozrejme nezaoberam, automaticky predpokladam, ze ine zosiky s nimi pri rovnakom vykone nehoria a problem je jednoznacne v tychto konkretnych moduloch/tranzistoroch...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: so leden 28 2017, 8:02    Předmět: Citovat

No, já nevím, pouze se mohu domýšlet (asi chybně).
Cca 80 procent výkonu je v basech. Pokud se zvýší hlasitost, výkon v koncích se značně zvýší. Konstrukci zesilovače neznám, ale značná část zesilovačů pro pokrytí výkonových špiček používá energii ze sběracích (jinak filtračních) kondenzátorů zdroje. Proto způsob měření odběru proudu by mělo podchytit i dynamiku odběru (proudové špičky) až za těmito kondenzátory.
A k vlastnímu problému.
Jedná se o zkušené autory zesilovače, kteří nepracovali s mizernými kopiemi, tento problém se vyskytl ojediněle, spojení tranzistorů s vnějším chladičem je dostatečné a vyloučíme zakmitávání.
Nemusí to tak být, ale je zde ještě jedno místo. Tepelný přechod mezi vnitřní polovodičovou strukturou a vnějším chladičem. To by pak odpovídalo i tepelné destrukci tranzistoru, i když je chladič chladný.

Předkládám k připomínkám, zda je možné, že použité tranzistory nejsou schopny dostatečně odvést vnitřní tepelné nárazy?
Nakolik vnitřní tepelné nárazy sníží průrazné napětí kolektor-emitor?

Koukám, že jsem už druhý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so leden 28 2017, 10:14    Předmět: Citovat

Před lety jsem výkonové zatížení konce s +/- 45V napájením rozebíral na slovanetu
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2410&start=122
abyste viděli správně obrázky v diskuzi, tak musíte být přihlášeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: so leden 28 2017, 12:59    Předmět: Citovat

Tie BD majú pomerne malé púzdra na danú tepelnú záťaž. Schéma nie je dostupná, ale podľa emitorových odporov sa dá odhadnúť, že sú tranzistory (iba) zdvojené. Majú pomerne malú dosadaciu plochu púzdra, neviem, či Aldax k nim dal nejaké dobré podložky. Je tam asi nedostatočný odvod špičkového tepla a tým sa spustia všetky negatívne javy vyššie uvedené.
Pre moje účely som omnoho radšej keď majú výkonové tranzistory púzdro TO3. Napr. Vráble spočiatku na výkon 100W sin. používali 2xKD503 a neskôr radšej 4xKD503. Napájacie napätie je pritom iba 2x38V naprázdno a aj tak dáva zosilňovač 120W sinus do 4Ohmov,
Vhodné by bolo overiť priebeh impedancie reproduktorovej sústavy, posúdiť kvalitu dosadnutia tranzistorov na chladič a znížiť napájacie napätie na 2x38V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2017, 10:44    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2017, 11:11    Předmět: Citovat

Ano, je to školní zapojení RCA.
Chybí tam obvody předpětí, dioda D6 je obráceně.


Naposledy upravil danhard dne ne leden 29 2017, 11:24, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 0:44    Předmět: Citovat

Takže abych taky něco hodil do kola . Včera mi to nedalo vypajel sem z poškozeneho modulu BDčka všechny samořjmně komplet probité jako všechny ostatní . Na dráty bokem na chladič sem vytahl dva páry TIP35/36 C ( 100v 25A 125W ) koupene v ezk za podezřele nizkou cenu 29 kč (ges chce 69 ) trochu jsem se inspiroval http://aldax.cz/index.php?act=prod&show=clanky&key=kotisa .

A kupodivu zesilovač chodí a zatím se mi to nepovedlo odpálit a to jsem si za pomocí zapalovací cívky s fichtla a nejakych odporu vyrobil zatěž 3R DO serie s 8,5 mH 1R cívkou zatěž kterou jsem krmil do vstupu zesilovače s pc audio generátorem na 20 HZ při plném zesilení co sem byl schopen nejak vytvořit a zesilovač bral klidně 2,6 A (jsou tam 4A pojistky ) a vcelku se držel problem je přes ty slidove podložky dostat to teplo do chladiče ... Tak jsme to nedusil nijak dlouho .

Dale jsem zkoušel i hudební testy na boužel ještě impedančně neznámé reprobedny ktere poslaly BDčka teměř pokažde s jistotou do křemikoveho nebe a i když jsem se vyloženě snažil tak k žadnemu problemu nedošlo a zesilovač se držel při hudbě sem dosahl odběru max 1A měřeno na sekundáru trafa . Problemy s teplotou žadne nebyli se zvukem taky ne akorát se měl pocit že mi trochu lítal klidový proud ( s teplotou se zvyšoval) což asi bylo zpusobeno rozdilnou teplotou budiču a tranzistoru jelikož byli každy na jinem chladiči . Ale nijak jsme se na to nezaměřoval ...

Budu se snažit uvest zesilovač do nejake kopletnější formy a provést nejake další testy. A určitě opravím i druhej modul osadím normalně BDčka a zkusím to s umělou zatěží a snad už budu mít osciloskop tak budu moct sledovat co se tam děje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund