Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVD Panasonic DMR-EX77 - zdroj. Opraveno

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 7:33    Předmět: DVD Panasonic DMR-EX77 - zdroj. Opraveno Citovat

Mám na stole tento rekordér Panasonic DMR-EX77. Zdroj nedává napětí. Na vstupním C1143 kondenzátoru drží 320V i po odpojení ze sítě.
Zjistil jsem tyto vady:
- Nafouklý kondenzátor C1401 1200µF/6,3V. Nahradil jsem jej 2200µF, který jsem měl doma.
- Přerušený odpor R1122 100Ω/1W pro start obvodu měniče MR4020. Dal jsem tam odpor 120Ω opět z domácích zásob.
- Jinou vadnou součástku ve zdroji jsem zatím nenašel (ostatní elyty zdroje vypadají OK, neproměřoval jsem je na kapacitu a ESR.
- Ještě jsem naměřil na napájecí šp. 4 IO MR4020 proti zemi šp. 3 odpor jen 160Ω. Zdá se mi to málo, ale nemám to s čím srovnat.

Po výměně těch dvou součástek se zdá, že zdroj chce nějakou desetinku vteřiny naskočit. Na primárním vinutí pro napájení MR4020 naskočí cca 1V, ale zdroj se ihned zablokuje. Po odpojení sítě se vstupní kapacita C1143 sama vybije do měniče a již na ní nedrží těch 320V..

Podezírám ten řídící obvod MR4020, který je možno koupit v GES nebo KTM AME za cca 180 Kč.
Protože v tom obvodu je řada vnitřních ochran hlídajících asi i dobu startu (timery), tak se obávám, zda jsem nezanesl sekundární problém jinými hodnotani vyměměných součástek.
- Ta dvojnásobně větší kapacita může způsobit delší zátěž při startu, takže se zdroj sám blokne jako při nějakém zkratu na výstupu.
- Ten větší odpor 120 místo 100Ω by mohl způsobit pomalejší rozběh a opět mohou zasáhnout timery.

Jaký je váš názor, může být primární vadou ten MR4020 a v důsledku toho odešel ten odpor 100Ω (nejsou na něm ale žádné stopy přehřátí). Nebo ten odpor 100Ω jen umřel stářím jako primární vada a s tím nafouklým elytem by to ještě běželo, než jsem ho vyměnil za dvojnásobnou hodnotu.

Vím, že rozumná odpověď je, abych tam dal originál hodnoty. GES nebo GM však nemám za rohem a doma vhodné díly nemám. Proto si dovoluji obtěžovat kolegy tímto dotazem.



Zdroj schéma.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj schéma.jpg
 Velikost:  294.58 kB
 Staženo:  760 krát


Obvod MH4020.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Obvod MH4020.jpg
 Velikost:  88.93 kB
 Staženo:  460 krát



Naposledy upravil Brozicek dne út leden 24 2017, 13:43, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 8:17    Předmět: Citovat

V servisnej dokumentácii týchto strojov sú tabuľky s hodnotami súčiastok, bolo by dobré sa ich držať.... takže keď 1G2, tak 1G2 a nie 2G2 a pod.
V našom regióne sa niektoré typy týchto napalovačiek (DMR) vyrábali, pýtal som sa aj na tie hodnoty..... práve opravujem jednu DMR, nenabehol zdroj pre nafuknuté elyty na primárnej a sek. strane, po výmene za rovnaké hodnoty nabehol. Je plne funkčný, ale FL display má nejaký problém, segmenty číslic svietia na plovicu rozdelené rôznymi úrovňami svitu - jedno zo šiestich vlákien žeravenia svieti slabšie, ako tie ostatné .....tiež vraj muchy týchto FL....

Stefan31

P.S. Ešte si pozri C1150 a daj tam rovnakú hodnotu. MR4020, či MH....?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 366

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 10:27    Předmět: Citovat

A co ta D1151?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 11:39    Předmět: Citovat

Prohledal jsem doma nejskrytější krabičky a našel odpor 100Ω a kondenzátor 1G. Vyměnil jsem ty předchozí součásti (místo těch 2,2G jsme tam dal 1G, má tam být 1,2G).
Na té napájecí špičce 4 nyní po připojení na síť drží napětí 1,3V. Jako by měnič běžel jen na 1 válec. Na výstupu trafa se napětí 3V a 12V ani nehne.

Ještě jsem se zaměřil na ten obvod napájení měniče.
- Dioda D1151 měřena po odpojení, je OK.
- Filtrační kondenzátor C1150 hodnoty 68M po vypájení vypadá zcela OK. Jen na zkoušku jsem ho nahradil jiným s hodnotou 100M (tady by to nemělo vadit).
Nic se nezměnilo, napájení pro měnič vystoupí jen na 1,3V.

Takže pořád mám podezření na ten MR4020. Ten odpor 160Ω mezi šp. 4 a 3 mi nějak nesedí. Vlastní spotřeba MR4020 by při odhadem 20V byla 125 mA, a to se mi zdá hodně. Proto tam může být jen těch 1,3V, protože to zdroj z vinutí trafa neutáhne. Nebo to napětí 1,3V na šp.4 leze z měniče (proč, je to vada měniče ?), a není to usměrněné napětí z vinutí trafa. Tomu by odpovídalo to, že na sekundáru se napětí ani nehne. Takže asi žádný chod na 1 válec, jak jsem psal výše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 12:42    Předmět: Citovat

Medzi vývodom 4 a chladičom MR4020 som nameral cca 280 kΩ, chladič je spojený s vývodom č.3 ..... zdroj z DMR, číslo na doske VEP711118A , možno máš aj úplne rovnaký.....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 13:06    Předmět: Citovat

stefan31 napsal(a):
Medzi vývodom 4 a chladičom MR4020 som nameral cca 280 kΩ, chladič je spojený s vývodom č.3 ..... zdroj z DMR, číslo na doske VEP711118A , možno máš aj úplne rovnaký.....

Dík za změření toho odporu mezi šp.3 a 4. Ten můj zdroj má označení VEP711118. Za tím tištěným označením je nějakým razítkem písmeno C a kousek níže je razítkem 7D13B.
Zdá se, že se jedná o stejné zdroje, jen možná s nepatrnými modifikacemi.

Myslím, že už není co řešit. Mých 160Ω a 280 kΩ u dobrého zdroje zjevně ukazuje na nějakou vnitřní vadu IO u mne. Jen mi ještě vrtá hlavou, zda byla nějaká souvislost mezi přerušením odporu 100Ω bez viditelného přehřátí a poruchou toho MR4020.
Je třeba objednat ten IO MR4020. Těch 170 Kč se za malé riziko chybné diagnózy asi vyplatí. Než se u nás přejde na DVB-T2, může ten Panasonic s DVB-T ještě u souseda dlouho sloužit k přímému nahrávání z antény na HDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 13:33    Předmět: Citovat

A to sa pri meraní ohmmetrom uplatňuje kapacita toho C1150-68M, takže tých cca 280 kΩ bolo až po nejakom ustálení, ..... na prípadné klopoty týchto zdrojov sa môžem spýtať, ale až na budúci týždeň....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 14:00    Předmět: Citovat

Já tam mám těch 160Ω jako přibitých. I když jsem měl odpojený ten kondenzátor C1150 68M a tu diodu D1151.
Nechám na sousedovi, zda mi na "své riziko" schválí tu výměnu MR4020. Nejsem servis, jde o výpomoc. Snad už tam nebude další vadná součástka a jde jen o čistou vadu zdroje. Dám vědět jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 14:16    Předmět: Citovat

No predpokladám, že nebude až taky lakomý Laughing , nie sú to až také zlé stroje, ten, čo mám na stole si majiteľ chváli, toto je vraj prvá porucha cca po 10 rokoch....nakoniec sú v nich elyty ELNA a ELNA SILMIC... až to rozbeháš, tak by som bol zvedavý ako je na tom display -aj tie sú rovnaké.

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 13:53    Předmět: Citovat

stefan31 napsal(a):
... až to rozbeháš, tak by som bol zvedavý ako je na tom display -aj tie sú rovnaké. Stefan31

Tak rekordér je opravený. Po výměně MR 4020 vše normálně funguje.
Displej mi připadá normální, možná trochu menší jas. Při kritickém pohledu by se mohlo říct, že jas není na znacích zcela rovnoměrný.
Já mám doma 10 roků starý, v podstatě stejný, rekordér SONY. Má shodný princip displeje jako ten Panasonic. Za ty roky používání výrazně klesl jas displeje. Za silného denního světla lze znaky rozeznat jen zblízka. Večer to však ještě vyhovuje. Myslím, že ten pokles jasu je typický pro tyto displeje, které mají žhavené vlákno jako katodu u přímo žhavených elektronek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 15:53    Předmět: Citovat

U tohto FL-ka je to tak ako na obrázku, display ktorý som zohnal je žiaľ do iného modelu, takže výmena sa nekoná.....

Stefan31



FL display.jpg
 Komentář:
FL

Stáhnout
 Soubor:  FL display.jpg
 Velikost:  283.55 kB
 Staženo:  407 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 16:07    Předmět: Citovat

Rekordér jsem již vrátil majiteli, takže nemohu ten jas přímo porovnat. Určitě ale nebyly tak silné rozdíly jasu jako na tvém obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1224

PříspěvekZaslal: út leden 24 2017, 16:48    Předmět: Citovat

Našiel som typ, ktorý potrebujem na polských stránkách, ak majú skladom a pošlú, tak objednám....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 6:47    Předmět: Citovat

Ahoj, mám na stole podobný zdroj z DMR-EX88, na primární vinutí nešlo napětí. vyměnil jsem všechny elektrolity, většina jich byla KO. Zdroj potom pořád nešel, napájení MR4020 bylo v pořádku, vyměnil jsem MR4020, zdroj stále nešel, zjistil jsem přerušený odpor R1200 na zpětné vazbě na sekundární straně zdroje, který jsem vyměnil a zdroj naběhl, ale výstupní napětí za dvojitou diodou kolísá v rozmezí 12,3V až 13V, zdroj je nestabilní a po připojení zátěže se po chvíli vypne. Nevíte někdo kde hledat závadu?

Děkuji



Výstřižek3.JPG
 Komentář:
 Velikost:  185.48 kB
 Zobrazeno:  250 krát

Výstřižek3.JPG



Výstřižek4.JPG
 Komentář:
 Velikost:  127.25 kB
 Zobrazeno:  238 krát

Výstřižek4.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund