Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aldax SPV 100, destrukce koncových tranzistorů (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 12:42    Předmět: Aldax SPV 100, destrukce koncových tranzistorů (přesunuto) Citovat

Zdravím všechny bastlíře Smile Mám takový větší problem s moduly od aldaxu spv 100. Osazení oživení atd vše proběhlo podle návodu . Ovšem v když jsme začal požadovat vyšší hudební vykony tak se mi probily vystupní tranzistory BD911 A 912 a spalily se pojistky pochopitelně a to i když jsem nešel uplně do extrému .

Přitom zesilovač krásně fungoval hrál bez jakehokoliv zkreslní atd, Napřed jsme to přisuzuval j to bednám z Hifi veže Ovšem včera jsem si pujčil bednu onkyo sc 550 80/100w 4-6 ohm a pokud jsem dal nejakou hudbu která šla hodně do bassu a začal jsem hodně zesilovat , sestava hrála dost na hlas ale nebylo slyšet žadné skreslní ani nic podbného co by nejak naznačovalo že je zesliovač nejakym zpusobem přetížen nebo limitovám ale stejně se ozvalo blik cvak a opět odešly koncové tranzistory postupně na obou modulech přitom nejvyšší odběr co jsem zaznamenal byl 0.9 A na sekundáru z trafa dle čeho usuzuji že zesilovač nehrál nijak naplno .

Už jsem odpálil dohromdy neco okolo 20 tranzistoru a furt nemužu pochopit co by to mohlo způsobovat jedině co mě napadá je napajecí napětí na hraně mám tam 2 X 45,5V udavaný max je 45V ale trafo jsem použi origo přimo k zesilovači určené takže tam by problem být neměl . Zesilovač použivám bez korekcí přímo napojen na pc jednou mi odešel napojen i na mobilní telefon.

Chlazení mám více než dostatečné použivám chladič s 1000A trakční diody/tyristoru a nikdy jsem nezaznamenal že by v se v zesilovači cokoliv nadměrně hřálo všechny součastky byli studené. Nejak jsi to pořád nedovedu vysvětli proč se toto děje a kde by mohl být problém. Přemyšlel jsem i o vyměně tranzistoru za jiny typ třeba nejake toshiby nebo tip35c/36c ale to bych asi musel i upravit hodnoty součastek okolo sčímž by mi musel nekdo pomoct. Já jako silnoproudař jsem tak schopen změřit že je tranzistor probitej . Za připadne rady děkuji .

Lukáš


Naposledy upravil Gozer dne čt leden 26 2017, 15:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 12:59    Předmět: Citovat

Moj skromny nazor je ten, ze ak nemas falosne kopie tych tranzistorov, najlepsie zmerat ich Uceo, tak v nich chybu nehladaj, musia zvladnut viac ako 100V, takze rezerva tam je dostatocna. Ako su na tom s teplotou, ked odidu? Treba v prvom rade zistit, ci odidu tepelne alebo prierazom, zosik moze kludne kmitat a cipy sa lokalne prehreju a prerazia tak rychlo, ze sa ani nemusia vobec stihnut zohriat. Ale kedze si ich uz odpalil ako vravis desiatky, tak by si mal ty presne vediet, ake su okolnosti ich znicenia - alebo si taky tatar, ze si ich len vymenil a znovu rovnako odpalil bez akehokolvek zistovania a pozorovania? Smile

Naposledy upravil PeteBurns dne čt leden 26 2017, 13:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 13:06    Předmět: Citovat

Prvně použij tlačítko hledat na audiowebu. Tady by se rozpoutala hádka, pštění síry to je zbytečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 14:29    Předmět: Citovat

Právě že k citelnemu přehřátí nikdy nedošlo tranzistory jsem kupoval v EZK takže řekněme kvalitní . Zesilovač odejde vždy za + - stejnych podmínek a to je vysoká hlasitost . Tranzistory jsme měnil furt dokola protože jsme to neprávem přisuzoval něčemu kolem. Měl jsem totiž reprobedny z hifi ktere měli vyvevdeny zvlašt vyšky a zvlašt basy ja to spojil paralerně což hodilo odpor 4,5 ohm Ovšem jaká mohla byt impedance tohodle zapojení to nikdo neví .... A na jakesi stare tesla bedny naměřen odpor 10 ohm zesilovač neodešel ani jednou ale ty bedny měli pár watu a při vyšší hlasitosti začali chrčet takže tam nebylo co zkoušet . A počital jsem stím že s jinymi repro problem nebude.


zes sfb.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zes sfb.jpg
 Velikost:  191.45 kB
 Staženo:  226 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 15:04    Předmět: Citovat

Hele, přímo na stránce aldax.cz je u tohohle zesu napsáno, že (citace):
citace:
...Pokud použijete transformátor jiného provedení, mějte na paměti, že jeho sekundární střídavé napětí naprázdno nesmí přesáhnout hodnotu 2x30V a jeho výkon by měl být pro napájení jednoho modulu alespoň 120VA....
a hned předtím v textu je i zmínka o od nich dodávaným trafu přímo pro tenhle typ:
citace:
...U firmy ALDAX je možno objednat i vhodný toroidní síťový transformátor ve provedení AUDIO, a to ve dvou variantách: ATr2A pro jeden modul nebo ATr2B pro napájení dvou modulů....

Ty píšeš, že máš na zdroji 45,5V, což mi dává informaci o střídavým sekundárním napětí "před diodama" kolem 33V - takže buď sis neověřil maximální napájecí napětí lezoucí z trafa naprázdno, nebo máš trafo pro napájení dvou modulů použitý jen pro 1 modul - jinak si nedokážu vysvětlit tu hodnotu napětí na filtračním kondíku. Je sice fakt, že každý zařízení by se mělo konstruovat s nějakou bezpečnostní rezervou, ale tys asi přesáhnul i tu rezervu ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 15:27    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill


no je pravda že nikdy jsem nehrál na oba moduly naráz vždy jen na jeden ale má to pro každy kanál zvlášt sekundár . Ale pochybuju že kdyžž připojím i druhy modul že situace bude jiná ale mohu to zkusit . Já jsem si ktomu to ATr2B trafo koupil přesně abych tohle řešit nemusel a stejně ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 15:46    Předmět: Citovat

Hm, to je právě JEDNA Z MOŽNEJCH příčin. Napětí na odděleným vinutí trafa se mění i když není to konkrétní vinutí zatížený, ale zátěž je na jiným sekundárním vinutí - protože se prostě část energie magnetickýho pole odčerpává tou jinou cívkou. Napětí na sekundáru trafa s jen částečnou zátěží bude určitě vyšší, než když bude trafo zatížený plně na všech sekundárech. Ještě bych změřil napětí v zásuvce - nejspíš tam budeš mít hodnotu blíž k 250V než normou daný napětí 230V AC ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:01    Předmět: Citovat

V sití tady je do 240v těch 235- 238 V No zkusím to ale trafo je to docela tvrdé jelikož když jsme měřil napětí naprázno a s připojeným zesilovačem rozdíl byl minimální spiše zanedbatelný. Nicmeně tak či onak koncové tranzistory jsou dimenzovány na dostatečne napětí a měli by vydržet když jsou na 100V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:21    Předmět: Citovat

Řešil jsi to s někým z Aldaxu?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:29    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill


No právě že to co jsem napsal tady nahoru tak v podstatě to samé jsme poslal panu Popelkovi, na mail na kterem jsem sním normalně komunikoval a za 6 dní bez odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Píšeš, že do reprosoustavy 10 Ohm se s koncovými tranzistory nic nedělo, ale do 4-6 Ohmové to skápne. Takže něco bude špatně. Asi bude potřeba se podívat osciloskopem na budící a výstupní signál, jestli se zesilovač při vyšším výkonu nerozkmitá na UZ nebo VF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:46    Předmět: Citovat

V prvém případě změřit skutečný impedanční průběh těch soustav. Aby to nakonec nebylo 29 až 0,4Ω.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 16:47    Předmět: Citovat

jirkati napsal(a):
Píšeš, že do reprosoustavy 10 Ohm se s koncovými tranzistory nic nedělo, ale do 4-6 Ohmové to skápne. Takže něco bude špatně. Asi bude potřeba se podívat osciloskopem na budící a výstupní signál, jestli se zesilovač při vyšším výkonu nerozkmitá na UZ nebo VF.
No přesně tak jak pišeš ovšem nejaké měření osciloskopem bude problém protože ja asi nepoznám jak ten signál má a nemá vypadat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gozer



Založen: Jan 26, 2017
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:03    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
V prvém případě změřit skutečný impedanční průběh těch soustav. Aby to nakonec nebylo 29 až 0,4Ω.
U toho repra onkyo bych předpokládal že co tam je napsane tam opravdu je . Pravě sem myslel že kvuli tomuto mi to hořelo na těch jinech no name repro protože už se to nekde na audiowebu řešilo . Boužel nejak to změřit v domacích podmínkách asi moc realné není žeano ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2017, 17:07    Předmět: Citovat

Podle mě je napájení dost knap. Stačí nějaká bedna s indukční jalovinou a už to ty BDčka nerozdejchaj. Jdi s napájením na 40V a budeš mít rezervu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund